Споделена история от На работното място

Колко пари трябват на един стартъп за да тръгне успешно?
Здравейте :))

Питам ви директно..

Колко пари трябват на един стартъп за да тръгне директно?
ако може дайте примери!

примерно пари за издръжка, наеми, интернет,
25к евро достатъчни ли са, или може и с по малко? етс етс

М 29 София

Коментари

1.   Здравей "М 29",

Дипломна работа ли пишеш или изследване? :)

Задаваш доста генерални въпроси, с множество възможно отговори, тъй че се съмнявам, че те интересува нещо конкретно.

Все пак ще ти отговоря:

Понеже не си дал детайли какъв е "стартъпа", с какво ще се занимава, какви ще са прогнозираните приходи и разходи... конкретни пари няма да посочвам.

Но най-важен за един стартъп е екипът, който го създава... ако са сериозни, отговорни и работливи хора, от 9 кладенци вода ще намерят, но ще намерят пари за да развият или поне стабилизират стартъпа.

Ако екипът са тъпаци, лигльовци и мързеливци - и 1 000 000 лв. да им изсипеш ще ги попилеят и ще фалират... или ще направят там някаква жалка фирмичка дето не се развива и има 100 лоши коментара в БгРаботодател.

Надявам се ти отговорих на въпроса! :)

Поздрави!

2.   То от стратъп (много противна дума, но нали трябва да сме модерни) до стратъп и от "тръгване" до "тръгване" има Балкан разлика. Щото то едно павилионче за вестници, в което един пенсионер си докарва допълнителен доход 200 лв, пак може да се тълкува като тръгване.

Все едно да питаш колко трябва да струва една кола, за да върви. Значи има и трабантчета за 50 лв, които вървят, има и колекционерски коли за няколко милиона и пак не вървят, защото не това е предназначението им.

3.   1 не пиша докторска работа. Пряко се интересувам от тези неща защото ми предстои откриване на фирма(стартъп). Икономист съм по образование!

за сега ще кажа че е в сферата на търговия с средства(форекс)

по нататък ще дам по подробни примери за да заформим дискусия

4.   1 000 000 000 EUR ;))

5.   3, успех и дано бизнес уменията ти са по-добри от правописните. Не че вече на някого му дреме за вторите. Нямам представа как изобщо си я завршил тази икономика с такъв правопис. Явно изпитите са били устни.

6.   (3) Дипломиран икономист да задава подобен въпрос? Сериозно?

Все едно дипломиран лекар да пита как се мери кръвно ;((

7.   Първо ще цитирам номер 1, защото е голяма истина и обичам сарказма :):
"Ако екипът са тъпаци, лигльовци и мързеливци - и 1 000 000 лв. да им изсипеш ще ги попилеят и ще фалират... или ще направят там някаква жалка фирмичка дето не се развива и има 100 лоши коментара в БгРаботодател."

Второ, каквото и да се захване човек, за развитие на бизнес трябва много добри пофесионални умения и опит в съответната област. Ако правилно разбирам, смяташ да се занимаваш с финансови спекулации, което си е чист хазарт за малките риби, като теб. Съветът ми е да потърсиш по-разумна дейност, вместо да си подаряваш парите на к(о)ркодилите.

8.   Имаше една тема как българите много работели, много умни, много разбирали, а пък не им плащали добре, защото шефовете са задници. Искам да попитам автора на въпросната тема, ако беше шеф колко би плащал на този "икономист", който няма елемнтарно отношение дори към правописа и не може да напише две изречения на кръст. Гледам го, че има претенции да изкарва пари, да работи, че и бизнес да прави. Такъв ако работи за теб, после ще разправя как е голяма работа, а шефа го гаври, но няма да спомене, че почти няма точка, запетая и главна буква в текста си. Повечето българи са така - само претенции, но но две думи на кръст не могат да вържат, че и бизнес ще правят. Че той този един документ не може да попълни като хората, какъв бизнес, какви 5 лева? А такъв въпрос би бил присъщ по-скоро на 9 годишен, не на 29. Та онзи колко би плащал на този висшист икономист с претенции за развиване на бизнес? Ако имаше амбиции за хамалин, изобщо нямаше да повдигна въпроса.

9.   Хм, интересен въпрос. Давам два примера:
1) Стартъп за отглеждане на краставици. 100 лева за семена, 200 на месец за аренда на земята и още 300 лева на леля Пена, за да бачка.
2) ИТ компания за клауд решения. Само наемите за сървърите са няколко десетки хиляди, после идват такива за оборудване, офис и заплати на специалисти.

ЕООД се учредява за 2 лева вече, останалото е от 0 до милион според зависи.

10.   правописа не ми е изряден но работя по него!

в икономиката в България се учат стандартите на икономическата теория!

на мен ми трябват техники и кноу хау!

за това пиша тук - да обсъдим материала и да развием дискусията!

това е :))

М 29 София

11.   Не става, 5 г. си загубих да се пробвам да правя нещо със свои пари, после със съдружници да се мъчим с общи усилия да правим нещо от което да изкарваме пари и с тях да финансираме нещо по-голямо, нищо не стана. Загуба на време, за това точно декември намерих инвеститор, заебах ги тях и взех около половин млн евро срещу малък процент от сериозен бизнесмен/инвеститор и имам 1 г. да направя софтуерния продукт, без съмнение ще избие рибата, защото получих парите без дори да се виждаме само с презентация, която му пратих.
Опитах и тия елевен и лаунчхъб, ама те така или иначе дават много малко пари - около 200 000 евро им е тавана.

Успех.

12.   Ами направи си елементарен бизнес план, аз ли да те уча, дето съм завършила МИО преди 17 години?! Освет това, виж София Тех парк. Нали са създадени с тази цел - има лаборатории, офиси и пр. Има и програми за финансиране на стартъпи, стига да са иновативни...И, разбира се, човече, има интернет!

13.   10, пич, да не си от малцинствата?!
Там са все бизнесмени и икономисти като тебе... и почти толкова грамотни.

14.   Разходи за 5 години мин. 15%
Инвестиционни разходи според бизнес плана.
Пазарна ниша.
Ако този бизнес е на ниво България... Вуйчо Владика!