Споделена история от На работното място

Реалните заплати в ИТ и финансовия сектор
Здравейте,

напоследък се сблъсквам с митовете, че едва ли не всеки новоизлюпен програмист прави по 5 бона месечно, а финансистите почти ги догонват. Това ми се струва доста в зоната на измислицата - да не забравяме все пак, че сме в България. Имам наблюения върху тези 2 сектора от доста дълго време, имал съм и имам достъп до пейрола в доста компании, в това число големи международни и малки български такива. Тук ще споделя моите наблюдения, а вие ще кажете дали е вярно или не и какъв е вашият опит:

Уточнявам първо, че долните цифри са в НЕТО лева и са средномесечни стойности (с включени ДМСта, бонуси и пр. пак на нетна база). Става въпрос за София. За Варна, Бургас, Пловдив, Ст. Загора - 30 до 50% по-малко. И с уточнението, че жените средно са с 20%-30% по-ниско от мъжете.

ИТ-компании:
1) Висш мениджмънт: 9k-10k и нагоре (над 20k само по изключение).
2) Средни мениджъри, тийм лийдъри и най-опитните програмисти, с ключови умения и много търсени на пазара: 5k-8k
Този рейндж е доста голям, но тук много зависи и от уменията и опита. Виждам съл случаи, когато тийм-лийда изкарва само по 3.5-4к, а гурутата в екипа му са по 6k-7k. Тази групичка е малка и представлява около 10% от служителите.
3) Средно ниво. Тук вече идваме в масовата графа, т.е. 60%-70% от персонала. Тук всички се движи в рамката на 3к-4k. Има масово и хора с много опит тук, но не успели да се издигнат.
4) 20%-30% Новаци, хора с малко опит, скоро завършили или без най-ключовите умения. 1500-3000 лева.

Общо взето над 4k чисти се получават доста рядко, масата е в рейндж 2500-3500.

Финанси:
1) Тук висшият мениджмънт на нашите банкови институти получава наистина завидно високи възнаграждения, движещи се в порядъка на 10k-100k и повече.
2) Финансов Директор - 6k до 8к. Важи и за други сектори.
3) Главен счетоводител - 2,5k - 3,5k
4) Бизнес анализатори, кредитни анализатори: За опитните такива 3k-4k. 4k е граница, която и тук е почти невъзможно да се прекрачи, масовото е средно 3,5к.
5) Обикновен счетоводител (дори и с дългогодишен опит): 1500-2000
6) Касиери, служители на гишета в банки: 1000-1500

Обобщаващо мисля, че около 4000 лева чисти е границата, която доста трудно се минава и много малко хора са с повече от това. Само най-добрите достигат 6000-7000 лева, но те се броят на пръсти. А средните заплати се изкривяват доста от баш шефовете, които са често много над 10к.

Коментари

1-50 от 52

1.   Не знам, човек, ама тези заплати ако са верни, ми се струват супер космически. За обикновен счетоводител 1500-2000, за главен - 2, 5-3, 5 к.

Аз от 5 г. съм гл. счетоводител в русенска фирма за производство и взимам 1300 до макс 1600 на месец. Обаче съм единствен счетоводител и нямам подчинени. Отделно съм и HR, охрана на труда и въобще цялата администрация. Иначе работата е спокойна и не е натоварено, но така като ми казваш за такива заплати, сега ми се струва доста малко.

Чак се замислих дали да не си бия камшика за София. Вярно, че там е гъчканица, ама пък ако ми предложат 3к, защо не? Да взема да си направя един линкедин.

2.   Нещо си в грешка. Заплата ИТ в държавна фирма знаеш ли колко получава. Около 1000 и малко. Анализатор в банка около 2000 лв. Служителите на каса са с ниски възнаграждения и под 1000 лв. Отвори сайт за работа, бг работодател и не гледай само София. Направо си пишат в страната заплата на счетоводител малко над минималната визирам счетоводни къщи. Статистика показва, че 70 % от работещите са с доход под средния за страната. Хайде сега да видим кой са останалите 30 %. И критерия магазините и количките са пълни е много несериозен. Бедността е видима. Магазините за втора употреба са навкякъде.

3.   Аз не съм се сблъсквал с подобни митове и искам да видя откъде са ти данните.

4.   За София не знам, но майка ми работи и живее в средно голям град и е главен счетоводител в една фирма за внос и износ на определени продукти. Дори се занимава с обучението на нови кандидати, защото тя ще се пенсионира скоро. Взима около 700-800лв. чисто, което е доста малко според работата й. Но за това си е виновна и тя, защото е от старото поколение, което е свикнало да работи за без пари и не си търси правата.
Заради това София се препълва а България се опразва. Извън София, особено в по- малките градове, положението от към заплащане е просто трагично.

6.   Авторът: Аз уточних, че става въпрос за София. В Русе заплатите са 50% и по-ниски от това, така че 1300-1600 за Русе е нормално.
ИТ в държавна фирма с 1000 лева? Това малко ме озадачава, представям си това ИТ сигурно е на ниво училищно програмиране на Паскал за да не може да намери нищо по-добре платено. Иначе за джуниъри, хора с нулев опит, заплатите почват от 1300-1500 лева.
Бизнес анализатор - да, 2000 лева е масово явление, но добрите такива често минават 3k. Поне аз познавам няколко такива.

7.   За висшия менджмънт може да си прав, но за другите не.
За Пловдив.
Счетоводител - 800-1000лв.
Главен счетоводител - 1500-2500лв.
Кредитен анализатор - 1100лв.
Анализатор Тийм Лийд - 1800лв.
Кадиер, продавач - 600-800лв.

Програмист с 2 г. Опит - 2000-2500лв.

8.   В държавният сектор съм ИТ работя на две места ИТ и взимам с 300 зора 1300лв общо на двете работи. Имам 4 години стаж там

9.   За София си прав за програмистите. Аз съм с 15 години опит и от заплата получавам 6200 чисто. От странична дейност още 3000. Но цената е проблеми с нервната система и по-малко време за семейството и почти никакво време за приятелства, но го правя от кеф за коденето - на мен ми е като дрога. Дипломата ми е от Германия и това означава много за работодателите. Освен това работя 9 години на едно и също място. Започнах на 4000 чисто тогава. Не е за всеки и трябва да го обичаш. М35

10.   9 браво, но ти си по-скоро от тези които са изключения. Работиш за международна кампания. Нека да видим другата страна ИТ във фирма някъде в страната с БЪЛГАРСКИ работодател, общински структури, болници. Да не мислите, че сестрите които си показаха фишовете са само с ниски заплати с такива са и в администрацията респективно и ИТ е в кюпа. А работата му сигурно никак не е лесна.

11.   Има т.н. IT специалисти в държавни учреждения, които получават действително ниски заплати - до 1000 със сигурност. Но все си мисля, че за това да си цъкат на телефоните, да си бъркат в носа и да пуфтят, ако случайно им се наложи да оправят мрежата или да поработят по сайт, който изглежда направен от петоклсник, това даже им е много. Отделно стаж си тече, осигуровки, а и класът за прослужено време набъбва. Такива специалисти в кавички стоят на работните си места, защото никъде другаде не биха получили нищо по-добро от това за своите компетенции и трудолюбие.

12.   До 10

Има и такива фирми, но често работодателите са под 30 години и не са свързани с масовката, за която работиш.

13.   Аз съм 9. Ние търсихме две години служител с 5 години опит на квито пари каже, но имахме 3-4 биографии на кандидати без опит и това е. Рекруитърските компании също реват, че хора няма и е факт. Ясно е, че младши програмист с една джаваскрипт няма да е ултра платен. Минимум 5 компютърни езика, от които единият да е перфектен С и поне добър английски и завършена магистърска по информатика, добро портфолио и адски много желание. Тогава заплатата е добра, но такъв специалист се изгражда бавно. Не само 5 години комерсиален опит, ами поне още 5-10 г. като хоби такъв. Например аз имам с хобито поне 20 г. мотане по асемблери, с/с , жаби, скриптове, бази данни и операционни системи, мобилни платформи още от Симбиан и Уиндоус Мобайл. Едно курсче в Софтуни не е никак достатъчно за топ позиция. А в провинцията заплатите са по-ниски, но и цените също, особено на имотите. Качеството на въздуха, красотата и инфраструктурата в един Пловдив или красивото В.Търново са в пъти над София. Но аз съм от София и нямам близки извън нея и не мога да избягам. За повече пари елате в София, но готови ли сте да платите цената за по-трудния и по-изнервен живот тук?

14.   До 13

Не мисля, че ще се разминте със заплата под 8 000 лева, стандартните придобивки (храна на работа, купони, карти за фитнес, намаления в магазини, безплатни телефони, безплатен транспорт, видео игри и прочие), както и пълни разходи, ако има нужда от релокация. И това, ако има бонуси и пакет акции.

Казвам го, защото така описан от теб човек, е кажи речи интровертен 10x дев, който пише статии за разработка в неговата област и само един клик в LinkedIn му стига, за да си намери работа във всяка една от топ 100 компании на планетата, а и най-вероятно вече е бил в поне 2-3 от тях. Възможно е и компанията ви, да не изглежда достатъчно интересна или да се води, че е лош кълчър фит за повечето хора, или часовете да са много.
Порбвайте с рекруутъри и кадри от чужбина.

15.   Благодаря ви много за информацията, колеги. Аз съм с диплома от Германия и 6 години стаж като Java developer в общо две местни фирми и честно казано за 5к чисти бих се върнал в БГ. Аз тука взимам чисти 6к лв, ама 2к давам за наем.

16.   Аз съм съдружник в малка бг IT компания (имаме около 30 човека) и мога да кажа, че всеки иска да стане програмист. 99% от всички в джобс-а, които кандидатстват са от софтуни, завършили някакъв курс, но преди това работили някакви други неща.
Такива започват на 2000, някой, който има 5, 10 години опит дори не кандидатства, за около 10 г. в тоя бизнес съм виждал само единици такива CV-та, всички намират през познати или линкдин.
Мога да кажа за заплатитие при нас, стажант с 0 опит с някакъв курс започнат в софтуни започва около 1000 за стаж на 4 часа, тия които са минали вече някой курс са на 2-2500, с опит около 4000, с много опит и който е отдавна при нас 6000
Това обаче със заплатите не е големия проблем, а че повечето нови са разглезени, вече са работили за чужди компании и са свикнали на хубави офиси, и се стараем в това - да приличаме на някоя от тях, само наема ни е 10 хиляди лв., защото трявба да е в изцяло стъклена сграда, столовете са херман милър по 2000 лв. броя, всеки сам си избира компютър, лаптоп или каквото иска, пиене, ядене, застраховки, паркинг място, тиймбилдинги, всякакви простотии в офиса от сорта на плейстейшъни, тенис на маса, джаги и тн. и т.н. са все неща без, които "не можело" вече. Преди 10 г. нямаше такива неща.. реално даваме по 15-20 хиляди на месец за глезотии (без наема да броя)
Ами, това е.

17.   Авторът до 15:
Да се надяваме само да не вдигнат изведнъж данъците в БГ, че тогава жална ни майка. Едва ли ще се намери работодател, който да вдигне брутните заплати дотолкова, че да компенсира един прогресивен данък и да плаща същото нето както преди. Ако си сега на 10k и паднеш на 9k няма да го усетиш много много, но от 4k на 3k ще заболи доста.

Сега даже ГЕРБ се опитват да шикалкавят - уж нямало да пипат прогресивния данък, а почват да обсъждат общински данък върху доходите (всяка община да сложела допълнителна ставка върху сегашните 10% в зависимост от нуждите). Впрочем осигурителната тежест се вдига постоянно - или процентът, или основата.

Иначе, за Java Dev средно ниво по-скоро ще дадат 3,5 до 4к чисти. За 5к вече трябва доста повече от само Java. Но нека все пак и 13 каже мнение. Моята идея беше всъщност да споделя, че нещата не са чааак толкова розови, та всеки IT да има подобни баснословни заплати. До 4k бива, от там нагоре става трудничко.

18.   До 14, много си прав. Но не искат да плащат над 7. Компанията няма соц. пакети или акции, но е с плаващи работно време и добра среда като хора. Но рекруитърите не ни намериха за тази цена, което е разбираемо. От 13

19.   Това със програмистите минава всякакви граници.. Докато лекари учили по 10 години взимат 800 лв, асоциален и неприятен програмист иска плейстейшън и храна в офиса си... Повечето са абсолютни отначалки, асоциални, грозни и никога не виждали жена, живеят за заплатата си..

20.   До 17
Здравей!
Извинявам се за офтопика!
Не съм особено добре запознат, с това как стоят нещата в България. Като кажеш "доста повече от Java", какво имаш предвид?
Моят проблем е, че нямам особено добра връзка с индустрията в България. Последният път, когаот проверих, 90% беше Java EE, .NET и PHP, но нещата, в които имам професионален опит и се търсят доста, където съм аз, не фигурираха много често в обявите.
И моите умения и опит, макар да са супер търсени, къдеот съм в момента, някак си ме карат, да си мисля, че няма да си намеря работа.
Макар да имам 5 години опит, моито неща, почти не фигурират на родния пазар, въпреки, че са доста търсени в други страни.
Благодаря за времето!

21.   До 16:
Интересно ми е, като е завършил някой един курс в прословутото Софтуни, каква работа точно може да ви свърши, че да му дадете 2500 лева? А стажантът с 1000 лева на 4 часа, който само бил почнал такъв курс? Реално тези хора само пречат и отнемат от времето на опитните, които трябва да ги учат.
Аз например се занимавам с ERP системи за чужди банки, застрахователи, лизингови компании и пр. То си е цяла наука - добрият програмист трябва да е експерт и по счетоводство, по бизнес моделиране, сложни математики...Има такива хора, които са били първо в бизнеса на съответната индустрия, познават до болка всяка операция, а програмирането им е само като допълнителен скил. Такива хора са безценни - на тях и 20 бона да им дадеш, са добре инвестирани пари, защото от тях зависи често целият проект. Ако кажем на подобен служител плащате 6 бона и назначите още бай Пешо магазинера, изкарал в Софтуни курс и уж научил как да декларира променливи в Java, що за екип ще бъде това? Ако си само маймунката, който пише кодове по някакъв документ, съставен от друга маймунка, която пък е писала този документ в уъркшоп с още 50 маймунки, то крайният резултат е повече плачевен.

22.   До 21, истината с много хумор. 19, ако ме видеше мен или мои колеги програмисти, щеше да си много изненадан колко сме различни от обществено приетия стереотип, който описваш. И мадамите край нас са доста квалитетни. Тия гърбавите с мазните косички и мръсни пуловерчета ги има във всяка професия и неприятните също. Всяка професия е сложна по своему. Съгласен съм, че не е справедливо заплащането на някои лекари и учители, но в частния сектор добрите специалисти взимат повече. Има го и момента с шанса и личните качества на индивида.

23.   До 19

Какви граници минава? Обясни ми? Някой полузил по-добри условия и непременно е ненормално, асоциално, отвратително ... А какво е по-добре? Изгърбен фабрикант, който не ми дават, да отиде до таолетната?

24.   До 19:
Няма нужда да си много социален, ако всеки месец ти падат по 5 бона. Жените са буквално навсякъде около теб и налитат като мухи. За лекарите не си много прав. Лекар с 800 лева значи съвсем начинаещ специализант в някоя държавна болница. Един добър кардиолог например
прави в частните болници колкото 2-ма програмисти.

25.   От 15: То ако ви вдигнат данъците, никой няма да се върне обратно в БГ. Тука в Германия е ужас, аз и затова си кютам като нормален дев и въобще не искам да се занимавам с тиймлидове. Да ми изгорят бушоните от разправии, за да може държавата за всяко допълнително евро да ми взима 50 % прогресивен данък, не благодаря ! Иначе наистина глезят ни с някви тъпотии, като фирмени конференции, грил партита и прочие, но на мен това само ми губи времето.

26.   Номер 19, голяма злоба си. Ами ако не бяха програмистите, лекарите с техните изследвания щяха да са в каменната ера още. Щяха да правят телемедицина през 5 G технология в някой друг живот, ами операциите с робот? И още милион и едно изследвания. Програмистите са много умни, качествените, някои от тях са близки до гениалност. Колкото по гениален е един човек, толкова по-зле е със социалните умения. Обратното не е вярно.
Аз пък познавам лекар, хирург, коцкар, абсолютно невъзпитан и какво пропи се, това значи ли , че всички са лекари са пияници?
Кадърните лекари са много добре платени, дори и в България!

27.   До номер 24, особено тези, които слагат стендове без нужда нали? Пари, та пари, всички хора работят за пари, но умират за признание!

28.   24 Тоест 5 бона ги мислиш за много пари?! ХахахахаАххХахахахаа

29.   До 19:

Абе не знам каква е представата за програмистите, обаче жените отдавна разбраха, че единствените, които изкарват пари в бг са програмисти. Познавам много момчета в тоя бизнес, които са супер пичове, кой кара ново порше, кой последен модел мерцедес, такива коли са нещо нормално за повечето. Христо Тенчев е типичен IT "задръстеняк" - виж го колко е "смотан", повечето са така.
Програмистите са умни, имат пари и време и си карат скъпите коли, водят си мацките по малдивите, а глупаци като теб само злобеят.. Вместо да изкараш един курс в софтуни и да почнеш да изкарваш пари..

30.   28: И кое му е толкова смешното? Ако нямаш какво смислено да кажеш, по-добре си замълчи. Да се хилиш като малоумен не е особено мъжествено, а ти май се мислиш за мъж, въпреки чи се пубер още.
Много за едни е 5000, за други 5 милиона. Факт е обаче, че с 5000 лева заплата си в топ 5% на българите. Дори да не е много според теб, за доста жени е достатъчно, за да ти налетят.

31.   Първо съм жена. ;) Второ- на 22 съм. ;) И третото само ще го повторя.... Не си в никакъв топ със смешна заплата от 5000. Чак да се лепят на хора с такива заплати.... Твърдо НЬЕ. Възможно е само някое от най-бедните да се впечатли. Много ганьовци с едните смешни 5000 се мислят за Доналд Тръмп и като започне всеки втори да им се изсмива стават по-комплексирани и отколкото преди 5те хиляди. ;)

32.   Абе общо взето ганьо във всяко нещо като дръпне и милиметърче започва жестоко да си вярва и да си въобразява, че е хванал господ за шлифера. За това във всичко се проваляте.

33.   От 19: Никакви жени не се навъртат покрай тях! Повечето правят секс само с проститутки! Много са стиснати и дори нови дрехи не си купуват! Трупат единственче о по банковата си сметка, докато живеят скотски живот и се местят от фирма на фирма за още 200 лева ! Нали не мислите че човек с 3-5 хил лева е богаташ хахах ?Имам доста познати програмисти....няма толкова празни хора! Буквално живеят за да работят...Аз работя креативни и приятна професия и за никакви пари не бих работил програмист !

34.   Уау .. само злоба и простотия, от двете страни. Ще стоя настрани от България и ще пробвам пак, когато стана на 30 ...

35.   31: Пролича си, че си кифла на 22 по малоумния коментар.

36.   Усетихте ли 31 как е женското отражение на програмиста с 5те хиляди? Той се хвали с 5-те хиляди, тя с това, че е жена на 22, демек търсена и ухажвана и едни 5 хиляди са нищо за нея.
Момиче, лошото за теб е, че той като стане на 50 сигурно ще изкарва двойно и тройно на това, което изкарва сега и ще си купува секс със такива като теб за едночасова надница. А ти имаш още 7-8 годинки, после идва свежата кръв и никой няма да те погледне. Ако изобщо и сега струваш нещо.

37.   33 По-точно не може да го каже... Това са асоциални, социопати, егоисти и много комплексирани хорица, и то с не особено добра хигиена и изобщо външен вид. Колкото пъти съм имала допирни точки с такъв индивид, винаги съм се отвръщавала. Да не говорим, че ама изобщо не попадат сред богатите хора пък камо ли да са единствените изкарващи пари.

38.   Усетихте ли отхвърлените програмистчета със смешните си 5000 как за пореден път се изприщиха от яд?! Хсхахагаха

39.   38, даваш ли си сметка как се изкарват "смешните" 5000 лв в България? Когато си на 22, може да ти се вижда дребна работа, ама когато мама и тате ти спрат кранчето и трябва сама да заработваш и плащаш наем, сметки, храна, ела и пак ми разправяй колко малко са 5000 лв. Ти се научи да изкарваш 1000 лв САМА като за начало, пък тогава давай оценки колко е малко и колко е много. Хората поне са постигнали нещо с труд и постоянство, а не като теб да разчитат на мама и тате или на дупе, че някой балък да ги издържа.

41.   37, а на мен пък неграмотните са ми отврЪт, така че и ти се класираш, не бой се...

42.   33, че в програмирането има доста креативност. Ти какво работиш?

43.   33: наистина какво работите?

Към другите: Какво бихте посъветвали човек с нулев опит ( само завършил университет по специалността ) онлайн курс в Udemy. Да търся работа или стаж в Германия, София или Варна ( Там съм учил)? В момента съм в Германия и уча език, но изпитвам трудности с намиране на работа като нямам опит.

44.   До 43

Без добър немски или много добър английски, няма да сполучиш в Германия. Ако имаш ообразоваие и "курсове", то ти липсват проекти. Прави проекти. Никой няма да ти бъре внимание, само с диплома. Всеки ще предпочете келеша, дето има 2 развалени сайта и един сървър на heroku, пред човека с 2 дипломи, който няма и 2 реда полезен код. Това мога, само да кажа.

45.   До 31 - бас хващам, че ежедневните ти приятели едвам изкарват 1500-2000лв, но тъй като си млада и глупава даже не го проумяваш. Иначе си говорите на едро - "колко са еди колко си, това нищо не е". На филмите всеки вади куфар с милион, но навън като погледнеш е друго.

46.   38 Нищо ново, едно и също пенявчене. Как сами на себе си не омръзнаха с петте им жалки и абсурдни фрази на кръст. Много ми е интересно кога комплексарите ще се усетят или поне измислят нещо, което не е толкова абсурдно та чак жалко и има връзка с реалността. Така и не разбраха завалииките, че освен, че не сме слепи, то и няма как да отидем при някоя твар, която се чуди как да си излее комплексите и егоцентризма върху нас. Противни и отблъскващи сте със комплексарската злоба и женомразство. Или ще посетите психолога и ще благоволите да не се опитвате да вменявате малоценност и мачкате свободата и добрите им кариерни постижения, или все така ще си седите отхвърлени. Това е, повечето жени са абсолютно свободни да правят каквото си искат и са по-добри в работата си, както ще да го овъртате и плюете. Аман... Наистина как не им омръзна...

47.   До 45

1500-2000 лева? Много им даваш! 1300 лева месаово взимат по офисите без поне 5 години стаж и това е в София. Пак - 5000 лева не са "огромна сума", но човке с 5000 лева, има далеч повече възможности от човек с 1200-1300 лева.

48.   45, няма млади и глупави, но има много стари и завистливи. Разбира се, винаги гроздето е кисело и винаги трябва някъде да си изсипете дъртата, комплексарска душевна помия. Примири се, всички стареем. Такъв е животът.

49.   От 45

Извинявам се, ако съм засегнал някого, но реалността е, че на 22-25, повечето народ изобщо не вади "големи пари". Просто ми е смешно, като знам официалните данни, както и това, кой колко харчи, когато започнат да зицяпват "то 5000 лева на месец, пари ли са?" и такива. При положение, че едва 1.5% от работещите имат подобни доходи, да - пари са в България. Сега, не казвам, че някой трябва да се надява на жени, сватби и прочие, ама познавам прекалено много бракове по сметка, за да отрека, че се случват такива неща.

50.   До 49

А знаете ли неофициалните данни, има фирми, които плашат на ръка и пишат малко заплата. И то големи фирми с по 100-500 души

51.   До 50

Първо - Не, не знаеме, защото официалните данни са тези, които се зачитат, а неофициалните са просто "някой твърди нещо, не не може да го докаже".

Второ - Какво общо има това, което ние написахме?

52.   Много хора се заблуждават за професията и заплатите. Една нищожна цифричка са тия с 5 бона. Почти няма програмисти с тоя доход. Другата подробност за всеки некомпетентен - Програмистите са шепа хора с умения и пари! И кво като всеки тича да става програмист? Бачкат по 5 години за има-няма 1500 лв. И да, 5 бона са добър месечен доход. Ако имаш акъл и не си пръскаш парите за маратонки по 300 лв и телефони по 1000 :-)
реално са добра печалба и ти се събират. В България няма и 50 ИТ-та с тия пари. Най-доволните и голям процент след малкият процент са тия дето взимат към 2000.

1-50 от 52