Споделена история от На работното място

Какво бихте искали да видите от чужбина в България?
Здравейте :))

Питам ви директно..

Какво бихте изкали да видите в България, донесено от чужбина?
кноу хау, сгради с определена цел, пари, манталитет етс етс :)

М 29 София

Коментари

1.   Манталитет

2.   Здравей,

Съдейки по началния ти текст - първо уважение към родната реч и правопис (въпреки, че това почна и да изчезва в някои други страни).

Второ (пак зависи от страните), поведение, отношение към живота като цяло, отговорност, култура.

Т.е. Хора с политическа грамотност, които си знаят правата и се борят яростно за тях (както е по Франция, Италия, САЩ и т.н.).

Другото само ще се нареди, ако имаме тези неща.

Поздрави!

3.   Определено манталитет.
ж31

4.   продължение от №1

... всичко друго е само следствие.

5.   Достойното заплащане на труда.
А за да се случи това, работодателите трябва да надскочат байганьовския манталитет да прецакват работниците си и най-сетне да проумеят, че ако искат печалби и в дългосрочен план, трябва да влагат в ХОРА.

6.   Оф пак ли ти с etc etc и другите префърцунени думи от английски?

7.   До 6 Всъщност е от латински ... ама нали префърцунено - карай да върви!

8.   Да де, ама не живеем в Римската империя или Англия.

9.   <6> Момчето има проблем с българския език ... и не само. Виж и другата му тема:

http://spodeli.net/9/story-138107.html

10.   Интересно защо когато се употребяват турски думи си мълчите?
Много се гордеете, че сме били под турско робство, или?

11.   Ето вижте номер6 например. С това "оф" - то е типично за турския изказ. Ако се заслушате в турските сериали ще чуета как често '"оф"-кат там, особено женските персонажи.

12.   Работила съм в чужбина за кратко. Нямах намерение да оставам там, затова и не го направих. Когато се върнах, виждах света различно. Природата ни е чудесна, туризмът тук има много повече потенциал, отколкото на други места. Нямаме Айфелова кула, която да привлича туристи, но наистина тук има много зеленина и чужденците изпаднаха в еуфория, когато им показах снимки от улиците, по които съм ходила като дете. Харесаха морето, планините. Учих ги да играят право хоро, беше им много интересно, те ме помолиха. Хареса им нашата музика също така. Иска ми се туризмът тук да се развие, виждам потенциал в него. Не бих променила природата ни.
Бих променила работната етика. Направи ми впечатление, че в чужбина не се работеше и секунда след края на работния ден. Поне там, където бях аз. Може да има съвсем малко за довършване, но хората ти казват, че денят е приключил, че няма за къде да се бърза и трябва да разпуснеш. Хората живеят с установено време за всичко. Времето за приключването на проекта беше достатъчно, не се налагаше да се претоварваме, но нямаше мотаене и хора без работа. Бройката на работниците беше идеална, нито човек повече или по-малко. Изобщо, бях много доволна от работата си там, защото всичко беше изчислено- почивки, работен процес, натоварване, подходящите часове за съответните етапи. Хареса ми много и мисленето на хората. Когато някой е на работа, той осъзнава задълженията си и не вмъква емоционалните си проблеми там. В магазините бяха приветливи, усмихваха се, говориха нормално, предлагаха много различни услуги. По улицата хората някак осъзнаваха, че са в почивка, че нямат задължения и също бяха много мили. Много хора ме заговаряха там, повече отколкото тук със сигурност. Бяха много социални и отпуснати. Никой не е бил груб с мен. За времето прекарано там, не видях нито една грозна сцена по улиците. Никой не реагираше на чуждото облекло. Никой не реагираше на действия, които не вредят на обществото. Примерно, ако двойка се целува на пейка, никой не ги зяпаше и не им правеше забележка. Никой нямаше против, че човекът до него говори по телефона. Ако на някой нещо не му харесваше, просто се изместваше и толкова. На мен чак ми се стори странно. Беше като някакво неписано правило, че трябва да излизаш, да общуваш и да бъдеш себе си. Затова, предполагам, че бих променила и манталитета малко. Нищо друго.

13.   Номер 12, природата ни наистина е супер и като цяло страната ни е с доста голям потенциал. Хората тук обаче не ставаме. Не всички разбира се, но повечето. Искаме да има правила, но да ги спазват само другите. Не сме солидарни един с друг. Ако съседа е зле, това ни радва. Обичаме да се надуваме на околните и го правим при първа възможност. Величаем тарикатите, измамниците и крадците. Ето, виждаш че вече 30 години сме постоянно последни в Европа и ножицата между нас и останалите става все по-голяма и по-голяма.