Споделена история от На работното място

УНСС
Здравейте! Не зная дали има хора от правната сфера, които пишат във форума, но реших да попитам, защото напоследък пиша чета доста често форума и откривам много полезни мнения и съвети. И така, въпросът ми е какво мислите за правото в УНСС и възможностите да реализация след това. Като се изключи, че в СУ специалността има дълбоки корени и традиции, а в УНСС е сравнително нова, къде правото е по-добро, и изобщо има ли други разлики? Какви качества трябва да притежава един добър юрист според вас? Благодаря ви много на всички за търпението и коментарите! Успех!

Коментари

1.   Здравей!
Не е чак толкова нова тази специалност за УНСС. По мое време /1999-2005/ правният им факултет не можеше да се сравнява с този на СУ, доколкото знам и сега е подобно. Но традициите и реномето не винаги означават и качество в обучението. Възпитаниците на Алма Матер обичахме да вярваме, че сме нещо повече от останалите. Обаче практиката показва, че добри юристи излизат и от други университети, а една не малка част от студените на СУ не стават за правници. Според мен, изводът е, че нещата повече зависят от самия човек и по-малко от обучаващите го.
По втория въпрос - правото е мислене. Ако човекът няма способност и желание да мисли със собствената си глава - никога няма да стане добър юрист. За съдиите и прокурорите най-важно е да могат да вземат трудни решения, както и да мотивират съобразно закона и доказателствата актовете си. За адвокатите е важно да имат бърза реакция в процеса и нюх да предвиждат ходовете на опонентите си.
Накратко, добър юрист се става с мислене и с практика, а не със зубрене и склонност към теоретизиране.
Поздрави и най-сърдечни пожелания за успехи!

2.   Здравей!
Аз също кандидатствам право в СУ и в УНС. Но се притеснявам дали ще ме приемат, какви са горе-долу твоите оценки по БГ и по История в УНС (ако не е нещо конфиденционално :D :)) и съответно, ако имаш хубава оценка по история, КАК Я ИЗКАРА? ! Толкова зор никога не съм си давала, и оценката ми от предварителния е малко под 5. 50. В мен ли е проблема не знам.
Благодаря предварително.

3.   Здравей номер 2! Не се притеснявай за изпитите, учи и не се разсейвай. Това е грешката, която аз винаги правя. И вярвай в себе си. За УНСС виж какво се е падало миналите години, решавай тестовете. Това мисля, че ще те насочи. Успех!!! Оценките ми бяха около 5. 70- 5. 80 и по двата предмета, вече не си спомням точните единици. Ще стискам палци по време на изпитите! Ще се справиш! :)

4.   Аз искам да попитам за магистратурите в УНСС- какво е вашето мнение? Извинявам сена Автора, че ползвам неговата тема. Успех!

5.   Правото не е новост за УНСС, още 1920 г. е създадена катедра "Правни научки", този факт, често не се споменава, дори и от ръководителите на УНСС, заради "тесния икономически профил" на университета, но не е за пренебрегване. :)