Споделена история от На работното място

Заплата за джуниър джава позиция
Здравейте! Скоро завършвам бакалавър информатика в Германия и смятам да си намеря работа като софтуерен инженер в София, България.
Понеже не съм много наясно със заплащането за джуниър позициите без никакъв предишен професионален стаж, бих искал да попитам вас, как да отговоря на въпроса : какво заплащане очакваш?

Да кажем за фирма, която изисква английски език и за фирма, която изисква освен английски, също така и немски, защото доста от проектите са за немски клиенти.

Моля за отговори от хора, които работят в тази сфера и са наясно със заплащането.

Коментари

1.   Здравей,

Много зависи как се договориш, а и не си дал детайли дали фирмата е някаква гаражна фирмичка или голяма фирма.

Аз съм .NET Developer, но понеже предполагам, че и заплатите за Java Developer варират в същите граници мога да ти дам следните цифри:

Ако фирмата е сериозна - 1200 - 1700 лв. (втората цифра с доста договаряне, по-скоро да ти предложат 1200-1300 лв.)

Ако фирмата е малка, може да се опитат да те навият да им работиш и за 1000 лв.

Имай в предвид, че ти давам примери за София... нз как е по другите градове.

Направи си регистрация в Hardware.bg и задай въпроса си в тази тема:

http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/186616-Заплати-в-IT-сектора/page439

Тук има всякакви видове програмисти - .NET, Java и т.н. ... може даже да им кажеш за коя фирма кандидатстваш и може да ти дадат инфо за какви заплати дават, добра ли е работната среда (и доста друга вътрешна информация).

Поздрави!

2.   Супер е, че имаш диплома, че знаеш английски и немски, но липсата на стаж, означава, че най-вероятно, ще си на стажантска позиция, което може да трае от 3 до 9 месеца където ще ти дават по-ниска заплата, от тази за junior позиция. Очаквай нещо от 800 до 1000 лева през този период, но ако си много добър в нещо, което фирмата иска, то определено трябва, да се възползваш от този факт! Да речем, че фирмата ползва Java Spring, а ти си прекарал много време в учене и разработка, то пусни нещо на сървър, като имаш и рeпо в Git. Но внимавай - не искаш, да знаеш много неща и да те набичат, да вършиш всичко, а да ти плащат, колкото на някой, на чието бюро стой "HTML&CSS for Dummies".
Ако обаче си много добър и в други неща, а фирмата има нужда от тях, то преговаряй за повече пари. Някой ще се опитат, да ти кажат, че ти работиш там, следователно трябва да изпълняваш всичко, което ти се каже, дори това, да означава, да изоставиш едни задачи. Бягай от такива!

3.   3000лв примерно. Устройват ли те?

4.   1, 5k до 2k (бруто).
По-добре поработи в Германия 2-3 години и тогава се върни в БГ, ще поченеш като синиър на 4-5k. Иначе, почнал веднъж на ниска заплата, е много по-трудно да я увеличиш, отколкото ако дойдеш с опит отвън.

5.   3000 не ти мърдат

6.   1200-1600