Споделена история от На работното място

Почивка
Здравейте! Ще започвам работа в магазин за дрехи 5 работни 2 почивам. За два мeсеца е работата, но ми се налага към края на месец август да отсъствам за 6 дни по лични причини и е неизбежно. Казаха ми че не ми се полага болничен. Въпроса ми е дали има някакъв шанс да ме пусне шефът да почивам 6 дни и после 3 седмици да не почивам за да си върна за дните които съм пропуснала? Работя за втори път, миналата година се получи така но сега не знам. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Ами питай го този шеф, защо ние трябва да знаем, какво той ще реши? ! Ако шефът се допитва до нас, кажи, ще решим вместо него.

2.   Ами говори с шефа си. Ако излезе разбран, ще се съгласи.

3.   За да ползваш болничен не ти трябва разрешение от работодател (при условие, че имаш трудов договор и ти плащат здравни и социални осигуровки). Отиваш при джи пи-то и се правиш на болна или му казваш истината и го молиш за болничен. Имай предвид, че докато си в болничен не можеш да пътуваш в чужбина. Ако го направиш - болничния автоматично се прекъсва.
И четете този Кодекс на труда. Той е приет, за да отлежава някъде в архивите.

4.   Е,ние от къде да знаем дали шефът ти ще те пусне?Освен,че той това ще го реши,нали се сещаш ,че заради твоите лични причини,някой трябва да работи вместо теб.

5.   Как пък няма да ти се полагат болнични? "Разболяваш" се и това е. Не зависи от теб и шефът нищо не може да ти каже.

6.   Можеш да използваш неплатен, ако нямаш право на отпуск и нямаш 6 месеца трудов стаж, можеш да излезеш в болничен, но той няма да ти бъде изплатен. По-добре го помоли за неплатен да те пусне.