Споделена история от На работното място

Мога ли да загубя работата си след майчинство
Здравейте!
След един месец се връщам на работа след 2 години отпуск по майчинство. През това време на моето работно място ме замества друг служител. Преди да забременея имах постоянен трудов договор, имах и натрушан стаж. Шефа каза, че взима момичето и се надява да се върна дори по - рано, но нямаше кой да ми гледа детенцето, а не исках да го изпращам по ясли при вирусите, затова си останах и двете години. Въпросният ми заместник, разбрах от колежка, че коментирал, че се надява да ме отстранят и той да заеме позицията за постоянно. Знам, че това няма как да стане, че до 3г. на детето съм защитена, че имам договор, че не съм уволнена, а в майчинство и че лицето би трябвало да е по заместване, макар че не съм виждала какви документи му се връчват на това лице. Не съм особено запозната.
Затова питам вас, трябва ли да се притеснявам, има ли риск да загубя работата си, ако на заместника ми много му хареса и я иска за себе си?
Благодаря.

Коментари

1.   Може и да стане, но не е чак толкова трудно да се намери работа!

2.   Не се уволнява току-така. Трябва да не се справяш с работата и да вредиш на фирмата или пък да има съкращения, но при тях не може да се назначи друг човек на същото място. Защо не прочетеш Кодекса на труда или пък не се обърнеш към профсъюз?

3.   Моля, незапознатите да си спестят коментарите. Госпожо, нямат право да ви уволнят от работа. Трябва да поискат одобрение от Инпекцията по труда, но тя никога не им го дава. Вашето място е сигурно до навършване на 3 год. на детето.

4.   Първо ти си защитена от закона и не могат да те уволнят веднага и второ едва ли ще те уволнят без причина. За да те уволнят трябва да не се справяш с работата и да правиш огромни грешки, така че не се тревожи за това. Върни се на работа и се постарай да влезеш пак в час възможно най-бързо и всичко ще е наред.