Споделена история от На работното място

Дали постъпих правилно , застъпвайки се за себе си ?
Здравейте, от месец работя като сервитьор, но преди това нищо не съм работил. Искам просто да си спестя пари, за да уча, защото семейството ми няма как просто.

Та.. така. Назначиха ме и ме сложиха в смяна с колежка, която ме обучаваше. Отначало ми даваше повече работа, за да мога да свикна и после да не ми е трудно. 40 дни след началото вече свикнах и всичко е наред, но едно нещо много ме подразни последните няколко смени. Започнахме в 9 онзи ден и след като аз оправих цялата сутрешна работа, тя излезе да почива ( незнайно защо ). Ок бях с това, защото имах нагласата, че ще се върне след 5-10 минути. Но нея я нямаше 30 минути, а тогава имаше още доста работа. Нищо не казах. Вчерашната смяна се случи същото. Излезе за 40 минути, а тогава имаше най-много работа. Както и да е. За новак се справих доста добре. Когато се върна ясно и показах, че не ми хареса, че пак излезе за 40 минути и ме остави сам, като този път и аз излезнах, но просто гадно ми става като знам, че някой ми върши работата и се върнах на 15-20-тата минута.

Като влезнах в заведението ми каза " имаш ли нещо да ми казваш"?
Казах, че имам. Че нали затова сме 2-ма души в смяна - за да си делим работата 50 на 50 и да не се изморяваме и двамата много.
Сопна ми се, повиши тон. Като се замисля май не трябваше да и казвам "млъкни" 2 пъти, но просто клиентите ни гледха. Тя ми каза да не и викам "млъкни" и се развика малко повече и каза да излезем навън, за да се разберем.
Излезнахме и й казах, всичко. Защото то не беше само почивките от по 30-40 минути. Понякога си сяда на стола, опъва крака на бюрото и си гледа на телефона. Казах и, че трябва да си делим работата.

Аз мисля, че тези аргументи са на място. Нейните аргументи бяха от сорта на " от 3 години работя тук и съм 5 години по-голяма от теб". Че ме била обучила ( за което съм благодарен ), че ме била похвалила пред колегите, за което също съм. Но просто прекалено много ми дойде и на мен "бездействието".
Казах на един приятел и той ми каза " брат, показала си е рогата, на такива боклуци евала не им прави и отстоявай себе си"

Та, не знам за следващия път какво да правя, а съм сигурен, че ще има и друг.

Коментари

1.   Няма да ѝ се даваш, каквото и да ти струва! Еднакви заплати вземате, еднакво трябва да работите.

2.   Питай я като е работила 3 години вече за пенсия ли се гласи? Или "има право" да почива. В казармата става така малко преди уволение - да не се гласи да напуска? Може да я питаш. Няма ли шеф да му я опишеш. А това, че те е обучила какво толкова - да не е измислила тя занаята.