Споделена история от На работното място

Вдигане на заплата
В кой момент отивате да говорите с шефа за вдигане на заплатата?

И влияете ли се дали фирмата е в труден период? А и какво означава труден период като всеки си има работа и си работи...?

Отказвали ли са ви вдигане на заплатата и с какви мотиви?

Коментари

1.   За всяка работа е различно, а и шефовете са различни!
Ти каква работа имаш?

2.   До сега не ми се е налагало пряко да кажа "Искам увеличение на заплатата", но:
Единия път отидох и казах на шефа си, че искам или не аз трябва да си намеря втора работа и той трябва да има предвид, че ще намаля вниманието си към настоящата си длъжност, тъй като все пак не е лесно да работиш на две места, на едно от които по 8-10 часа. Бях изпаднала във финансова криза така да се каже. Тогава той ми вдигна заплатата, за да не страдам финансово и да си остана съсредоточена върху неговата фирма.
Втория път имах предложение от наш конкурент за мнооого по-висока заплата. Тогавашната ми ми стигаше, нооо все пак другата щеше да ми позволи доста по-добър живот. Отидох и му казах какво предложение съм получила и че ми е много трудно да го откажа предвид разликата. Увеличи ми колкото можа заплатата и съм в очакване догодина, ако съм постигнала желаните от него резултати тази година, да ми вдигне с още толкова, за да стигне разликата до конкурента.

3.   Аз съм работодател.
Когато са идвали при мен да искат повече пари съм им казвал да си открият фирма, да си станат САМИ работодатели и да си дават каквато искат заплата.

Успех !

4.   За 10 годишния си стаж никога не съм искал увеличение. Просто хората са доволни от мен и когато е имало нов проект са ме назначавали винаги мен, защото са знаели, че на мен може да се разчита и ще се справя, макар в началото самия аз да не си вярвах, но до момента не съм се дънил и винаги съм се справял.

И така с всеки проект сами ми вдигаха заплатата и понякога длъжността. Преди 10 г. започнах на 600 лв нето, сега получавам 1700 лв нето. Има още доста проекти, които искат да ми ги дадат пак на мен, но вече ще ми е трудно физически и съм им казал, че е добре или да ги дадат на друг, или поне да ми назначат подчинени.

През годините съм имал предложения за малко повече пари от други фирми, но никога не съм мислил да се преместя, защото хората са вярвали в мен, когато аз самия не съм вярвал в себе си, обучили са ме, дали са ми шанс, подкрепяли са ме, влизали са ми в положението винаги и съм се чувствал оценен. Ние сме като едно голямо семейство и много биха ми липсвали, ако не сме заедно.

Мисля, че ще ми е много трудно да се махна от там. На друго място някак би ми било чуждо и не съм убеден, че условията ще са същите. На повечето места за разлика от настоящата ми работа кодекса не се спазва стриктно.

5.   3, медала има 2 страни.

6.   Н 3 типичният работодател със социалистическо мислене хахаха
Не знам дали задържаш хора, но и да ти работи някой около 3-6 месеца най-вероятно после бяга при други. И кой губи в крайна сметка-тииии :)

7.   Здравей!
При мен предишният ми работодател ми обеща, че ще ми вдигне заплатата на шестия месец, естествено не го направи след шестия месец, беше доволен от мен, бях част от най-успешните проекти, но не я увеличи... След година и нещо напуснах и си намерих по-добра работа със същата професия за почти двойно заплащане, но за да започна там ми трябваше поне малко стаж. А на старата (и първата) ми работа нямах грам стаж и си бях доволен, че поне съм някъде и си работя по професията.

8.   До номер 4 - тези истории ги разправяй на някой наивник...
Или поне твоята история би важала за място извън България...

9.   3, пожелавам ти да не си работодател вече. Определено нямаш подход към хората. От това страдаш ти, не те, повярвай ми. Заради работодатели като номер 3 хората губят мотивация за работа.

10.   Номер 3, голЕм работодател си, да знаеш. То зависи и с каква дейност и каква локация си. Ако си в малък град и хората нямат избор, може да ги дрънкаш подобни, но ако си в конкурентна среда и то със специфична дейност, просто губиш добрите си кадри и това е. Защото много служители са лоялни към работодателя си, ама парите са си пари. И като ти не можеш-не защото наистина не можеш да си го позволиш, а защото считаш, че и на такива пари ще ти работят, винаги се намира друг, който може.
В момента, в дружеството което работя, 3-4 човека напуснаха точно заради това, а именно: предлагат им повече пари. Един от хората пък се махна, защото на същата длъжност като неговата назначиха човек без никакъв опит, ама с по-висока заплата. ОК, работодателя си преценява защо и как, обаче тесният специалист и абсолютен професионалист си тръгна. И какво спечели нашия работодател-грешки, нерви, бавна работа, затлачване на нещата и т. н. и т. н.

11.   8, приемам думите ти като комплимент, защото става въпрос за България и по-точно за Русе. Явно съм попаднал на точното за мен място, за което съм адски благодарен на съдбата.

12.   Аз съм 3!

На всички, които ме споменаха и на тези, които ще ме споменат ще кажа това, което вече казах.

Направете си фирма, станете работодатели и начислявайте на себе си и на всички, които ще назначите колкото си искате големи заплати.
Така ще просперирате и всички, които работят за вас ще ви обичат и никога няма да ви напуснат.

Дерзайте!

13.   12, аз пък още веднъж ще повторя - медала има 2 страни. По твоята логика и служителите ти могат да ти кажат "стани и ти служител и работи ако искаш и за 300 лв". В момента качествени служители не се намират под път и над път. Може в някой момент да останеш без такива и съответно без бизнес.

Да, не е лесно да си работодател, но пак ти казвам - медала има 2 страни. Не те обвинявам и не те съдя, просто казвам, че всичко си има цена. Качествено свършената работа си има цена, некачествено свършената също. Ако нямаш каечствени служители, няма да имаш и качествен бизнес. А ако нямаш качествен бизнес, в един момент и клиентите ти могат да кажат "стани клиент и купувай каквито искаш боклуци".

Затова ти казвам - медала има 2 страни.

Между другото заради работодатели като теб в момента има недостиг на кадри, защото качествените избягаха в чужбина. Всички им казваха "като не ти оттърва, върви на друго място". И те това направиха - отидоха в чужбина. Но сега пък ревете, че няма хора. Като имаше хора - вървете на друго, сега като няма - защо никой не ебава да работи.

Ако нямаш пари за заплати, то хубавото отношение е безплатно. Дори не говорим толкова за пари, колкото за отношение. Самият ти коментар дори и да е верен, е лишен от отношение. Можеше поне да го кажеш по-уважително.

14.   Аз напуснах работа с хубава заплата, за да си направя моя фирма. Няма гарантиран доход, но двамата ми служители чакат гарантираните пари всеки месец. Малко или много трябва да си ги получат, банката също, държавата също, доставчиците също, а за шефа каквото остане, нали?

15.   Моят принцип е да не моля за увеличение или каквото и да било друго. Качественият работодател сам трябва да оцени служителя си и да го мотивира. Ако не ми харесват условията някъде, започвам да си търся работа и когато намеря подходяща оферта, просто напускам. В момента правя точно това - оглеждам се за добри възможности. Работя повече от 9 години в сегашната си компания, но от известно време насам се чувствам недооценен.

16.   Имам въпрос към работодателя - рентабилно ли е заради едни 100-200 лв да загуби добър работник, какъвто може и да не намери с месеции и години. По правило първо напускат най-добрите, защото имат най-голям избор.

А номер 8 трябва да се радва, вместо да демонстрира завистта си.

17.   Автора

На Номер 3 пък аз ще кажа - стани ти един служител и работи за без пари на месец!

Успех

А колкото до това, че България остана без кадърни хора - факт, и все повече ще се засилва. А все още има такива като номер 3,които да си мислят, че сме 2009г и хората на тълпи чакат пред фирмите. Това време свърши отдавна.

Аз съм на ръба да напусна. В сегашната фирма съм от 2 години и само веднъж са ми вдигали заплатата. И то със смешните 200лв. Бонус не съм взел нито веднъж. Явно не го кефя нещо. Нашия шеф я кара малко на его. С подобно отношение не го знам до къде ще се докара.

18.   До 3 - Да, забавно е, докато най-свестните ти кадри, не се съберат нещата и не напуснат на деня, в най-критичната фаза от важен проект, за да направят именно това. И тъй кат липсата на спазването на законни в България е нож с две острието, може да ти станат и директна конкуренция :)

19.   Егати случката. Човека им казва станете работодатели и правете пачки, те му викат да стане служител и да работи за друг за 200 лева.

Че той винаги може да стане бачкатор ако поиска. ;)

Авторе.

Никой не може да ти каже как да си поискаш по-висока заплата. Зависи от много неща - фирмата с какво се занимава, дали е на печалба или загуба, какъв договор си подписвал, имаш ли квалификация, колко време работиш, с какво точно се занимаваш, има ли шефа ти шеф над него и т. н. още много неща, които трябва да уточниш. На база на това, което си написал нищо не може да се каже.

20.   Мдаааа, доста болезнена тема за българския работодател. А в чужбина дори не се налага да говориш по темата. Знае си се, че примерно след първата година ти вдигат заплатата с определен процент и така. А тука се чудим как да намекнем на шефа, че евентуално след като работим за него от години, ами ако има възможност дали не би бил склонен да ни вдигне заплатата с 10 лева... сещаш се, голямо унижение пада и то за нещо, което би следвало да се подразбира. А иначе ако ги питаш нашите работодатели периодът винаги е труден и ти винаги трябва да им влезеш положението, но пък те не са длъжни да влязат в твоето и да осъзнаят, че вече и сметките си едвам плащаш. Нееее, само ти си длъжен да се съобразяваш с тях, но не и те с теб! Аз за това и съм се отказала да се унижавам. Седя и се надявам, че ще стане чудо и на шефовете ще им светне, че след като цените хвърчат е крайно време да направят нещо и за заплатите ни, ама де тоя късмет. Явно така ще си остана, с надеждите! А което е най-забавното имаме работа и оборот, ама не, явно никога няма да се сетят. Има дни когато се налага да взимам пари на заем за да мога да обядвам, обаче на шефа му е под нивото да обърне внимание на такива подробности и накрая ще е крайно изненадан като му връча молбата си за напускане. Просто в момента търся нещо подходящо.

21.   19, така де, нали е било много трудно да си работодател и изнемогваш с огромните заплати от 500 лв. Защо да не станеш работник и да взимаш умопомрачителните 500 лв?

Така както звучи горното, така звучиш и ти прикрит под различен хаш.

Не е въпроса всеки да се прави на ощипан и да се оплаква колко му е трудно и как другите само искат от него, а да си върши работата и да си изпълнява задълженията хората, от които е зависим.

Ти не споменаваш дали има значение човека дали си върши работата, а просто режеш с глупав мотив. Ако пък не можеш да дадаеш 200 лв повече на човек, който ти върши наистина работа, то наистина по-добре да хвърлиш кепенцето и да се хванеш за 500 лв да чистиш кенефи.

22.   Аз още в началото на трудовият си стаж научих едно много важно нещо - да работя за българи само в много краен случай. Ако пък някога ми се наложи подобно нещо, то трябва всекидневно да се оглеждам за нови възможности. Не се надявайте на нищо хубаво от родните работодатели. В тази и в още една тема, няколко такива са си показали много ясно манталитета. Лошото е, че над 95% са като тях и шансът да случиш на читав на практика е нулев. Имал съм няколко оферти от наши "бизнесмени" и дори не съм ги питал за пари и условия. Просто им отказвам, защото не ме интересуват, ако ще и 5 пъти повече пари да ми обещават. Затова и у нас почти никой не остана.

23.   Н 18, н 3 е или зарзаватчия или най-Много квартални барче да си е наел. За това му трябват не повече от две хлапета да работят и да им подхвърля за банички с боза. Той няма капацитет за повече...та да има бизнес за свестни кадри.

24.   момента е подходящ, когато има много работа, справяш се и не могат да си позволят да те загубят.

25.   Автора

Обстоятелствата може да са такива, че да работя няколко години без увеличение с нито лев на заплатата, а да се развивам като умения. Тогава оня нагляр работодателчето ще ми каже "стани ти работодател и си направи каквато искаш заплата" - добре бе, няма проблем. После като ти напусна ще има да ревеш. Свидетел бях на такива ситуации и в нашата фирма.

Ама хората на шефа всяка година им ги вдигат нали. И не работят толкова, а на някой, включително и аз не ни мърдат. Примери из жалката БГ картинка има колкото си щеш.

Тепърва ще ревете работодателчета жалки, надути и с малки мозъчета.

26.   Автора

Номер 19, не си спомням да съм питал или канил работодатели в тая тема. И въпроса не е към тях. Нито някой го е канил, нито го е питал тоя самозванец - Работодателя. А и кой го знае и той какъв търгаш е щом реагира по тоя начин.

27.   Номер 4 - много интересно, защото това е 1:1 моята история... дори и цифрите са много близки

29.   Най-сигурният начин да успееш е да убедиш шефа, че парите не ти стигат и ще си принуден да търсиш друга работа. Примерно "теглих заем и имам ХХХ месечна вноска". Подобен вариант е да кажеш, че не виждаш особен смисъл да продължаваш да работиш за сегашните пари. И в двата случая едва ли ще може да го правиш повече от веднъж, но все файда.

30.   Като не можеш да си повишиш заплатата до обема работа която вършиш, намали работата :) Не че е същото, но поне си пестиш нервите и би могъл да работиш нещо допълнително. Ако си 100% натоварен, след работа си без свободни ресурси.

А номер 3 явно вярва, че дава максимума, който си струва на всеки от подчинените си. Т. е. ако вършат работа за 500 лева им дава 500лв, а не 300. Защото масовият случай е такъв - да печелиш много повече чрез служителя отколкото му даваш. Естествено трябва да вземеш някакъв дял, иначе за какво си работодател. Но едно е оня да ти докарва 1000лв, ти да му даваш 600. Друго е да ти докарва 2000 и ти да му даваш 500, защото "ами стани ти работодател". Ако е рутинна работа, номерът минава, защото все се намира кой да поеме щафетата, а шефът защо да не прибере 50хил печалба вместо 20хил - щом минава номерът.