Споделена история от На работното място

Изплащане на отпуска
Здравейте! Започнах работа във фирма през юли 2015 година. Тази събота (07. 10) беше последния ми работен ден, в понеделник (09. 10) трябва да си взема трудовата книжка. 2015 не съм ползвала никакъв отпуск, 2016 съм ползвала 15 дена, 2017 също 15. За 2015 ми се полагат 10 дена, за другите 2 години - по 20 на година. Главно ме интересува ще бъде ли от значение за изплащането на неизползваните дни по какъв член е прекратен трудовия договор?
Може ли да ми откажат да ги изплатят? Опитах се да разговарям със счетоводителите, но отказаха да отговорят. Моля, ако някой е запознат как стоят нещата или може да даде съвет да ми отговори. Благодаря!

Коментари

1.   Отпуската може да се прехвърля само за следваща година, за 2015 ти е изгоряла, от 2016 имаш 5 дена от 2017 нямаш

2.   За 2016 имаш 15 дена и още толкова за 2017, понеже годината не е изтекла. Няма значение по кой член е прекратяването. Работодателят е длъжен да ти плати неползваната отпуска. Внимавай само какво подписваш, защото често се случва да набутват на хората фиктивни молби за отпуск, все едно са го ползвали. Макар, че ако фирмата е читава и е на светло, подобни неща трудно се случват. Ако все пак откажат да ти изплатят обезщетението, спокойно можеш да се обърнеш към инспекцията по труда и да си заведеш дело, което ще спечелиш без проблем.

3.   Тези дни са ти дължими, без значение, как е бил прекратен турдовият договор.

Един съвет към всички - Хора, избийте си от главата сатутквото, че хората могат да правят, каквот им кефно, защото са ви шефове. Те не могат да ви глобяват, нито да не ви изплащат дни, нито да ви изкачат с номера - днес няма работа, затова ще го пишем отпуска.

4.   Длъжни са да ти изплатят неизползваната отпуска. Другият вариант е да те освободят с по-късна дата и да си използваш дните.

5.   Благодаря ви! Първо ми отказа, след това се съгласи да ми изплати дължимото. Обещал ми е, че в началото на следващия месец ще си получа парите.