Споделена история от На работното място

Сезонна работа Созопол
Започнах сезонна работа на морето, от една седмица, но много неща ме притесняват. Шефката ми каза едно по телефона и на живо съвсем други неща излязоха. По телефона ми каза, че ще ми дава 800 лв, а сега не си помни думи и ме гледа странно, като й споменах какво ми е казала. Разбрах от колегата, че на него му е обещала 550 лв за същата длъжност и задължения които имаме с него. Второ обединява задължения от още две длъжности и това адски ме ядосва и натоварва. В договора ме осигурява на 300 лв, и 4 часа, а работя по 9. Предизвестието за напускане е 3 месеца, такова не бях виждал.
Дали ще ми даде 800 те лева или нямам грам сигурност какво ще реши утре и ако си тръгна какви са последствията за мен при такъв договор и без предизвестие?
Адски се нервирам, че колегите и всички ме карат да върша неща, които не са ми в уговорката и длъжностната характеристика и заплащането е много малко и без това, а те си седят и не вършат тяхната си работа, но не ми е в плюс да отказвам, ако искам да остана тук на работа и за това внимавам. Отделно пак има разминаване с обещаното хранене, което уж осигуряваха. Дават една малка купичка леща ма обяд и малко хляб и не можело нищо друго, заради ревизия и тн, а те не спират да ядат и да си взимат, дават и на един нов колега също каквото иска, а с него заедно постъпихме.
Ако си тръгна като имам такъв договор, какво следва?

Коментари

1.   Добре дошъл в България!
Ще ти даде 500 или максимум 600.
Сезонна работа се работи, ако наистина ти трябват пари, не просто "ако ти се работи". Освен че и ще срешнеш колеги дебили със сигурност.
Ако стане непосносимо отиди Инспеция по Труда.

2.   М30

Щом те осигуряват на 300 лева нищо не могат да ти направят. Тегли им една майна, подай си молбата за напускане и напусни на същия ден.
Още е май месец, ще можеж да си намериш много по- добра работа. Ти си намерил възможно най лошата.
Успех.

3.   Като подписвате договори на сляпо това е положението. Що се занимавате с глупости не мога да разбера? 99% от частниците са подобни лъжци и никога не плащат това, за което е ставало на въпрос. Започнете да си четете трудовите договори и няма да изпадате в такива ситуации.

4.   Нищо не следва! Докато сте толкова плоски да подписвате лъжливи договори, ще има и работодатели които да ви гърбят и лъжат.
На твое място щях веднага да си тръгна, казваш тръгвам си, искам си документите, имаш време да намериш другаде по морето работа, като ще държиш да те осигуряват на сумата която са обещали бруто. Тоест ако обещават нето са ти обещали 800лв в договора трябва да пише 1000 иначе не подписваш и търсиш другаде, все ще намериш честен работодател.
Ако пък решиш рови и викай инспекцията по труда.

5.   Ами започни да ходиш по 4 часа на ден на работа, на колкото те осигурява. Така няма да има сметка от теб.Но и не може да те уволни, защото това е по договор. Ще трябва да те освободи по взаимно съгласие, и така ще трябва да ти изплати последната заплата, макар и 300 лева.

6.   Автора

В крайна сметка преди малко си тръгнах. Разправия беше и ме убеждаваха да остана, но не им повярвах повече на глупостите.
Парите ми трябват всеки месец, а тя шефката вика ще удържам всеки месец и ще ти ги дам на края на сезона. Друг път!
Не подписвам договор на сляпо, но масово е така, да не те осигуряват на парите които са обещали, ами какво да правим, като ни трябват пари, да седим и да чакаме идеални условия, я ги намерим, я не. Н4, прав си и аз мисля така, но с 2 лв в джоба няма да изпуснеш работа и ще приемеш всичко, айде моля ти се.
Тая мухла такива глупости наизмисли срещу мен, че ми се завъртя главата. Реват за персонал, а как се отнасят! Ще има да реват, охоо тепърва започва кризата! Ама сега аз съм на улицата и без пари...

7.   Щом си на улицата без пари търсиш нещо дето плащат на ден.
А това че подписвате трудов договор с невярно съдържание е само и единствено във ваша вреда. защото така работодателите не само пестят пари които се полагат на вас за ваши осигуровки, за вас ако се разболеете за болничен, за ваша пенсия един ден, ами и законово са задължени да ви платят само това което сте подписали. Ако беше седял на това работно място сигурно щеше да си получаваш 300лв на месец и на края на сезона да те изритат като мръсно коте. Затова по морето търсят 18-20 годишни с цел да ви лъжат.
Ако искаш да си сигурен в работодателя си първо виж договора, щом той иска да лъже там малка е крачката до това да излъже и теб. Много работодатели лъжат че договора бил за пред държавата, а реалната истина е че договора е споразумение между вас двамата и подписът Ви отдолу е съгласие да работите за парите вписани по горе. Вие решавате за колко ще продавате труда си.

8.   Само да отблежа че познавам 1 или 2-ма собственици на заведения по черноморието и обикновенно печелят чисто на сезон по 200 000 лева.
И се оплакват че на младите не им се работи и искали много, това са те.

9.   Автора
Н7, за съжаление не съм на 18-20, а доста повече. Вдигнал съм се отнякъде си без пари, имаме уговорка, харесва ми в началото всичко, а и знам, че е рядкост пълни осигуровки и за това приемам, както няма друг изход. Но, тя ми дава да подпиша договор, който вече е пуснала и е валиден, дори без моя подпис, как става това? Изключително рядко е това да те осигуряват на цялата заплата. От 1800 обяви някъде последните два месеца, видях около 15-20 които осигуряват върху цялото възнаграждение. Но, тези работодатели не ми се обадиха.
Отделно от темата, масово какви са тези заплати по 750-800 лв??
Ужас, какво става?

10.   Автора

Н8, ето откъде бившата ми шефка от преди два дни, кара кола за 120 000 лева. Не си мърда пръста по цял ден, а в тази нейна кола виждам труда и извадените души на предишните хора, които са се излъгали да й работят. Все някой й е изкарал тези пари, за да сега да си вози задника в тази кола. И казвам всичко това без грам завист.
Просто ми е супер скапано... Толкова гнусно и несправедливо.

11.   Ако се дразниш от такива неща, вечно ще е така.

Излизай от България.

12.   За съжаление 90% от родните работодатели са пълни боклуци. По тази причина отдавна работя само с чужденци. Дори напоследък, колкото и да ми се иска да стимулирам и без това оскъдното родно производство, все повече си давам сметка, че зад него стоят стотици отрудени хора, на които се подхвърлят трохички и които един ден нито ще видят пенсия, нито пък, ако не дай Боже се разболеят, ще могат да си купят най-обикновени лекарства. И защо тогава да стимулирам бай Пешо измамника, като мога да стимулирам примерно бай Ханс, който също има вероятност да е измамник, но поне плаща реални осигуровки, предлага в повечето случаи доста по-добри условия на труд и доста по-добри, макар и не европейски заплати. Точно преди 14 години някъде по това време започнах работа за един сезон на морето, докато учех. Още тогава ревяха как нямало кадри, как нямало квалифициран персонал и т. н. Какво се промени за тези 14 години обаче - абсолютно нищо! И тогава не се плащаха осигуровки, и тогава се плащаше мизерно, и тогава предлаганата храна беше по-зле и от войнишка дажба.
Авторе, само едно уточнение - никой не може да декларира неподписан договор. Добре е да сезираш институциите ( инспекция по труда, НАП, НОИ, ХЕИ и т. н. ) за всички нередности, които си видял там. Аз така процедирам с търговци, които не ми издават касови бележки. Имам си една готова бланка и само сменям данните в нея, след което си подавам жалбата в НАП. Коства ми не повече от половин час.

13.   Н12, наистина трябва да направя нещо по въпроса за това, . че тя пусна договор в Бургас, без да съм го видял и прочел, но колкото и смотано да звучи и да си кажете, че заради смотльовци като мен сме на това дередже, наистина ме е страх от тази мутреса, която е приятелка с всички кметове в околностите, НАП в Бургас, и други институции.
Вече една седмица ми задържа документите и най-вече трудова книжка.
Май се ориентирам към чужбина есента, макар, че не ми се заминава сам, а наистина няма с кого.

14.   Авторе, не всички работодатели правят така. И аз съм работил на морето (Дюни), преди десетина години. Нещата бяха точни откъм документи, макар че работата винаги беше в повече (но това навсякъде май е така). После сестра ми работи в Слънчев бряг, нещата бяха точни пак откъм документи, заплата и осигуровки, но работата ѝ дойде много и издържа 2 месеца.

Потърси си друга работа и още отначало направете договора както трябва - дори да е граждански договор, нека да е реален.