Споделена история от На работното място

Туризъм
Здравейтее има ли хора завършили Туризъм? Как и къде се реализирахте? Какво работите? Харесва ли ви работата и заплащането?

Коментари

1.   Рецепционист

2.   Аз съм завършила преди години. Заплатите като цяло са ниски, и в сферата може да работят и хора, които си нямат и понятие от туризъм. И с един курс за екскурзовод става, няма смисъл от учене 4 години. А пък за хотели набират всякакви, образованието не е предимство, нито по-високо заплатено. Пробвах в тази сфера, и се разочаровах, заради заплатите и това,че образованието ми идва безсмислено. Бях в хотел на рецепция, за по-висока позиция си имат поставен човек, или направо шефа ти е управител и няма как да си повече.Пък и схванах,че другите ми колеги нямат образование в сферата, и пак взимам колкото тях. Бъхтиш 4 години и осъзнаваш,че в сектора заплатите са ниски. Някои може да са извадили повече късмет, но аз просто се разочаровах. В момента пробвам в друга сфера. Ако искаш реализация , пробвай за турагенция, аз исках, но не ме взеха.

3.   Не съм завършила туризъм, но така се стекоха нещата, че почти целия ми трудов стаж до сега е в тази сфера. Първоначално работих като рецепционист в хотел, а от скоро съм в туристическа агенция. двете работи много ми харесват, като хотела го напуснах само заради финансови причини. За съжаление заплатите в сферата на туризма са обидно ниски.

4.   Най-абсурдната специалност е това. Рецепционист се става и без да си учил. Не знам - избирате подобни специалности, а после пискате, че няма работа.

5.   Туризъм се учи за управител, а не за рецепционист. От рецепционист се започва, после започваш да се занимаваш с резервации и фактури, фронт офис мениджмънт, мениджмънт на ресторант и накрая - комплексен управител. Трябва да се мине по стълбичката, за да не си управител-парашутист. Работа за управители има много и не всички са хора на шефа, по-често са хора от бранша, препоръчани от колега на собственика - обикновено хотелиерите се познават и като си изградиш име, работа за теб после винаги има. Но, за жалост, много нерви се хабят, а заплатите хич не са големи в бранша. Дори съм имал готвач с по-голяма с 30% заплата от моята, а не беше кой знае какво като професионалист. Като цяло много неблагодарна работа и не особено платена. Бих се върнал за не по-малко от 3500 лева нето в този бранш. А то над 2000 трудно дават...

6.   Учих го и го завърших.

Беше загуба на време, но срещнах много хубави хора, с които сме си приятели и след завършването. От познатите ми не се сещам за хора, които си работят по специалността. Вярно е, че е най-безмислената специалност, освен ако не сте я учили в училище и/или не сте в колеж по туризъм, където имат практики като готвене.

Такива екстри ние нямахме. Една безмислена теория. Да, имаше интересни предмети, но доколко са били полезни...

В момента завършвам магистратура с IT специалност, което винаги си ми е било интерес, но поради ниска самооценка, не го бях записал за бакалавър.