Споделена история от На работното място

Реалните заплати в ИТ и финансовия сектор
Здравейте,

напоследък се сблъсквам с митовете, че едва ли не всеки новоизлюпен програмист прави по 5 бона месечно, а финансистите почти ги догонват. Това ми се струва доста в зоната на измислицата - да не забравяме все пак, че сме в България. Имам наблюения върху тези 2 сектора от доста дълго време, имал съм и имам достъп до пейрола в доста компании, в това число големи международни и малки български такива. Тук ще споделя моите наблюдения, а вие ще кажете дали е вярно или не и какъв е вашият опит:

Уточнявам първо, че долните цифри са в НЕТО лева и са средномесечни стойности (с включени ДМСта, бонуси и пр. пак на нетна база). Става въпрос за София. За Варна, Бургас, Пловдив, Ст. Загора - 30 до 50% по-малко. И с уточнението, че жените средно са с 20%-30% по-ниско от мъжете.

ИТ-компании:
1) Висш мениджмънт: 9k-10k и нагоре (над 20k само по изключение).
2) Средни мениджъри, тийм лийдъри и най-опитните програмисти, с ключови умения и много търсени на пазара: 5k-8k
Този рейндж е доста голям, но тук много зависи и от уменията и опита. Виждам съл случаи, когато тийм-лийда изкарва само по 3.5-4к, а гурутата в екипа му са по 6k-7k. Тази групичка е малка и представлява около 10% от служителите.
3) Средно ниво. Тук вече идваме в масовата графа, т.е. 60%-70% от персонала. Тук всички се движи в рамката на 3к-4k. Има масово и хора с много опит тук, но не успели да се издигнат.
4) 20%-30% Новаци, хора с малко опит, скоро завършили или без най-ключовите умения. 1500-3000 лева.

Общо взето над 4k чисти се получават доста рядко, масата е в рейндж 2500-3500.

Финанси:
1) Тук висшият мениджмънт на нашите банкови институти получава наистина завидно високи възнаграждения, движещи се в порядъка на 10k-100k и повече.
2) Финансов Директор - 6k до 8к. Важи и за други сектори.
3) Главен счетоводител - 2,5k - 3,5k
4) Бизнес анализатори, кредитни анализатори: За опитните такива 3k-4k. 4k е граница, която и тук е почти невъзможно да се прекрачи, масовото е средно 3,5к.
5) Обикновен счетоводител (дори и с дългогодишен опит): 1500-2000
6) Касиери, служители на гишета в банки: 1000-1500

Обобщаващо мисля, че около 4000 лева чисти е границата, която доста трудно се минава и много малко хора са с повече от това. Само най-добрите достигат 6000-7000 лева, но те се броят на пръсти. А средните заплати се изкривяват доста от баш шефовете, които са често много над 10к.

Коментари

51-52 от 52

53.   До 52

Информацията ти е актуална за може би 2007-8-а година.

54.   До 52

Глупости, към днешна дата интелигентни програмисти с опит взимат между 4000лв и 8000лв нето в зависимост от опита.
Но и работата е много, не висят по цял ден във фейса.

51-52 от 52