Споделена история от На работното място

Как да стана политик?
Здравейте, установих, че обичам да се срещам с хора, а работата ми (обработвам поръчки в SAP) почти никога не изисква това, само седя на компютъра по цял ден и щракам. Иска ми се да правя нещо с което да помагам на общността, като например да стана общински съветник например. Също и дейност, в която човек се среща с много хора. Знам, че да си политик у нас означава да си крадлив, но истината е, че не искам да го правя заради това. Ако стана политик мога да помагам и за нуждите на хората с увреждания, защото вкъщи имам такъв човек и знам какво им е на тези хора и семействата им. Та, моля не отмесвайте темата колко корумпирани са политиците, а и ми кажете как се става такъв? Трябва ли някакво специално образование?
Имам диплома за Бизнес администрация и мениджмънт и по Масови комуникации. Трябва ли да стана член на някоя партия със сходни възгледи на моите? И може ли човек да стане политик в чужда страна или да е български представител в наше консулство/посолство там без да е учил МИО или МО?

Коментари

1.   Трябва родителите ти да не са случайни хора и те да те уредят. Другия вариант е да си крупен бизнесмен и да си купиш място.

Иначе с честен труд и упоритост най много да станеш секретар на някоя квартална организация.

А дори да имаш най добри намерения пак няма да помогнеш на много хора защото предложенията ти колкото и да са добри ще бъдат съботирани от "вражеската" партия ей така - на общо основание - за да не можеш да кажеш "Аз свърших това".
Та така за БГ политиката. Иначе няма лошо да си активен ама като влезеш в някоя организация ще видиш колко мръсни са нещата отвътре.

2.   Ти ако не си крадлив, просто никоя партия няма да те подкрепи. Ще предпочитат да издигнат някой крадлив, който им е удобен и който ще носи пари на партията, а не такъв, който няма да е полезен за партията.

Освен това ти като общински съветник ще си само един от примерно 50 съветника. Ако другите не те подкрепят, ти колкото и да си гласуваш, решения никога няма да минават.

Все едно един депутат да може да промени нещо в страната, при положение че има още 239 освен него. Отделно министри, магистрати и тем подобни, от които също зависи много.

3.   1, а за политиката в чужбина, може ли чужденец да влезе там? Например отивам в някой Испански град и искам да представлявам правата на българските и други имигранти там в местния съвет?

4.   2, а колко взема един общински съветник, повече или по-малко от един работеш в Procurement/доставки?

5.   Номер 1 и 2 много добре са ти го казали. В България ако не си човека на човека на човек, няма как да пробиеш в политиката. Има хора в парламента без висше..

6.   Вие май не разбрахте че костюмарите не управляват. Нито бойко има власт нито президента ни... те да пионки на америка

7.   Мисля да ти отговоря най-сериозно на въпроса. Без да пиша клишета като по-горните.

Реално погледнато не можеш. Това е една от най-трудните сфери в България. Намесени са толкова интереси, че буквално ще ти е по-лесно да станеш космонавт,отколкото политик. Да не говорим за вишите постове в различните институции. Там е само с наши и ваши хора.

8.   Не се хващай, че политиката у нас е мръсна. Политиката е мръсна в абсолютно всяка държава, просто някои от тях се прикриват по-добре. Това, че искаш да помогнеш на обществото е чудесно, но няма нужда да ставаш политик. Може да участваш в благотворителни организации или сам да направиш такава ако разполагаш със средства.

Чрез политика няма как да помогнеш на хората, защото всеки път, когато държавата започне да се меси в неща като икономиката, здравеопазването и т.н. се получава точно обратното на желания ефект. В САЩ някъде до 1965-1970 нивото на бедност (poverty rate) е спадало и това става не с намеса от държавата, а от свободния пазар. Но държавата решава да "помогне" и сега не само, че бедността е спряла да намалява даже се е вдигнала!

9.   За да помагш на хората? Някой е бил много облъчен от новините. Ставаш политик, за да ги контролираш, а те те оставят, защото не могат да се оправят сами.

10.   От 2 до 3/4

Шефа ми е общински съветник и взима около 400-500 лв. Но това не е заплата, а се плаща за брой комисии и сесии. Така че всеки месец е различно.

Колкото до чужденците лично познавам българин, който учреди българска партия в Испания, която мисля, че вече не съществува. Но доколкото знам такава партия може да участва на местни избори, но не и на парламентарни, но не съм 100% сигурен.

11.   Хората, живеещи в България, не залсужават, да полагаш, каквито и да е усилия, за да им помагаш.

12.   Гледай това клипче, ако говориш английски. Ясно и просто чрез анимацийки се обяснява как всъщност се случват политиката и управлението. Много неща ще ти се изяснят.

https://www.youtube.com/watch?v=rStL7niR7gs

13.   За политиката има една приказка. Това е все едно като да се бориш с прасе в калта. В крайна сметка и двамата ще се оцапате, но разликата е, че на него ще му хареса.

14.   8 но в тези благотворителни организации обикновено са все някакви нашмъркани хипита, поне такъв имидж имат повечето, а аз отдавна знам, че в такава среда на хипари не се виждам.

15.   10, но мога ли да вляза в тяхна партия която вече си съществува ако не съм роден там?

16.   Можеш, да.

17.   Здравей, Авторе, за да станеш политик не ти трябва никакво образование (дори висше не трябва), а да можеш да работиш с хора. Първо, виж програмите на партиите и какви личности имат и избери в коя партия искаш да участваш. Не е нужно да си „роден“ в партия, освен в БСП. Казвам го от свой опит. Аз по убеждения съм социален човек и си въобразих навремето, че това е вид социална партия. Действително ме приеха в младежката им организация в града, но само да ме използват - мен и доброто име на семейството ми, а вътре са се наредили едни семейни връзки, ще ти падне шапката - кметицата изкара 3 мандата, нейният племенник е пожизнен председател на младежката организация и сега го е издигнала към София нещо, а тя станала депутатка, макар че липсват 10 милиона лева в общинския бюджет и е известна като Госпожа 20% в града, защото с толкова рекетира бизнеса.
След като 2 пъти им помагах да организират избори се отказах -Станишев беше тогава председател на младежката организация на държавно ниво и като се пробвах да му задам въпрос, който не беше предварително обсъден, направо ме дръпнаха на стола ми и ме игорираха! Нямаш право на въпроси, на никакви действия ако някой „голям“ племенник не ти е казал. Като вид пълнеж им трябват нормалните хора.

По-добре отиди в ДПС, но в тази партия нямаш място. Имам приятелка-мюсюлманка, която беше в ДПС и остана доволна в смисъл, че са ходили младежите на екскурзии заедно и никой не е упражнявал някакъ в натиск към тях, но и там няма как да направиш политическа кариера
Тези две партии за мен са партии на ДС елита

За останалите партии мисля, че са ОК. Има всякакви хора, нови са и няма едва ли не наследствени постове. Има много различни политически проекти в момента. Само за два проекта знам със сигурност, че са компроментирани - Зелените и различните видове протестери - като се почне от „красивите и умните“ и се завърши до хората, които се бориха уж за ниски цени на бензина и на тока, а маршируват под командата на Позитано. Има обаче много други организации с политическа цел, които според мен са ОК

Аз съм симпатизант на ГЕРБ, но нямам възможност и желание да се занимавам в момента, но съм абонирана за техните групи във фейсбук. Там се влиза много лесно - също чрез младежката организация ако си под 30 да кажем, а ако си по-възрастен - в нормалната организация . Нямат обаче някакви супер помещения като БСП и СДС да кажем, а се помещават в някакви бивши магазинчета, така че не очаквай супер добри условия на работа, но обикновено местата, където се срещат са в центъра на градовете и като че ли повече онлайн работят. Не дават пари за екстри с две думи, което е чудесно - БСП имат винаги огромни сгради с кабинети за „големите“, а младежите се срещат в кафето, така че дори при ГЕРБ в невзрачните им помещения накрая е по-добре.
Има на 100% организация тяхна в твоя град. Гледам, че доста са свободни в тона си и не се плашат от неудобни въпроси, не се обиждат един друг и също не злорадстват срещу Опозицията, освен срещу определени много неприятни личности. Като цяло мога да кажа, че атмосферата е много приятна. Влезни в групите, не пиши, а само гледай какво си пишат хората, кой са тези хора и ако ти харесат - виж се. Не е нужно да станеш член веднага.
Ще се иска от теб като си на най-ниско ниво да помагаш при огранизация на избори, на посещения в града ти на политици, също ако сте общински център ще имате депутат, който ще идва периодично за срещи с граждани и ще има нужда тук от помощ.
След определено време ако си харизматичен, имаш някакви способности ще те издигнат в листи на задна позиция и така нататък ще се изкачваш на горе. Не става обаче да искаш на 20 г. да си депутат или кмет. Издигаш се в партийната Организация и ако имаш способности - заемаш някакъв пост. Не е нужно, между другото, да е избираем поста, а те слагат на висш пост в държавна и общинска администрация, където можеш също да променяш много неща - не ти трябва да си кмет примерно, но можеш да си шеф на еди какво си звено в общината или в държавата... Висшата администрация навсякъде по света е политически назначена, защото отговорността е на управляващата партия и искат да имат КАДЪРНИ хора, на които имат доверие.

Успех и се радвам, че има хора, които искат да се занимават с политика. Независимо коя партия избереш, ще е позитивно за обществото!

И още - НЕ ТИ ТРЯБВА ОБРАЗОВАНИЕ! Ще се учудиш, но много от функционерите нямат висше образование, камо ли определен вид.

18.   17 ГЕРБ не са ли консерватори? Аз съм умерен във възгледите си - нито твърде консервативен, нито твърде либерален. За сега нямаме истински центристи у нас.

19.   17, благодаря за дългото и полезно мнение, както и на другите дали конкретна информация. Особено полезни са мнения от вътре в системата или поне близо до нея.

Ами това е проблемът, че не съм на 20 вече, а съм на 29.

20.   От 17 - ГЕРБ са дясно-центристка партия. Нещо като немските християн демократи и от там идват парите за основаване на ГЕРБ, по-точно от Конрад Аденауер неправителствената организация към баварската християн-демократична партия. Те до ден днешен консултират ГЕРБ за кампании и организация.
Като насока ГЕРБ са в средата - по-дясно от БСП и по-ляво от СДС. Не е случайно, че ГЕРБ увеличават пенсии, учителски заплати и правят доста за комуналните услуги. Това не е консервативна партия. Консервативните либерали като цяло са на мнение, че личността е отговорна сама за себе си и трябва да се е погрижила примерно за пенсионно осигуряване, а ако не ти харесва детската площадка пред блока си длъжен сам да си я оправиш, а ГЕРБ ти оправят и блока - това е нещо съвсем против идеите на консерваторите.
Затова и ГЕРБ и СДС, ДА България и тем подобните не успяха да управляват заедно - не само имаше личностни проблеми, но и приоритетите са други.

И не е консервативна партия, защото са нова партия и са много отворени за нови предложения и идеи. Не те обиждат ако питаш нещо или имаш друго мнение по въпроса да кажем, така както се оказа в БСП специално за мен. Там като зададеш неудобен въпрос, ставаш персона Нон Грата, сякаш лично си ги нападнал. В ГЕРБ като зададеш въпрос просто ти се отговаря
Има много интелектуалци там, също от възрастните дисиденти. Харесва ми, че не са хората там книжни плъхове, не мислят по цял ден доктрини, а какво може евентуално да се промени
Има много силни младежки организации и женски организации към ГЕРБ - с две думи не е нужно веднага да влизаш в някаква политическа кариера и между шамарите, а можеш да участваш като доброволец (не е нужно и да си член) да кажем в организация на някакви събития, да видиш какви са хората и дали ти харесват и толкоз.
Също това е партия, в която има не само християни, но и мюсюлмани и атеисти, така че ако си консервативен- не е твоята партия. Примерно ако откриват някакъв обект в място, населено с мюсюлмани викат не само поп да го благослови, но и местния имам.

21.   ГЕРБ са бивши комунисти начело с една бивша сикаджийска мутра, най лошото управление досега! Ако искаш да станеш политик достатъчно е да се научиш на демагогия и как да крадеш и лъжеш! Стига ти!

22.   Ако искаш да помогнеш на хората, на цяла България, направи си бизнес, осигури работни места и плащай прилични заплати. Ако е в район с висока безработица - още по-добре. Можеш да наемеш и хора с увреждания или техни близки.

23.   Стани бодигард на Бойко Борисов и той ще те направи политик. После и премиер можеш да станеш. Успехи ти желая!

24.   Стани член на някоя партия и се пробвай. За да работиш в българско посолство в чужбина трябва да работиш в Министерство на външните работи. Щом имаш желание се захващай с политика. Но БСП е династична партия-там са деца, внуци на червената номенклатура и трудно ще пробиеш. Същото е и в ДПС, защото пък трябва да си мюсюлманин най-общо казано.

25.   20 тия женски организации ми бият на либерастия. Казах, че съм умерен, не хипар-либерал. :)

26.   А Европейската комисия само в Брюксел ли е ситуирана, нищо ли няма в Испания?