Споделена история от На работното място

Униформа
Здравейте, почти съм убеден в правотата си, но все пак да попитам. Има ли право работодателят ми да ме задължава да откупя работната униформа от него? Работих 4 месеца за една фирма, на втория месец ми дадоха униформата и сега (след като напуснах) искат да си я откупя, защото нямало как да я дадат на друг. На всичкото отгоре и трябва да я купя за безбожно много пари и най-вероятно никога няма да я облека. Благодаря!

Коментари

1.   Виж си трудовия договор, но мисля, че не може да иска такива неща. Много нагло и това е некоректен работодател. Консултирай се с адвокат, но не давай пари на такива ненормалници.

2.   До номер - 1:
Добър съвет няма що - знаеш ли, че за съвета на адвоката ще кихне минимум 20 лева??? !!! Да, толкова горе-долу струват съветите на адвокат!

3.   Не може да те кара.

4.   Не, нямa тaкивa прaвa рaботодaтелят! Той ти я е дaл кaто зaдължително рaботно облекло, той е длъжен дa осигури тaковa щом искa своя (фирменa) униформa. Върви му е хвърли и дa си я носи, aко искa. Aко пък ти се зaнимaвa, върви в инспекциятa по трудa и доклaдвaй случaя. Също можеш дa зaведеш дело, но ще е зa твоя сметкa aдвокaтът. Aко откaзвa дa ти плaти дължимa сумa срещу униформaтa, можеш дa го минеш зa рекет/изнудвaне. Не си трaйте хорa, не подпомaгaйте некоректните бг рaботодaтели, обикновено селски бекове.

5.   Не, не могат, освен ако не си подписал някъде, че е твое задължение, да си кушиш униформата. Просот става въпрос за много ниско качествени хора, които искат да си спестят 50-100 лева, като изгърбят някой, койот е многократно по-богат от теб.
Просот не им давай пари.

6.   Ако заведеш дело и си сигурен, че ще го спечелиш, разноските ти за адвокат ще ги плати работодателят ти :)

7.   По принцип Не, но когато работодателя ти е закупил униформа след напускане на работа трябва да се върнат всички придобивки. В това число дрехи и консумативи. От друга гледна точка моя брат работи на такава работа, че той сам си купува дрехите. Но за сметка на това си остават за него. Въпреки че са работни дрехи и няма как да ги използва извън работа. Сега ако найстина ти дава смешни пари и униформата ти е скъпа просто найстина се губи смисъла. В случая на брат ми заплатата му е добра което му позволява веднъж в годината да си ги закупи.

8.   н 2, не сме вече овце. Ако даваме да ни тъпчат, ще ни тъпчат. Хиляда пъти е по-добре да дадеш 300 лв. за адвокати и дела, отколкото 50 лв. за рекет. Въпрос на принципи е!