Споделена история от На работното място

Странен външен вид и работа
Здравейте! Имам едно запитване към всички потребители на сайта - какво ви е мнението за наемане на хора на работа, които са с необичаен външен вид. Тази година ми е последната и смятам да започна работа след това, но се притеснявам дали ще ме приемат заради външния ми вид. Определено не мисля да работя нещо сериозно като адвокат и т. н., запътила съм се да стана сервитьорка, да работя в магазин за дрехи от тези в моловете и т. н., пък по-натам може и нещо по-сериозно, но ме е страх дали биха ме наели. Косата ми е ярко синя и се прелива към зелено и жълто, имам пиърсинг на носа и устната, имам и татуси, единият е на врата, другите са ми по целите ръце, стилът ми е доста необичаен - нося много черни дрехи, а грима почти винаги ми е опушен. Знам, че за работодателите е най-важно да си вършиш работата, но едва ли биха взели човек, който да отблъсква клиентите им. Не ме посъветвайте да си променя външния вид, не мога да го направя, това е част от мен. Просто искам съвет къде биха ме приели изобщо заради начина, по който изглеждам или няма такъв вариант?

Коментари

1.   Ако зависеше от мен - да, бих, но не и за някаква по-сериозна работа. Например за клуб - барманка, сервитьорка или хостеса е идеален външния ти вид. :)

2.   Никое сериозно заведение или магазин няма да вземе човек с такъв вид. Сигурно се шегуваш?

3.   най-вероятно ще те вземат на места, където клиентите са същите като теб - пиърсинг и татуировъчни студия, заведения с такава клиентела, рок бар или нещо подобно. На други ми изглежда трудно.
Зад такъв вид обикновено се крият комплекси и липса на задълбоченост. Но това е твоят избор, щом за теб е по-важно да шокираш с външен вид, давай.

4.   Съветвам те да се насочиш към някое място, на което външният ти вид ще привлича клиентите, а няма да ги отблъсква. Например пънк/метъл шоп или бар/заведение с такава музика. Може и в мол в някой по-екстравагантен магазин.

5.   Няма да те вземат според мен. Да беше само две три обици и един татус окей. Ама твоето е прекалено.

6.   Не би трябвало да имаш проблем, особено за сервитьорка. Дори в някои по-алтернативни барове биха те предпочели. Аз съм с татуировки, пиърсинги и от близо 9 години работя в държавно предприятие, така че... Няма ги вече тия предразсъдъци.

7.   Здравей,
За съжаление хората тук са все още много консервативни, включително и работодателите. Няма да те вземат за сервитьорка в скъп ресторант или магазин, просто не е удачно. Моят съвет е да се насочиш към магазини и заведения/клубове, където се продават/слушат по ъндърграунд неща. Например рок/метъл клубове, магазини от рода на На Тъмно и тн.

8.   "Не ме посъветвайте да си променя външния вид, не мога да го направя, това е част от мен."

Това би било вярно само ако си се родила така.
Няма работодател, който да наеме подобен човек в смисъл с чиито особености трябва да се съобразява. Ти имаш нужда от него. Той точно от теб - не.

9.   Като още една част от теб добави добро образование. Според мен жената без висше е загубена и обречена да бъде мачкана и в работната и в семейната среда. Иначе на тази възраст и с този външен вид можеш да опиташ работа в нощен клуб, в студио за татуировки и пиарсинг, в магазин от типа на скейтшоповете и изобщо на места, където клиентелата има подобен стил. Честно казано аз съм млад човек имам 2 татуировки, не съм супер консервативна, но скоро попаднах на лаборантка с твоето описание и се притесних леко, че това момиче ще ме боцка и ще ми взима кръв. Оглеждах я дали е чистоплътна, ноктите й и такива неща, има някаква предубеденост, имай го предвид.

10.   В чужбина, душичка, в западна европа. Хората в България все още живеят в средновековието и това няма да се промени скоро.

11.   Мен като клиент би ме отблъснало, ако сервитьорка та или продавачката е с такъв външен вид. Но аз съм с т. нар. традиционен вкус.

12.   10, а не е ли по-средновековно да упрекваш хората, е искат да ги обслужва нормален човек? Значи всеки е свободен да се прави на маймуна, обаче не е свободен да избира нормален продавач в магазина и това го прави от средновековието. Това, което казваш за нормалните хора, важи и за теб с пълна сила.

13.   Значи имаш нужда от работа, обаче не искаш да се съобразяваш с никого - нито с работодател, нито с клиенти, а според теб те са длъжни да се съобразяват с теб. Ами сори, ама продавачки и магазини колкото искаш - никой няма да прави какъвто и да е компромис точно с теб. Ти може и с верига от носа до ухото да искаш да ходиш, но никой не е длъжен да те търпи в магазина си. Освен да продаваш в метъл магазин. И не, това не е част от теб, а част от глупостта ти. У вас си ходи, ако щеш и пирон забит в гъза, но в обществото трябва малко от малко да се съобразяваш, щом си опряла до него. Аз пък може да искам да си татуирам хуй на челото, ама...

14.   12, няма нищо ненормално в човек с татуировки, пиърсинги и коса с нестандартен цвят. Честно казано, по-ненормално изглеждащи са всички момичета с хиалурон в устните, но тях никой не ги характеризира като ненормални, нали? Да, заставам зад твърдението си - средновековно е да съдиш за човека по външния му вид. Средновековен е и абсолютно дискриминиращият ти начин на мислене - прощавай, но не можеш да ме убедиш, че е редно да квалифицираш за ненормален човек само възоснова на външния му вид. Не те виня, обаче - средата е такава и именно това имах предвид и с предния си коментар.

16.   <13> Така е свикнала момата. То ако родителите и бяха на място дали щеше да се направи на подобие на Никита от последния ББ. ;)

И стига с това средновековие. Снощи по новините даваха двама "родители" от Норвегия - транссексуали били. И дете имаха. Само като гледаш ти настръват косите. Това ли искате? Това ли е съвременния свят? Хора без пол, без морал, без идентичност? Идете в Норвегия и ще го имате ;)

17.   14, ами защо тези с пиърсинг да са по-нормални от тия с джуките? Значи ти съдиш тези с джуките, обаче тези с пиърсингите са ОК. И кое ти съвременното от мен тогава, след като пак съдиш ан база външен вид? Според мен и двата типажа са ненормални. И външния има значение, защото той до голяма степен е показател за начина ти на мислене.

И защо да не ме "виниш"? Защото си имам мнение? А по-добре ли е да сме преклалено толерантни като в Западна Европа, където всеки ненормалник е добре приет? В Швеция сега избухна скандал, че вече някои си кръщавали децата с полово-неутрални имена, че като пораснело само да си изберяло пола. А в детските градини учителките им казвали, че не са нито момичета, нито момчета, че да си изберяли сами, като пораснели.

После един шведски психолог обясни защо това не е добре за децата.

Но нали трябва да сме като западняци и да ги копираме сляпо, те са определяни като куууул, а ние като средновековни. Защо? И защо мислиш, че толерирането е кууул? И аз съм ЗА всеки да е свободен, но не може щом искаш да работиш в магазин да се изтърсиш пред клиентите с пиърсинг на носа и да твърдиш, че едва ли не те да се съобразяват с теб, а не ти с тях? ОК - у тях да си ходи с пирон в гъза, но поне в обществото и на работа да се съобтазява. ТОлкова ли ви пречи едни 8 часа да изглеждате нормално?

Защо тази свобода и толерантност не се използват за нещо градивно, а само за простотия? Като иска да е толкова свободна и да си ходи с пироните да стане метъл изпълнителка или сервитьорка в подобно заведение, защо е това натрапване на всяка цена под предтекст, че било част от нея?

Свободата не е = натрапване на своята си истина и отричане общоприетите норми. Стига сте тълкували свободата като анархия. Свободата си е свобода, но си има и някакви правила и норми.

18.   Винаги ще се намери идиот като №10, който ни в клин, ни в ръкав ще намеси държавата и народа. Бих казала, че даже на някои клиенти ще им е интересно да влезат в магазина, само за да пообщуват с теб. Всъщност ако си нацупена, смотана, дъвчеш дъвка или си все с цигарата пред магазина, ще отблъснеш всички, които биха желали да влязат в магазина. Усмихната, ведра, коминикативна, но не натрапчива - като сервитьорка ще взимаш по-големи бакшиши, а като продавачка ще имаш повече продажби и оттам по-висока заплата. Това мога да ти кажа.

19.   18, това го обясни на собствениците на магазини. Сигурен съм, че ще се съгласят с теб и ще се избият да наемат авторката, че да им привлича клиенти от интерес да общуват с нея. А колко ще отблъсне, не споменаваш.

20.   Виж тук:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1092142

Поне няма да се налага да обасняваш на клиентите за външния си вид.

21.   Вероятно външният вид отговаря на характера ти. Затова избери работа, в която ТИ ще се чувстваш добре. Не продавай в мола, продавай в метъл шоп или магазин за скейт/сноуборд облекло и аксесоари и т.н. избери си работата спрямо интересите. Иначе, дори да те приемат с външния вид, ще си като бяла врана, колегите ще са ти скучни и ще намразиш работата си. Избери място, което е също толкова интересно, колкото теб самата. И не обръщай внимание на тъпите конформисти по-горе. Не се нагаждай към масовката, а търси своето място.

22.   По-добре си потърси работа където такъв външен вид не само не е проблем, но е дори бонус. В студио за татуировки, в иновативен фризьорски салон и т.н., защото не мисля, че ще те вземат за продавачка в мола или за сервитьорка, освен ако не става дума за някакъв клуб.

23.   Търси работа като палячо в цирк. Друго май-няма да намериш.
Изобщо, на какво се надяваш, след като си се превърнала в някакво човекоподобно? И след като външният ти вид изразява явно неуважение към околните?
Било част от нея - детинщини.

24.   Ще пробвам да отгатна - освен всичките разцветки си и дебелана нали? Дебелите обичат да се прикриват така с разни "екстри".

25.   Ей, 24, не съм авторката, но ще пробвам да отгатна - ти си млад мъж от малко населено място, който се е пренесъл в голям град. В училище си бил смотаняк, но сега се мислиш за готин, защото имаш кола и си се качвал на ски. Обичаш да гледаш футбол. Обичаш сръбска музика, но не разбираш текстовете на песните, въпреки, че ги слушаш от дете. Краката ти миришат, но няма кой да ти го каже. Жените не те харесват, но ти така или иначе ги изкарваш грозни пред приятелите си, с които си приличате адски много. Направо сте като един човек. Ходиш на фитнес. Тагваш се, когато пиеш и тренираш и си мислиш, че някой се интересува от сивия ти скучен животец. Най-голямото ти притеснение е, че толкова рано си започнал да оплешивяваш, но всъщност единственото, от което трябва да се притесняваш е, че си посредствен. Толкова посредствен, че си скучен дори на самия себе си. Е, познах ли? :)

27.   До 17 абсолютно сигурен съм, че в Швеция подобни щуротии няма, особено пък масово.