Споделена история от На работното място

За клиентите
Здравейте!
Работя като продавачка. В началото смятах, че ще бъде много интересно, ще се срещам с нови хора, ще развия умението си да общувам по-добре.... е да, но не стана точно така.
Не знам дали само в България, само в моя град или конкретно на моето работно място, но хората се държат ужасно с персонала. Позволяват си да ти говорят доста грубо, да изказват мнение, което ще ви засегне, да си правят "шеги", които са доста обидни, да нахалстват за неща, за които нямат право и пр. В общи линии, унижават те по всевъзможни начини, а ти нямаш право да се защитиш.
Много пъти съм се разстройвала от някой грубиян, който дори без повод се заяжда, усещам как психиката ми малко по малко започва да рухва. Колкото по-любезен си с някого, толкова той ти отвръща с по-лошо. Не мога да разбера тази тенденция.
Вероятно повечето ще напишат да не мрънкам, защото ми плащат, като не искам да се държат така, са си намеря друга работа и прочие... и това е така и вероятно ще го направя, но се чудя какво е това възпитание или липсата на такова, всеки ли с 20лв в джоба смята, че като иде някъде може да се държи ужасно с хората, защото те са му слуги, не е ли това една сделка между две страни, които са равнопоставени. Ти им даваш стока, те пари насреща, защо смятат, че на тях всичко им е позволено?
Тези въпроси ужасно много ме тормозят напоследък. Разбира се има и много мили хора. Когато си на такава работа психически си ужасно натоварен и наистина една добра дума или усмивка е толкова рядко нещо вече, че може да ти повдигне настроението за цял ден, както и обратното.
Донякъде пиша това, за да си излея болката, а и искам да прочета вашето мнение. Сигурна съм, че не съм и единствената от т. нар. "обслужващ персонал, роб, боклук"... или друго определение, което някой хора биха дали, дори и на само в ума си, за хората които работят нещо подобно.

Много бих се радвала, ако изразите мнението си, също ако някой е работил подобно нещо, да ми даде съвет или поне да разбера, че не съм само аз в това положение, би било добре.

Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Отношенията на работното място са драстични, неописуеми. Те са по-големият проблем дори от заплащането, липсата на условия или нарушенята на КТ и всичко останало.

2.   Такова, работата с хора е така има от различен тип. Да не ти пука.

3.   Разбирам те. С мъжа ми много пъти като видим клиент да се заяжда с касиерка на каса или момче на колонка на бензиностанция, се включваме и го смачкваме словесно, тъй като служителя няма това право, иначе ще го уволнят. Казваме му да се засрами, защото човека отсреща заслужава уважение и той не може да каже някои неща в очите заради шефа му, но ние не работим там и му казваме, че е чист мухльо! Гадна професия е, не защото е гадна самата тя, а заради работодателите, които не уважават служителите си и ги карат да търпят за да им върви оборота. Според мен е редно да смениш работата, помисли за нещо друго.

4.   Ще се възползвам от анонимността в сайта, за да призная - аз не съм добър клиент.
Когато съм редовен клиент някъде, се усмихвам, шегувам, разведрявам обстановката.
Когато съм имала време спокойно да преценя какво искам да взема, също съм любезна.
Но когато още не съм решила, мразя продавачите да ме занимават. Случвало ли се е все пак да им кажа какво търся, повечето пъти ми предлагат съвсем различни неща.
Абсурд да обидя продавач, но съм от тези с ледените физиономии.
Просто, когато тръгвам да пазарувам, съм с точно заделени пари и искам да взема оптималното с тях. За да се случи това се доверявам само на собствената си преценка, не на продавача, който естествено иска да си продаде стоката.
Съвсем логично последните години повечето неща си купувам онлайн след много, много дълго обмисляне, сверяване на стоки и цени.
Явно не си в София, а в провинцията хората нямат много пари. Навярно оттук идва това да те възприемат като враг, който иска да им вземе парите. Ядът не е точно към теб - просто нямат много и не им се дават. Нищо че срещу тях получават нещо насреща.
Действително можеш да развиеш умението си да общуваш покрай работата си. Като ги посрещаш с поздрав и усмивка, по-нататък говори само с тези, които отговорят на поздрава и усмивката ти.
Не е вярно, че клиентът винаги има право. Едно "Господине, какво си позволявате? Просто си върша работата" ще ги сваля на земята.

5.   Такъв ни е манталитета. Това включва, както клиентите, така и обслужващите ги, така и работодателите на обслужващите. Все са българи. Изключение в България има само в част от най-големите западни вериги, като например Кауфланд, където персоналът е много внимателно обучен от тях да не работи по български. Аз също работя с клиенти. От тях съм срещал всякакви-добри, разбрани, търпеливи, педантични, нагли, груби и обиждащи. Стремя се да не им обръщам внимание доколкото мога защото това го приемам не като лично към мен отношение. Каквото и да изръсят към мен го приемам като изръсване към фирмата, чиито представител съм аз, освен в случаите когато грешката е моя и ме хванат в некомпетентност(каквато не ми липсва) и ме оскърбят заради това. Тогава вече ми става гадно и ми минава много бавно защото това не е обида към фирмата, а към мен. Но бих казал, че съм се напатил повече от обслужването в България, отколкото от клиентите. Например не всичкият, но голяма част от медицинския персонал в България е страшно груб с хората и изобщо си няма представа къде стои той и къде стои клиента. Въобще не му светва в главата на българина, че само заради една студенина или най-малката грубост в изказа, губи примерно хиляди левове в този момент, защото клиента след това не стъпва при него повече за нищо на света, ако ще да е най-големият професионалист в работата си, а отива да си оставя парите при друг. Моментална карма. Друг пример. При общественото хранене често не се спазва нужната хигиена, а като им направиш забележка да си сложат чиста ръкавица защото не ти е приятно да ти пипат храната и банкнотите едновременно, следва видима проява на неприязън към теб. Ясно е, че завършекът е същият-клиента не стъпва повече там. Обслужването в по-малките вериги в България също често е ужасно. Голяма част от персоналът няма задръжки да отговаря дръзко и арогантно на клиента, ако нещо не им изнася с него. Примери още бол-където и да се натикаш в България. Българинът не знае да работи с клиенти. Затова и като цяло единственото място в един български град където касите пушат от претоварване е Кауфланд. А на другите места където се работи по български, количеството на хората е разредено поне десет пъти. Може би и условията както и отношението на работодателите към персоналът е ужасно на повечето места в България, и затова и на персоналът не му пука за отношението на клиента към фирмата, и дали изобщо клиента ще стъпи повече там. Но това пък от своя страна увеличава няколкократно вероятността клиента да използва преимуществото си като такъв и да се държи грубо и нагло с обслужващият го. Сега един пълен простак и при небългарско професионално западно обслужване, ще се държи като простак с обслужващите го, но примерно един 75 процентен простак при такова обслужване, вероятно ще се въздържи, а ще се прояви като такъв какъвто е при обслужването по български. Друга причина клиентите често са нагли с обслужващите ги е защото като цяло нямат доверие на продавачите, или по точно на фирмите в България. Виждат в тях сбирщина измамници. Затова и аз гледам да не го приемам лично към мен, а им казвам, че това не зависи от мен, и като имат оплаквания от нещо да се обърнат към централата. Спорът приключва веднага.

6.   Не си сама, а част от многото. И аз съм изморена и унижавана от клиентите. Това е практика в България. Хората си мислят, че се намират по-високо от нас. И се държат потресаващо...

7.   И аз работя с клиенти, въпреки че не съм продавачка, а рецепционистка в хотел и знам колко е трудно понякога! Идва ти някакъв простак, със самочувствие до небесата и си мисли, че щом си е платил за стаята вече те притежава. Няма да ти казвам на какви неща съм се нагледала през годините! Пияни, дрогирани, свалят те, смятат, че едва ли не за 20 лева ще легнеш с тях... отврат! Но с времето човек изгражда имунитет, а накрая спира да е толкова любезен и когато някой прекали, го режа без значение клиент или не.

8.   А защо вие оплакващите се от клиентите не осъзнаете че просто не ставате за тази работа. Не всеки става за работа с клиенти. За да работи с хора човек трябва да има придобити навици на държание така, че да не позволява на клиентите да бъдат груби, да нахалстват или обиждат и в същото време да изглеждат учтиви.
Сделка между две страни е от гледна точка на клиента, но за продавача нещата не са точно така, все пак клиента има избор да иде другаде да похарчи парите си, а на продавача целта е да продаде колкото е възможно повече стока.
№7 пък въобще няма общо, тя не е продавач, нейната стока вече е продадена, парите са взети тя само изслушва оплаквания, защото доста често се оказва че условията в хотела не са такива както са били рекламирани.

9.   Доста нагли клиенти има. Това няма нищо общо с това, до колко ставаш за дадената длъжност, или не. Има просто гадни хора. И аз работя в хотел, и на такива хора съм се нагледала,че нямам думи. Намусени, не поздравяват, припряни, хвърлят ти личните си документи ,все едно си им слуга. Говорят на ти, и претенции до небето. Все едно не четат къде отиват като запазват стаи, и за какво всъщност плащат. Има си сайтове с коментари за хотелите, booking, информация много, стига да търсиш. Може да си супер мил, кадърен, но това няма нищо общо с клиентите. Някои хора са просто такива.

10.   Не работя на процент и не завися до такава степен от това да търпя каквото и да е, за да продам една вафла, . Държа се максимално мило с всички, дори когато ме обиждат, но това се трупа на моята психика и просто исках да споделя. Коментара на номер 8 е абсолютно не на място. Така може да говори само човек, който не е работил подобна работа. Вашето мнение не е от кой знае какво значение е такъв случай, вие по-скоро спадате към графата на неучтивите, които не са били там, не са правили нещо, но видиш те знаят най-добре. : )

11.   Номер 5 като цяло прав/а. Любезен персонал има и в по-малките фирми, както нелюбезен има и в големите. Всичко опира до самосъзнание и възпитание. Факт е обаче, че голяма част от българите сме си откровени простаци и не уважаваме човека отсреща, бил той клиент, продавач, непознат, съсед и т. н.

12.   И аз работя с хора, паркинг контрол синя и зелена зона в София. От опита който имам около 7 години мога да ти кажа че българите сме общо взето невъзпитан и комплексиран народ - поне 50 % от хората. А има и обратния вариант, учтиви, възпитани ведри и позитивни хора. Зависи на какви попадаш, но не е малко всеки втори да е невъзпитан или комплексар. Просто лошото ти се набива в очите и ти оставя негативни емоции, все едно се опитва да ти прехвърли негативната си енергия. Аз за 7 години съумях да претръпна, да си сложа един невидим щит срещу простотията и да не я допускам до себе си. Мой съвет - дръж се с простака строго професионално, сдържано без много любезности, казваш му един път нещата и после го игнорираш с мълчание, схемата работи. И не слагай нещата много много на сърце. Помисли и за нова работа ако си намериш.
Успех.

13.   Аз работя на гише в банка. Имаше един скандал , в който клиент ме нарече малоумна и пикла и все да ми се подиграва някакъв брадат не виждал самобръсначка селянин. Аз му се развиках. После искаха да ме уволняват. Един не се застъпи за мен. Нито управител, нито директор. Живеем в просташко общество, в което голям процент имат много тежки комплекси.

Аз

14.   Не го слагай на сърце. Пълно е с комплексирани мишоци които като имат 10 - 20 лева в джоба и застанат на някое гише или влезнат в магазин си въобразяват че са вечеряли с Господ и им е позволено всякакво произволно държание. Там е момента мишока да изпълзи от собствената си черупка, да повиши тон, да подвикне, да пусне някой просташки коментар белким го забележат. Всичко е поради липса на възпитание през първите 7 годинки а и след това, поради криворазбраното чувство за уникалност и неповторимост, простащина отгледана в семействата в които са израснали и училищната среда ако въобще имат и 8 клас. Сегашните 30 годишни родените след 1989 г. та даже и 40 годишните които тогава са били 10 годишни са продукта на годините на мутрите, чалгата, грабежите, насилието по улиците. Какво да очакваш от такива хора? Разбира се че има и изключения, уви много малък процент с добро възпитание и обноски …. но масовката са простаци и комплексари. Не само в търговската мрежа и сферата на обслужване е тази простотия, виж примерно агресията по пътищата, почти всеки се има за уникално прав и не зачита никакви правила и норми, никаква толерантност и дисциплина, ами затова се избиват като пилци по пътищата всеки ден.
Съвет - не го слагай на сърце, претръпни и не сменяй работата си докато не намериш нещо по-добро, че в днешно време и без работа е кофти.

P. S. Голямо влияние оказа и премахването на казармата, там пречупваха характера и ината на момчетата и ги правеха мъже, учеха ги на ред и дисциплина абстрахирайки се от простотиите които имаше и там тогава.

15.   Разбирам те много добре, въпреки че не работя с клиенти. Съветвам те да намериш начин да се отърсваш от неприятните емоции по твои си начин: спорт, медитация, ходене в планина през уикенда или дори паркове (просто да си по-близо до природата). Знам, че е тежко да се занимаваш с хора: всеки си има проблеми и хората с ниска душевна хигиена обичат да си го изкарват на други. Не е лесно, но не бива да оставяш недоволството от това как се държат с теб да се натрупва, защото това ще те разболее. Помни, че човек, който се държи зле с теб не е щастлив. Щастливите хора не се държат зле с другите. Освен това как някой се държи с теб не говори за теб, а за него какъв човек е. Ако успееш да се научиш да влиза през едното ухо и да излиза през другото ще е най-добре.

16.   13-ти. Казваш какъв е клиентът според теб, и как те е нарекъл, но как и защо е избухнал скандалът и е ескалирал до точката да те нарече така, не е ясно и не обелваш и дума. При такива обстоятелства аз също не бих се застъпил за теб.

От номер 5.

17.   Първо, на подсъзнателно ниво всеки счита продавачката за кръгла нула. Може ли да ми изброиш какви знания, умения и квалификация се изискват за да станеш продавачка? Никакви - само да говориш, слушаш и извършваш механични действия с ръцете си. На тези критерии отговарят всички, т. е на теб се гледа като на безпомощен маргинал без всякакви перспективи, от когото се очаква само да трепери за да не изгуби и това място.
Второ, масово на хората се внушава, че клиентът винаги има право.
Трето, всеки е фрустриран от нещо в живота си, но не може да се изрепчи на тези които го подтискат. Подсъзнателно той избира този който смята за по-слаб и по-нисш от него за да го залее с прекомерните си очаквания, съвети как всичко трябва да бъде по-добре и недоволство, че не е така. А само пък да гъкнеш, което въобще не се очаква от теб, са готови да те смажат.
Питай сто деца какви искат да станат като пораснат и нито едно няма да ти каже, че иска да стане продавачка. Защо ли?

18.   Преди години така уволниха едно момиче продавачка. Баща ми пазарувал
там и я помолил да му прочете нещо, написано на опаковката, защото си е забравил очилата и не вижда. Тя отговорила троснато: "Не виждате ли, че имам работа! "
Баща ми извикал управителя и се оплакал.
Управителят казал, че въпросното момиче вече няма да работи там.
Баща ми казал: Моля ви, не я уволнявайте, исках само да и направите забележка. Обаче не - уволниха я.
Та, не е въпроса до клиента и продавача или фирмата, наистина си е до човека и е време да се замислим за отношенията между нас, хората, независимо кой какъв е и от коя страна на щанда или гишето стои.

19.   Селяндурщината е коварна. Културата липсва. Голяма част от хората излъчват това. Това важи и Във и Извън работното място. Много е грозно.

Хората искат добро отношение а не съзнават че те също трябва да дават.

Поведението е въпрос на избор.

20.   Българинът не е научен на УВАЖЕНИЕ.... Липсва му етикецията, добрите маниери и уважителното отношение към човека отсреща. Има огромна дупка във възпитанието на хората. Дали ще е уважение към съседа, към учителката, към продавачката, към хората които работят за него, към ближния изобщо...
Кара го на принципа;"Кой бе?? Какво ми се прави тоя на нещо... сега ще го оправя аз него. "И тръгва с грубости и скандали. Дори налита на бой и по пътищата. Много примитивно и просташко поведение, елементарно и комплексарско, мутренско и дивашко.

21.   Майкъл Дъглъс със сакът под ръка във филмът "Пропадане" не се е родил такъв като клиент. Той е СТАНАЛ такъв като клиент заради ОБСЛУЖВАНЕТО което получава. Като не искате да се натъквате на клиенти като него, по точно да не ги правите такива, не оспорвайте правото на клиента, че той е винаги прав. Почти всеки ден виждам такова обслужване, ако не към мен то към някой друг клиент около мен. С клиент не се спори, не му се говори с назидателен тон, не се критикува каквито и недостатъци да има, не се проявява самоувереност и чувство на професионална непогрешимост пред него, не му се казва "как стоят нещата" особено, ако стоят така само според вас, а по принцип могат да стоят и друго яче. Единственото важно е той какво иска, и ако ви хване в ленивост, или нежелание да вървите в това направление, а вместо това го карате както вие си знаете, ще ви натресе псувнята. Ако ви надуши, че го убеждавате "как стоят нещата" за да му внушите по някакъв начин, че той няма друг избор освен да ползва услугите ви, псувнята по ваш адрес също е в кърпа вързана. Ако той иска нещо което наистина не може да стане, любезно му показвате къде е написано по закон или общи условия това, и защо не можете да маневрирате колкото и да опитвате, в противен случай си затваряте устата и не го убеждавате в противното на това което той иска за да не ви натресе псувнята. Нахален обслужващ е магнит за скандали. Прочетох коментар тук за оплакване на обслужваща от сваляне от клиент в хотел. Аз питам, ами мъжкарчето с което до преди 5 минути сте се държала прекалено любезно и отзивчиво като жена, няма ли право да провери за себе си дали сте се държали така с него заради професионални задължения, или държанието ви е такова лично към него като мъж. Има само един начин да разбере това. Като, ако се окаже, че го отрежете, тогава поне лъсва лицемерието ви пред него в твърде любезното ви и близко отношение към него до момента, което сега извъртате на 180 градуса. Айде да си носите годежните халкички и да се обличате и държите като жени, така както подобава с непознат мъж, а не да правите мазните чупки. Става ли? И накрая аз уважавам много професията продавач или обслужващ, не смятам човекът за кръгла нула, само защото работи тази професия, както пишат в друг коментар, но проблемите, които си слагат те на главата с клиенти са в повечето случаи по тяхна вина и в много по-малко случаи по вина на клиента. Повечето клиенти са дори търпеливи и псуват само наум. Българинът може да е невъзпитан, арогантен, комплексиран и нагъл, особено в София, но не мога да кажа, че почти всичките от клиентите са такива, каквото ги изкарвате тук. Обаче не рядко имам чувството, че ще ме набият като клиент.

22.   Към номер 21 от номер 9
Ти ако си мислиш, че всеки работещ иска да се кара с клиента, се заблуждаваш. От мен се изисква да съм усмихната, приветлива, и го правя. Но ако насреща ти стои намусен човек, който дори не те поздравява, или още от първите му думи разбираш, че е имал кофти ден, аз каква вина имам? Имало е доста хора, които като дойдат в хотела, ми стават симпатични с едно, или друго. Усмихнати, разбрани, не вдигат панаири за всяко едно нещо. Влизат в положение на персонала, и дори може да се говори свободно с тях. Просто земни хора. Такива хора е кеф да обслужваш. Но има и другата крайност, които още от вратата с претенции, и поведение тип виж ме кой съм. Съжалявам, ама няма нищо по-демотивиращо от това ти да си приветлив, а насреща такова поведение да срещаш.
А колкото до това за предлагането на секс- ами не е редно. Това, че съм се усмихнала на някой мъж, не значи че умирам за него като мъж. Или пък, че трябва да си позволява на работното ми място да ми прави намеци. Няма нищо хубаво в това ти да работиш, и да ти идва някакъв и да ти предлага пари, без да се съобразява, че може да не ти харесва, или че си на работа. Особено, ако и е пиян, там става вече доста неудобно. Дори и да има взаимно привличане, това може да стане извън работно време, не там. Просто някои не се съобразяват.

23.   От автора:
Имам висше образование, нещо повече отличничка на випуска съм. На тази работа съм, защото съм от бедно семейство, а парите и смените ме устройват, за да се усъвършенствам още повече в нещата, които на този етап ме вълнуват. Става дума за място, където освен продавачка, върша и други неща, креативни и забавни за мен. За съжаление собствениците не могат да си позволят да ме задържат само на тази интересна за мен позиция и трябва да правя всичко, включително и да продавам. Изобщо не съм съгласна, че да си продавач не се изискват кой знае какви умения. Най-малкото е да си доста стабилен психически и добър психолог, да имаш познания в маркетинга, както и по документалната част, защото ние пишем фактури, работим с доставчици и изработваме част от продукцията. За съжаление в България като те вземат на една позиция, трябва да вършиш и всичко останало, за да си докараш някаква нормална заплата.
Единствената причина да напиша този пост е да си излея душата и да видя дали само аз съм в това положение.
Повярвайте ми...никога не бих нагрубила някого, всичко правя с усмивка и винаги гледам да съм в помощ на клиента, но просто има хора, които не уважават "нисшите професии" и това е...

24.   Такива отношения продаваща, предлагаща услуга или продукт страна и клиент ги има и на други нива и съвсем в различни браншове... както на едно място посочиха - дори в здравния сектор. Мантрата "Клиентът винаги е прав", "Клиентът е цар" не е приложима винаги. Аз съм фрийлансър и също се налага да общувам с хора. Съжалявам, но съм имала клиенти, с които съм отказвала да работя, само защото ми губят времето с откровени глупости, а попадат в графа клиенти, които не носят достатъчно голям паричен поток за времето, което бих изгубила с тях. Това, че въпросното лице ще отиде да си изхарчи парите на друго място, не е проблем за мен, защото съм изчислила стойността на времето си и не съм благотворително дружество, работещо за егото на някакъв грубиян. За това и в много бели държави хората са сложили определени граници - има си обикновено и ВИП обслужване на клиенти. Естествено ВИП за тези, които плащат повече, а не просто хора с повече грубо отношение, претенции и самочувствие. И съжалявам но на касата в магазина клиентът плаща за продукта негрубо обслужване в границите на нормалното, а не за това да потъпква и нагрубява обслужващия персонал. Друг е въпросът, че има и определено груб персонал, който дори не си прави труда да изслуша клиента, какво точно търси. Нямам против да чуя съвет или мнение, изказано по неутрален начин, но не и да се опитват да ми натрапват решения и продукти, от които нямам нужда.