Споделена история от На работното място

Вие бихте ли тръгнали сам сами в друг град за работа?
Здравейте!

Бих искала да чуя и Вашите коментари и мнения.
Благодаря предварително.
ж. 20+
Аз съм от малко градче, където няма никакво развитие и работа, поради което нямам много стаж.
Работила съм сезонно в близкият курорт и като продавачка.
Сега си търся работа.
Мисля за Пловдив-по-близо ми е и повече ми се иска, или София.
Вярно, че искат стаж навсякъде и връзки-особенно за тук-малкият град.
За Пловдив съм чувала различни мнения- от доволни, до недоволни, но според мен зависи къде и на кого ще попаднеш. Също така, не знам колко е вярно, в по-големите градове са склонни да вземат и с неголям стаж хора-така зная.

Може би въпросът ми е глупав, но
Вие бихте ли тръгнали сам сами в друг град за работа?
Какво е Вашето мнение за Пловдив или София?

Колебая се за сега.

Коментари

1.   Не се колебай.Бих тръгнала сама,тръгвала съм сама и за по-голям град,тръгвала съм сама и в друга държава.
А вече младите се местят,няма начин да нямаш бивши съученици учещи/работещи в основните по преселване градове София и Пловдив.
Давай смело

2.   Здравей!
Не се колебай, опитай! Съвета ми е да си пробваш късмета.
Аз бих тръгнал, без много да му мисля.
Живея в Пловдив, иначе съм от малък град също.
Тук е спокойно. Градът е интересен, има доста възможности за реализаця.

Успех!
Мъж,25г

3.   Преди много години като бях в 8 клас започнах лятото работа. Всяка сутрин пътувах до другия град и бутах едни големи казани с масло за машините.
Ще свикнеш с пътуването, ако не остани при близки, но е лесно да се оправиш, а си женска ще се сприятелиш бързо.. :))

Виктар 420

4.   Важно е да кажеш за каква работа става въпрос. Предполагам , че за сервитьорка например няма да имаш проблем да си намериш работа . За хубава работа навсякъде се искат знания и стаж :)

5.   Аз така се преместих на другия край на България. Много ми беше трудно в началото, но с времето се развих, постигнах успех. Не казваш имаш ли образование, специални умения... защото, ако ще ставаш продавачка в магазин, няма особен смисъл да се местиш на друго място, където и наем ще плащаш. Как виждаш бъдещето си? Имаш ли цел, която искаш да достигнеш? И, не на последно място, бъди обективна - имаш ли представителен външен вид? Под това нямам предвид красота, а спретнато облекло, нормално телосложение и интелигентно лице.

6.   Зависи колко пари ще взимаш, защото има квартира, ако си с няколко човека и делите наем е по-добре, но ако си сам с тоя наем доста е. Най-добре е да се живее в собствен дом. Може да опиташ...

7.   Да.

8.   На 18 направих точно това, вече съм на 30. Търсенето на работа го направих така: пусках си CV до софийски фирми като писах, че живея в София. Като се обаждаха за интервюта исках да бъдат в един ден. Денят преди интервютата хващах нощния влак за София, прекарвах деня в интервюта и после обратно. 3-4 пъти се разкарвах с влака така. Накрая намерих работа. Нямах къде да остана в София, но намерих квартири за по една нощ и около десетина дни спях там, докато намерих евтина стая под наем.

9.   Какво значи Пловдив или София, кажи в кой сектор искаш да се развиваш?

10.   Девойко, аз бих тръгнала още сега и за друга държава, пък ти дали да отидеш в съседния град питаш. На село ли ще вегетираш иначе? Явно, че нещо, което не казваш тук, те спира да си изнесеш чукалата. Съветвам те първо да се интегрираш някъде извън столицата, пък после - ако си жадна за истински градски живот - заповядай.

11.   Хората сами в чужбина на 3 000км ходят за работа ти за друг град пишеш!!! Разбира се че е нормално търсиш в нета работа, хващаш сака и тръгваш, дори първите дни ако трябва в хостел ще спиш докато намериш квартира. Намериш ли работа тръгвай.

12.   Аз тръгнах абсолютно сам за друга държава и то извън Европа. Ти се вайкаш за 100-200 км. Ако нещо не ти изнася просто се прибираш. Аз няма да имам тази екстра близките няколко години.

13.   Да, бих тръгнала.
Ж

14.   авторката
имам си образование, била съм камериерка 2 сезона, хигиенистка, продавач.
да в Пловдив имам познати-учили сме заедно, но сега нямам връзка с тях.
няма къде да отседна първоначално, ще ми тр. пари за хотели, докато се установя.
не казах, че там работи моя приятел, на квартира живее, но с брат му и още там хора, не мога да отседна при него, колкото и да ми се иска. не е удобно, ако беше сам-да, но не е.
от скоро сме заедно.

15.   авторката
колебая се, защото докато тук в малкия град, като излезне работа, за едно място например кандидатите са значително по-малко, там в големият са мнооого повече- нз какъв е шанса.
бих искала да кандидатствам например за продавач, касиер, аранжор, сервитьорка, хостеса-макар да не съм работила, камериерка.

16.   Да, ако няма работа в моя град. Преди 20 години така се вдигнах с една чанта багаж и право в Германия. Без никого да познавам, почти без език, имах пари за месец и половина спестени. И неволята ме научи да се оправям. Но е голяма самота първите години. Приятелствата искат време, докато се докажеш и в работата се мизерства. Но после имаш шансове за растеж и развитие. Не го прави САМО заради приятеля си. Трябва да имаш и някаква своя мотивация, да знаеш защо го правиш.

17.   Разпрати CV още сега. Няма как да знаеш на какво би попаднала или не. Ако някоя обява ти хареса-пращай. Разпитай ако имаш роднини/съученици които учат там дали могат да ти помогнат с място където да останеш или намиране на квартира. Ако смяташ, че ще ти е трудно намери приятел който иска същото. Преместете се заедно.
Още преди да тръгнеш си направи някакви сметки колко харчиш като минимум. Имай в предвид, че освен храна имаш консумативи- крушки като изгорят, препарати за чистене, козметика. Винаги трябва да имаш едни 10-20% за евентуални разходи. Сметките през зимата са по-високи и заради отоплението. Проучи средната цена на гарсониерите. Направи си сметка на минимума с който можеш да живееш.
Ако обява предлага под минимума ти за оцеляване- подминаваш и следващата. Или търсиш допълнителни доходи. В случай, че закъсаш винаги можеш да разлепиш обяви, че разхождаш кучета/чистили домове/гледаш възрастни хора и Т. н.

18.   В малкия град има по-малко кандидати, но и по-малко позиции.
Обяснението за приятеля ти обаче ми се струва твърде странно и недобро!!!
Светна червената лампичка.
Номер 13

19.   Да бих и съм... Човек сам се е пръкнал и сам умира... Няма време за такива мисли ама ще се справя ли... Хвърляш се във вихрушката на живота, даваш всичко от себе си.. Дори и да не стане, поне ще си опитал.