Споделена история от На работното място

Сервитьорка
Здравейте аз съм на 19 години и искам да започна като сервитьорка за лятото, но проблема е, че се затруднявам при смятането на пари като цяло мразя да смятам. Как да се науча? Моля не ме съдете просто искам да реша този колкото и глупаво да звучи проблем. Благодаря предварително на всички! :)

Коментари

1.   Вероятно няма и да ти се налага да смяташ на ум, така че не се притеснявай много. В повечето заведения сервитьорките имат възможност да сметнат с калкулатор или пък директно ще използваш касов апарат, за който ще ти обяснят как се работи на място. Иначе човек се учи да смята добре с решаването на много задачи. Преди смятах бавно, но влязох в професионална гимназия, изучавах геодезия, а там наистина има много сметки. За отрицателно кратко време се научих да смятам големи числа без калкулатор, защото всеки ден имах по няколко таблици за решаване. Можеш да проверяваш касовата си бележка от магазина вкъщи или да гледаш задачи от интернет с десетични дроби. Щом аз се научих, значи не е никак трудно. Математиката е предмет, който не се отдава на всички, но е точна наука и може да бъде разбрана от всеки, който прояви интерес и търпение. Хубавото е, че няма да ти се налага да изучаваш цялата математика, а само да си създадеш навик да събираш по няколко числа. Избягвай да правиш сметките изцяло на ум, по-добре е да имаш лист пред себе си, така мисълта тече по-безпроблемно и е по-малък шансът да пропуснеш нещо. Най-важното е да тренираш мозъка си със сметки всеки ден, с времето става навик и не ти създава затруднения.

2.   Върни се в началното училище, нали там се учеше смятането на прости числа и започни от начало с обучението. В противен случай ще имаш сериозен проблем с тази работа, заплатата няма да ти стига за да си връщаш парите по обърканите сметки, а да не говорим, че като застанеш пред непознати хора, ще се стресираш от срам и още повече ще бъркаш, а това ще е в твоя врата. Виждал съм продавач в магазина на дъщеря ми, който дори бъркаше сметките и с елка, а да не говорим, че касовия му апарат дори му изписваше колко ресто да върне. Като поработи за този дет духа, се научи, а от неговите уста чух, че много съжалява, че не учил като хората, а се е правил на "виж ма кой съм". Видяхме го, тъп като задницата на лека кола, а при това ми е племенник.

4.   Елка

5.   Не на всички се отдава смятането. Виж друга работа където няма дребни сметки постоянно.

7.   На касовата бележка ще пише всичко консумирано от клиента.
А за връщане на ресто аз ползвах малък трик. Започваш от заднапред/от стотонките
Пример: сметката е 6. 78. Клиента дава 20 лв.
Започваш с 2 стотинки и така стават 6. 80,
20 стотинки до 7лв
и 3 лв до 10
10 лв до 20 които е дал
Значи му връщаш 13. 22

Упражнявай се по 20 мин на ден у вас и те уверявам че този трик работи бързо и ефикасно

8.   На касовата бележка ще пише всичко консумирано от клиента.
А за връщане на ресто аз ползвах малък трик.Започваш от заднапред/от стотонките
Пример: сметката е 6.78.Клиента дава 20 лв.
Започваш с 2 стотинки и така стават 6.80,
20 стотинки до 7лв
и 3 лв до 10
10 лв до 20 които е дал
Значи му връщаш 13.22

Упражнявай се по 20 мин на ден у вас и те уверявам че този трик работи бързо и ефикасно

9.   До N8 - всеки човек, който постоянно трябва да смята такива суми (магазинери, кондуктори и пр.) рано или късно стигат до този начин на смятане и се чудя защо не се учи в училище като нещо практично. В училище ни набиваха само правилния начин, с нулите, които трябва да добавим след десетичната запетая, след 20, в което няма нищо лошо, но към него можеха да ни карат да упражняваме и този "метод на събирането" да го нарека, който е далеч по-практичен, като нямаш комфорта на лист и химикал.

10.   Аз имам подобен проблем. Мога да смятам, но когато бързам или съм под напрежение и се бъркам. Проблема идва, когато да речем сметката е 1,84 и човека ми дава 10 лв и после ми дава някакви стотинки - 4; 84 и тн. И моментално ми е каша в главата. Сега ако трябва да сметна нещо подобно е ок, смятам си, ама като съм на работа и ми е малко шантаво. Започнах работа на каса и то на екрана си изписва колко трябва да върнеш, но привечер става голяма суматоха, опащки.. А и като съм нова примерно греша кодове или не намира изобщо кода и трябва да ходя да търся етикетите... Дано скоро свикна , защото ме е срам вече..