Споделена история от На работното място

Системен администратор
Бихте ли ми препоръчали курс за системен администратор в София?

Коментари

2.   Освен във ФМИ на СУ другаде не се сещам...

3.   Системен администратор на какво искаш да си? То е много обширно понятие, можеш да си network admin, Database admin, DevOps admin, Managment admin, Cloud admin, Support admin и още много. Първо си определи с какви продукти искаш да се занимаваш Windows или Linux или и двете. Според зависи какво те влече имай в предвид че системен администратор е съвкупност от много познания и никъде няма такова понятие. Имаш отделни курсове примерно на microsoft имаш Active directory group policy, domain controler, SQL, Hyper-v, Powershell и ред други. Запомни едно трябва да си избереш една позиция в която да си най-добър, може да имаш основни познания по различни технологии, но една трябва да ти е силата. Ако искаш да си network admin сериозните фирми работят с CISCO оборудване, те си имат школа специално за техните продукти като level-ите са различни според това до колко искаш да задълбаеш. Може да поразгледаш в интернет за различни школи отзиви и тн. Аз лично не знам кои фирми предлагат адекватно обучение, имай в предвид че на тези курсове ти дават основата, всичко оснало е самообучение и практика, не всичко е така както го пише по книгите.

4.   Системен администратор - нямаш сън, нямаш личен живот, поправяш по цели нощи дадения компютър или сървър, неблагодарна неоценена работа с която няма да успееш в живота.
Като хоби да но като начин да си изкарварш парите не те съветвам.
Докато ти търсиш примерно къде е хардуерния проблем на машината и нещата не стават гледаш оня където лепи плочки или слага мебели вечерта се прибира минимум с 100 лева а ти може и да не искараш и за цигарите.
Ще ти дават компютри да поправяш които са в крайно критично положение.
Отваряш го и гледаш изненади и прелести, потънал в прах с виещи вентилатори, почистваш го от кълбата прахоляк и пускаш диагностична прорграма за диагностика, тестваш всичките части за да видиш защо крашва и защо се дъни, а може и да е софтуерно не хардуерно но трябва да си сигурен че хардуера му е на ред.
След това казваш на клиента кое искаш да му се запази, често са пълни с вируси така че с дос програмки прехвърляш данните на флашка или външен HDD така че вирусите които е лепнал да не са действащи.
След това форматираш дяловете по добре на бавен формат и после преинсталираш. Тези неща ти отнемат часове докато разбереш какво му е на компа къде му е повредата и да я отстраниш.
И накрая се сещаш че има далеч далеч по-елементарни и по високо заплатени професии и си задаваш въпроса:аз защо се занимавам с глупости.
От друга страна клиентите ще те заринат с изисквания кои програми да са инсталирани това да е така онова да е едикакси....
Вътрешно трябва да си спокоен и уравновесен човек да им истърпиш и изпълниш претенциите.
Трябва да разбираш от много неща. електроника, електротехника, хардуер, софтуер, ти си момчето за всичко,
Ще те зариват с дразнещи детински въпроси ще правят всякакви мазаляци по компютъра а ти трябва да ги оправяш и да си тровиш нервите.
Ако с компютри искаш да е свързана твойта работа по добре се ориентирай към програмирането хем е по-платено хем малко акалии могат да ти дават акъл защото и те самите не разбират.
Ако си от София отиваш ето тук не се плаща за курсовете, безплатно е.
https://www. youtube. com/watch? v=tn8gtSbig4Y
УСПЕХ!
Р.

5.   Изгледай и този клип за да придобиеш представа какво е :D
https://www.youtube.com/watch?v=CJ0zkD_OVR0