Споделена история от На работното място

Нормално ли е 3 години без увеличение и без бонус?
Работя в българска фирма. Сглобяваме ел. компоненти. Като продукцията се праща за Германия с камиони. Работя от 3 години и половина във фирмата. Вдигнаха ми заплатата на шестия месец с 200лв и така стана 1000лв чисто. Винаги сме имали работа и фирмата никога не е била в затруднение. Но от 3 години не съм вземал нито бонус, нито ми е увеличавана.

Нормално ли е това и при вас как стоят нещата?

Работя и живея в гр. Пловдив и тази заплата вече ме ми стига и се чудя какво да правя.

Коментари

1.   Няма правила дали, с колко и кога да се увеличават заплатите на служителите. По принцип фирмите го правят, за да задържат ценните си служители, и то когато печалбите се увеличават.
Не познавам вашия бизнес, за да кажа дали това е така. Да има работа е добре, но не забравяй, че разходите също се увеличават всяка година, което може да намаля или поне да не увеличава печалбата. Освен това не се засягай, но може да не си толкова ценен кадър на шефа и според него да си заменим (дали е така, не знам, просто предположение).
Как стоят нещата с останалите служители? Техните заплати променяни ли са?

2.   Особено ако не си поискаш, може д асе каже, че си е много нормално, поне а България.

3.   A на мен ми се смеят, че в магазин взимам между 1100 -1400 лв, зависи колко работа имаме. По принцип нали си наясно, че за шефовете никак не е на далавера да вдигат заплатите. Обаче и ако всеки си мълчи това означава, че всички са доволни. Трябва да им кажеш, даже да си готов да напуснеш, но да заявиш, че искаш увеличение. Оособено, ако си добър в това, което правиш.

4.   А другите пак ли са така . И аз не съм доволна от заплатата от години , а за бонуси не си и мислим .

5.   Кво да ти кажа братле. Не е нормално, но е нормално за българска фирма. Аз също съм от Пловдив. За международните фирми и то за сериозни позиции е малко по-добре, но като цяло е много зле положнйето.
1000лв. в Пловдив може да изкарваш и като склададжия без да си даваш много зор.

6.   Не е нормално, много дълъг период е според мен. Аз работя в София, и в моята фирма всяка година се вдига заплатата с 500лв.

7.   В абсолютно същото положение съм с тази разлика, че при нас се плаща извънреден труд при полагането му и съответно по този начин припечелвам "бонуси", които са си реално прослужено време.
На мен ми я увеличиха с 200лв на втората година и от три години насам е мръднала с 40лв само и то защото си смених функцията във фирмата и това е минималната за настоящия ми отдел.
Любопитна съм какво ще разкажат другите. Честно казано аз не го смятам за нормално и се глася януари да съгласувам с работодателя си увеличение. Проблемът, който обаче виждам аз в дългосрочен план е, че сега ще ми увеличи заплатата с 200лв да кажем и ще имам достатъчен доход, за да живея нормално. Обаче ако следващото повишение е отново след 2-3 години за това време ще са се обезценили още повече и пак реално няма да усетя увеличението като възможност за спестяване, пътувания, хобита или нещо друго, а ще се погълне от нормалните ми ежемесечни разходи. От тази гледна точка се замислям и за промяна на фирмата, но така не ми се иска...
Майка ми ми казва да си стоя на дупето, брат ми ми препоръчва да пробвам пък каквото стане. Аз не мога да преценя все още коя от двете опции е оптимално добра, защото в настоящата фирма имам много работа, но вече съм се утвърдила в екипа като професионалист. Докато в новата фирма отново ще трябва да се доказвам, да правя фокуси всякакви и да се нагаждам. Друг е въпросът и че много хора реално така увисват в заеми и задължения, в опит да намерят нещо по-добро. А не бих могла да си търся работа зад гърба на шефа ми.

8.   До 6

Имам няколко въпроса:
- Това увеличение на годишната или месчната и заплата е?
- Какво работиш?
- Колко взимаш?

Съвет към автора - Просто поговори с шефа и му обясни, че за последните 3 години се е натрупала 10% инфлация, ти си по-добър работник, отколктоо беше преди 2.5 години и половина и желаеш, да получиш заслужено увеличение. Ако ти се навика, просто се върни и си върши работата, ама вече се оглеждай за нова.

9.   Както пише Номер 1, няма правила за тези неща. Да не забравяме, къде живеем. Нещата са така, че в никой сектор няма нищо точно регламентирано. И точно, когато си помислиш, че бизнесът ти се е стабилизирал, държавата ти натриса "нов данък", "промяна в наредбата", "такса... нещо си", "увеличение на осигуровки" или дявол знае какво. И парите, които се решил, че най-после могат да отидат при хората, заминават към държавата, като това е начинът да продължаваш с бизнеса и въпросните хора да имат работа, поне на същата заплата. Определено не при всеки работодател е така - има външно финансиране, чужди инвестиции и т. н. Но в общия случай, когато всичко е законно, работодателите се пекат на не по-малък огън от служителите...

10.   7, "А не бих могла да си търся работа зад гърба на шефа ми. "??
Моля!?
А ти кога мислиш търсят и как сменят работа по тяхно желание хората!?

11.   Просто поискай по-висока заплата. В живота трябва да си готов да се бориш за нещата, които искаш. Ако искаш по-висока заплата, говори с шефа и се опитайте да стигнете до някакъв консенсус. Ако този метод не проработи, просто си намери друга работа.

12.   Номер 10, смятам че е редно работодателят да е наясно, че искам да прекратя трудовите си отношения с него преди да се заема с търсене на ново място. Иначе е некоректно. Както би било той да търси друг човек за моята позиция без да ме уведоми, че ще ме съкрати или мести на друга позиция.