Споделена история от На работното място

В търсене на заплатата си!
Не мога да си намеря работа в София! Кандидатствах на поне 5 места и навсякъде вече са намерили "човека". Искам да работя каквато и да е работа, и двойни смени, за над 1000лв. Парите ми трябват да се издържам и се чувствам ненужен никуму след неуспехите си в търсене на професия. Вие с колко лева на месец разполагате, сами или семейство, как ги разпределяте и стигат ли ви да пестите за бъдещето? Моля модераторите да публикуват!

Коментари

1.   Със 190 лв. на месец живея на един малък таван в "Лозенец". Сам съм се докарал до това положение.

2.   Потърси в големите супермаркети на място.Аз взимам 600лв. гледам да ми стигат,имам и спестени.Имам и дете.

3.   Какви реални умения и знания имаш? Ако знаеш английски или друг западен език, потърси работа в кол центрове или аутсорсинг/ИТ компании. Там по принцип заплатите са по-високи и постоянно търсят хора.

4.   Насочи се към търговията. Ако имаш талант и 2000 ще вземаш на месец. А ако си сам и нямаш семейство -жена и деца . Стани тираджия, заплатите варират от минимум 1500 евро като това се смята за неприемливо заплащане сред тираджиите до 2800 евро в най-добрия случай без АДР. Ако имаш АДР и караш цистерни -от 3000 евро до 3500 евро на месец . Всичко това с тировете ще го получаваш в западна Европа. Ако незнаеш език карай без АДР . Ако знаеш минимум английски но нямаш опит с тировете пак карай без АДР. Има глад за тираджии. Но трябва да знаеш че това е гадна професия, която отнема много от живота на хората. Особено от семейните тираджии. А ако не си женен ,смятайки че трудно ще се ожениш след това. Надявам се че съм ти помогнал с нещо, желая ти успех.

5.   650 лв. На месец. Почти винаги съм работила имвтора абота паралелно. Търси работа, а не заплата.

6.   Не знам каква работа търсиш, но ако ти е за нещо временно, както казаха горе - отиваш в първия магазин като кауфланд или фантастико и те взимат, но ще взимаш мизерни 600-800 лв.
Това ще е перфектно да те научи, че да се работи това не е работа, за това се записваш в софтуни на курс и почваш да се учиш сам вкъщи, вместо да гледаш филми и да играеш игрички, как да програмираш. Дори най-базов пхп да научиш, това е нещо, което и сам за 2 месеца можеш да научиш от нета, елементарно е просто ако имаш iq над 80. След това си намираш нормална работа като джуниър за 1500 стартово и продължаваш да учиш вече някой сериозен език и се развиваш нагоре в по-големи и западни фирми, след 2 г. ти гарантирам поне 4000 лв. заплата.
Говоря от личен опит, аз започнах от 0, после минах и през фриланс пхп, пхп във фирма, след това java и c# за космически пари и сега вече съм съдружник в една фирма и дори не искам да споделям колко пари взимам, смятам, че ще е много некрасиво. Но, момче, разбери - умните хора постоянно се учат, постоянно се развиват, за разлика от тези, които си пилеят времето по кръчми и кафета. Предполагам, че си младо и неориентирано момче още, за това те съветвам да се ориентираш към тази сфера - приятна работна обстановка, млади хора, допълнително осигуряване, осигуровки на пълната сума, купища други социални придобивки и много висока заплата са ти точно на 2-3 г. разстояние от днес. При мен бяха малко повече, но си струваха. Не си губи времето, защото аз съм малко над 30 и доста време загубих в глупости по кафета, вместо на 20-25 вече да имам супер стабилни доходи ;)
Поздрави.

7.   Номер 5 е много прав - търси се работа, не заплата. Просто нямаш нито професия, нито квалификация, които да те правят търсен кадър и затова трябва да почнеш от каквато и да е работа. Нямаш най-вероятно и стаж... Тоест предлагаш способности, които са за под 1000 лв
Иначе в София не съм чула да не си е намерил човек работа. Дори в автомивка да отидеш винаги търсят хора - там плащат на процент между другото, така че сам ще видиш за колко пари заслужаваш. Дори циганите имат вече работа - в строителство, в почистване, дори в кухнята, така че сам си си виновен, че не можеш да си намериш работа в град с практически никаква безработица

9.   Истината в България, поне на 90%, че ако си човек на някой може да взимаш 6-7 пъти повече от този който работи съвестно и върши, както трябва работа. Аз съм с 1 бакалавър и две магистратури, счетоводител съм в София и взимам 800 лв. -сама си намерих работата през jobs, живея сама ма квартира и все купувам на промоции. Ако до 6-7 месеца не ми вдигне заплатата, може би ще замина за чужбина. Поне там пак работиш, но знаеш, че за този труд ще получиш по-достойно заплащане и стандарт на живот. А тук работя 9-10 часа и едвам се издържам. Успех в търсенето на работа, но почти всеки работодател гледа да му работиш колкото можеш за по-малко пари и да дава само на своите хора.

10.   Пробвай да изкараш от онези безплатните ай-ти курсове?
Там ще те обучат как да боравиш с някой по-базов език(джава, примерно), сетне може да те вземат и като кадър някъде, и да те доошлайфат в процеса на работа.
Някои фирми наемат хора без нужните умения и ги учат ''на място''. (в ай-ти сектора)
Ще изкарваш прилични пари. Аз мисля да се пробвам.
Иначе, аз съм си самичко, работя държавна работа, но малко пари изкарвам, затова странично правя преводи от чужди езици(зная два езика, но нямам акредитация, нито съм завършила филология, имам икономическо образование), а също пиша разнородни материали за онлайн медии и взимам по някой кирлив лев, пак е нещо...

Ж. 32

11.   Абе работа да искаш! излизаш сутринта във 06. 00 Пред вас махаш боклука от градината или пред блока боклук имам в предвид като листа, опаковки, цигари и тн след това гледаш на кой съсед колата му е мръсна качваш се до вас ама без асансиора ами по стълбите взимаш малка кофа с вода с малко препарат за стъкла слизаш отново до колата чистиш я до блясък качваш се до вас пиеш едно кафе или хапваш. Отново слизаш пред вас и поне 1 час трябва да седиш пред вас и да гледаш дали някой стар човек се пребира от магазина и му трябва помощ или пък някой си е изгубил нещо може да поливаш цветята и дърветата ако не е валяло от 2-3 дни. След това влизаш във входа и почваш да чистиш стълбите и прозорците на всички етажи. След, като приключиш може да си починеш за около 30 до 1 час!

12.   Само на 5 места си кандидатствал и вече си се отчаял? Аз кандидатствах на поне 50 и пак не изкарвам 1000 лева, а само 750. Не знам защо всички си мислите, че като дойдете в София още на първия ъгъл ще ви предложат работа и то за много пари? А и за да искаш мин. 1000 лева трябва да имаш някаква квалификация? Ако идваш с една гола диплома от гимназията, забрави. Най-много да те наемат някъде за общ работник и даже и това не е сигурно, че идва зима и по строежите не търсят хора. Ама всички си представяте като се каже "София", че ние тук живеем на друга планета и всички работим за хиляди и живеем в лукс. Е, да ама не.

13.   Да, и в София не сме цъфнали и вързали. И ако някой си мисли, че зле платени са само хората без професия и квалификация, много се лъже. Аз с гордост признавам, че успях да си осигуря 1500 лв. месечен доход. Чисти. Обаче! Сега ще споделя как. 700 лв. е месечната ми заплата като редактор в централен ежедневен вестник, който всички вие гледате по сергиите всеки ден. В този вестник работя от 13 години, т. е. не съм стажантка. Втората ми работа е в едно месечно списание, където пиша под псевдоним, за да не ме уволнят от вестника, защото не ни позволяват да работим за други медии. От списанието получавам 300 лв. месечно. След като увеличиха минималната работна заплата за страната на 510 лв., стипендиите за докторанти в университетите станаха 500 лв., а защото пиша дисертация като докторант, това ме касае. Така че: от един вестник, едно списание и един университет сглобявам точно 1500 лв. Не ме питайте имам ли време за личен живот, за почивка и за каквото и да било извън постоянната работа, работа, работа... Та, авторе, аз не се оплаквам, но за жалост постът ми може би ще попари твоя ентусиазъм. Очакваш над 1000 лв. за "каквато и да е работа", при положение, че човек с магистратура от престижен европейски университет, с два чужди езика, с огромен практически опит и отлични контакти в бранша, се хвали тук, че криво-ляво е успял да си осигури 1500 лв. Слез на земята, човече!

14.   Аз съм с една бакалавърска и три магистърски дипломи. Средният ми месечен доход е чисто 1450 лв. С общ трудов стаж - 13, 5 години съм. Като цяло тия пари не ми стигат. Все пак плащам сметките на майка ми и ходенията й по лекари, защото пенсията й хич не стига за тия неща. Ти с какво образование си или имаш ли някакви специални умения и сертификати за компетентност?

15.   Авторе, трудно мога да ти дам напътствия, след като не споделяш какви квалификации и знания имаш. Нагласата "аз съм много готин, имам две магистратури от Ботевградския и трябв да ми дадете 3000 стартова" не помага. Никой не е длъжен да ни "дава" каквото и да било. Парите си ги изкарваме. Със стойността, която носим за даден работодател. И връзките сами си ги създаваме в повечето случаи. Освен да сме добри в професията си, трябва да умеен да го покажем на повече хора и да се продадем на добра цена. Иначе в момента има глад за кадри, особено качествени. ИТ индустрията, аутсорсинг компании с чужд език, ресторантски работници, шофьори. В която и област човек да захване, ако развива уменията си, ще нарастват и доходите. Аз лично в София изкарвам към 2700 чисто. Живея с 1200-1500 на месец на квартира, която деля с приятели. Останалото спестявам.