Споделена история от На работното място

Обезщетение за безработица?
Здравейте!
Аз съм на 23 години, преди няколко месеца завърших висшето си образование, след това започнах стаж по програмата за младежка заетост. Тя продължава 6 месеца и вече приключва. Въпросът ми е... имам ли право на обезщетение за безработица след като ме освободят от сегашното ми работно място и какво се изисква за това?

Моля някой, който е по-наясно с тези неща да се включи.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   За правото на отпускане на обезщетение за безработица се изискват 15 месеца осигуряване през последните 18 месеца вместо досегашните 9 месеца от последните 15.
Това са промените през 2018г.

2.   Това е стаж, какво обезщетение искаш.

3.   Не човек, нямаш право... Понеже и аз досега бях по такава програма(която вече приключи де), и аз като теб досега трупах стаж, с таз разлика обаче че стана 9 месеца(щото програмата беше за периода от 20. 06. 2017 до сега, 20. 03. 2018г). Това ми е стажа дотука, ако махнем отминалия месец март, когато си карах платения отпуск, и с това фактически приключи програмата, са 8... И ако не бяха тез промени съвсем отскоро сега, които влезнаха в сила от началото на таз година(наред с увеличението на минималната заплата от 510лв), щях да имам право на такова обезщетение, но какво да се прави-аха да ги направя тъкмо 9(минималния стаж, изискващ се за това обезщетение), и го затегнаха това с новоприетите промени: вече се иска цяла календарна година стаж, да си работил(било то и по такава програма), за да можеш да взимаш след това обезщетения(нямам идея за колко месеца де, но)... те идват от НОИ, не от Бюрото по труда, двете просто си сътрудничат помежду си... само 3 месеца ми липсват на мене, тъпо ми стана като разбрах, че няма да вземам, но така е... а до края на миналата година можеше, ма то тогава още го правех тоя стаж, 7 месеца бяха станали! ... Ама пък без да ги имаш 8 месеца, нямаш право на платена отпуска, а ако не са и 6-тогава и на болничен нямаш право-такива са правилата... а и ти си 5 години по-малък от мене, тепърва ще си правиш стажа, споко... тез програми от Бюрото по труда за младежка безработица са до 29 години, а аз вече ги навърших 28-догодина не знам...