Споделена история от На работното място

От държавна работа към частна -Да или Не
Здравейте, бихте ли сменили държавна работа с частна
все пак има една поговорка "държавна работа си е държавна"?
Вярно не е тежка, ама понякога те побъркват проверяващите, все искат актове да ти пишат и винаги има защо (такава е професията). Общо взето ядове. Има дни когато нищо не правиш (зависи от атмосферните условия, сред природа сме. )Налага се да се работи Събота и Неделя и то без компенсация. Ненормиран работен ден сме и има дни, където започваме 8-9 и приключваме 13-14ч. А някой път от рано до 17. 00-21. 00ч.
При положение, че сте от малък град(50-60км от София, около 15 000 жители. 50% е ромско население. Покрай професията се налага да се разправяш с цигани, защото крадът. Няма работа или ако има нещо 500-600лв (и в моя случай. 2год. стаж, ако има значение) максимум. Реализация почти никаква.
Бихте ли рискували, ако сте млади 21-22годишни да се опитате да станете човек и да отидете в София да започвате работа за около 1200-1300лв чисти, като мине изп. срок да изтеглите ипотечен кредит 50 000-60 000лв и да си взимате жилище макар и гарсонера или при опита да изплувате се провалите и затънете повече, ще се откажете от всякакъв риск).
Ще се радвам на искрени мнения.

Коментари

1.   А защо си мислиш, че някой си умира да ти даде 1200-1300 нетна заплата в София? ! Какви зашемятяващи умения придоби за тези 2 години на тази работа, че скачаш толкова високо? Какво ти е образованието?
Интересно ми е и друго, къде ги видя тези гарсониери по 50-60 000 лева? Май живееш с поне 10 години назад в имотния пазар.

2.   Зависи каква е позицията, защото има държавни работи, които са кошмар. Има и такива, които са супер леки и добре платени... за държавната!

3.   Защото 1200 лв не си струват, ако ще ти стопят лагерите и нервите и ще се поболееш, стига мислете за пари. Гледайте си спокойствието.

4.   На 25 съм. Работих на държавна работа и то в министерство. Имаше си известни плюсове, но заплатата беше просто смешна. Сега не съм на държавна работа и съм доволен. Не взимам 1300 лв заплата, щото такава заплата не я взема всеки под път и над път, но въпреки това съм доволен. А що се отнася до баснословните суми за кредит - никога (или поне не на този етап) няма да тегля подобен кредит. Нямам капка желание да се заробвам до живот и едва ли не и децата ми да трябва да го изплащат.

5.   Имам познати на държавна работа - пълен айляк за 700 лв и бонуси и др.

7.   Малко са ти нереалистични очакванията. Защо си мислиш, че в София всички взимат над 1000, че и в частните фирми положението ще е по-различно по отношения на работно време. Напротив, в повечето частни фирми ще те съсипят от работа, ще работиш извънредно, ще те осигуряват на мин. заплата, ще забравиш за неща като отпуски и болнични и накрая ще е добре, ако поне заплатата ти плащат на време, защото тя хубаво може да е обявена към 1000, ама ако ти я бавят редовно нали се сещаш, че пак закъсваш с парите. А и 1000 лева за София, особено ако имаш и кредит са си нищо! Да не говорим, че не си само ти с амбиции да покориш София и намирането на работа, която да те устройва от към заплата е малко проблемно. Да, работа има, ама за 600-700 лева, за добрите позиции конкуренцията е жестока и най-често се назначава някой "наш човек". Така, че не хвърчи в облаците, за да не се окаже, че ще си много, ама много по-зле от сега. Да, държавната работа не е кой знае какво, ама повярвай на фона на това, което предлагат повечето частници си е направо екстра. Малка но сигурна заплата, тече ти стаж, осигуряват те на реален размер... въобще за малък град това е перфектно!

8.   По-скоро бих отишла в София да натрупам някакви контакти и опит и след това да се опитам да търся работа за по-добро заплащане, а не да си купувам жилище там и да тегля ипотечен кредит, което е пълна глупост за днешно време.

9.   От Автора:
Благодаря ви за съветите.
След две години ще завърша висшето си образование (в София) и тогава ще мисля за напред, но както казвате :
няма да летя в облаците.