Споделена история от На работното място

Писна ми от отворени офис пространства
Open office или иначе казано отворените офис пространства са последната мода. Но само на мен ли не ми харесва това? Много е трудно да се фокусираш, а като водиш разговор по телефона все се намира някой да се засмее или да говори, та клиентите ми чуват това и не е приятно. Причината да пробутват отворените офис пространства, е че така се плаща по-малко пари от колкото по старата схема - отделни кабинети/офиси с по 1 до 4 човека вътре. Но според мен това е по-добре ако попаднеш на свестни хора. В отвореното пространство не може да се изградят по-лични отношения, обикновено са повърхностни, а клюки се разменят на разпевките с колеги. Е аз като съм против алкохола не ходя на тях. Първата ми работа също беше един вид отворен офис, защото в една стая нямахме прегради, но първо беше стая на апартамент, а не цял етаж в бизнес сграда, второ бяхме двама човека. Много по-приятно беше и човек можеше да се фокусира и разговори да си води с клиенти, защото се изчаквахме. Сега сигурно на етажа сме 50 човека и от единия край чувам някой да се хили на другия. Вече навсякъде ли е така в по-добрите фирми където плащат добре? Дори и мениджърите ни нямат офис, но те поне имат разнообразие, че се срещат с клиенти в конферетни зали.

Коментари

1.   На никой не му харесва т. н. отворен офис концепция! Така се пестят обаче пари. Моят съпруг е мениджър и в неговата фирма само най-високите етажи имат свой собствен офис и той има свой офис все още, но в имат офис в друг град и един там шеф е направил кутийки като в американските филми - нещо отвратително и дори мениджмънта трябва да работи от тези кутийки, всичко се чува.
Мъжът ми е огромен противник на тази концепция и има свое решение, което е налагал в предишни фирми, но трябва време да успее да убеди и другите шефове в новата си фирма - т. н. безхартиен офис. На макс се спестява трупането на папки на работното място и всеки е длъжен след края на работния ден да си подбира всички неща в личен шкаф с ключ, а бюрото да е като чисто ново. На другия ден друг човек може да работи на това бюро. Номерът е, че пестиш повече пари дори от отворения офис, защото ти трябват 20% минимум по-малко работни места - винаги има хора в командировка, в болничен или на някаква конференция или обсъждане.
И сега моят мъж е отстъпил офиса си на другите за място за обсъждане или спокойна работа, защото той е често в командировка или навън. Винаги оставя бюрото си чисто без нищо на него, заключва си нещата в шкаф и оставя вратата отключена, така че да ползват хората офиса му, защото им съчувства за отворения офис.
Аз с него работих преди доста години в една фирма, в която той беше наел и организирал офиса и беше уникално - имахме си всички отделни стаи, дори свое бюро, но пак се подбираха нещата в шкаф и като имаше свободни места заради болест или командировки можеш да ползваш каквато стая ти хареса - на практика сам дори можеш да си в стая. Аз като практикантка дори така имах цяло бюро на разположение, което е страшен лукс!
Всичко е въпрос на организация, а отвореният офис е мъчилище. На Запад заради тази концепция все повече хора искат да работят от вкъщи
Днес нямам офис, защото работата ми е свързана с обикаляне навън и офисът ми е колата или от вкъщи , дори в кафе. Предпочитам да нямам офис от това да работя в отворен офис.

2.   Слагаш слушалките и това е. Работех в такъв офис и слушах по цял ден лични разговори и излишни простотии и емоции. Ужасно. Простотия, смехове, скандали. Но за това са виновни шефовете.

3.   Аз пък като работодател съм твърдо ЗА, даже сменихме със съдружниците ни стария офис с тип кабинети за цял етаж без нито 1 стена.
Но понеже сме софтуерна фирма, мисля, че този тип офис е много по-добър вариант, защото работата е по-скоро творческа и се толерира игрането на тенис, пиенето на бира на диваните и лафчето с колеги. Никой от нас "шефовете" няма кабинет, седим в двата края като всички останали, не обичаме тая шефска олд скуул култура да викаш някой в кабинета си все едно си шеф. Имаме само една конферентна със стъклени стени.
Мисля, че на всички им харесва много повече

4.   Ами аз не съм във софтуерна фирма и ми се налага да говоря по телефона с клиенти. Постоянно ме питат "в мол или на летище работите та е толкова шумно". Да не говорим, че е малко като в каторга - чувсваш се просто като поредната гайка в машината.

5.   Пагубни са за добрата работа, така е. Някой хра ги харесват, защото са все едно в детската градина, особено по уеб студията, където има хора, които играят на PlayStation-а в 3 от 8те часа работа. Да, имат си конзоли, за разпускане. Ако някой иска да върши сериозна работа, то ще остане разочарован. А и сега, с тая мания по Scrum и политокоректните глупсоти, скоро ще започнем да си следим прогреса в брои прегръдки между колегите, а не в това, кой е свършил повече и по-качествена работа.

6.   Ужас! Само за кратко съм работила в такъв офис и беше кошмар! Не можеш един телефонен разговор с клиент да проведеш, защото си в някакъв хаос, колегата до теб си клюкари, някой друг си гледа нещо на компютъра, трети се хили за нещо... пък ти иди говори с клиенти ако можеш! Без мен! Сега работя на рецепция, тихо и спокойно си ми е, като звънне телефона говоря без да се надвиквам с останалите... и всичко си е ок.

7.   Наистина гледам все повече офис сгради като хамбари.

8.   Работя в такъв офис повече от две години вече и определено за мен е по-добрия вариант, работата ни е свързана с постоянни разговори по телефон и никой от колегите не ми пречи по никакъв начин, бюрата ни са едно до друго, нямаме прегради и шефа също е при нас. Работата минава много по-леко, екипът е сплотен и дразги няма, всички вече сме си свикнали и чувството за хумор преобладава, атмосферата е положителна. На моменти викаме, на моменти се смеем, на моменти сме по-тихи, на моменти сме по-"заспали", но определено настроението е далеч по-добро от това да си в малък скучен офис с едно-две бюра в единия и другия край, подобно на държавна администрация.

9.   8 е типичния сектант. Стокхолмски синдром.

10.   Модна глупост, която се копира с обяснение "така се прави в днешно време". Особено софтуерните фирми много се лъжат, че така стават нещата. После 20 човека вършат работа като за 12, но кой ти разбира и може да прецени. Всички много "работят" и изглеждат заети - значи е добре. Е, в Microsoft и от техния ранг вместо отворено пространство е точно обратното - всеки програмист е в отделна стая, но те сигурно са глупави и несериозни. Важно е да си модерен и да събираш персонал на кило.