Споделена история от На работното място

15 часова смяна
Здравейте!
Искам да попитам дали някой знае къде мога да подам жалба срещу работодателя си. Смените са по 15 часа + път и техните глупости още минимум 2, така че 17, не казвам, че са много, за работата, която върша, но психическото натоварване компенсира физическото. За тези 15 часа имаме по максимум 3-4 почивки като всяка от тях не трябва да е по дълга от 4-5 минути, а за обедна почивка да не става и на въпрос. Ще ви бъда благодарна ако ме насочите къде, как и какво. ^^

Коментари

1.   Усещам, че е нещо в ресторант/заведение. Ебати експлоатацията, над 10ч работа си е убийство, обади се в ТРЗ

2.   Няма значение, ако ще и само да си седиш и кафе да пиеш за тея 15 часа то пак е нагло и нечовешко робство. От къде накъде ще ти заемат близо денонощие и то най-вероятно за жълти стотинки. Иначе инспекцията по труда... Но най-вероятно няма да направят кой знае какво... естествено.

3.   Кодекса на труда уточнява това, което питаш. Ето ти разпоредбите и сама прецени нарушени ли са ти правата, тъй като не даваш достатъчно подробна информация.
Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от:

1. 40 часа седмично - за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители;

2. 48 часа седмично - за другите работници и служители.

(2) При изричното им писмено съгласие работниците и служителите по ал. 1, т. 2 могат да работят и повече от 48 часа.

(3) Работникът или служителят по чл. 110 и 111 дава писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работи. В случай че работникът или служителят не даде съгласие, той не може да бъде задължен да работи повече от 48 часа седмично, като отказът му не може да доведе до настъпване на неблагоприятни последици за него.

(4) Писменото съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа седмично се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд.

(5) В случаите по ал. 3 и 4 продължителността на работното време се изчислява за период не по-дълъг от 4 месеца.

(6) Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.

(7) Работодателите водят документация за всеки работник или служител, който работи повече от 48 часа седмично. Документацията се държи на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която от съображения, свързани с безопасността и/или здравето на работниците и служителите, може да забранява или ограничава възможността за превишаване на седмичната продължителност на работното време.

(8) При поискване работодателите предоставят на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" информация за случаите, в които работниците и служителите са дали съгласие да работят повече от 48 часа седмично.

Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути.

(2) Почивките не се включват в работното време.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В производства с непрекъсваем процес на работа и в предприятия, в които се работи непрекъснато, работодателят осигурява на работника или служителя време за хранене през работното време.

Чл. 152. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа.

Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е по начало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа.

(3) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка може да бъде в по-малък размер от почивката по ал. 2, но не по-малък от 24 часа, в случаите когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това.

(4) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.

За всички нарушения следва да сигнализираш Инспекцията по труда в съответното населено място.

4.   Към Инспекцията по труда. 15часа по 5 работни дни е 75, което е страшно много. Не било много...а не ми се мисли ако е 15 по 6/7

5.   Авторката най вероятно още с договора си е подписала писменото си съгласие по чл 111. Фирмите които работят само летен сезон отдавна са си вързали гащите по този член и летния сезон е по малък от 4 месеца така, че инспекцията по труда няма какво да направи.

6.   Пусни жалби и разтраби навсякъде, за да се знае, що за човек е.

7.   Ей умнико момер 5, стига връзва и развръзва гащи някой да не развърже твойте.
Нито знакш кой фирмаджия какъв е ни откъде е. Може да се е гаврил и 30 години с работниците си и за толкова време да не се е намерил ното един да го захапе по законите с един адвокат дупка до дупка, да го научи. Не че с няколко хиляди лева ще обеднее бълха го ухапала, ама ще го хване яд и ще се научи. Ама ний сме толкоз кьопави, че не ги и учим , даже чакаме те да ни оправят и да ни онождат по всички дупки.
Тоз фирмаджия ако го бяха одрънкали и осъдили всичките му работници, да речем 150 човека, че има и предприятия с хиляди хора да не говорим. С по няколко хиляди. Да и той чикиндура хубавичко щеше да се научи и глупаците с народа и те щяха да го осъдят и одрънкат. Ама не ,мижитурки сме си ние и чакаме да ни ебът в устата.

8.   Аз не разбирам защо искаш да се оплакваш като си имаш договор. Ако такива условия си подписала – не мрънкай. Ако си подписала за други условия, а се получава това, което си описала – напусни. Как мислиш, че ще ти помогнат институциите?

9.   Какви са пък тия смени по 15 и повече часа? За каква работа става въпрос? Най-вероятно ресторант или магазин. Както и да е...
От много жалби и разправии, няма смисъл. Изнервяш се допълнително. Което не означава, че работодателя трябва да те експлоатира максимално и да се оставяш да те ползват, като крепостен селянин.
Опитай все пак някакъв разговор. Или като минат 8-10 часа си тръгваш, като го обявиш предварително, още със започването на смяната. Ако видиш, че не се получава, напускай. Няма да стане нищо толкова страшно или фатално. Ако си работила по 15 часа, ще те вземат и на друго място. Света не свършва, като се наложи да смениш работното място.

10.   До 8

Няма легален вариант, в който човек може да си "отпише" правата.