Споделена история от На работното място

Инвестиции
Искам в бъдеще да се занимавам с инвестиции, но съм неопитен, не знам как стават нещата и в какво е добре да се инвестира. Знам, че няма точна формула и при всеки е индивидуално, но моля някой, който е запознат в тази област да ми препоръча някакви книги и учебници.

Коментари

1.   Потърси клипове на Тогедър в ютюб и ги изгледай и след това помисли

2.   Само да те предупредя, че това е една много, ама много хлъзгава материя. Можеш много да спечелиш, но и много (всичко) да загубиш. И по-вероятно е второто. Причината е, че никой не може точно да предвиди бъдещето, за да знае колко успешно ще е това, в което инвестира.
Следващият момент - не уточняваш колко срочни смяташ да са инвестициите ти - кракросрочни или дългосрочни. Съответно къде искаш да ги правиш - на форекса ли, на фондовата борса ли, в недвижими имоти, или да инвестираш в собствен бизнес, който да развиваш?
Правилото е, че колкото по-малко лично време и усилия влагаш в една инвестиция, толкова по-голям е рискът да загубиш. Накрая може да се стигне до там, че ти буквално заработваш изкараните пари, вместо да прибираш лесни дивиденти от инвестицията. Или още по-лошо - да загубиш инвестирани пари, които си взел назаем, и да трябва да ги връщаш работейки...
Помисли отново, но цялото приключение е подобно на ходене през плаващи пясъци, или през минно поле... Хора, които цял живот са учили и с това са се занимавали не винаги успяват самостоятелно, какво остава за някой, който ей-така си мисли, че ще прибере милионите и ще си живее живота с тях...
Книгите няма да ти помогнат - ще ти дадат някакви насоки, но рисковете, познаването на ситуациите и решенията си остават изцяло твои.

3.   След почти 25 год. занимаване с инвестиране мога спокойно мога да кажа, че номер 2 е писал доста глупости, като например: "Правилото е, че колкото по-малко лично време и усилия влагаш в една инвестиция, толкова по-голям е рискът да загубиш." Истината, е че колкото повече време парите ти са инвестирани, толкова шансът да загубиш намалява, като след 10 години става почни нулев, при това без каквато и да е намеса от твоя страна. Все пак Айнщайн нарекъл сложната лихва осмото чудо на света. -Този, който я разбира я печели, а този, който не я разбира, я плаща. Инвестицията е закупуване на (малка) част от икономиката (акция) с цел получаване на дивиденти от бизнес и покачване цената на акцията от повишаване производителността на труда. Това може да се отнася и за собствен бизнес. Също така инвестиция може да бъде и отдаване пари назаем (облигации) с цел получаване на лихва. Инвестиция не е покупка на нещо с цел продажба на някого, който би платил още повече за него. Това е спекулация. Трейдингът, деривативите също се отнасят към спекулативни сделки, защото има елемент на гадаене на бъдещето или дори на сляпо залагане. Или вечната крива риск-печалба, като всеки един от нас в живота си стои някъде на тази крива. Инвестицията не се занимава със сляпо залагане на това какво ще е бъдещето. Инвестициите са дейност, която е силно в полза на инвестиращия, тъй като нарастването на световния пазар е средно около 7% брутно годишно що се отнася поне до акциите. Различни пазари/бизнеси имат различен нетен прираст поради самото им естество. Помисли си, ако не беше така, нямаше да имаме работа, коли, нямаше да имаме какво да ядем, или с други думи нямаше да има икономика. Помисли си също, че мнозинството от хората в течение на живота си стават по-богати, но някои все пак обедняват. Така е и с бизнеса. Едно време не е имало тоалетни, сега има и то с топла вода

Много може да се каже и прочете по отношение на инвестициите. Има два начина на инвестиране. Концентрирана инвестиция - в стил Уорън Бъфет, която представлява изключително задълбочен анализ на даден бизнес, преди за закупиш акции, който ти едва ли можеш да си позволиш. Другият е обратното: диверсифицирана инвестиция, при която целта е печалбата да ти е поне колкото осреднената такава на съвкупната икономика, която да си кажем право, никак не е лоша. Говорим за два стила: активен и пасивен. За този втория има (вече) лесен и неизискващ никакво време и усилия начин. Като български гражданин можеш да инвестираш където си искаш и в каквото ти душа иска. Ето кратък съвет. Ориентирай се към ETFs, robo-adviser и редовна ежемесечна инвестиция. В дългосрочен план, шансовете за добра печалба на този стил инвестиране са много големи. Например www.etfmatic.com , където инвестиционните разходи са нищожни спрямо други варианти. Разходите ще дойдат основно от банковите преводи на българските банки, но са пак по-ниски от една "гола" брокерска сметка или друг вид паричен мениджмънт някъде другаде. В САЩ разходите са още по-ниски, но трябва да живееш там. Не се страхувай от данъци, но се пази от разходи и загуба. В началото тя е почти неизбежна, но ще се понаучиш в процеса. Желая ти успех!