Споделена история от На работното място

Нова или стара работа
След като вече от 1 месец имам търкания с 2-3 колеги в работата ми и след случайно питане един приятел за работа, ми се отдаде възможност да започна работа по специалността си.
В момента работя в сферата на транспорта, като работник. Възможност за кариерно развитие няма. Не живея в София, но местоработата е в покрайнините на София и пътят ми до там е 25-30мин(45км), като разходите ми за месец свързани с пътуване и храна са 250-300лв. Взимам и доста над средната заплата на страната, тъй като фирмата има много добра бонусова система.
Новата работа се намира в Студентски град, като там мога да работя по специалността си, която съм завършил в университета. Фирмата е много малка, но много мога да науча и възможността за кариерно развитие след това в друга по-голяма компания е голяма. Пътувал съм всеки ден до студенстки град докато учех и разстоянието е 60км за около 1, 5-2 часа. По предварителни сметки, разходите ми ще скочат двойно.
Възнаграждението в новата ми работа е с точно 1000-1100лв по-малко отколкото сегашната ми заплата. След разговор с настоящият ми началник, той ми каза, че съм един от избраните за увеличение с 10% на заплатата ми от началото на април.
Относно проблемите ми с въпросните колеги, нещата със сигурност няма да се оправят. Предполагам, че няма да се задълбочи конфликта, но за момента съм подложен на доста сериозни провокации.
Всеки, който му кажа в какво положение съм ме съветва да се пробвам на новото място. И все пак искам да чуя и мнения от непознати, че в момента съм много объркан.

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Не бих напуснала работа заради колеги, но бих напуснала работа, за да натрупам стаж по специалността си.
Как виждам аз нещата... новата работа ти предоставя стаж по специалността, с времето ще имаш възможност за кариерно развитие, защото освен дипломата, ще имаш и опит. Това е голям плюс и не е за подценяване. Минусите са пътните разходи, загубеното време в шофиране и по-ниската заплата. Каквото и да си говорим, всички работим за пари и на никой не му се иска да пътува по средно 3 и половина часа дневно. Но ти и сега пътуваш 45км до местоработата си, така че не виждам голяма разлика. Винаги можеш да наемеш стая в София, дори и стая точно в Студентски град, ако ти омръзне да пътуваш всеки ден. На мен ми се струва добра възможност да използваш дипломата си, на твое място щях да се възползвам. Иначе годините преминали в обучение и платените семестриални такси губят смисъла си.
Пък и щом си говорил с познатите си и дори си пуснал тема тук, очевидно ти се иска да смениш работата.

2.   Ако разликата в заплащането е толкова голяма не съм убеден, че си заслужава да рискуваш. Кариера, кариера, ама на новата колко години трябва да чакаш, че да стигнеш пак до същото заплащане, ако въобще стигнеш? И през това време колко месеца по 1000 лв ще пропуснеш? Ако ти отнеме 10 г. да достигнеш същото заплащане, това са 120 бона загуба и то ако предположим, че през това време на старата работа не ти вдигат заплатата. Аз не бих изпуснал 120 бона за някаква измислена кариера, която я се развие, я не и я не ми хареса, я не. Не се знае и там на какви колеги ще попаднеш, така че да не стане на края да попаднеш в по-лоша среда, да се изнервяш повече, а да взимаш едни 1000-1500 лв по-малко. Аз бих се изял от яд, ако се получи така. То нали в крайна сметка идеята на кариерата е да работиш за повече пари и да ти харесва. Първото го губиш автоматично, а развитието я стане, я не. А за харесването само Бог знае дали ще ти хареса. Айде да са 200-300 кинта да рискуваш, то дали с тях или без тях, същия хуй, ама това са 1000 и кусур кинта. Те повечето в България дори не изкарват по толкова, това си е цифра отвсякъде, както и да го гледаш.

3.   Като съдя по себе си, винаги когато съм искала да напусна старата си работа и съм се оглеждала за нова, било е защото по някакъв начин не съм
се чувствала добре там. Имало е някакъв сериозен затормозяващ фактор...
Като гледам по това, което си написал, и при тебе е така.
Погледни си какво би искал? По-скоро да останеш на сегашната си работа или по-скоро да напуснеш? Ако, както пишеш, си объркан и не можеш да прецениш заради парите, имай предвид, че здраве, мир и душевно равновесие не могат да се купят с никакви пари.