Споделена история от На работното място

Как да се предпазя
Здравейте,
може би много от вас са се сблъсквали с подобна ситуация, а по-точно негатвините коментари от колегите за живота. В средата, където работя съм заобиколена от негативни хора, които само се оплакват. Това напоследък доста ме натоварва и се прибирам изтощена, не от работа, а от недоволството на колегите ми. Осъзнавам, че за съжаление повечето хора в нашата държава разсъждават по този начин и след това се чудят защо не им върви, е как искаш да ти върви, щом за всяко нещо другите са виновни, ти си безпомощната жертва!
На работа сме 6 човека на различна възраст от 23 до 45, но сякаш всички са на една вълна, дори и по-младите са отчаяни от живота.
Аз съм позитивен човек, не по-скоро, не се приемам като жертва и вярвам, че в живота има черно и бяло. Мисля, че за положението си сме виновни ние и зависи от нас да се променим. Вярвам, че чрез мислите си привличаме събитията в живота си.
Как да постъпя? Може би да сменя работата, но това как ще промени нещата, веротността да попадна на подобни хора е голяма, трябва ли постоянно да се местя?
Иначе колегите ми да много добри и сърдечни хора, много се радвам, че започнах работа при тях, но понякога толкова ме натоварват...
Как се справяте с негативните хора във вашия живот?

Коментари

1.   А ти защо вземаш присърце нещата, които казват, та чак се натоварваш? Просто не ги слушай. Това, че са недоволни от живота си, си е техен проблем. Очевидно си чела книги за самопомощ и в тях също така пише, че имаш избор как да гледаш на нещата, които ти се случват. По тази логика ти си избрала да поемаш негативизма им. Проблемът е в теб, че им обръщаш твърде много внимание. От друга страна не е реалистично да очакваш, че можеш да си заобиколена само от позитивни хора. Хората имат различни съдби, различни темпераменти и гледат на случващото се в живота им различно. Не може и не е и нужно всички да са като теб. Позволи им да бъдат жертви, пък било то и на себе си, щом така им харесва. А от тяхна гледна точка може и ти да ги дразниш с твоята позитивност.
Чудя се... дали просто не си търсиш причина да си смениш работата...

2.   Пий хапчета против забременяване и бъди по-общителна с колегите си...

3.   Няма как да не те натоварват щом си позитивен човек. Аз като позитивен човек като слушам някой който се оплаква му казвам положителните страни на така оформените обстоятелства. На разсъждения от рода на "Тази държава няма да се оправи", "Животът ми никога няма да е хубав" или "Никога не получавам това, което искам" мога да дискутирам дълго или просто да "не чуя" в случай, че не ми се говори.
Не е необходимо да им се караш за това, че са негативни или да им натрапваш своята положителност. Просто им показвай твоята гледна точка.
Така поддържаш разговор и в главата ти не се върти "тоя само се оплаква" и не ти се набива в главата негативизма, а придобиваш представа за другата гледка точка и разсъждения.
Успех!

4.   Просто си върши работата и ако можеш, не ги слушай. Нека си говорят, но ако ти пречат - кажи им директно - дошли сме да работим, не да се натоварваме един друг. Всеки има проблеми, но има такива, които мислят, че останалите са длъжни да са им кошче за душевни отпадъци. Имах такава приятелка - то ме беше страх да й се обадя или да се видим - все е зле, все нещо лошо й се случва, все е прецакана, все няма пари.... е то писва. Накрая ме обвини, че съм надута. Аз, която си мълчах. И сложих точка.