Споделена история от На работното място

Живот във Варна - невъзможен!
Здравейте на всички. Заглавието предполагам не е вярно. Искрено се надявам само на мен така да ми се струва и да се заблуждавам. Но ми предстои една година да живея във Варна, да се устроя и се опитвам да си намеря хубава работа. Но като гледам обявите в сайтовете една квартира(стая) 200-350лв, със без сметки там не знам си какво, а обявите за работа от сорта на: длъжност: отговорник на 1млн неща( от които накрая те урязват) изисквания: знаенето на перфектен английски и немски, знание на 3ти език е предимство. 12 часови смени, от които реално се работи по 14ч. Задължителен предишен опит на подобна позиция, препоръка, не знам си какво и накрая заплата: 750лв (Бруто). К'ва е тая работа, докъде се докарах? Искам да живея във Варна, но ще се принудя да се върна в столицата. Студент съм задочно, та не съм дипломиран да искам нещо специално и да имам претенции. Ама... 500лв - заплата ли е? Как да се издържам, а камо ли да спестя нещо? Къде да намеря работа?

- Май ще сменяме държавата ( Явката)

Коментари

1.   Живея във Варна от 2011 г. насам и е съвсем възможно... така е за близо половин милион души (регистрирани или не). Не ходят хората да живеят във Варна, защото е лошо, споко. Иначе може човек ако е негативен за всичко да намери косур и проблеми.

2.   Човек знае две и двеста, като се е научил софиянецът на по лекото и другото му се вижда трудно.
Значи квартирите стая почвали от 200лв, да така е в топ центъра, но не виждам защо ти си мислиш, че работник без висше образование заслужава топ център и лукс условия. Реално ако се разтърсиш ще намериш и за 100-130лв стая.

3.   Ами не е казано отначало да живееш сам в апартамент нали? Може да намериш едностаен за 300лв. и да го делите с някого. Или направо потърси хора, които си търсят съквартиранти за вече нает апартамент. Най-добре е поне двустаен като всеки да си има стая. Иначе щом си студент още според мен тие рано да мислиш за спестяване.

4.   Хайде бе, само трима ли сте от Варна?

5.   Пич, според мен да смениш София с Варна изобщо не е удачен вариант. Лудницата е същата, както и разходите, само дето заплатите са доста по-ниски. За мен това е град с изкуствено надут стандарт. Има някаква много малка част, които живеят добре - хотелиери, моряци и някои по-високообразовани, но за мнозинството си е мизерия. Градът е мръсен, пренаселен и презастроен. Като изключим морската градина, няма почти никаква зеленина. То в провинцията вече масово заплатите за общи работници са по 600-700 лева чисто и нагоре, а наемите за гарсониера са около 150-200 лева. В пъти по-спокойно и чисто е, а накрая ти остават и повече пари.

6.   Повярвай така се чувстваме и варненци, само че освен в София или в чужбина да отидем. На мен ми се живее във Варна, но условията на живот започват да стават непоносими, дори за хората, които не живеят на квартира.

7.   Аз съм от Варна и подкрепям мнението ти, авторе. Смених преди 10 г Варна със София, първо защото заплата, която ми се предлагаше за същата позиция и отговорности беше не двойна, а почти тройна и дори и след наема ми оставаха повече отколкото във Варна, където живеех при родителите си. Отделно има много по-голям избор на атрактивни работни места, защото много международни компании аутсорсват в София - във Варна изборът е доста по-ограничен. Когато съм във Варна всеки път ми прави впечатление, че цените не само не отстъпват на софийските, но и често са по-надути (незнайно по-каква причина), в същото време средния доход за града е много по-нисък от този в София.
Това, което не ми харесва в София е най-вече мръсния тежък въздух, който неусетно те разболява и ти отслабва имунитета, както и трафика и навиците на шофьорите. Във Варна се шофира доста по-спокойно - все пак града е малък и е сравнително по-чисто, но пък града се управлява от мутри, малките бизнеси масово реват от изнудване и че ги притискат и общо взето, ако нямаш връзки си безпомощен и абсолютно никой. Градът отдавна не е това, което беше - боли като виждаш, как все повече застрояват морската, как от големите плажове, на които като дете си играл, нищо не е останало. Чудиш се като си дойдеш следващия път, какво още ще установиш, че са унищожили...

8.   Номер 7, тя и Варна в последните 10 и повече години заприлича на София. Няма никаква зеленина, освен в морската, задръстванията са големи, а самите автомобили скоро ще започнат да се паркират и по пейките. Още докато бях студент там ( 2001-2005 ) градът вече беше станал неприятен за живеене. Напълни се с всякакви селски тарикати, мутри и каквито се сетиш мошеници. Отвсякъде се носеше мазна чалга и простотия. Може би до към 2000-та година градът е бил добре, но след това мутрите го съсипаха. Май вече и не останаха варненци в него. Помня, че докато бях студент цел номер 1 на почти всички колеги беше на всяка цена да живеят във Варна. Масово се продаваше кой, каквото има, взимаха се пари от роднини, теглеха се заеми, само и само да се купят заветните 2-3 кутийки във Варна. Кореняците варненци отдавна ги няма в града по мои наблюдения.

9.   3 - Делението на едностаен апартамент с някого си е психологическо изпитания.

10.   От Варна съм и живея тук, защото все още съм на 14, но ми е жал като гледам какво става. Не мисля да отивам да живея в друг живот, когато порасна, но градът уж изглежда голям и населен, а нямаш почти никакъв избор за каквото и да е. Нито можеш да учиш нещо особено (икономика, технически специалности и медицина, свободния е само подобие на университет, за частта на ШУ във Варна не знам), нито има много работни места. Заплатите не са високи, дори програмистите не взимат особено високи заплати, масово стават катастрофи, често има аварии, плажовете са мръсни, единствено във ФК има някакви събития. Градът си има и позитиви, които се откриват при по-дълъг живот тук, но в началото ще откриваш само негативите и затова ти ги казвам отсега според моите наблюдения. Обичам града си въпреки всичко и ти го препоръчвам, ако искаш малко повече спокойствие от столицата и целогодишно море. Не са толкова зле нещата.

11.   Варна е един тимаджийски кенеф. Не си заслужава едно кафе да отида да изпия там.

12.   Варна е романтичен и приятен град за живеене, но не и за работа. Не вярвам толкова да няма пари, просто сякаш има сговор между работодателите да дават ниски заплати. Знаят, че има много студенти и други "пришълци" готови да стискат зъби и злоупотребяват. Може би и местната мафия има влияние, но някак има разминаване между града като град и населени и безнес климата. А може би това е реалното и истинско нещо, а лесното в София е поради доенето на цялата държава заедно с външни финансови инжекции. Знам, че много софиянци ще зяпнат, че не е така и в София е голямата икономика, но Е така. Не слагайте каруцата пред коня - има икономика, защото се наливат маса пари, а не обратното. С много пари и в Странджа-Сакар ще има имотен балон.

13.   Здравейте на всички, макар и късно но по - добре късно от никога, хора бягайте от тоя град "Варна(Морската сотлица). Това е мое мнение, но аз съм в ИТ сферата и попринцип очаквах градът като "голям", "развит" след като завърша да ми даде много повече възможности от колкото реално има, но реалноста е доста по различна в момента е 2020 и познавам хора които на junior(младши) позиция вземат заплата 3 пъти по - малка от колкото може да Ви се предложи в София или Пловдив.
Тъпото тук е, че дори човек да има висше и умения изискват 3 пъти повече от колкото в столицата да не говорим другите държави че ти предлагат да се учиш с топ специалисти(senior) с заплащане по - голямо от колкото средната заплата за един програмист в България в ИТ сектора в тяхна валута.
Завърших висше образование и изкарах няколко курса 2.7 години съм в сферата. Не се оплаквам, викат ме по интервюта и т.н, но всичките ме питат в край на сметка за заплата и когато кажа заплата която е справедлива - не ами дори минимална от това което е справедливо реално второ интервю няма.
Искат в ИТ сектора да се бачка за заплата която абсолютно не е близко до това което би трябвало да се даде и вземе, спрямо сложния материал и задачи които повечето хора дори немогат да си ги представят.
Това е моята гледана точка относно сферата а за останалите е още по - зле, но ако това ще ви отеши приятелката мие с магистър и с английски сертификат C1 и си търси работа 3 - 4 месеца с 1 година в сферата опит завършела е вътрешни и външни икономически отношения и офертата и беше за 800 лева чисто.
Много добре помислете, ако мислите да мигрирате в Варна градът е доста красив и готин, но всичко останало е абсолютна анаргхия!
Бягайте надалеч от тук!!!!

14.   До номер 13 ти си толкова неграмотен, че и минимална заплата ти е много!!!