Споделена история от На работното място

Законно ли ще е?
Здравейте! Искам да ви попитам дали ще е законно, ако примерно си внеса дрехи от Китай, Турция или други страни и ги продавам в своя магазин - физически и онлайн, без разрешение от никого?

Коментари

1.   За физически - не може просто така, трябва да имаш документи. Нашите преди години го правиха и знам, че там трябва предполагам да се регистрираш.;
За онлайн - зависи. Ако си имаш собствен сайт не съм сигурна, но ако е в маркетплейс на фейсбук, ОЛХ, Базар мисля, че нищо не ти трябва, защото много хора правят това там.

2.   От автора: А какви документи ще ми трябват?

4.   В интернет има информация какви документи ти трябват за отваряне на магазин. Пусни едно търсене в гугъл. Но при всички положения ще ти трябва да откриеш фирма, и ще има данъци и други неща.

5.   трябва да регистрираш фирма, за да продаваш онлайн. Ако са малки количества, няма проблем и като физическо лице, но за по-големи ще те глобят.
НАП следят Еконт и Спиди и ако някой има много пратки с наложен платеж и голям оборот за месец (примерно няколко хиляди), ще го проверят

6.   Законно е в смисъл, че няма да влезеш в затвора за кражба или нещо подобно. Но ако държиш да не плащаш данъци, тогава си е нарушение. Може да минаваш между капките, а може и да ти натресат добра глоба. Ако правиш фирма гледай да е ЕООД, а не ЕТ. А ако караш като физическо лице - да няма документални следи за обема на дейността. Примерно ако изпращаш с куриер си изгорял(а).

7.   5, не за няколко бона на месец. Един познат за цяла година си продал ненужни вещи за няма и 1000 лв и му се обадиха от НАП да му искат данъчна декларация.

Което между другото е тъпо, защото това че си взел 100 лв за стар телефон, реално не е печалба. Нали преди това си дал за него 300 примерно. Т.е. ти де факто го продаваш на загуба. Обаче това, че си купил и си дал пари, никой не ти го отчита като разход, но продажбата веднага се отчита като приход. Абе шибана държава и това си е. Хората милиони правят без да плащат данъци, те опрели до продажбата на еидн шибан телефон за 100 лв. Дори не знам дали ще си избият разходите по събирането на подобни дребни данъци, ама нали само дребните риби трябва да се гърбят.

8.   До 7

Трябва да продаваш данъчни декларации, независимо от това, дали си на печалба или не, именно заради момента в който НАП ще те почитат, за този телефон да, купиш си го пред 4 години, за 1000 лева, продал си го за 100, но е твое задължение, да се отчете, а не на НАП да "знае".
Хората, които правят милиони и не плащат данъци са ЗЛИ и покваре и хора. Не бъди като тях!

9.   Номер 7 - помисли си за амортизацията. Този телефон за 2 години се амортизира и стойността му става 0 лв. така че ти дефакто си го продаваш на приход.

10.   Да 9

Това не променя нищо. Пак со длъжен, да подадеш дадената декларация. Защо изобщо споменаваш това?

11.   От 7

Значи данъчни декларации се подават в случай, че осъществяваш търговска дейност или имаш доходи от свободна професия, наеми и т.н. Това, че си си продал телефона, защото искаш да го смениш е всичко друго, но не и дейност. Да не говорим, че е и безсмислено и дребнаво, защото държавата ще има повече разходи по събирането на подобни "колосални" данъци от самите данъци.

На запад вече дори и винетки нямат и са минали на други алтернативи точно защото самото събиране на подобни данъци е нерантабилно, а тук тръгнали да събират 5 лв данъци за продаден телефон. Ами меко казано е глупаво и ангажиращо. Това е държава живееща още в 17. век.

Ти трябва да отделиш 1-2 дни поне, за да си събереш информация, документи, да попълниш декларация, да отсъстваш от работа и всичко това, за да платиш на шибаната държава едни 5 лв, които няма да стигнат само за заплатата на служителя за времето, за което ще ти обработи информацията. Да не говорим, че за 5 лв данък, трябва да платиш още 5 банкова такса. Просто простотия от всякъде.

Ако държавата толкова иска да си напълни бездънната хазна да погне онези, укриващи данъци и откраднали средства за милиони и милиарди. Много лесно и бързо ще я напълни, ама нали те са наши хора и не трябва да се пипат. Друго си да събираш по 5 лв за всеки продаден телефон.

13.   Мен ако питаш, събери си 5-6000 лева, продавай си на воля, па га дойда - рушвета ша играе там и чиста работа. Поразпитай из твоя край, кой идва, да гледа от нап и на кого се дават парите, за да нямаш ядове после.