Споделена история от На работното място

Напускане на работа без предизвестие?
Здравейте!
Скоро почнах работа, на 27. 02. 2019г. в един хранителен магазин. В трудовия ми договор пише, че изпитателния ми срок е 6 месеца и се определя в полза на работодателя. Срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор е 60 дни и за двете страни. Та въпроса ми е, ако реша мога ли да напусна без да им дължа обезщетение и без предизвестие?

Коментари

1.   Можеш, но имат право да не ти дадат последната заплата. По-добре се разберете да е по взаимно съгласие.

2.   Щом е в полза на работодателя, значи той може да те махне без предизвестие и без да дължи неустойка през тези 6 месеца, когато си иска.

Ти обаче, не можеш да постъпиш по този начин, освен ако работодателят не е нарушил по някакъв начин договора. (разрови се в интернет по тази тема, за да видиш в кои случаи се счита , че го е нарушил). Примерно - забавил ти е заплатата.

Аз бих те посъветвал, ако си твърдо решен/а да напускаш, да опиташ да говориш с шефа си да те освободи или в краен случай да изкараш 2 месеца предизвестие.

3.   Ако много те гърчат - тегли им една майна. Правил съм го - губиш малко пари, но си спестяваш нерви. Да не говорим, че може да си намериш лесно работа.

4.   Ако неправиш нещата, както трябва може да те махнат лесно, но ако се стараеш може и да чакат да минат 60 дни от предизвестието.

5.   Пусни т.нар. предизвестие и работи на 1/3. Ако трбява, измоли личния за болничен, ако трябва, пусни си платени отпуски, неплатени откпуски, всичко, което можеш. Дори и това да не помогне, бягай преди работа, хубаво да се потнеш, че шефа направо за връта да те хване и изирита.

6.   Ако не си подписала ведомост за получена заплата, дори да си получила - имаш право да напуснеш без предизвестие поради "забавяне на заплатата". Стига да не са ти я превели по банка.

7.   Лигави истории. Бас държа, че си на 18-20 години.
Най-добре говори с работодателя си. Неявяването ти на работа без уважителни причини може да се счита за самоотлъчка и да е повод за дисциплинарно уволнение.
Как иначе би успял/ а да прекратиш договора си? Да вземвш трудовата си книжка ? Да започнеш нова работа ?
Всичко е обвързано.

8.   До 7

Сори пич, ама това си е чисто поробване!

9.   Пусни веднага предизвестието и опитай да си вземеш от личния лекар продължителен болничен. Като ти изтече болничния и се наложи да се върнеш на работа не си давай много зор, маркирай просто задълженията и възможно най-скоро отново вземи болничен.
Реално е в техен интерес да те пуснат по взаимно съгласие вместо да се подлагате на горния театър, но при всички положения ще трябва да говориш с тях отсега и да ги уведомиш за намерението си. Знам че е тъпо и че ще трябва да търпиш промяна в отношението след като са наясно, че напускаш, но не можеш да избегнеш неприятния разговор - по-тъпо ще е да им плащаш обезщетение, нали?

10.   Първо договорът ти срочен или безсрочен е?
Пак ще преповторя написаното вече: опитай да говориш за напускане по взаимно съгласие, но избарай теория за това свързана със скорошно заминаване при роднини, някакви лични ангажименти за да се навие работодателя да те пусне.
Следващият ти вариант е с юредизвестие, като не го ли спазиш дължиш обезщетение, но ако решиш да се позовеш на това задължително в писмена форма с предложение до работодател. Не на своя глава решаваш да не ходиш на работа и да им платиш. Неявяването в два последователни дни е повод за дисциплинарно уволнение.