Споделена история от На работното място

На 30 късно ли е да стана актьор?
Почти на 30 съм, така ме завъртя живота, че работих доста работи в големи престижни международни компании във финансови отдели. Уж работа-мечта, но излиза, че не са толкова добре платени и като навсякъде повечето с години работят и не се издигат. В капитализма май е най-добре да работиш за себе си. От край време, още от детството мечтая да се занимавам с музика или да съм актьор, журналист, водещ, въобще все нещо свързано с медии. Но истината е, че ме беше страх да пробвам поне като статист да участвам някъде, защото у нас дипломата по актьорско майсторство е едва ли не задължителна.

Но не си представях, че това ще е живота - работа от 8 до 17 и на интервюто ти се хвалят с ваучери за храна и други неща. Но нямаш никаква свобода, всеки те следи в тези отворени офиси като хамбари, дори да си сложиш по-различен подпис в имейла те корят, а по цял ден трябва да се занимавам с екселски таблици и подобни неща, а аз мразя счетоводство и подобни сухи неща. Късно ли е на 30 да стана актьор или да се пробвам с нещо друго креативно? Дори като работих директни продажби и агент имоти повече ми допадаше, защото имаше повече движение, не по 8-9 часа да седиш на бюро.

Коментари

1.   Позакъснял си до някаква степен, ако искаш да учиш за актьор. Ако не искаш да преминаваш през НАТФИЗ и такива, значи не си. Аз уча там, само че не актьорство, а съм във факултет "Екранни изкуства". Имам колега, който изучава "Филмов и телевизионен звук", той а 89 набор. Ще се усложнят нещата, ако например кандидатстваш актьорство в НАТФИЗ и не те приемат.. повечето хора ги късат по 2-3 пъти.. а пък и от подготовка.. Трябва да хвърлиш и много пари за изпити, консултации и т. н. Отделно после става трудно, даже невъзможно да работиш и учиш едновременно, защото учебната програма ти окупира целия ден, всеки ден, включително и събота и неделя. Да запишеш пък в НБУ или където и да е другаде, където има актьорство освен НАТФИЗ, не ти препоръчвам, защото имам познати, които изучаваха това в НБУ, видяха, че няма перспектива към третата година и се махнаха... Има варианти с кастинги за различни предавания и т. н... много хора се изтласкват нагоре със "София ден и нощ".. Успех!

2.   Не е късно. Те хора на 40, че и повече години като останат без работа записват ново висше и започват да се развиват в съвсем друга посока, ти за 30 питаш. Така, че давай смело! Подготви се за изпита и кандидатствай. Няма да съжаляваш, че си последвал мечтата си, но ако се откажеш-със сигурност един ден ще съжаляваш. За това нищо не губиш-опитай! Ако стане-супер, ако не-винаги можеш пак да се върнеш към работата в офис.

3.   Зависи от нагласата на човек. Има хора, които се страхуват да правят драстични промени, примиряват се, не поемат рискове, не мечтаят и седят зад бюрото или зад касата цял живот. Аз лично също завърших една суха материя - право. Няколко години работех по специалността и илюзиите ми се разбиха по същия начин, по който и на теб. Действах смело, отказах се и се насочих към изкуство... нямам работно време, не се занимавам с хора и т. н. и опитвам да гледам оптимистично и че ще успея в новото начинание. На същата възраст съм. Преходът от едното към другото е труден, докато започнеш да получаваш доходи от новата професия и ако нямаш някой, който да ти помага или нещо от което вадиш някакви пари за месеца, е малко по-сложно. Въпреки това - СЛЕДВАЙ МЕЧТИТЕ СИ, БОРИ СЕ И АКО ГО НАПРАВИШ, ДАНО УСПЕЕШ, ЗАЩОТО СМЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА УСПЯВАТ.

4.   Не е важно дали си на 40- важно е да можеш да се чувстваш комфортното пред публика, на сцена.
Рядко някой започва да играе във филми веднага, първо трябва да си се доказал по някакъв начин. Често това става чрез театър, готов ли си?

5.   4 аз съм готов определено, но каква работа да намеря почасова която плаща сметките докато търся позиция в театър и роля?

6.   Препоръчвам ти да се запишеш на крус по актьорско майсторство или импровизиран театър, просто да видиш за какво иде реч, и да видиш дали ще ти допадне.

Преди известно време ходих на курс по импро театър, супер забавно и креативно е, супер разчупващо, има всякакви по възраст хора. В София има поне 2 такива школи, а за чисто актьорско има още повече.

7.   6 благодаря, аз вече участвах в една ТВ реклама, но като статист. Ще си търся модна агенция, знам, че те получават по-важите роли в рекламата от колкото статистите.

8.   Може би в сферата на графичния дизайн и фотографията може да се развиваш. Креативно поле, което изисква динамика и възрастта не е голяма пречка. Школата на НБУ по графичен дизайн е отлична, според познати, които са завършили там.
А ако искаш да си артистичен, защо не учиш за учител? Достойна професия, която не изисква стоене на бюро. Може да преподаваш уроците с усмивка и замах. С артистична енергия дори би задържал вниманието на учениците и няма да имаш проблеми с дисциплината.
Аз имах артистични и ексцентрични учители по философия, информатика и физика. Особено по информатика, ходех с удоволствие, защото материята беше сложна, а преподавателят я превръщаше в детска игра.

9.   "и на интервюто ти се хвалят с ваучери за храна и други неща" - това много ми хареса. И аз се чудя да се смея ли като чуя за храна или карта за транспорт. Уж претенции, че работата е хубава и заплатата е добра, а накрая трябва да се впечатлиш от карта за транспорт или 200лв за храна. Жалки истории.

10.   8, за графичния дизайн трябват компютри. Не се виждам да седя с часове пред екрана. Един мъж никога не е стар на 30 до 40. Дори и за хореограф и модел. А и аз реално изглеждам на 23, всички ме мислят за толкова!

11.   До 9

Наричат се бонуси.
Ако заплатата ти е 3200 лева, дават ти служебен лаптоп (последно ни дадоха на всеки 16 инчов Macbook, който иска, можеше да си купи старите на 1/4 от цената, което пак беше с 50% по-евтионо от пазарната им такава), който може да ползваш като личен, както и последен модел телефон, заедно с 400 лева ваучер за храната, безплатна карта за транспорт и фитнес, реално ми спестяват едни 6-7000 лева на година. Не че нещо, ама ако за теб е малко, не сме всички отрансали в някое богато семейство. За храна от моя джоб, не съм давал от 3 години насам.
Ако ти дават екстра седмица платен отпуск, това е бонус. Ако ти покриват зъболекарски, това е бонус. Ако ти плащат и медицинска застраховка, така че да ти се покриват и разходи извън НЗОК, това е бонус.
Най-големият бонус, за мен, извън разните парични компенсации, е пакет акции.
Не казвам, че заплатата не е най-важното нещо, следвано от работната среда, ама ако ит дават всичките неща, повярвай ми, много по-различно се усеща и живее. Ако за теб 200 лева и покрити разходи за транспорт всеки месец са "смешна работа", ок. За повечето хора не са.

12.   11, тоя пакет акции сънуваш ли го или какво? В България акции едва ли дава някой? 200лв са смешни, защото заплатата е "актрактивна", т.е. вероятно е съпоставимо малка, но се опитват да я изкарат голяма. При 4000лв заплата едни 200лв отгоре няма смисъл да се изтъкват. Схващаш ли? Щом се подчертават, значи същинската заплата е ниска и те баламосват с безплатни подаръци.

14.   "В България акции едва ли дава някой? "

Това въпрос ли е? Или твърдение? Това е втората ми такава работа, в която има подобни условия. Просто сега са по-добри.

1 - Пакет акции се дава от големи и международни компании "едва ли". Най-често е големият мотиватор.

2 - 200 лева, дали са смешни или не, е мнение, не фатк. 200 лева, ще си ги взема, благодаря много!

3 - Не са 4000 лева, а са 3200 лева, с купони за 380 лева.

4 - "Схващаш ли? " - Трудно е, да се схане каквото и да е, когато човек комуникира с теб.

5 - "същинската заплата е ниска" - Отново - лично мнение. За мен 2. 42 пъти средната заплата не е ниска.

6 - "баламосват с безплатни подаръци" - Нека ги сментем на бързо, без да мислим за акциите :
- 380 лв ваучер за храна. Да, на фирмата и излиза 250 лв, но са сметнали, че сумата от ваучера е средното, от което човек се нужде на месец в България. За мен са 380 лв, които не трябва да давам. Предпочитам това, вместо 250 лв, от които до мен ще достигнат 195 лв след таксите.
- Карта за фитнес - 40 лева. Да, може да са малко, но що ги дават ВЗИМАЙ!
- 60 лева медицинкса застраховка. Ако се разболееш от рак, няма да се налага, да правиш кампании и да се молиш, някой да ти даде пари, освен това, получаваш достъп до хубави частни болници. Също така, евтиноможеш да включиш и децата си, към твоя план.
- Карта за градския транспорт - 50 лева на месец.
Това са директните придобивки.
530 лева на месец. Сметни ги за година - 6360 лева. МАЛКО ЛИ СА?
Ок, признавам, че прекалено много хора нямат медицинска застраховка, което е потресаващо с оглед на нашето здравеопазване, но дори и да извадим застраховката от общата схема, пак оставаме с 5640 лева.

А сега другите "безплатни бонуси".
По закон, в България имаш право на 20 дена платена откуска. Тази фирма ми дава 5 дена отгоре. За служители с 2 години стаж и семейства, има ОЩЕ 5 дена платен отпуск. Това също ли е нищо? Не знам за теб, но за мен са екстра дни платен отпуск и това е много важно.

О и "тийм билдинг екскурзийте" - Да правим някаква арбота за 3-4 часа на ден, но миналата пролет са ги закарали в Малага за 4 дена. Като започнах лятото, имахме 3 дни в Брюксел и 2 дена в Люксембург. Ако не беше шибаната Корона, щяхме да посетим Дубровник. И това не се включва във платените отпуски. Реално ни се заплаща... докато имаме мини бар и след 5 следобяд пием Маргарита край басейна.

А последното е, вчиски "безплатни" материални неща, дето ти дават. Нов iPhone за 1800 лева - ползвай го за служебен. Минава една година - може да ти продадем стария за 500 лева! Ако искаш, го дай на майка си, ако искаш си го ползвай. Пак ще вземем последен модел iPhone. За мен са си едни 1300 лева спестени.
Същото е и със служебните лаптопи - ползвай ги, каот лични ако желаеш. Сега се размотавам с Macbook за 5500 лева. Не смятам, че ще го взема след това, но като знам, че преди 4 години бях със телефон Lenovo и лапотоп Toshiba втора сръка за 185 лева, мога да каже, че е много стабилен ъпгрейд.
Другото - псотоянно ни дават раници, чанти, якета и прочие. Не са най-скъпот нещо точно, но все пак са безплатни.

По мои сметки, пестя над 8000 лева от "безплати" дарове. Пари, които отиват към другите спестявания и бива инвестирани. Ако не прецакам положението, в края на лятото ме чака МНОГО хубав бонус.

Да, работата е много, трудна е, изисква непрестанно учене, но каквио друго, мога да направя, което е легално, изкарва ми такива пари и ми помага, да си подсигуря бъдещето и ранното пенсиониране?

15.   И как са акциите - фирмата АД ли е, акциите на приносител ли са или поименни? Обясни. Големите чужди компании ги знаем, кажи за нашенските как дават акции и какъв дял имат главните акционери.

16.   14 вие айтитата винаги говорите само за парите, защото нека не се лъжем но само те са хубавото. Иначе това е робски труд. Създаваш код, но сякаш нищо не си създал защото аповете ги има само на компютъра, не са физически. Има ги и почти всички минуси на работа на бюро и в офис - микроменажиране, KPIs, отворени офиси
Затова и се ориентирам към емиграция, в София има място само за вас, другото са телефонисти. Всички обяви за управители или нещо креативно като хореограф по сайтовете са от провинцията. Иронията е, че в София има повече пари, но по-малко възможности за управленски или креативни длъжности които НЕ изискват висене като ненормален по 40 часа седмично пред монитора.

17.   До 15

Компанията е дъщерна фирма на корпорация. Получаваме акции, чрез известен европейски брокер, а според братовчед ми, всичко е наред. Вярвам на братовчед си, защото работи за инвестиционна банка в чужбина.
Собствениците са няколко VC-та, феджфондове, други финансови институции и индивиди.
Не мога да говоря за родните компании, защото никога не съм работил в такава, която предлага подобен род придобивки.

До 16

Това е твоето мнение. Всъщност обичам да говоря за работата си, смятам я за креативна и трудоемка, но определено не е минроменаджирана, по не и сегашната. Но съм се научил, ме е трудно, да говориш с бира за бизнесшогика, TDD и CI, различните метадодики на разработка и подобни. Аз писах за придобивките в конкретното ми работно място. Може и да напиша тема разработката и имплементацията на продукта ни, поне в рамките на законното, защото имам клауза за конфиденциалност. И не сме в отворен офис, а в стаи с 3 до 6 човека, според задачите. И не виждам, защо нашият бизнес модел, да е “различен” от такъв, който ще изисква хореограф? Какво ше прави един хореограф? Ще преподава (ще дава знания, нещо което и ние правим) или ще организира, примерни, танците в един мюзикъл. Докато мюзикълът е на сцена, всичко е наред. В момента, в който приключи, вече не е “истински”.
И всъщност си харесвам работата, точно колкото си харесвам компенсацията и придобивките.