Споделена история от На работното място

На работа след майчинство?
Преди два месеца родих, и знам че има много време до връщане на работа, но бих искала да знам - много ли е трудно след това? Работата ми е много лека и никой не ми прави проблеми и не ме следи кога отивам, спазвам си работното време, но все пак съм си от 8 и 30 на работа и преди това ще оставям детето на ясла, евентуално, може ли съвети какво е след това? Много ли е трудно, как се организирате? Храните ли детето или закусва в яслата? Как успявате да се облечете навреме и да се вкарате в приличен вид? Закусвате ли и в колко ставате? По-добре ли е като си на работа и не си по цял ден с детето или ви липсва майчинството?

Коментари

1.   На пълен работен ден е ужас, ако нямаш някой, на когото да можеш да разчиташ за взимане от градина. Нерядко има неща в работата, които ни задържат до по-късно, за такива ситуации говоря. Детето боледува често обикновено, по-често, отколкото ние отсъстваме от работа по собствена болест. Това натоварва, защото ти се събира работа през това време и после трябва да я наваксваш. Значи, или разчиташ на баби, на мъж, на детегледачка, или на непълен работен ден. Чувала съм за супержени, които работят фултайм, гледат деца и нямат помощ, но не съм ги виждала на живо. Ако можеш да минеш на по-кратко работно време, за мен това е идеалният вариант. Разните празници в градината и в училище също са в работно време и пак е шпагат. Но ако работиш до два-три часа следобед, ще успяваш. Изобщо, гледай да планираш и време за себе си, да идеш на фризьор, да пиеш кафе спокойно и да си почиваш. Само спокойната майка може да е добра майка.
Моето дете например отказва да закусва в градината и държи да закусва вкъщи. Най-добре изобщо не му показвай, че може и така, нека си яде в яслата. Това са 30 минути сутрин! Баща му го води, аз ходя по-рано на работа, за да мога по-рано да го взема. Някой път просто пазарувам без него (щото с него е по-трудно) и чак след това го взимам. Друг път баща му пазарува след работа и така. Важно е да си разпределите къщната работа или да вземете чистачка за веднъж седмично, за да не се товариш двойно и тройно.

2.   Гледай си детето колкото може по- дълго, не мисли за връщане на работа, ако това не е наложително.

3.   Най-добре работа на половин ден, ще имаш много време за себе си, за детето, ще работиш, ще домакинстваш. Взимаш хубавото от двата свята. Само, че в България не е разпространено.
Дано детето ти е кротко, не изпада в истерии сутрин преди тръгване и дано не боледува. Като цяло няма да имаш за нищо, след като стигнеш сутрин на работа ако детето е от тръшкащите и ревливите, ще си като изцеден лимон. Много е хубаво, че работата ти е лека, поне няма да се прибираш смазана, защото като се приберете освен, че трябва да напазаруваш, трябва да сготвиш и обърнеш внимание на детето. По натоварено е, но поне няма да ти е скучно, а и около две годишна възраст децата стават... , поне на мен ми се иска да съм далече от тях:) В сравнение с грижата за 1-2 годишно дете, на работа ще се чувстваш като на почивка:)

4.   Още не съм започнала работа, родих второ дете. Предполагам с детето е най-хубаво, после няма да има толкова време с него като се започне работа.

7.   Авторка: Ами, има на кой да разчитам, работата ми е лека и като цяло всичко е уредено. Дано всичко е наред, живот и здраве.

8.   Аз нямам деца, но ако имам бих направила всичко да прекарвам колкото може повече време с тях. Т. Е не бих бърза а да се върна на работа, ако мога да си го позволя..
Имала си късмет да си намериш лека работа, това ще ти е от огромна полза. Въпрос на организация е, че о да. Има болести, болнични и други отсъствия от работа. Дано това не ти пречи, а и не натоварва колегите ти, защото повярвай ужасно е колегите ти да понасят всичко.