Споделена история от На работното място

Глад за кадри - мит или реалност?
Здравейте, интересно ми е да разбера мнението ви за обстановката на пазара на труда в България! В медиийното пространство и в нета излизат често статии във връзка, че бизнеса търси работна ръка, но такава няма или не желае да работи! Мнението ми е, че това са спекулации, но с каква цел? Вие какво мислите по въпроса? Благодаря за отговорите предварително, и поздрави от мен!

Коментари

1.   Истината е такава - хора има, но масово некадърници. Работодателите пък с огромни изисквания за квалификация, а предлаганите заплати - 1/5 от средноевропейските. Омагьосан кръг, от който излизат само най-големите спецове, за които малкото свестни компании се избиват и наддавайки за тях се стига до баснословни заплати на фона на общата мизерия. От цялото това нещо губи икономиката.

2.   Мит е. Ако толкова много им трябваха кадри( говоря за голямо разнообразие от сфери ), можеха да вдигнат заплатите двойно и да организират редица фирмени програми за квалификация. Ще намерят хора. И аз искам една млада Памела Андерсън да ме скъсва от секс всеки ден за 5 лв., но няма.

3.   Пак съм аз! Не може за 25 лева надник бруто да те карат да пътуваш до съседния град, с куп претенции, няколко шефа на главата, глоби и заядливи, агресивни колеги. Да изкарваш на седмица толкова колкото трябва да се вземат за 6-ти работен ден в седмицата, а разликата между ставката за дневен и нощен труд да е 2-3 лева на смяна в полза на нощната.

4.   Късмет с нормите и желаните от шефа обороти!!!

5.   Търсят се кадри, с много високи очаквания за квалификацията им от страна на работодателите и на минималната заплата.

6.   Глад за балъци бачкайки за жълти стотинки и мълчейки или не разбиращи от всички схеми на работодателите

7.   Отвори който и да е сайт за работа, и забележи как едни и същи фирми пускат обяви периодически за една и съща позиция. Има кадри, но не са мотивирани, затова напускат и има постоянно текучество. Хората искат за работят, но условията са кофти, или не отговарят на това, което им е казано на интервюто. Наемат те за едно, а ти вършиш още 3 неща, без да са допълнително заплатени.
Затова има глад. Защото работодателите така и не се научиха, че за да искат бизнеса да върви и да имат доволни работници, трябва да има промяна в парите, условията и отношението.

8.   Според мен е вярно, че има глад за работещи хора, наистина знаещи и можещи, но работодателите не вдигат заплатите. По моята спецялност има доста обяви в България, но заплатата ми там би ме обрекла на мизерно съществуване.

9.   И аз до скоро си мислих, че има такъв глад, обаче се оказаха пълни глупости. В големите градове хора бол. Масово се наемат и освобождават, или напускат хора в малки и големи компании. Не се прави нищо за задържането им. Това важи както за нискоквалифициран труд, така и за висококвалифициран. Повечето компании са с големите приказки как ценят хората си, как много трудно се намират добри кадри, обаче когато трябва да вземат мерки не правят нищо. За съжаление прекалено много хора в България не си знаят цената на труда и се съгласяват на всичко. А повечето фирми предпочитат човек, който ще върши половината на теб, но ще иска дори 1/3 по-малко. Също така искат готови Кадри, които да не се оплакват за нищо. Това са факти.
А че кадри няма, особено квалифицирани е също факт, но докато компаниите намират будали, колкото да имитират дейност, то все едно кадри има бол, поне в техните очи.

10.   Ами "бизнесът" търси работна ръка, на която да ѝ плаща по 300-500 лв. месечно.
"Работната ръка" пък търси бизнес, който да ѝ плаща по 3500 лв. месечно, без тя да прави нищо, само да обикаля по кафетата и да си цъка на компа по цял ден.
И оттам идва разминаването...

11.   Не знам как е в другите сфери, но в IT (в която съм аз) наистина има недостиг на кадри.
Всекидневно ми пишат HR-ки в Linkedin с покани от различни фирми, имайки в предвид, че в профила си съм въвел, че в момента не съм в търсене на нова работа.

В нашата фирма си търсим програмисти от 2 години и не можем да намерим. Идват някакви без никакъв опит, но с огромни изисквания.
Не е проблем със заплащането, просто качествените кадри са кът и фирмите правят всичко възможно, за да си ги задържат.

12.   Глад има, казвам го като hr. Ама и има глад за качествени работодатели. Ситуацията е такава, че в бг останаха само най-неладърниъе кадри и най-нкадърните бизнесмени. Едните искат 5 бона, а нищо не предлагат, другите искат качествени кадри, ама пак нищо не предлагат и в резултат всеки търси, ама никой не дава. Затова и едните, и другите реват, че има глад. Глад за кадри, глад за бизнесмени. Т.е. на количество ги има, ама качеството не удовлетворява никого и затова казва, че има глад. Те кадърните кадри и бизнесмени отдавна не са в бг.

13.   Това си е горчивата истина. Нашите можещи и искащи да работят кадри бягат в чужбина, а тук остават кочетата висшисти, които първо не са кадърни и второ не им се занимава. Масово хората искат да си бъркат в носа по цял ден и да им се плаща по 2000 лв., не е ли така? Ходят да чистят в чужбина и да робуват там, а тук ги е срам да чистят. Зле е положението доста. Тази година търсихме продавачка на бански за морето и предлагахме "мотивиращо възнаграждение", което е твърдо процент. Защо? Ами за да има сигурност човека, който ще работи, че каквото и да стане ще си вземе твърдата заплата, а процента е за да го мотивира да продава, а не да си кръстосва краката по цял ден и да си рови във фейсбука. Процента е такъв, че стига до три-четири пъти над твърдата заплата. Давам пример в числа:
Ако ние например предлагаме 1000 лв. твърдо 5% от оборота, то тези 5% на месец са над 2000 лв., при повече желание и много повече. Тоест за месеца човека си взима 3000 лв., той е доволен, защото сумата не е малка и ние сме доволни защото оборота е висок. Хората обаче мрънкат и предпочитат да работят за 1500 лв. твърда заплата без процент и познай какво правят по време на работа....едно пълно нищо. Няма желание и мотивация, оборотите са ниски и бизнеса не върви.
Мързи го народа та се пука по шевовете. Само се реве, че заплатите са ниски, а никой не се старае да положи необходимия труд да си заработи заплата.

14.   В моя град преди 25 год. имахме 14 работещи завода. В момента нито един не работи. Какъв глад за работници, какви 5 лв. ??

15.   Глад за кадри няма, има глад за роби! Работодателите, които си уважават и ценят хората нямат такъв проблем. Такъв проблем има само при разни мутри, които си мислят, че за 600 лева си длъжен и челна стойка да правиш и едва ли не трябва да си им признателен до живот, че са благоволили да ти разрешат да работиш за тях по 12 часа на ден, 6 дни седмично. Е, в такива фирми има глад за кадри и вечно текучество на персонал, защото хората идват, започват работа и след няколко месеца бягат... и после следващия и следващия и следващия... и мутрата все не схваща, защо няма качествени хора, които искат да останат и реве, че има "недостиг на персонал". Е, с такова отношение и с такива заплати, ще има.

16.   Чисто и просто нямаме образование. От там ни кадрите са кадри, ни работодателите.

17.   Да, глад наистина има, но нищо не се прави в тази насока. Българският "бизнес" иска за 800 лева да наеме едва ли не нобелов лауреат, който да работи на още 2 длъжности по 12 часа на ден, без да му се плаща дори извънреден труд. Затова и кадърните хора масово се изнасят от тук. Давам промер веднага с фирмата, където работя. До преди няколко години управителите бяха от Западна Европа и заплатите бяха на ниво, дори мога да кажа доста високи в сравнение с подобни позиции в други фирми. След това обаче дойдоха балканци, а след тях и българи. Ми, положението стана трагично - ниски заплати, никаква организация, никакъв ред, масово напускащи служители и т.н. До скоро си търсеха секретарка или както е модерно - асистент на управителя. Човека иска английски и немски на доста добро ниво и перфектна работа с Office пакет, но и 1 000 лева му се виждат много. Че кой луд с подобна квалификация ще работи за подобни пари! Интересното е, че когато човек напусне, на негово място понякога се назначават още двама, които получават повече от 2.5-3 пъти повече, но вършат много по-малко работа.

18.   Не съм чел статията ти, авторе, не съм чел и коментарите, но ще коментирам само на базата на заглавието, което видях.

Може би е някакъв мит, защото много хора се оплакват, че имат квалификация, образование, опит и по интервютата ги баламосват с предложения за смешни заплати. А единствения начин, по който можеш да вземеш един добър кадър в твоята фирма е като му предложиш по-добра заплата или повече пари. Да ама Ганьо не ги разбира тези неща.

Ганьо е най-тъпото същетво, което е съществувало на тази земя. Не се научи, че труда също е стока и не може да се гаври със съветсните хора, бачкащи за него, защото колкото и един човек да е зависим от фирмата, толкова и тя е зависима от него. Не го осъзнаваха дълго време, защото на портала все чакаше някой. Да ма сега никой не чака и хората ги боли онази работа. Ако искат добри кадри ще плащат заплати и толкова. Ако не искат ще продължават да си реват.

19.   Значи най вероятно зависи за каква свера на труд става въпрос, в момента работя като прост майстор грубо строителство, на 23 съм и имам някъкви си 4 години опит. В момента особено в моята свера е доста сериозен глад за работна ръка имайки впредвид че вземам от 100 до 130лв на ден. Усигоряват ме на 500 и нещо си заплата нали другото е на черно но все пак на месец докарвам над 2 хиляди. Също така често си позволявам просто да не ходя на работа понеже съм излизал някъде и не съм спал достатъчно. Шефа не ми прави никакви забележки, ако съм там добре ако не съм не му е готино но все пак нищо не казва. Ако нямаше глад за работна ръка първо че никой нямаше да ми плаща толкова и второ че щяха да ме изгонят на втората самоутлъчка която направя. Както казват някои коментари по горе също е много важно да става въпрос за квалифицирана работна ръка. Понеже имам техническо образование съм г/д навътре в нещата и на втората си година изведох жилищна сграда 6 етажа като бригадир когато бях на 20г. И така просто шефа ми явно не иска да ме губи като квалифициран кадър макар че сега не искам да се занимавам с организация и прочие а само си правя кофраж и армировка. И да глад за кадри има, но за квалифицирани.

20.   №13 Посмали малко лъжата си, направих си труда да пресметна долу горе за 2000 лв от петте % как е възможно да се изкарат и се оказа, че работника ви трябва да работи без почивен ден и всеки ден да продава поне по 40бр бански костюми, или на всеки 10-15 минути да чука на касовия апарат завършена продажба, за да направи такъв оборот, че 5% от него да се равняват на 2000лв. Което някак си ми се вижда не възможно работника ви да успява да продава по над 1200 бр бански месечно, каквото и да прави където и да ви е магазина и колкото и да ви е хубава стоката. И факир да наемете и на най хубавото място да ви е магазина няма как да имате продажби на всеки 10 минути и то на стока бански.

21.   До 15

О, мутрата схваща всичко доста добре, повярвай ми. Ти по тая схема му вършиш работа за 1000-1500 лв, ако ще и да не е високо квалифициран труд. Защото 12 по 6 е 72 часа седмично, а в почивния ден може и още някой час да добавиш безплатно. Ако не си вършиш работата кадърно няма да те държът и една седмица. На всичкото отгоре ти бавят и заплатата понякога, а колкото повече работиш, толкова повече натрупани пари за взимане имаш да взимаш. Така естествено напрежението е дори по-голямо, позитивните емоции стават почти невизможни, а ти се превръщаш в все по-голям роб. Всичко естествено е схема, хората за това казват кой както си го направи. В крайна сметка при напускане пак си ощетен някой лев като некоректен работник. Търсиш си нова работа в подобна сфера, а работодателят ти все още е кредитен милионер поне. Текучеството на персонал е политика, а малкото останали работници за няколко години са си роби дето накрая харизват по няколки хиляди лева.

22.   Номер 20, но и 13
Абе какви 3000 лв. заплата за продавач на бански. Те така ги лъжат да почнат, после защо оборота е толкова нисък и така да не мрънкат за работното време от 12 часа 7 дена седмично , че % е за в края на сезона. 1300 лв. квартира - стая за трима - легло, нощно шкафче по може сумарно и средно аритметично за всеки от месеците. Бих се изленадал много ако в пиковите Юли и Август заплатите стигат 2000лв. с %-та включително при 80 часова работна седмица, какво остава за 3000лв. минимум. Какво означава "че и много повече"?? Вие ако давате 4000-5000 хил. лева заплата може да набирате без проблем кадри от цяла България и цяла Европа. Ти сега ми твърдиш, че за 4000 хил. лв. месечно заплата Не намираш кадърен продавач на бански ли? Че обади се в някоя агенция в Лондон, Мюнхен или Париж да ти намерят. Красива скандинавка или холандка в младежка възраст би дошла да ти работи, ако това ти е таргета като клиентела.

24.   И преди съм я разказвала тази средновековна приказка тук, но ще я разкажа пак.
Някъде през 14 век в един обикновен град имало двама приятели занаятчии. И двамата били майстори и за тях работели калфи и чираци. Магазинчетата им били едно до друго, но работата на единия вървяла отлично, а другият вечно бил пред фалит. И все се чудел как така. Уж еднакви неща произвеждат, уж едно до друго магазинчетата, пък...
Каква била работата.
Единият се отнасял добре с чираците и калфите си, плащал им уговореното, даже понякога и малко повече, когато грешали не ги наказвал строго, а и обяснявал къде грешат и съответно чираците и калфите се стараели и стоката ставала качествена и хората я купували.
Другият обаче вечно бил в лошо настроение. Само чакал някой чирак или калфа на направи грешка за да го нахока, а понякога ако ставало дума за малко дете и да го набие. Не обяснявал и не показвал нищо, гледал да плаща възможно най-малко и съответно хората му си отмъщавали като нарочно работели бавно и немарливо и хабели материала. И стоката била лошо и никой не я купувал.
Освен това, дойдело ли време да се наемат нови чираци, всички знаели, че този е зъл и никой не искал да работи при него, а при другия винаги имало много желаещи, защото се знаело, че той е добър и там ще се научиш на занаят.
Е, в 21 век нещата не са много по-различни. Сами си направете изводите в кои фирми има глад за персонал и защо.

25.   Ти как мислиш, мит естествено. Винаги реват, че няма хора и не са квалифицирани, а то с такива изисквания ги търсят... Аз бях продавач- консултант, знам перфектно английски притежавам висше образование с много математика в него... И шефката ми обясняваше дали ще се справя с касовия апарат както и дали няма да и объркан сметките! Работех като разорана в събота и неделя включително. Накрая само за обиди, сипещите се като дъжд! Тя си търсеше постоянно хора ама като пиеха условията повече не я търсеха и шефката вечно ревеше защо нямало квалифицирани млади хора. Всички млади били едни мързеливи не искали да работят, тя давала огромна заплата-650лв в Пловдив! Пловдив дето квартирата ти е 200лв за стая! (Освен ако не искаш да дялкаш стая)

26.   Ако наистина имаше глад за кадри заплатите щяха да са поне колкото Румънските!! А те са почти 3 пъти по-низки !!

27.   Има глад.. за балъци и шарани. Ама вече сме в ЕС и никой не може да накара младите да търпят условията и отношението на бг работодателите и да работят за жълти стотинки.

28.   Има глад, ама за роби. Времето на "като не ти изнася, напускай! 100 човека чакат за твоето място!" свърши и сега ревът, че нямат роби правещи чудеса за жълти стотинки. Щом хора над 50 и дори на 60 почнаха да емигрират в чужбина за по-високи заплати и нормален живот, смятай. А тия на 20, само да вземат дипломата и директно на летището. И са много прави! Тук не е за живот! Освен ако не си ром, калинка или политик, а или червен бизнесмен, ама май и на тях вече им стана трудно щом дори Баневи, Божков и т.н. подгониха. Та ясно е, че нещата тук отиват на първата държава старчески дом в света. И разбира се бизнесът бавно и постепенно ще фалира, защо няма кой да работи. Тогава ще вдигнат заплатите, ама късно.

30.   И в кол центровете масово напускаме. Не е приятно прости американци да те овикват всеки ден за 1000 лева.

31.   Не знам мит ли е или не, ама тия дни като се прибирам от работа с трамвая по екрана вървят непрекъснато реклами колко е хубаво да работиш в СКГТ и как ако се съгласиш, ще ти платят курса за D категория. Та явно сериозно са го закъсали откъм персонал. Та мисля, че е въпрос на време и други компании да закъсат. Щото се правиха на много важни, много пари искате, не сте с два западни езика, бла Бла... А и любимото ми " над 30 години сте". Ще реши човек, че ако си на 31 вече си негоден да работиш във великата им фирма! Та сега тепърва ще дойде "видове ден" за великите бизнесмени и ще има да пускат реклами колко е хубаво да работиш при тях.