Споделена история от На работното място

Как си търсите работа?
Здравейте всички, които четете и пишете тук. Искам да попитам безработните, в частност наскоро завършилите, които имат малък опит и стаж или почти никакъв или пък той не е по специалността им, а е от рода на продавач/ ка, сервитъор/ ка, как си търсят работа и колко време им отнема. Дали се обръщат към агенция за подбор на персонал, регистрират ли се в бюрото по труда, сайтовете ли използват или може би изтъркано вече от повтаряне- прибягват до помощ от близък роднина/ приятел/ познат? Как се случват нещата при вас, колко време ви отне да си намерите първата работа? Говоря за провинцията, но ще се радвам и на наблюдения от София, ако има такива? И понеже ми се струва, че проблемът в провинцията е доста по-силно изразен бихте ли оставли всичко и да се преместите в София, смятате ли, че ще се оправите сами с живота там без приятели или познати поне в един начален период, заслужава ли си? Много ще се радвам, ако някои се включи в темата ми. Виждам, че тук се пише по широк кръг въпроси и се намират хора да споделят опит или да дадат съвет. А имам и още един въпрос- как оползотворявате многото свободно време, което имате, като почти не разполагате със средства. При мен се получава това неприятно положение- бих искала да се занимавам с много неща, но в моемнта нямам нужните средства, а имам много време, което вече не знам как да използвам. Седенето в къщи пред компютъра или с книга ми се отразява зле и да искам да уча нещо вече не ми се получава, просто съм спряла да възприемам информацията, въртя се в някакъв омагъосан кръг. Как е при вас, случвало ли ви се е подобно нещо и как го преодолявате?

Коментари

1.   Зависи от зора, можеш да търсиш и така, че да не я намериш, търсейки кусури, а работа без кусури няма. Ако си на зор пускаш сивита и мотивационни писма по всички подходящи обяви в нета, звъниш по обяви от вестници, досаждаш на познати и приятели, както и обикаляш от врата на врата. Целта е да се закачиш някъде за старт и след това започваш да се оглеждаш за нещо по-добро, но вече без тази припряност. Иначе изучавайки средно общо, без занаят или други умения освен сервитьорка, шивачка или магазинерка за друго не се сещам. И тъй като предлагането на работна ръка е голямо, работодателите измислят екзотични изисквания, само и само да стане ситото с по-дребни дупки. Това не е повод за отчаяние - лепваш се някъде и бачкаш, събираш стаж, житейски опит и връзки и се ослушваш. София май отдавна не е същата и ако ще отидеш там, за да плащаш разходи с приходите, по-добре си стой в провинцията - в София предлагането е по-голямо, но доколкото знам и там е трудно с работата. Многото свободно време ми омръзва в края на първия ден, а при липса на средства няма и ден да чакам - предполагам, че разчиташ на джобните от родителите, но май е срамота млад и здрав човек да протяга ръка - възможностите на родителите не са безкрайни, а и си е друго самочувствието с пари, изкарани със собствен труд. Та пак да кажа - зависи от зора.
Мечо Пух

2.   Аз съм на 20 години, от както съм завършила още юни месец се записах в бюрото по труда, търсих из магазините в моя и съседния град. Никъде не ме искат няма съм опит, на всякъде този опит. Чудно ми е как другите хора ги взимат, така ли всички са родени с опит? Има хора вишисти и си стоят по домовете и не ме убеждавайте, че с висше е по-лесно и че без висше не става, каквото ти е писан това ще стане.
Всеки ден гледам jobs. bg и където видя нещо подходящо кандидатствам. Не може цял живот да си сервитьорка и чичовците да те опипват и оглеждат с поглед, а младите момчета/мъже да те плюят, обиждат и подиграват, аз никога не съм харесвала работата, като сервитьорка но като няма пари се принуждаваш да почнеш каквото ти предложат. Изкарах 2 седмици и напуснах. Сега карам един курс от бюрото по труда, който трябваше да почне февруари, а почна чак май месец.
Така че не знам ние младите какво да почнем да работим, ако почнем да учим ще станем на по 30 години и пак няма да ни искат заради годинките, кой не иска млади 20-25 годишни фръцли да вижда, но стане ли дума за работа фръцлата да е с опит най-малко 2-5 години и да е куха като лейка в някй отношения, да не задава много въпроси, да не бърза а прави деца с една дума да си остане стара мома до 40 години и след това а мисли за дом, семейство и продължаване на човешкият род. А през това време докато навърши тези години да я изсмучат хубаво и да е изтощена от работа, 12 часа на ден за има няма 300 лв, а да се води на 4 часов работен ден.
Просто думи нямам, аз която съм на такава възраст и понятие си нямам от политика, виждам че всичко се прави за пари с връзки, и никой не го *** за тебе че си млад човек и искаш да работиш да си пълноценен, но никой не ти дава право дори да опиташ, малко са работодателите които рискуват да наемат на работа някой неопитен,

3.   Ами ако ти се работи толкова много, по черноморието има много работа като например строителен общ рабоник. надницата е от 20 до 30 лв., зависи на кой обект ще отидеш.

4.   аз навремето не отидох направо в магазин. почнах с лавка за цигари после ако си умна ставаш дружка с всички клиенти или поне с повечето. аз знаех кои за какво идва знаех полвинта център какво пуши и яде. когато си на зор се някои ще помогне ако може. зора е в началото докато набереш запознанства и връзки. а и ако избираш работа трудно ще намериш. ако имаш зор за пари хващаш първата и после търсиш друго. софия ама имаш пътни квартира храна се тая. ако има къде да живееш става ако не няма смисъл. за свободното време и липсата на пари ми наистина в интернет има хиляди неща които можеш да учиш и да ги възприемеш ако искаш. млада си да спираш да се развиваш и учиш

5.   по повод исказването но номер 3. Ако вземаха жени щяхме да отидем

6.   Е що пък да не взимат стига да ти държи задника на работа, то не се иска да проектираш сгради.

7.   ха, че защо пак да не мога да проектирам сгради
абе то маже не взимат вече на строежите, че жени

8.   Найстина действителността е такава , до скоро бях в вашето положение - Дипломирах се и не можех да си намеря работа, ужасно!
Намерих започнах - но се зблъсквам с др и но коварни проблеми ЗАВИСТА на мои колеги които поради образованието и това че съм кадърен. Постоянно гледат да те Злепоставят и натискат и какво ли не.
ПОЗДРАВИ дано нещата се променят

9.   Не си искала, не си намерила - със скапани работи за малко пари е пълно, ама не е готино да ги вършим нали? Тук няма как само със средно да взимаш 1000лв.
Аз си намерих неквалифицирана работа много лесно на 16г. Вече съм на 18, завърших, имам 2 год и няколко месеца стаж. Трудно се издържа да ходиш на училище и да работиш, за някакви си 250-300лв., които да не стигат за нищо, не на всеки мама и тате имат парички. Сега взимам около 400 пак смешна история. Сега мисля да уча, за да де избавя от мизерята. Който не учи-смучи! Или почваш да работиш гадна, ниско платена работа или си преодоляваш мързела и даваш вс от себе си да учиш нещо. В тази държава и с добро образование има голям вероятност да нямаш работа, а без него ти е сигурно!

10.   9, първо едно БРАВО от мен, до много вярни изводи си стигнал. Да допълня - не само в България е така, но и навсякъде.

И аз още от 16-годишна исках да работя, но не ми дадоха нашите. Мизерията беше голяма, но ми трябваше и добър успех, учих и сама език.
Сега работя за чужда фирма със седалище в България - пътувам и живея в две страни практически.
Не образованието е обаче това, което ти гарантира работа и добър доход, то е само една крачка към това. По-скоро желязният характер, нерви, трудолюбието ще те изстрелят напред. Образованието е само инструмент, целта са парите, добрият стандарт на живот, общественото положение, а това без образование 100% не можеш да постигнеш. Не само в България...

11.   В малките градове всичко е с връзки. Има хора със средно обрзазование, които са упрвители и комндват вишисти.
Важно е да знае кого да познаваш, с кого да любезничиш и да имаш мъничко късмет и разбира се след като започнеш много амбиция, много труд за да може да се издигаш, защото много хора получават възможност, но от мързел я губят...
Аз работя в хотел и моята управителка е била камериерка в началото...