Споделена история от На работното място

Какви бяха заплатите през 2000 година
Какви бяха заплатите през 2000 година и малко след това... до към 2007 да кажем и преди кризата... И какво можехте да си позволите тогава с тази ви заплата и какво не можехте... какво можете сега... Стигаха ли ви парите.

Аз лично (сега работя и се издържам сам), но тогава родителите ми не можеха да си позволят да ми купят много неща. Някои от децата примерно имаха Playstation и компютър вкъщи, но бяха единици. Мобилни телефони нямаха абсолютно всички хора. Разбира се тези подробности за опция и екстра. Не са задъжлителни. Но можете да споделите всичко от тогава.

Коментари

1.   Минимална месечна заплата: 67 до 75 лева.
Средна месечна заплата: 217 лева.

Не бих позлвал цената на луксозни чуждестранни стоки или на свръхскъпи услуги, за сравнение.

Един PS2 излизаше около 920 лева с екстра контролер и мемори карта. Игрите бяха от 60 до 130 лева.
Един мобилен телефон варираше от 500 до 1500 лева. Минута разговор стигаше до 3. 4 лева.

Ако ползваме минималната заплата в началото на 2000та година (67 лева) и я съпоставим със сегашната(560 лева), то е все едно, един PS с екстрите, да излиза по 7890 лева, една игра да е от 501 лева до 1087 лева, а мобилните телефони, да варират от 4179 лева до 12537 лева, а минута разговор да ти е по 28. 5 лева.

Сега, не твърдя, че положението беше по-добро или по-лошо, но просто казвам, че ако един телефон стуваше минимум 4200 лева, и днес нямаше да има много хора, които имат телефони.

За другото:
Хляб се намираше за 25 до 32 стотинки. Поне в моя квартал, нямаше пекарни, така че всичко беше заводско производство, най-често притежание на някакви мутри.
Днес е от 90 стотиники, до 1. 5 лева, заводско производство, най-често притежание на няккви мутри.
И все още няма достатъчно добри пекарни... като бройка.

Най-добре платените кадри и тогава бяха т. нар "IT специалисти", но просто им викаха "момчета занимаващи се с компютри", наред с адвокати, лекари и банкери.

Не мисля, че стандарта ни на живот се е повишил особено. Е, поне имаме достъп до игрови конзоли, климатици и телефон!

2.   Ха интересно имам най точен спомен точно за 2000 и 2007г защото през 2000 се омъжих, родих и заживяхме семейно сами на квартира, а през 2007 теглихме заем за жилище.
През 2000г средните заплати бяха бруто под 200лв, наехме квартира, скромна, порутена гарсониера без обзавеждане на последен етаж с баня без плочки, а блажна боя по стените и мозайка на пода за 80лв наем, това беше най евтиния апартамент. Дано да си правиш извод все едно сега най евтиния необзаведен апартамент-гарсониера под наем да бъде 600лв. Ясно си спомням зимата на 2000-2001 с бебе, тока ни беше 90лв заради отоплението и бойлера на ток, готвихме на газ, а майчинството бе 76лв. Точно тази година пуснаха олио в половин литрови бутилки, защото беше трудно на доста семейства да купуват еднолиртови бутилки олио по 2лв/бр. Памперсите бяха по 50ст бр или 18лв пакет с 40 бр точно както сега, но на онези доходи бе доста трудно да ги купуваме редовно, а захарта си беше около 1 лв. Разбира се имаше и доста стоки на по ниски от днешните цени зеленчуците например, през лятото на 2000г имаше домати на 30ст кг.
Мобилен телефон дадоха на мъжа ми от фирмата в която работеше, а за мен успяхме да купим чак през 2002г и то зареждах по 5лв ваучер с който изкарвах 1 месец, а цената на разговор с ваучер беше 32ст на минута. Тоест с годините дали заради подобрен доход или нещо друго се пообзаведохме до толкова че през лятото на 2006г имахме куража да мечтаем за собствено жилище, междувременно наема ни бе стигнал 120лв. През 2007 имаше строителен бум и на мъжът ми заплатата варираше от 900 до 1300лв тогава взехме заем за жилище и въпреки кризата за 8 години го изплатихме, така и така бяхме свикнали да живеем мизерно, поживяхме още 8 години лишавайки се от храна дрехи и излизания за да изплатим жилището и да го ремонтираме и обзаведем.

3.   Здравей, авторе! Тогава бях на 17, а и кабелните телевизии бяха на ниво! Програмите на БНТ бяха много добри-имаше предавания и филми за децата, повечето телевизии, които ги имаше тогава, пускаха наистина качествени филми и сериали-по нещо за всеки! В наши дни повечето телевизии са на политическа тематика, но тогава имаше много повече телевизии, защото тези, които ги имаше тогава-програма "ДЕН", "ДЕМО ТВ", "ЕВРОКОМ БЪЛГАРИЯ-ПЛОВДИВ", "КАНАЛ 2001", "БЪЛГАРИЯ КАБЕЛ", "КАНАЛ 8", телевизия "ММ", "ХЕРОС ТВ", "АРИЕЛ ТВ", "М САТ", "МУСТАНГ ТВ", "RD TV", "О.К. ТВ", "ТОП ТВ", "АЛЕКСАНДРА ТВ"-тези телевизии отдавна са вече закрити-смяна на собственици, дългове, спорове, нисък рейтинг-причините могат да бъдат най-различни! Въпроса е, че тези телевизии ми липсват много, тъй като излъчваха наистина качествени предавания, филми и сериали! И нямаше толкова реклами! Музикалните им блокове също бяха на ниво-хубава и подбрана музика! Сега е лесно-има интерактивна телевизия, бърз интернет-филмите могат да се теглят и гледат винаги и по всяко време, музиката-също! Но тогава беше различно-сядаш пред телевизора и гледаш в захлас! А сега за мобилните телефони! Преди време намерих няколко броя на списание "М-ТЕЛ РЕВЮ" от 2000 г.! Преди малко се поразрових и ето-списанието от юни 2000г., брой 25, тираж 300 000! На страниците има снимки на няколко мобилни телефона-повечето телефони тогава не бяха нищо особено-монохромен дисплей, с малка антенка, някои с капаче отпред-предпазване на клавиатурата от самоволно натискане! И така-отваряме на стр. 8 и се спираме на... "Siemens s 25"-този няма капаче отпред! Следва описание на телефона-първо най-важните характеристики! Четем:

Стандартна батерия Li-ION 650 mAh;
Тегло с батерията 125 гр;
Размери 117×47×23,5 ММ
*Време за разговори до 10 ч.
*В режим "Готовност" 60 - 200 ч.
Започвам с пълното описание и функции:
Автоматично и ръчно преминаване между режим GSM 900/1800 MHz;
Вграден data/fox модем;
infrared pоrt, даващ възможност за безжична връзка с компютър при наличие на допълнителен софтуер Soft Data Link Pro;
Възможност за достъп до Internet;
Широк цветен графичен дисплей в 6 реда по 16 символа на ред;
Вибрираща функция в телефона, възможност за звънене и вибриране едновременно;
Записване на разговор до 20 сек.;
Меню с цветни икони;
VIP телефонен указател, в който запаметените номера, звънят по различен начин;
42 вида мелодии;
Композиране на собствена мелодия;
Часовник на дисплея, аларма, календар;
Калкулатор;
Функция за преобразуване на валути;
Изготвяне на собствена визитка и изпращането й чрез SMS или до компютър, разполагащ с Infrared port;
3 електронни игри;
Помощно меню, даващо бърза информация;
Показва последните 10 набрани, 10 отговорени и 10 пропуснати повиквания, с час и дата за всяко от тях;
*Пренасочване, изчакване, задържане на разговор;
*Идентификация на повикване;
*Забрана на повикване;
*Тарифиране на разговорите;
*Затворена група потребители;
*Водене на конферентен разговор /до 7 души/;
*Получаване и изпращане на кратки съобщения /SMS/;
*Фиксирано избиране;
*Получаване на съобщения от мрежата.
Пояснението:
*Зависят от начина на употреба на телефона и функциите, които поддържа мрежата.

В БИЗНЕСЦЕНТРОВЕТЕ НА
М ТЕL
TRADING & PLUS
Companies of MobilTel

Това беше един от най-скъпите за времето си мобилни телефони! Само бизнесмените разполагаха с такива-цената за месечен абонамент не е упомената, но съм чувал, че е струвал няколко месечни заплати! Все пак бизнесмените ръководят фирми, ходят по командировки, ако изникне нещо, трябва да предупредят фирмата незабавно! А по-горе се опитах да пресъздам емблемата на "М-ТЕЛ"! Не случайно центровете им се наричаха "бизнесцентрове"-обикновен човек нямаше как да им стане абонат! Тогава това беше единствения мобилен оператор у нас! Затова и цените не бяха народни! Просто това беше лукс, така че си прав, авторе! Технологиите се развиват, но все пак, не е лошо, човек да се поразрови какви са били времената тогава-и най-бедния пенсионер си има мобилен телефон-има и абонамент за 10 лева на месец! Но тогава и лекарите нямаха мобилни телефони-ползваха основно стационарни или обществени телефони! За 3 G, 4 G, както и за 5G мрежи не бяхме и чували! Същото се отнасяше и за персоналните компютри! Просто такива бяха времената!

4.   Аз се сещам тогава взимах 320 лв. За почти нищо не ми стигаха. Квартирата ми беше 100, сметки около 40, и останалото за храна.
Мобилен имах една Нокия, която все още е жива. Имахме интернет от онзи телефонния - чакаш 5 минути да се зареди някой сайт.

5.   Некоректно е да се сравняват цени на електронни продукти в различен стадий на развитие на технологията и наситеността на пазара, както правят някои от коментиращите. То и сега най-новите мощни видеокарти, с които могат да се правят научни изчисления стигат до 10 000 евро,а след няколко години като остареят морално се намират и за под 300 евро. А през 70-те години един компютър колко е струвал, знаете ли ?
Конректно към въпроса на автора, заплатите тогава бяха под 100 долара, защото много добре си спомням едно изказване на тогавашния премиер Иван Костов, опитващо се да намали нарастващите очаквания:
"Спрете с тези посткомунистически искания за заплати от по 100 долара !", т.е хората искаха толкова, а не можеше. Само че 100 долара тогава не са равни на 100 долара сега. От тогава американските банки са създали трилиони нови долари чрез кредити и цената на златото скочи от 200 долара за унция през 2000 до 1300 долара за унция сега, като имаше и моменти когато златото струваше 4000 долара. Всичко зависи от търсенето и предлагането, но цените на всички активи са се увеличили в пъти - акции, имоти, всичко. Така че сравняваш несравними неща. Сега ще изскочат един куп пишман експерти да ти обясняват как се е променила покупателната способност спрямо инфлацията. Само че инфлацията зависи от това спрямо каква кошница от стоки я смяташ. Ако смяташ само хляба и сиренето е едно, но ако сложиш например имотите, то е съвсем друго. Тогава можем да говорим за инфлация от 1000 %, а не от 1 % както я изкарват сега.

6.   Ок, ще споделя личен опит:

- Прибираха ме от училище хора, каращи черни джипове, за да напомнят на баща ми, да си плати таксата, че иначе хем мен ще запалят, хем малката квартална бакалия.
- Приятел на баща ми почина от свръхдоза, защото тогава имаше всякакви наркотици на улиците, но не се говореше за тях.
- Нямаше едно дете в училище, което да нямаше баща, майка, кака, батко или поне чичо, който да не беше в Испания, Германия, Канада, САЩ и други.
- Сред море от "Жигули", Москвич, Рено модел от 83-а, Audi 80, често се се виждаа чисто нови S Klasse-и.
- На море, като ходихме, винаги се придържахме към скара и картофи, защото беше най-трудно, да получиш хранително натравяне. Само лудите искаха морски дарове.
- Вече беше започнвало "голямото бетониране".
- Петър Стоянв приличаше на смърф.
- Можеше да разбереш, кое дете е от богато семейство, защото скалата беше - "Няма Терминатор", "има Терминатр", "Има Нинтендо, което е оригинален Терминатор", "Има PlayStation 2, следователно баща му е бигат и всички деца са му приятели".
- Чалгата беше на мода и никой не смееше, да каже ещо прооив нея, освен хората по БНТ.
- Драго Чая беше онова, на което хората викаха педал.
- Всеки човек над 50 годишна възраст беше или пияница, или "луда бабица", която заплашваше, че ще извика милицията, защото 8 годишните са имале неблагоразумието, да играят на детската площадка в парка в 4 следобяд в извънучебните дни!
- Новините се водеха от човек с мустаци.
- Межуд поколенията нямаше просто разлика ... имаше цял океан! Все едно бяха хора от два различни свята.
- Всеки разкаваше вицове за Бай Ганьо, Бай Ганьо Французима, Бай Ганьо англичнаина и прочие, но въпреки, че съм срещал невероятни селски пръчки от трите държави, смея да твърдя, че Бай Ганьо си е балканско произведение.
- Младите приемаха тези вицове за поучителни истори. Бай Ганьо за децата беше герой, не карикатура на всички негативни черти, които човек трябва да се стреми да избягва.
- Понякога се събирахме, да гледаме филми. Най-често се гледаше Терминатор 2, Рамбо 2 и 3, Междузвездни Войни, Американска Нинджа ... Едни от най-добрите и най-лошите филми. Повечето хора предпочитаха скапаните филми.
- Кариера, развитие, бъдещи планове, инвестиции ... пффф! Бачка, изкарай пари и "Доко-доко" или "Дийп Пърпъл" довечера, в зависимост от това, какви са ти вкусовете.
- Минимална заплата 67 лева! Стигаше за около 200 хляба! И нищо друго ...

7.   Не помня какви бяха заплатите, но стандартът ми беше в пъти по добър, при това работех само на едно място. Днес работя по три проекта, за да мога да връзвам бюджета и пак имам притеснения. Преди новогодишните празници задължително се караха в чужбина, в някоя екзотична дестинация, днес си седим у дома. Лятото - две седмии почивка на морета. Днес - от вече три години двама работещи от сутрин до вечер хора не можем да си позволим повече от три дни отдих, затова през топлите месеци уикендите прекарваме на вилата, то и това е нещо. Не зная друга държава, в която човек с три висши образования, работещ, креативен, инициативен и пробивен в ума му постоянно да е мисълта как ще си плати режийните и храната. През 2000 г. работех по-малко, професионалният ми опит беше по-нисък, но живеех по-добре.

8.   До 5

$100 през 2000 Г = $147 през 2019.

Сравнението с конзоли и компютри си е баш на място, защото ако сравниш PS2 за $300 от 2000, с PS4 от 2013 за $400, ще установиш, че цените им с почти еквиваленти, поради инфлацията.
Цената на златото претърпя огромни промени, заради двете финансови крзии на миналото десетилетие. През 80те и 90те години САЩ беше в най-големият си възход и никой не инвестира ше в злато, поради ниската възеращаемост, следователно и ниската цена.
Цените на стоки и услуги в България бяха ниски, защото заплатите бяха жалки, хората работеха по 12 часа, условия на труд, хигиена, материали - всичко беше спестени.
Представи си, да има 10 човека, бачкащи по 70 часа на седмица, да ти се с видят пари за препарати за почистване и да ти излиза под 800 лева.
Тогява бяха и времената, в които си струваше, да си гастербайтер на тежка работа, за някаква малко по-добра заплата в чужда страна. Защото даже и едни 600-700 марки да спести на месец пак си бяха повече пари, отколкото хората изкарват за година.

9.   До 8.
Ти си пълна шматка мои човек. Цената на актуалния модел PS винаги ще остане в този диапазон с леко покачване. Ако решат да се правят на гъзари като Епъл, просто няма да има търсене и хората ще продължават да си джиткат на старите модели. Хората купуват плейстешъни на децата си, а малцина възрастни ги използват сами поради липса на време.
Златото и другите благородни метали са единственият ресурс, който обикновения човек може да спестява и да бъде сигурен, че и след 2-3 поколения то ще има някаква стойност. На мен лично не ми е все едно дали получавам 30 или 60 грама злато. Имот не мога да си купя, а и там всичко е балон, парите са привидно стабилни, но са пълна фикция и са манипулируеми от сили и кръгове, чиито интереси не съвпадат с тези на спестителите. Акциите са пълна джунгла, в която не можеш да отличиш мошенниците с фалшиви проекти от предприятията с фалшиви отчети и от истински перспективните предприятия. Даже и професионалисти могат да изгубят много пари, камо ли обикновените спестители надяващи са не "експерти" и посредници срещу комисионна. Други ресурси няма как да трупаш - нямаш хамбари да събираш зърно примерно. Ти с твоя потребителски мозък сигурно си мислиш, че е ОК накрая на месеца да си на нула или да висиш с кредити за да имаш нов смартфон или плейстейшън, а за после държавата ще ти даде пенсия. Само че тая ще свърши, демографията ни е катастрофална, няма вече кой да пълни фондовете и възрастта за пенсиониране ще я вдигнат толкова, че никой няма да я доживее.

10.   Номер 3 - бил си млад, зелен ахмак. И сега не си напреднал много като чета цялото излияние.

11.   До 9

"Благодаря" за злосвоните и ненужни обиди, които с такава лекота хвърляш към мен. Спестявай си 30те грама злато и продължавай, да съдиш и нараняваш напълно непознати за собственото си удовлетворение.

"Ти с твоя потребителски мозък сигурно си мислиш, че е ОК накрая на месеца да си на нула или да висиш с кредити за да имаш нов смартфон или плейстейшън, а за после държавата ще ти даде пенсия. "
Кредит за телефон и плейстейшън? Явно аз и ти идваме от много, ама много различни среди....