Споделена история от На работното място

Очаквана подкрепа
Здравейте
от една година разработвам малък магазин и ми прави впечатление че познатите ми не купуват от мен. Сигурен съм в цената и качеството на стоките, но те просто не идват, а знам че ходят по други магазини и вериги.
Как си обяснявате този феномен при положение че разстоянието е близко.
Аз знам за себе си че ако бях на тяхно място, друг магазин нямаше да посетя, именно с цел подкрепа на близък независимо дори от евентуална разлика в цените на стоките. да ама не!
Броят се на пръсти хората които идват с тази цел, другите незнам...
Явно материала е лош..
Предположения?

Коментари

1.   Знам, че отговорът ми няма да ти хареса, но не можеш да изискваш това от тях. Причините са без значение. Може да им е по-удобно от големите вериги, понеже там си купуват всичко на куп, а не обикалят 50 магазина, докато си напазаруват. Може да им е по-евтино там, може да нямаш марките, които те харесват, може да им е по-удобно пътьом да минават от там, прибирайки си от работа, може много неща, а може и просто да ти завиждат и умишлено да не купуват от теб, което би било жалко. Но каквато и да е причината, не можеш да изискваш това от тях. А и по-добре е за теб да се научиш да привличаш клиенти, които биха идвали при теб заради обслужване, стоки и т.н., а не защото са ти познати. Защото познатите са си познати, но те са ограничен брой хора и ако разчиташ само на тях, значи нещо не е наред с бизнеса. Трябва да разчиташ на собствените си знания, опит, умения. ако тях ги подобриш, то тогава ще е без значение дали познатите ще пазаруват от теб, защото ще имаш клиенти така или иначе. Дори и още един магазин в друг квартал да отвориш, пак ще имаш клиенти, защото ще знаеш как. Съсредоточи енергията си върху уменията си и бизнеса, остави познатите. Кой от където си иска от там да си пазарува.

2.   Здравейте,

Аз имам семейни приятели със собствен бизнес. В началото си купувах доста често от тях, но в един слънчев ден разбрах, че подправят срока на годност. Все пак си казах, че със сигурност не може може на мен да ми дават такива. Но чашата преля когато в друг магазин намерих антибактериалния гел с почти левче по-евтино. А те дори не плащат наем за магазина, защото е на техни роднини. Извинявай, но както сме чували в известни български филм” С деца на море”: Ще ме цака той мене с топла бира.
Имам и други приятели с бизнес. Винаги ми продават да са на печалба, но на същите цени като в другите магазини и даже ми правят отстъпка ако взема повече.
Аз искам да купувам от приятели, но не и ако е за сметка на моя джоб. Ако си купя 5 продукта и всеки е с по левче отгоре това са 5лв? Ами не е малко. Умножи го по 12 месеца са си 60 лева минимум. Хората стотинките си броят, камо ли 5 лева.

3.   Не идват, защото им предлагаш лоша сделка. Искаш да си на печалба по най-елементарния начин - прекупвач на хранителни/битови стоки слагащ надценка. Това може да работи само в място с рядък или липсващ транспорт и липса на други магазини, където хората компенсират твоята надценка със спестеното им време и усилия. Но при положение, че в градовете е пълно с големи вериги, където и изборът е по-голям и цените са по-ниски, защо очакваш някой да дойде да ти пълни гушата? Какво им предлагаш по-добро, че да си струва? Примерно био-продукти без пестициди, домашни яйца и прочие? Хората си броят стотинките и гледат на тях да им е изгодно, а ти очакваш да пренебрегнат интереса си в името на някаква местна солидарност. Отмина времето на кварталните магазинери, трябва да измислиш нещо по-добро.

4.   Аз не купувам от кварталните, защото не искам хората да ме заговарят и да трябва да се държа изкуствено.

В големите магазини никой не ми обръща внимание, мога да разглеждам стоките колкото време си поискам, без да се чувствам неудобно и никой не очаква от мен да си говоря с касиерката.

Ако приложа същото поведение в кварталния магазин ще ме обявят за бурсук и ще ме одумват бабичките на 1 км радиус.

5.   Материалът бил лош.... хахах... че откъде накъде ще купуват от теб? Големите вериги са по-удобни от малките магазинчета с по-дебелите цени.

6.   Аз предпочитам да не пазаря от познати, защото винаги ми гледат какво си взимам и ми става неудобно. Искам да си пазаря каквото ми падне, без някой да ми гледа в кошницата :)