Споделена история от На работното място

Заплата в библиотека
Здравейте! Скоро моя позната ще почва работа в библиотека в Бургас, все още не знае на каква длъжност, тя е млада, 27 годишна и няма стаж преди това. Може ли някой да ми каже какви са заплатите там? Горе-долу ориентировъчно каква заплата е възможно да получава?

Коментари

1.   Малка. Обидно малка! Не мога да ти кажа точно колко, но повярвай ми ще си изненадан колко малко пари взимат тези хора, което си е направо обидно, но това е България все пак.

2.   Зависи каква е библиотеката. Ако е в читалищна или училищна, ще е съвсем зле. Ако е към висше учебно заведение или регионална ще е малко по-добре. Най-вероятно основната ще е около 650 лв. Заплатите са безобразни просто... Но пък си има други плюсове, които с годините ти стават важни.

3.   Еми, ти какво искаш? Библиотекарка да си позволиш Мерцедес ли?

4.   Ако някой иска да работи като библиотекар, то трябва да е от любов към четенето и книгите, а не заради заплатата. Не мисля, че ако заплатата е водещ фактор за някой, той би станал библиотекар. Това трябва да ти идва отвътре или просто няма смисъл.

5.   4, а кой ще те издържа финансово, дори да имаш любов към четенето? Ще взема под 500 чисто. Много са ми интересни коментари като 4. От любов трябва да е, любовта нито ще те изхранва, нито нищо. Съвета ми е момичето да почва друга работа.

6.   Здравейте аз съм работила, като библитекарка и взимах мин. заплата.

7.   Съвсем естествено е заплатата да е минимална. По-висока би било несправедливо. Никакви специални умения няма. В библиотека не се "работи". Здрав и прав човек на 27 години няма какво да прави там.

Това е "работа" за: 1. пенсионери 2. хора, които нямат финансова нужда да работят

8.   5, може жената да си има кой да я издържа и да иска да работи това повече като хоби и за малко лични доходи. Аз също работя за сравнително малко пари, а мъжът ми покрива основните разходи. Работата ми обаче позволява да се грижа за дома и децата, което не бих заменила и за 5-цифрена заплата.

9.   Ако бях рентиерка от центъра на София, щях да работя в библиотека за кеф и спокойствие, но само на минимална, ако нямам мъж да понага, ще трябва да ям книги и да живея полу-клошарски живот.

10.   След като е на 27 години и няма никакъв трудов стаж, то поне да почне работа в библиотеката. По-добре някакви пари, отколкото да е 0 и на издръжка на родителите й/мъжа й. Ами след време като няма, кой да я издържа? Ами колкото по-възрастна става и няма нищо в СV-то, толкова по-зле. Сега поне ще поработи малко, ще понаучи междувременно някой език или нещо друго и след време ще се преориентира. Важното е да почне работа на първо време!

11.   Обидно малки са заплатите на библиотекар и те в България. Вярно, работата е приятна и спокойна, но...

12.   Със 7 не съм съгласна! Майка ми работи от поне 10 години, като библиотекарка, но за да стане такава след второто и висшо и искаха 3то за "библиотекознание", което пак са си доста пари.
Другото което е има си доста занимава покрай всички книги, поддържането на цяла библиотека и работата със всякакви клиенти...

13.   Ако става въпрос за новата библиотека в Бургас, то ще е огромно удоволствие да се работи там. По-модерна няма в България. Вече за заплати се по-трудно да се говори...

14.   В Регионална библиотека съм. Взимам чисто малко над 900. Работата е спокойна, но не е вярно, че не се изискват специални умения, както казва номер 7.

15.   Ха, ха, №7 - по такива като Вас се вижда какво е нивото на развитие в БГ. Повечето българи винаги са "наясно" най-много с това, от което нямат никаква представа. 38 години работя в библиотеки и книжарници. Питайте колко тона книги съм пренесла, колко прах съм дишала, колко студ съм брала (защото кой ти дава пари за култура?? ), колко ми е изкривен гръбнака и колко са ми опънати нервите от разправии с невежи, които си въобразяват, че по цял ден си четеме книжки и като "духовни" хора нямаме нужда от финанси. Смених няколко места в годините за по-голяма заплата и осигуровки. За съжаление все по-рядко се появяват читатели и клиенти, които уважават труда ни. А и не отчитате паметта, в която носиме хиляди заглавия, автори и т. н. и т. н.. Също и дигатилизацията и седенето пред компютрите. На моята възраст и с моя стаж, вече смело мога да кажа, че тази професия е за по-млади хора или за такива с абсолютно призвание за това, или за такива, които имат друга финансова помощ. В БГ тази професия е ненормално подценена. Условията на труд също рядко са добри. Често се работи и на смени, също и през почивните дни. Затова и повечето библиотекари стават сухари, искат-не искат... Но всеки си знае...

16.   № 15 стават сухари, защото се работи на смени или защото са такива по рождение и им се налага да работят? !? В кой век живеете?

17.   Ако работи в регионална библиотека или в Читалище - грубо 30-50 лв над минималната заплатна, но брутна. Като сложат осигуровките отиват много надоло.
Ако е в училище - вече е друго нещо. Там е доста по-добре.
Успех.