Споделена история от На работното място

Късно ли е на 30 да стана графичен или уеб дизайнер?
Здравейте, така ми тръгна в живота, че след завършване на Бизнес администрация и комуникации първо работих в интернет магазин, после в една рекламна агенция, а в последните две години работя в счетоводен отдел. Ами какво да ви кажа – голяма, американска компания, добре седи в сивито ми, но... не ми е тръпката в цифрите, а в рисуването. От както се помня, още от както имам компютър рисувах логота и правех уеб страници. Минал съм курс по HTML, нещо като въведение. Скоро правя 30, но ми се иска да се прекфалифицирам на графичен или уеб дизайнер. Мисля, че е по-лесно без много опит да стана първото? Как мислите? Знам, че в България графичните дизайнери не са добре платени, но в чужбина сякаш са по-търсени. Смятам, че съм повече творец, креативен тип от колкото аналитичен, затова е крайно време да започна да следвам сърцето си, а не това, което родителите ми ме набутват. Те искат насила да ме набутат да работя административна работа, ами не ми харесват такива неща – по цял ден да се занимаваш с доклади и екселски таблици. Като дете използвах Ексел за да рисувам автомобили с графичните тулове...

Коментари

1.   Не, определено не е късно. Щом познавам човек, който от ветеринар се преквалифицира на програмист след 35-тата си година, то и за дизайнер не е късно. Работил съм като уеб дизайнер 2 години, работата е интересна, но може да е мнооого натоварена. Изисква си развит самоконтрол. Започни с видео уроци - има супер много уроци за това как се ползват програмите, типични за този вид работа, но е важно да знаеш и основните принципи. Т. е. едно е да знаеш как да ползваш инструмента за текст във фотошоп, друго е да знаеш как да разположиш текста, за да е по-приятен и лесен за възприемане, какъв шрифт да използваш, с колко разстояние между буквите и тн. Т. е. има 2 направления в които трябва да се учиш: как се ползва софтуера и как се прави добър дизайн.

2.   Оооо, разбира се че не е късно. Давам ти пример с майка ми. Тя беше счетоводител и на 40 години започна да учи ЕРП системи. Просто счетоводството й омръзна и искаше да се развие в по-друга посока.
Сега е на 44 и работи за голяма френска компания. Преди това се чувстваше недооценена... При нея също го имаше онова чувство сякаш не й е времето вече и така нататък, но сега вече е друг човек. Взима много пари, среща се с нови хора и работи съвсем друго нещо...
А ти си още на 30, те първа има още да учиш. Плюс това.. ако практикуваш сериозно и инвестираш правилно в себе си ще можеш до 2 години да имаш сериозен опит с графичния дизайн и да си намериш работа. Какво са 2 години кажи ми?
Сега е точното време.. иначе ако не действаш сега нататък все ще съжаляваш. Успех!

3.   Не ти е късно, стига да можеш да усвоиш умения за това. което е индивидуално. Но не е късно да следваш мечтата си.

4.   Ти си на 30, а родителите ти дават тон в живота? Олеле. 10 години съм бил графичен дизайнер. В България това е скапана работа, която няма общо с творчеството. Ще те карат да правиш проекти, които не искаш, по начин, по който ти е неприятен. Няма да си творец, а част от компютъра. Иначе е сравнително лесно. Човек с адекватна компютърна грамотност може за 3 месеца да се самообучи да работи с продуктите на Corel и Adobe.

Дядо Торбалан

5.   За такъв тип работа определено не е късно! Ако имаш талант бързо ще навлезеш в материята. Веднага започвай да търсиш някакъв курс. Дистанционен или на място както ти е удобно.
Не пропускай да опиташ защото рискуваш цял живот да съжаляваш.

6.   За такъв тип работа определено не е късно! Ако имаш талант бързо ще навлезеш в материята. Веднага започвай да търсиш някакъв курс. Дистанционен или на място както ти е удобно.
Не пропускай да опиташ защото рискуваш цял живот да съжаляваш.

7.   Не, не е късно.

8.   Не е късно, разбира се! :)
Вероятно в началото ще изкарваш по-малко, отколкото си свикнал, но щом имаш желание, ще се получат нещата.
Не е вярно, че графичните дизайнери изкарват малко - някои си вземат доста добра заплата. Зависи от нивото ти и как успееш да се "продадеш" :)
Насочи се към това, което те влече повече. :) Успех!

9.   Давай смело.
И аз като теб се ориентирах на по-късен етап да следвам страстта си.
На 27 съм и от година работя като графичен и уеб дизайнер.
Попаднах в страхотна среда, където научавам нещо ново всеки ден и се развивам.
Започнах с курсове - безплатни и платени, после много практика и с желание и постоянство се превърнах в наистина добър специалист :)

10.   Не но без някакви умения и някакво собствено виждане и талант разбира се не можеш да станеш никакъв дизайнер.

11.   Не е късно, действай. Човек, който е попаднал на истинската си професия може да постигне чудеса

12.   Графичен и уеб дизайнер са много различни неща...