Споделена история от На работното място

Ако проверяващ от Инспекцията по труда не ми се удостовери, че наистина е проверяващ длъжен ли съм да му дам точните си лични данни?
Приятели моля ви помогнете по въпроса, а той е следният... Ако проверяващ от Инспекцията по труда не ми се удостовери, че наистина е проверяващ длъжен ли съм да му дам точните си лични данни. Защото преди 2 дена дойдоха проверяващи, но никой не ми се е представил или удостоверил, че е проверяващ и естествено дадох грешни данни. Моля компетентните по въпроса да ми отговорят, страх ме е да не ми направят акт.

Коментари

1.   С лъжите си, може да създадеш проблеми на работодателя си. Глупаво си постъпил. Трябвало е да искаш са се легитимират, щом си имал съмнения.

2.   Да, доста глупаво. Не можа ли да поискаш да ти покажат нещо, с което да се удостоверят...

3.   Oт Автора: Добре бе хора знам, че постъпих глупаво, но моля да ми кажете дали подлежа на глоба самият аз. Да отговарят хора, които са компетентни по въпроса. АКО МОЖЕ

4.   Ужас, добре, че измислиха подбора на персонал, че такива като теб щяха да опропастят повечето фирми с невежеството си. Идват на проверка, преди да изискат документация се легитимират, ако не го сторят, ти им напомняш. Ако откажат и ти отказваш да предоставиш информация. Баси и сложното. И чети АПК, че за предоставяне на неверни данни подлежиш на отговорност, по реда на същия. Ако проверяващите установят нарушение на фирмата съставят акт по тия данни. За тва са измислили и идентификационните карти. Ужас...

5.   От Автора:Не съм давал грешни данни на фирмата, дадох само мои данни, защото бях нов работник и нямах представа за нищо и се изплаших, и те не ми искаха и личната карта

6.   Сладурче административно-процесуалния кодекс не прави разлика между твоите данни и тези на фирмата, използва термина" неверни данни" :-) Както и да е, оплескал си се, но едва ли пък ще те проверяват дали си си казал истинските 3 имена. Лошо само ако ти поискат трудовия договор, тогава вече няма как да се скриеш :-)
Послепис: лична карта не се ли научихте па вие кой има право да изисква :-) Жокер: не са тия от Инспекция по труда...

7.   От Автора:Цялата история започна така. По време на проверка на мен ми дадоха едно правоъгълно листче да го попълня, като какъв работя, аз от страх(защото ми се случва за първи път и не знаех какво да правя)попълних грешни данни. След справка идва акт на фирмата, която работя на тези грешни имена. И сега трябвало да попълня пред нотариус, че от страх съм дал грешни лични данни. Това ще оправи ли положението. Донякъде

8.   Бе стига си задавал тъпи въпроси ми вземи си прочети нормативните актове. Егаси малоумния народ.

9.   След цялото обяснение, започвам да подозирам, че работодателят се опитва да отърве глоба за нает работник без трудов договор. Доста хитро, кара някой от тези, които не са попълвали листчетата да подпише декларация, че е написал други имена от страх и автоматично глобичката от минимум 1500 лв. отпада :)
Със сигурност няма да тръгнат да правят очна ставка между проверяващия инспектор и въпросния "работник".