Споделена история от На работното място

Дават ли бонуси във вашата фирма?
Не съм мислел, че в днешно време при тази липса на кадри във всички сфери има хора с толкова изостанало мислене.

Вече съм 4 години в една фирма. Шефа няма образование, по късмет чрез познанството си с богат чужденец е уредил инвестиция за стартиращ бизнес и сега този бизнес върви. Парите разбира се, се превеждат от чужбина. Сформира се бюджет за офиса и така функционира системата. От 4 години аз не съм получил бонус на Коледа нито веднъж. Но някои колеги, които са от по-скоро във фирмата вземат. Всички служители във фирмата си вършим съвестно работата.

Мисленето на шефа е да се обгражда с хора, които му лижат гъза. Аз не съм такъв и с мен почти не общува. Преди 2 години го попитах фирмата дали предвижда бонуси и той каза, че не. Но пак казвам, някои получиха. Разбира се хората около него.

От известно време мотивацията ми спада и не съм като преди. Чудя се какво да правя. Заплащането ми от преди 3 години си стои същото. А някои хора получават увеличение всяка година.

Не е правилно да гледам в чуждата паница, но това действа демотивиращо. Вече гледам обявите за работа, макар и не по специалността ми.

Коментари

1.   При нас няма, веднъж за коледа по 30 лева бяха дали ваучери, някак смешно. Аз сега съм в майчинство и дори на банкет не ме канят, щото шефа ще се оръси, а той реално има пари.

2.   Не знам колко ще те стоплят отговорите на другите, при положение, че и във вашата фирма очевидно бонуси се дават, с тази подробност, че не на всеки хаха.

3.   При нас преди време започна инцидентно да дава бонуси по 100-тина лева на месец чисто. После започна да ги дава всеки месец. И сега вече не знам дали са бонуси или просто го мързи да актуализира заплатите и един вид бонуса е реално нещо като повишение на заплатите. Понеже бонуса стана перманентен. Иначе отделно всяка година вдига с по още 50-100, за да покрие инфлацията.

4.   Колко пари вземаш?

5.   Връзката между работник и фирма (работодател) е подобна като на връзка между приятели или познати. Ако имаш приятел, който не се държи добре с теб, или прави нещо, което те дразни, е най-добре да му кажеш за това. Ако след това той не си промени поведението, е най-добре да прекъснеш взаимоотношенията си с него, защото по всяка вероятност той няма да се промени. На работното място е същото. Ако не си доволен от отношението на шефа ти, или от заплащането, или от нещо друго, и не можете да решите проблема заедно чрез разбиране и договаряне, е най-добре да напуснеш. Намери си работа в друга фирма, където ще бъдеш по-щастлив.

6.   Софийска ИТ фирма - миналата коледа дадоха 1000 лева бонус, имаше възможност да си осребря 10 дена отпуск, общо 2600 лева се събраха. Тази година дадоха да се разбере, че няма да има такова нещо...

7.   Борихме се за бонус и процент... уж се съгласиха, на кофти условия и накрая отпадна и техният (на шефовете) вариант. Уж щяха да ми увеличат заплатата.. отпадна и това-нямали пари. Търся друга работа от почти година, но масово осигуряват на минимална или подобни измами. Още си седя на мястото... и още ходя по интервюта.

8.   От 3 години работя във фирмата и има коледни бонуси 3 години вече и 2 пъти великденски. За настоящата година обаче не даде великденски, нещо се е разсърдил явно... Иначе по 50лв великденски под формата на ваучери и 200-250лв коледни, зависи от работните дни за годината, които имаш. Хората с много болнични може и по-малко.

9.   Работех в немска фирма-даваха бонуси за празниците и 13та заплата. Сега съм в държавно предприятие-никакви бонуси.

10.   Дават... ама само на жените. Шефът ги ашладисва всичките по Коледа.
Опитвам се да си представя, че и аз съм бонифицирам с това, че поне мен никой не ме клати... което си е плюс в случая.

11.   Автора

Номер 2, няма да ме стопли това, но искам да знам какво е общото положение. Медиите пускат статии как повечето работодатели в България щели да дават бонуси за Коледа.

За жалост пак на наши и на ваши... и при вас ли е така?

12.   Ами стани 'наш и ваш'...
Кога ще се научите, че вече не сте в училище и не всичко е по равно. Животът е една постоянна борба. Тия, които се борят по всякакви начини накрая просперират, останалите пускат подобни теми, че за някои има, ама за тях няма и мрънкат цял живот...
Ами докажи се де, покажи, че си най-добрият от всички, извоювай си място на незаменим и си искай парите. Докато не постигнеш това работиш и мълчиш... някои цял живот.

13.   Аз пък работя точно в медия. За тези 13 години само срещу една Коледа ни осребриха невзетите отпуски за една седмица. Два пъти издателят ни е раздавал по бутилка вино. Това е всичко. Говоря за една от най-големите медии в България. Когато постъпих, заплатата ми беше двойно по-голяма, защото за всеки публикуван текст получавахме и хонорари. Първо спряха хонорарите, после намалиха заплатите с 20% и това беше преди 7 години. Оттогава нищо не е актуализирано. Можехме навремето да ползваме поне консумативи - химикалки, батерии за диктофон, кламери, такива неща. Сега и това го няма. За празниците, ако това може да се нарече "бонус", защото не идва от работодателя, получавам скромни подаръци от галериите и издателствата, с които съм работила през годината - книги, графики, шампанско, календари и бележници.

14.   А при нас има бонуси... 20 лева! И това на фона на огромните заплати от 500 лева, които не са мръднали от години! Обичам си работата, приятна е, обаче сериозно колкото и да влизам в положението на шефовете, че периодът е труден, ами просто мисля да напускам. Вярно, семейна фирма е, вярно бизнесът не процъфтява, ама чак толкова... и аз трябва да плащам сметки и да ям, нали така?

15.   Само да ви опресня представите, че думата Бонус на английски, на български е Премия. А съчетанието "бонуси и премии" е върха на тъпотията, но някои много го обичат ако държат да кажат/напишат повече думи.

16.   И в наща фирма бонуси вземат само приближените до шефа гъзолизци. На всяко тримесечие по 500-600 лева. На мене толкова ми е заплатата но бонус никога не съм вземал. Освен парите за дрехи по 100 лева в началото на годината

18.   На държавна работа съм. Дават ми по цяла заплата на Коледа и Великден, половин заплата за рождения ми ден всяка година и по 100лв бонус на 3 март и 22 септември.

19.   При нас поощренията са не под формата на пари, а водене всеки петък или събота на напълно платени от фирмата излети сред природата, пътувания до други градове, ресторант, кино, увеселителен парк и прочее. Понякога това се случва и в работните дни. Възнаграждението е достатъчно добро и предпочитам именно такова приятно прекарване и сплотяване с колегите и началника, вместо да ми се заплати още някаква малка сума.

Номер 15, правилно си забелязал(а) повтарянето на две чужди думи с едно и също значение като погрешно. Допълвам мнението ти с това, че на български език се казва "поощрение", което на английски език се превежда като "бонус" или "premium".

20.   До номер 18 Стига сте писали глупости.

21.   20, при мен положението е такова, такива бонуси взимам аз. Преди са ми давали и 14 заплата, но сега спряха. 13 заплата също си е много добре. Затова не пускам мястото. Но имам дете на 16 и давам бонусите на него да си купува неща.

22.   Еми, приятелче, бонусът е нещо допълнително, пожелателно. Според резултатите за годината, според личното представяне и накрая, но не на последно място, според кефа на шефа. Съответно, някой шеф ще е на кеф, а друг - не. Оплакването ти е подобно на сервитьор, който иска бакшиш от всеки клиент.

23.   Не е подобно, пич. Когато си се раздавал и си давал всичко от себе си, че и много повече е редно да бъдеш възнаграден. Щом си дал повече от 100 процента е редно да ти дадат и повече от 100 процента от нормалното ти възнаграждение. Това с бакшиша не знам дали е много основателно да го дадвате като пример.

24.   Обикновено увеличението не се дава, то се взема. Т.е. за тези 3 години си се развивал във фирмата, станал си по-ефективен/ценен и съответно отиваш при шефа и искаш своето. Ако и той е на същото мнение, тогава едва ли ще има проблем да ти вдигне заплатата. Ако не, тогава има 2 варианта: Или ти си се надценил и съответно подвиваш опашка и продължаваш, или сменяш работодателя.

За мен бонусите трябва да са определени в анекс към договора и да са процент от заплатата в зависимост от степента на изпълнение на дадени таргети.
Да се чака бонус простсо ей-така без предварителна договорка е абсурдно. В такива случаи правилното е да искаш увеличение на основната заплата (ако това е обосновано, както писах по-горе), а не да чакаш някакъв бонус Х да ти падне от небето просто така.

25.   От синдиката дават бонус, който ти удържат от заплатата, членския внос демек и ти го дават декември. Тоест това са си нашите пари, тъпо е, но се радваме от илюзията за бонус.