Споделена история от На работното място

Кой град да избера ?
Здравейте! Жена съм на 29 г. Предстои ми да сменя града. Досега живях в малък областен град. Сега обаче имам възможност да избирам между София и Плевен като вариант да продължа кариерата и живота си. Чудя се кой от двата града да избера. И двата си имат предимства и недостатъци.
Имам сериозен приятел, занимава се с дизайн - интериорен и графичен. Чудя се дали ще може да си намери работа в по - малкия град и той и да имаме нормални доходи?

Коментари

1.   А защо просто не си останеш на мястото?
Графичните дизайнери не взимат много пари в София.

2.   Здравей! От друг областен град съм, но от 7-8 години съм в София и се занимавам точно с графичен дизайн. Да знаеш, че заплатите в този сектор падат, ако си намери за 1000 чисто ще е голям късметлия и то ако има стаж, за капак на всичко наемите скочиха много. Само виж една гарсониера в София колко е под наем... Аз живея с приятелката ми, но мислим скоро да се махаме от там.

3.   Автор: Защото ми предлагат 4 пъти повече пари от сега.

4.   С неговата професия най-добре ще ви е ако изберете друга държава, а не град. Ако само сравниш заплатите в тази сфера тук и в други европейски и не само държави, ще ти стане лошо.

5.   Отивай за 4x заплатата.

6.   София може да е цигания и гъчканица, обаче истината е, че ако си амбициозен и искаш да се развиваш, там е парата. Не харесвам София като град, но там е развитието. В провинцията е за хора, които искат спокоен живот и нямат амбиции да живеят нормално с нормални доходи, в което няма нищо лошо, въпрос на приоритет. Естествено ако ще миеш чинии, по-добре в провинцията, защото и в София ще мизерстваш, но ако имаш визия за развитие, може да направиш компромис със софийската мизерия. Не че провинцията е много чиста, ама поне е спокойна.

7.   Номер 6: Не съм съгласен с вас. В София не е най-доброто място за развитие, защото има много хора тоест повече съперници. Там където има много хора заплатите спадат, защото хората и без това са принудени да работят нещо, за да изкарат.
И междодругото в малките градове са милионерите не в София.

8.   7, има много хора, но има и много фирми. Повечето инвеститори инвестират там. Всички централи на банки са там, всички държавни институции са там, повечето големи фирми са там. И не говоря да ставаш милионер, ами да работиш за достойна заплата. Милионерите са друга тема. Иначе да, не е най-доброто място за живеене, но откъм възможности за развитие никой друг български град не може да го бие за съжаление. Там ако си кадърен, лесно можеш да стигнеш заплата от порядъка на 3-4, че и 6-8 бона. В другите градове ако взимаш и 2 си директно в топ 5%. Жалко, че се стигна до подобна прекомерна централизация.

9.   Към 8

Хахахахахахах ще взимаш ти 3-4, 6-8 бона ама в някой друг живот.
масово 1000-1500 се взима в София. Тези суми, които ги споменаваш са за хора в ИТ сектора с прилични години опит и мн. добри познания по съответните езици. В другите 2-3 големи града в България рейнджа е 800-1100 масово, като е мн. голяма рядкост 1500-1700лв, всичко над тва е супер рядко.

10.   9, не само програмистите изкарват такива пари. В сферата на счетоводството и одита ако естествено си добър, също може да изкарваш 3-4-5 бона. В провинцията това е почти невъзможно.

1000-1500 лв за София не го вярвам, освен ако не е за неквалифицирани или квалифицирани, но на най-ниското ниво. Отвори някой сайт за обяви и ще видиш, че за позиции с квафилиция и не на най-ниското ниво заплатите почват от 2 к в най-лошия случай. А имай предвид, че в сайтовете се качват най-калпавите обяви. Свестните позиции се запълват с линкедин, познати в бранша, съюзи и т.н.

С 1000-1500 лв в София просто ще си умреш от глад, особено ако си семеен. Затова и не го вярвам, не че съм бил в София, но няма логика да половината Русе да е избягало в София, ако взимаха и там 1000 лв като в Русе. Че те трябва да си дават заплатата само за наем и сметки. Каква е логиката? Дори в най-лайняния град Русе масово взимат 1000-1200. Дори и продавачките в Джъмбо взимат 1200 лв, не че квалифицираните взимат повече де. В МБМ металуърк бачкаторите стигат до 2 к с извънредните часове. Ей го нашия ей ар и той избяга в София, а взимаше 2 бона да си бара меча по цял ден. Не знам там колко са му предложили, ама едва ли да е отишъл за по-малко пари.

11.   Към 10 от 9

Много добре съм ги видял обявите. Реалността е точно около 1300-1600 за квалифицирана работна ръка, ниво специалист. Не е управленско ниво, но е висококвафициран труд, определено не секретарка. В общи линии Между Пловдив, Варна и съответно София разликата е 300лв. повече за София, което горе долу отразява и разликата в квартирите. За неквалифициран труд в София е по-зле даже от другите големи. Говорим за 600-800лв. Бъдете реалисти хора. В София не си заслужава мъката за под 2500лв. чисто заплащане, а такова е доста трудно постижимо.

12.   11, не знам, аз за гл. счетоводител гледах, понеже аз съм такъв и всичко беше в диапазона 2-4 к. Аз в момента взимам 1,3-1,5 к в Русе и сериозно се замислям, защото тук от последните няколко месеца нещата съвсем замряха. Това са си 1-2 к отгоре. Вярно, че имам собствено жилище, но и квартира да плащам в София, пак ще съм на 0, в най-лошия, а ако си намеря или след време запозна да взимам 3-4 или 2,5, пак ще съм напред с едни 500 до 1500 лв, а жена ми отделно ще взима поне едни 400 лв отгоре. Гледай съм и за нейната сфера.

В най-най-лошия случай аз ще взимам 7 стотака отгоре, а тя 4, това са 1100 лв. Колко ще е тази квартира? В имот.бг гледах, че за 600 лв се намира горе-долу, пак са едни 500 лв горница. Отделно ще даваме евентаулно и нашия апартамент под наем и от там имаш 300 лв и ставаме на 800 лв. Това в най-лошия случай.

Но иначе в София си е тъпо, да, съгласен съм. Но пък по-добре да си сит, че тук вече не се живее от глад. Изпадам в ужас, че ще имам някой извънреден разход. Ей го вчера ми се счупи пералнята и нямам 360 лв да си купя нова. Сега жена ми трябва да пере на ръка или да търся борчове а пералня. Това нормално ли е за теб?

13.   Специално за гл. счетоводител може и да има хляб в София, но и мн. повече конкуренция и вероятно ще изискват повече от теб, тъй като компаниите, които ще ти дават споменатите пари ще са големи международни компании, а не като селските компании в Русе, където не само си главен, но и единствен счетоводител. Не съм много запознат специално с тази професия. Имам приятел във Варна нормален счетоводител и е на 2 бона. В същото време повечето обяви за счетоводители, които съм виждал за големите градове са за около 800-1100. За Пловдив съм виждал за главен 1500 и то не един път. Поне за Пловдив съм сигурен че има не малко фирми, които за главен CTO дават и по 3-4К.
Според мен ако в Русе взимаш като главен счетоводител 1.3-1.5 (което е мн зле, аз взимам 1.4 в Пловдив за далеч по-малко отговорна работа) то трябва да се целиш към близо 3 в София за да поддържаш същия стандарт, още повече че няма да си в собствено жилище.

14.   Включвам се да кажа, че приятелят ми си намери работа за 2 к в чуждестранна фирма. На този етап сме обнадеждени, а за по - натам ще видим.

15.   Номер 6 го е казал много точно. За съжаление у нас остана една София. Останалото, с изключение може би на Пловдив и района, и то с много условности, е една западаща провинция. Да, ако ти се работи за 800 - 1 000 лева, работа има и в провинцията. 1 000 лева обаче в днешно време са супер малко пари. Който иска развитие и растеж, изборът е само София или чужбина. В провинцията читавите работни места във всеки град се броят на пръстите на ръцете. И това се отнася за областните центрове. В по-малките населени места няма нито едно.

16.   София е добър град за работа, добър град за нощен живот и лош град за семейство.
Заплатите - варират - ниво специалист се котира между 1500 - 2200. Нисък ръководен персонал от 1700 - 2500. Заплащането варира според способностите, фирмата и пазарлъка. По-високо се заплащат банковия сектор, outsourcing - а и разбира се IT.
Тия приказки за 3 - 4 - 5 хиляди са за IT - сектора, и то не за смешници.
Сама преценяваш какво търсиш от живота в София - пари, развитие, живот или семеен живот?
Семейният живот не е лесен - ще живееш под наем или под ипотека, училищата и детските градини няма гаранция, че ще са достижими пеша, няма баби да помагат, всичко се плаща и е скъпо. Придвижването в рамките на града може да ти отнема и по 2 часа в посока - т.е. подбираш си работата да ти е близо или пък сменяш жилището. Затова животът под наем е добър вариант.