Споделена история от На работното място

Как ви осигуряват?
Здравейте,
Нямам почти никакъв професионален опит и съм малко объркана по един въпрос и се надявам да можете да ми помогнете. Знам, че има брутна, основна и нетна заплата. Но на коя следва да ви осигуряват? Знам, че основната заплата се състои от нетната, заедно с данъците и осигуровките. Това означава ли, че следва да те осигуряват на база нетната заплата. Тоест, ако чисто взимаш 1000 лв. трябва да те осигуряват на тази сума, а не да кажем на 1200, която ти е уж брутната? Може въпросът ми да се стори малко глупав на по-запознатите, но все пак ще се радвам на адекватни отговори. Благодаря :)

Коментари

1.   Така си задал въпроса, че дори и аз дето съм главен счетоводител, забравих знанията си относно заплатите. Забрави всичко, което знаеш и чети внимателно. Значи това, което ти го пише в трудовия договор е основната заплата. Ще се придържам към конкретен пример, за да е по-лесно. Да речем назначават те по трудов договор на 1000 лв заплата. Това е основната. Обаче когато ти начислят заплата конкретно за януари примерно, върху нея биха могли да ти добавят и други неща. Може да е примерно добавка за стаж, някакъв бонус по изключение, за извънреден труд и т.н. Да речем, че имаш 5 г. стаж. По закон минимума е 0,6% на година, но за по-лесно ще приемем, че на теб ти дават по 1%. Значи за конкретния месец брутната ти заплата ще е 1000 лв плюс 5% (50 лв) = 1050 лв. Следващия месец може примерно да ти начислят отделно още 100 лв извънреден труд и заплатата да стане 1150 лв.

След като ти съберат основната заплата, която е фиксирана по договор и отделно ти добавят останалите неща, се получава брутната заплата. В случая е 1050 или 1150 лв в примера. Това в същото време ти е и осигурителния доход (сумата, на която се осигуряваш в конкретния месец), т.е. сумата върху която ти начисляват и ти удържат осигуровки. В общия случай осигурителния доход и брутната заплата са равни. Има и изключения, но ако ти обясня, ще се объркаш повече. Приеми, че са равни.

После вече върху тази сума от 1050 лв ти начисляват осигуровки, които в общия случай са 13,78% по действащото в момента законодателство, но то почти всяка година се променя. Може и да е различен процента в зависимост от някои фактори като бранша на фирмата, но това са по-скоро изключения. В примера от 1050 лв, ти смъкват 13,78% осигуровки и се получава 905,31лв. От тези 905 лв ти спадат още 10% (от 905) данък и ти се получава чиста сума за получаване 814,78 лв. Това ти е чистата или нетната заплата, т.е. това, което реално ти влиза в банковата сметка.

Иначе отделно освен тези 13,78%, които ти се удържат, работодателя също дължи осигуровки, но те са за негова сметка и не се удържат от теб, а от него. Т.е. те са извън твоята заплата.

2.   Благодаря много, обяснено така не изглежда толкова неразбираемо, колкото си го представях.