Споделена история от На работното място

Работа в положение като моето?!
Здравейте, моля за съвет, защото съм адски объркана и изморена. Втора година редовно обучение съм, английска филология, има доста за четене, гледа се присъствие, уча и втори език. Там е работата че семейството ми е адски затруднено финансово(родителите ми са доста възрастни) до степен, в която аз освен ученето се скапвам да бачкам за да си покривам разходите, да си платя семестъра и да им помагам със сметките. В резултат от това се получава едно блуждаене през материала, не поемам нищо както трябва, вечно уморена, вечно недоспала, непрочела, безпарична. Работех до скоро в един магазин почасово но много спадна плащането, адска умора и напуснах и се преориентирах към преподаване на езика в школа, но там пък не е достатъчно добро заплащането, а на мен ми е крайно необходимо, не работя за да си платя кафето както се казва, а за да поддържам семейството. Минавало ми е през ума да прекъсна, но не искам да го правя, искам да се справя, по принцип съм много борбена, но умората и безизходицата ме побъркват.
Моля Ви за съвет, каква работа бих могла да си намеря, която да е добре платена и да не оставам без сили и здраве както в магазина, изобщо как да се справя с тази ситуация.
Много Ви благодаря!

Коментари

1.   Няма ли вариант за задочно обучение ? В положение като твоето това е едно възможно решение. Иначе си друга опция е бригада в чужбина, но това е през летния сезон.

2.   Филологиите са трудни за изучаване. Там няма лабаво. Намери си работа с английски, за да си го поддържаш поне и да трупаш опит. Аз също наскоро завърших филология. От колегите (за съжаление), които учеха и работеха, всички все от влачат изпити и не се знае до кога...

3.   Частни уроци.

4.   Виж в колцентър.
Родителите ти могат да проверят дали нямат право на социално подпомагане,някакво допълнителни средства за отопление,храна или други разход и какво са изискванията.Виж в социални грижи.
От кой град си?

5.   Поинтересувай се дали все още ги има тези студентските заеми. Братовчед ми завърши образованието си благодарение на такъв. Не знам точно какви са условията, но мисля че се връщаше след като завършиш.
Някой по-запознат нека се включи да сподели.

Успех!

6.   Момиче... като знаеш, че финансово е трудно - ми мини задочно и работи нещо с английски.. Извинявай, но е срамота и няма право да се оплакваш.

7.   Отиди на бригада в Америка за един сезон.

8.   Задочно обучение по филология няма. Търси варианти за работа след лекции, напр. 16-22 часа. В кол центровете има такива смени. Не слушай тези, които те карат да се откажеш. Знам колко е тежко да учиш и работиш едновременно, защото и аз съм го правила, при това почти през цялото следване (а учих 5 години и завърших направо със степен "магистър"). Бъди силна и ще успееш, не се оставяй да те отвличат други неща. След като завършиш, ще си доволна, че си работила - трудът дисциплинира и те научава на отношения с колеги и много други неща, така няма да откриваш тепърва топлата вода, за разлика от хора, започващи работа за първи път на 27 г.

9.   N 8, аз съм напълно на същото мнение, просто е много трудно.

10.   Аз пък не съм съгласна напълно с номер 8! И какво като откриеш топлата вода на 27? ! Цял живот ще работи човек, когато е време за учене- само да учи! Какво е това- хем редовно обучение, хем на работа? ! Нито си студент както се полага, нито работиш както се полага, нито пък имаш време за почивка, за излизания и т. н.
Авторке, разбирам как се чувстваш, като родител се чудя как вашите приемат пари от студентка, при положение, че не могат да ѝ дават? ! Колкото и да са зле- да намерят начин да се справят сами, родител съм и не мога да си го представя това! Съжалявам, миличка, че така са се стекли нещата при теб, толкова си млада, а се скапваш от грижи, потърси някоя по-лека работа, например да правиш преводи, хем ще е в удобно за теб време, не знам може ли, струва ли си... поразпитай колеги, дано изскочи нещо. Или си намери нещо по-доходно през лятната ваканция, да посъбереш парички и да ти е по-лесно после... Искрено се надявам да си продължиш с учението! Успех ти желая от сърце!

11.   Задочното обучение го има в няколко държави, една от който сме едната ние, общо взето за хора със затруднено положение, за 40 дена годишно, какво точно ще се научи, не мога да разбера.
В цял свят работа се започва на 26/27.

12.   Момиче, ориентирай се овреме към доходна специалност, щом е такова положението. -логиите са за хора с финансов гръб. Това дето го теглиш сега нищо не е. После ще имаш висше и пак ще си касиерка. Направи си мастерплан за пет години и го следвай.

13.   Номер 10, на 27 много трудно тепърва си намира работа човек без 1 ден трудов стаж (изключвам тези с многото пари и връзки, те и на 47 може да не работят). И аз съм издържала моите родители като студентка, случват се такива неща в живота. Да ги зареже като кучета ли? Дали заради болест, дали заради лошо стечение на обстоятелствата, но и родителите могат да останат без доходи. Интересно къде в чужбина си видяла да започват работа на 26-27? В САЩ още на 16 работят нещо почасово - дали ще гледат деца, дали ще е в МакДоналдс, но работят по малко. Говоря за децата от нормални семейства.
Много трудна е реализацията на хора без стаж и наближаващи 30-те. Мечешка услуга правиш с такъв коментар. БГ работодателите искат на 26 да имаш поне 2 години стаж по специалността дори. Нормално образованието се завършва на 22-24 години в зависимост от специалността и кога е тръгнал на училище студентът, дали е било на 6, или на 7 г. Не е нормално да се започва работа на 26-7 години. Добре че не разсъждавах като теб, сега щях да съм безработна и гладна.

14.   Освен ако родителите ти не са болни, не е редно да ги издържаш. Това, че и на някой от коментиращите се е случвало, не значи, че е в реда на нещата. Как ще създадеш семейство един ден? Дано това е временно положение. Не е редно децата да са патерици за родителите, както и родителите за децата на тази възраст. Трэгнах да работя постоянна работа на 25 и съгалявам колко късно беше. Работих за по 4-5 месеца от 18, но с рериоди на прекъсване. Работата калява, а на такива като авторката само евала мога да кажа!

15.   №8, не говори, без да знаеш! ... Има едно място тука у БГ, където и българската, и английската филология ги има както в редовна, така и в задочна форма на обучение-и това е Шуменският университет! Понеже съм го завършил(не казвам дали това е лошо или не), просто казвам, че конкретно тези две филологии ги има и в двете форми на следване. Аз естествено бях в редовна форма, имах право и на стипендия, и на намаление за влака да пътувам, докато задочниците нямат право на тези неща! ... Мисълта ми е, че ако не в останалите университети, то поне в Шумен, човек може и задочно да следва английски, отделно каква му е наистина ползата от това! ...
И №8, малко грубо се изразяваш-аз например съм от тези, които едва сега на 27, без никакъв стаж, започнах работа по програма от Бюрото по труда, въпреки че след малко повече от месец вече свършва тази програма(то и толкова работим изобщо де, как да е), но не смятам, че нещата са точно, както ти ги описваш, особено пък за това с колегите. Нещо май много си си повярвала... ако при тебе така са се стекли нещата, при другите пък може да не е така! ...

16.   Авторке, пусни си обява за частни уроци. Сложи си по-ниска цена от пазарната и съм сигурен, че ще имаш клиенти. Моя позната плаща за детето си, което учи азбуката по 10 лева на час и това е в провинцията.

17.   15, с тази работа по програма само след няколко месеца пак ще си на борсата. Нали целта ти е да си намериш постоянна работа? А за Шуменския университет и качеството на обучение в задочна форма на Английска филология просто няма какво да коментираме. Все едно да сравняваш НГДЕК и гимназията в Царево :)))))))) Има си причина в другите университети тази специалност да я няма в задочна форма.

Програмите за работа, субсидирани от държавата и европейските фондове, създават една изкуствена заетост на младежи като теб. Ориентирай се да си търсиш работа, на която да се развиваш. И аз съм участвала в подобна програма и ми е ясно колко точно се работи. Дават ти да правиш по нещо, но абсолютно нищо общо няма с реалната работна обстановка, особено тази в частния сектор. Именно защото не си работил/а досега, на тази възраст ще ти е трудно да си намериш работа след приключване на програмата, защото ще се конкурираш с хора, които са работили още като студенти, напр. в преводачески бюра, в туризма и др. Английски вече почти всеки знае, а ако аз съм работодател, бих предпочела някой с диплома от друг университет (СУ, ПУ, ЮЗУ например), освен ако няма сертификат за ниво C1-C2 от международно призната институция.

18.   И аз съм работила по програма. Файда няма, само подхвърлят трохички и те юркат за глупости.

19.   Авторке, пак е 8/15. Хрумна ми една идея. Защо не пробваш да се регистрираш като учител на сайта italki? Провери го в интернет. Там можеш да даваш уроци на хора по скайп в удобно за теб и тях време, и да си докарваш някакъв доход. Не знам колко пари получаваш на сегашната ти работа, но ако си добра като учител, можеш да изкарваш прилични пари на сайта, особено ако знаеш и други езици. Помисли и за други платформи за онлайн обучение. Според мен си заслужава да опиташ това, вместо да те експлоатират безжалостно бг работодатели за жълти стотинки.
Идеята, която ти дават за частните уроци, също е добра, но имай едно наум, че при недоброжелатели можеш да се окажеш в неизгодната позиция да те търсят от НАП... някой може да се заяде, че не даваш касова бележка например. Този проблем няма да го имаш с чужденци, ако им преподаваш по интернет. И все пак всичко е относително. Прецени как можеш да използваш знанията си, за да изкарваш пари с тях. Навремето аз точно с английския си се измъкнах от калта и си намерих какво да работя, за да се издържам с ума си, а не с физически усилия, които да съсипват здравето ми.

20.   От авторката:Благодаря много за идеите, коментарите и съветите. Позакрепих се в школата, дадоха ми повече часове и го карам не съвсем зле, съчетано със стипендия. Изобщо не съм имала за цел да мрънкам тук и да бъда в защита на стоенето без работа, защото не съм спряла да работя от 18 годишна и това е изключително важно за мен, против започването на работа на 27 съм, имам познати, които на тези години за първи път се срещат с трудовия пазар и 90% е пълен резил и тормоз за самите тях и работодателите, но се обърнах за съвет, защото бях в момент на много силен финансов спад и умора. Благодаря на всички!

21.   И след това 90% излизат от нашия "пълен резил" и стават "успешен резил" в друга държава, която не пропагандира колко са пропаднали.
Често на хората от 24 до 27 годишна възраст са им най-тежките години от живота, заради популистки изрази чрез медиите, колко са...
Почти всяка страна се започва работа на 26 за първи ден.
И работа на бюро, на инженер и на банкер, не виждам нищо ама абсолютно нищо общо с работата като сервитьорка(барман) и предноспоменатите от мен. А ако решиш просто да си вземеш 12 месеца почивка след университета, какво ще стане, ще свърши света ли? Само в Нашата Държава.
Доста честно всъщност губиш работна етика за работа на това което искаш да работиш и се преориентираш към сезонно или почасова работа която си правил, примерно, предните 3 сезона (не случайно огромен процент са сезонните/на парче работници в държавата работещи за пари, който и етническите групи не вземат насерозно)
Учителите, филолозите Ви по знатните ни Университети, Ви учат на тертип на възпитание на децата/студентите Ви, който тепърва ще обучавате, от преди 40 години!
Тя е следната - Работи колкото да не умреш от глад, каквото и да е само да си в системата на "Роботите", няма значение че заслужаваш 5000 и с 500 ще си сит и слушай пропагандата тя винаги е права"

до 20.