Споделена история от На работното място

Инвалидна пенсия
Здравейте, моля за помощ. Преди няколко години претърпях катастрофа и от тогава не чувам с дясното ухо. Казаха ми че мога да взимам пенсия и въпроса ми е какво трябва да направя и къде трябва да отида? Също така можете ли да ми кажете какви врати ще се затворят пред мен ако взимам инвалидна пенсия а и какви придобивки ще имам? Благодаря!

Коментари

1.   Ами пич, за да получаваш инвалидна пенсия, трябва да се явиш на ТЕЛК(или ЛКК), въпреки че с ЛКК не съм наясно как са нещата де, но... Нужна ти е необходима документация за таз работа-изследвания, епикризи, дали пиеш разни там хапчета и пр., с които да се явиш пред комисия, и оттам насетне те решават за тебе, да те одобрят ли, да ти дадат ли ТЕЛК-а, за колко време(година, 2, 3... ), колко % си увреден, т. е. ти е намалена работоспособността и така. И ако те одобрят, щом ти дадат решението с оригинала, е хубаво да си направиш поне десетина копия на решението, тъй като ше са ти нужни за социалните придобивки, на които евентуално ше имаш право: като карта с намаление за БДЖ (но за това трябва си над 71% неработоспособност), винетка за кола, карта за градския транспорт ако щеш, интеграционни(ако пиеш хапчета), ала-бала... Но тия неща вече(придобивките) се уреждат при социалните, в Дирекция Социално подпомагане: дават ти молби за попълване на желаната придобивка, удостоверения също... А що се отнася до размера на пенсията ти, ще ти пратят писмо от пенсионното, в което пише размера на пенсията(най-ниските са по 130лв, някои и по-високи, по над 200лв получават, но за това май и стажа играе роля, някаква), от кога започва ежемесечно да ти се изплаща, и така... И ти самия ще трябва да минеш през пенсионното де, ако ти се забави писмото... но първо да те одобрят на ТЕЛК-а, да събереш цялата бумащина, и след туй вече мисли за тез работи... долу-горе това е. Все пак, хубаво е да потърсиш някой, който разбира от тия неща и да ти помогне да задвижиш нещата по това, че иначе трудно! ...

2.   С проблем с едното ухо няма да получиш достатъчен % за пенсия, съжалявам.

3.   За да получиш инвалидна пенсия трябва да имаш мин. 51 процента инвалидност и над 5 години стаж. Ако нямаш стаж искат мин. 71 процента инвалидност. За добавки или т. н. интеграционни искат също 71 процент. С твоя проблем шанса да получиш 51 процент е почти нулев. На практика ти си напълно работоспособен, не можеш да караш само самолет.

4.   Номер 2: А ако проблема е с двете уши, има ли шанс?

5.   В грешка сте. По новите правила за инвалидност, ако едното ти ухо е заминало на 100% ще ти дадат поне 50%. Малко не е лошо да прочетете в нета наредбата за инвалидизация и там пише всичко. Но, разбира се трябва доказателство за това. Аудиограма, която после се представя на ТЕЛК. Но за да получиш пенсия трябва да имаш поне 7г. непрекъснат трудов стаж.
Аз съм с 50%, и съм с едно ухо чуващо това нося и слухов апарат.