Споделена история от На работното място

Майчинство в Германия
Здравейте!! Аз нямам история, а само искам да попитам няколко въпроса, свързани с майчинството в Германия. Аз съм бременна в 1-вия месец. и приятеля ми ще заминава в Германия да работи. До колкото разбрах той може да ми плаща здравните осигуровки 6 месеца., да ме регистрира там и трябва да сключим брак за да получавам майчинство. Много ви моля, ако някой знае точно как става да ми пише! Или да обясни как става всичко. Предварително Ви благодаря.

Коментари

101-150 от 230

115.   Към 113

Вижте, нещата които ми казахте не са ми нови.
За електротехници действително има много работа и е добре платено, но за дъщеря Ви честно казано не виждам как ще си намери работа по специалността. Формално дипломата ? е призната, но честно казано като икономист ви го казвам - каквото се учи в България по икономика изобщо няма общо с начина на обучение в Германия, със способностите, които придобива човек в Германия, учейки икономика в университет или Fachhochschule. Започваме от там, че в Германия само 20% имат висше. Специалности няма, а има научни дисциплини едва ли не - една за икономика на народното стопанство и една за икономика на предприятието като във втората действително се учи мениджмънт и тем подобни, но на строго научно ниво и се учат ВСИЧКИ икономически дисциплини - финанси, счетоводство, както и втора специалност като право например (при мен), дори имам трета Икономическа география, наред с това микро и макро, икономическа информатика на високо ниво, математика и т.н. - много широк профил с две думи. Идеята на немците е да възпитат един малък елит, който да може да носи управленчески страната, да носи цялата иновационна, организационна тежест. Останалите 80% немци имат 10 клас образование, но много стаж и практика и са в състояние на практика да приложат това, което малкото висшисти измислят на теория. Тези хора не губят средства на държавата за висше образование, а плащат всичките тези години социални и други осигуровки.
Например, ако си в БМВ и си инженер, мислиш и чертаеш... ти си един от няколко десетки инженери в БМВ, които работите този проект и знаеш, че като хванеш един монтажник той ще е в състояние да ти сглоби колата, но нито ще ти се меси в работата като инженер, нито ще те пита как да си върши своята. Българинът ще има висше и претенции, ще разбира от всичко, но често не може да се справи с конкретната практическа задача. Това ни е и голям проблем. Липсва просто практика на персонала, но пък се губи време за висше образование, само заради идеята да имаме висше.
Това е и причината в Германия изобщо да е трудно да пробиеш с чуждо образование, не само българско. Изискванията просто са различни. Гърци и испанци също се опитват с тяхното висше да пробият, но за първите е напълно невъзможно, а при вторите поне в отделни специалности. Единствено хора с американско образование и такова от елитните университети в Европа съм виждала да успяват като дори хора от Швейцарски лицеи имат проблеми. Дъщеря ви може до дупка да кандидатства в разни фирми по специалността си, но никой на интервю дори няма да я викне. Познавам само една българка с българско икономическо образование, която работеше в консултантска фирма, но беше почнала в София да работи и те я бяха пратили в последствие в централата си за Европа в Германия. По-често обаче се случва обратното - да почнеш работа в Германия в някоя фирма и да те пратят в България, защото не могат да си намерят там кадри. Случва се дори немци да пращат и имаме в София цяло немско общество вече едва ли не, а някои пък си направиха свои бизнес у нас, което в Германия няма практически как да стане. У нас висшето образование е едва ли не предпоставка за каквато и да е работа. В Германия това не е така и съответно много малко са висшистите, а хората на 30 г. имат вече 14 г. трудов стаж - 2-3 г. практика и останалото са си работили по специалността. Ако дъщеря ви тръгне дори за секретарка да кандидатства, ще ? кажат, че е преквалифицирана - не искат човек с висше, а жена, която да има Ausbildung и го мислят съвсем сериозно. Аз дори не мога да стана секретарка в Германия заради преквалификация. За позициите със средно се иска среднист и точка. За позициите с висше образование пък просто няма да има качествата и квалификацията, която се очаква. Единственият начин е да е работила в голяма компания в България на средно управленческо ниво поне, да има железни препоръки и някой от България да ? намери практически работа чрез връзки или направо в централата на някоя немска компания. Друг начин не виждам.
Разбирам и проблема на дъщеря Ви с чужденците, но ако действително живеят в населен с немци квартал, то нито в училище, нито в градината ще има толкова чужденци. В Германия НЕ можеш да си избираш доброволно училището, а разпределят по местоживеене, така че тук опасения не бива да има.
Социалният живот е ограничен, защото е трудно да те допуснат до себе си, а към българите имат предубеждения, но като ги спечели човек пък не става дума за повърхностно познанство както често е при българите, а за истински и дълбоки приятелства.

За социалната пенсия няма нужда да имате какъвто и да е стаж, а тя е по възраст - 67 г. се искат и е в размер на социалните помощи Harz IV, но се води пенсия, защото при Харц-а става дума за помощ за безработица и те карат да работиш и/или да изпълняваш разни техни условия (да посещаваш курсове например). След 67 г. те оставят на мира, но не могат да те оставят да си бездомен, гладен, бос и да им нарушаваш гледката с вида си или да стигнеш до криминални прояви. Това е смисъл на тези социални разни плащания - не да ти осигурят стандарт на живот едва ли не, а да преживяваш, а ти като не им живееш в държавата, защо да ти ги дават?
Ако ние бяхме по-богата държава, и ние щяхме да можем да си позволим да даваме на нашите роми повече пари, но защо да им ги даваме, ако отидат да живеят във Франция да кажем? Това е идеята.
Държавната пенсия като ПЕНСИОННО ОСИГУРЕН можеш да си получиш, разбира се, ако живееш в България без проблем, но социални пенсии и придобивки са по местоживеене.
Не надценявайте държавната пенсия. 10 г., ако се осигурява човек на максимума (което може да значи 500 евро само за пенсионни всеки месец) ще вземе към 350 евро пенсия. Системата е солидарна - не всеки взима това, което е внесъл! Може да се случи така, че да внасяш 40 г. всеки месец повече от това, което ще ти се полага като пенсия или обратното.
Немците имат други пенсии - Betriebsrente, които се изплащат от резерви на фирмите, в който са работили. За да спестят данъци в миналото е било изгодно на фирмите да правят цели пенсионни фондове за работниците си, а в замяна последните са се въздържали от повишаване на работните заплати. Това е и причината немските заплати да са сравнително скромни спрямо производителността, а пенсиите да са големи в момента. Това обаче е модел, който е възможен само в големите фирми и вече и за тях не си заслужава, защото капиталът стана много евтин, а данъците не са се покачвали дълго време и не са проблем в момента. Днешните пенсионери затова имат големи пенсии, но това вече не се практикува масово и пенсиите на днешните млади ще са много по-ниски, което е и причината в момента много да мислят за собствено жилище и да се надува балон на имотния пазар. Моята братовчедка работи в Осрам на добра позиция и получава всяка година писмо, каква ще ? е пенсията, измерена в днешни пари, ако продължава да се осигурява на същата сума до 67 г. възраст - 350 евро пенсия ? идва изчислено. С две думи - казват ти от сега да мислиш за старините си, защото демографското развитие е такова, че няма кой да плаща за твоята пенсия един ден както ти плащаш за сегашните пенсионери.
Аз съм убедена, че за нашето поколение пенсията в България и в Германия няма да е толкова различна.
Вие обаче, според мен, трябва да се примирите и да бъдете доволна с живота си до сега - сигурно имате собствено жилище, имате чудесна професия, семейство - нещата, които универсално са цел на всеки човек Вие сте ги постигнали! Не може все пак да почне човек на 50 г. наново и да чака на 67 г. да получи нормална пенсия в новата държава. Където и да отидете, ще вземете само социална пенсия дори да се осигурявате последните години до пенсия и то ако останете да живеете там, никой не трансферира пари към България ей така заради сините очи на някого. То, ако беше така, щяха нашите пенсионери да отидат и със същото право да искат соц. пенсия от Западните държави, което е абсурдно.

Нещо повече, след отпуската на парламента са решили да приемат закон за екстрадиция на европейски граждани, ако не работят и нямат средства да покриват нуждите си в Германия. Това по принцип и сега е така според Европейското законодателство, но не се прилага. За съжаление много станаха социалните случаи и общините, които изплащат помощите са пред фалит. Сега държавата ще ги подпомогне с 250 мил. евро. Голяма тема е в немските медии този проблем и не си мислете, че някъде има държава или система, която просто изсипва пари някому. Има преразпределяна на НАЦИОНАЛНОТО богатство, но докато има такова, а в момента дори страна като Германия има доста големи кредити.
Причината със съпругът ми да напуснем отдавна Германия са високите данъци за хора като нас. Много хора постъпват по същия начин. Немските лекари масово се изнасят в САЩ за повече пари и по-ниски данъци. В рамките на ЕС много атрактивни за живот пък са Великобритания, Холандия, където дори си освободен от данъци като специалист, а в Швейцария можеш да преговаряш данъка с финансовите и като си много квалифициран да не плащаш такъв. От Германия изтичат мозъци и потенциал и това не може да продължава така.
Според мен имат по-сложни проблеми от например малка страна като България, където с една-две промени можеш да постигнеш много големи резултати. В Германия промените са много сложни и трудни, една тромава, бавна машина, а стандартът на живот на квалифицираните дори в България е по-добър за по-малко работа, защото данъчното натоварване е нищожно. Стандартът на живот на ниско квалифицираните и хората на физическия труд в Германия обаче е по-висок не без държавно подпомагане, което обаче ще могат да поддържат, само докато има хора, които да плащат високите данъци. Ние, за да имаме за себе си 1 евро, трябва да дадем на държавата там 80 цента поне. За да изхарчим 1 евро с ДДС, ще трябва да изработим поне 2 евро.
В България за пръв път моят съпруг например може да живее като богат човек едва ли не - да имаме дори персонал, собствена къща, много коли, частни учебни заведения за децата си. В Германия това е невъзможно за постигане, защото идва държавата, взима ти повече от половината доход, за да го разпредели. Много приятели имаме, които живеят от Китай през Дубай, Сингапур, САЩ, ЮАР. Повече хора в момента напускат Германия от тези, които емигрират и страшното за тях е, че напускащите са все квалифицирани. Въпрос на време е с две думи да се промени и социалната система, след като носещите я вече не са съгласни да го правят. Следващата криза чука на вратата. Не разчитайте затова на тяхната щедрост, защото такава няма извън жизнено необходимото, но пак от егоистични причини - да не вземат хората да се озлобят и да станат престъпници или да загрозят гледката с бедност и болести.
Справедлива система няма. Всеки си търси място, където неговите качества ще бъдат оценени и ще може да живее добре.

116.   Благодаря много за коментара. Мъжът ми кандидатства за Швейцария, 2 пъти е работил там по 3 месеца чрез бг фирма, но сега "удариха кепенците" и му отговаряха, че за момента не могат да го назначат, но си запазват правото при промяна на... и бля, бля. За Холандия - изобщо не го отразиха, защото нашите цигани добре са надрискали там. Чуди се какво да прави, имаме студентка, аз кредит, няма избор, и сега всички извънредни часове, които е заработил, ще му ги вземат като данък. Иначе пък той пожела да запише курс за усъвършенстване на езика и ще му го платят от БМВ. Той ще плати само 70 евро. Плащат му хотела по 240 евро на седмица, бензина до завода, ама като си видя данъка преди 2 месеца, щеше да пукне. И такива ми ти работи. Ще се мъчим и млади и стари. А в БГ как се живее с 700- 800 лв заплата и студентка? И при положение, че съм се оженила до 2018 за Банка ДСК.

117.   Здравейте! На 45 год съм, имам дете на 13 год, разведена. Сега в живота ми предстои голяма промяна, заминаване за Германия при близък и любим човек.
Интересува ме дали има смисъл да се сключва брак в Германия или можем да живеем на семейни начала. Ще има ли социални предимства за нас като семейство /намаляване на данъци и др/ и специално за мен, като чужденка? Детето ми в момента учи в елитна гимназия в България. Има ли смисъл да я местя в немско училище /ще може ли да продължи наравно с други деца, на мен изглежна това невъзможно/ или по-добре да завърши 12 клас в България и да кандидатсва в немси университет. Ако се премести с мен в Германия още от сега мога ли да продължа да получавам детските в Германия или ще ги получавам в БГ. Въпроса с работата ми не е решен, немски незнам /в момента посещавам курс в БГ/. Бъдещият ми съпруг е лекар и заема добър пост. Разведен е с 2 деца на които плаща издръжка.
Ще ви бъда благодарна за житейски съвет.

119.   ако сте с брак и сте регистрирана адресно там да, ще мине съпругът ви в друга категория ергенски данък, ще спадне. но квартирите са скъпи, транспортът. С кола излиза по- евтино. С училищата се осведомих, че са три категории, прочетете ги в нета. Само 20% от германчетата отиват в гимназиум и после в университет. Средната категория в практически насочени университети и тези, които са по- посредствени - учат до 10 клас, дуална система, получават занаят и стават работещи данъкоплатци от 16 годишни. Трябва, според мен, добре да разучите как детето ви да се внедри и то на високо ниво, каквото има тук. Езикът май ще е най- малък проблем. Може би на място, по съответните институции, или партньорът ви да разучи максимално, вие оттук. Фирма Интеграл също мисля, че може да ви даде информация, от опит с други като вас. Изпити ли, тестове ли за приравняване към техния гимназиум. Не знам. Щом е лекар, взима доста пари за немския стандарт, ще се справите. И аз се вълнувам, защото ще заминавам при съпруга ми, ще уча там език, тук с един самоучител ще мина. Тепърва ще търся работа, а за учител като мен на 51 г. е ужасно трудно да е чистачка, камериерка или работник кухня, не заради самата работа, а заради социалната среда, в която ще попадна, дискриминацията и т. н.. Ще видим дали ще се адаптирам и смачкам, по- скоро не. За една година ще замина, пък ще видим какви ще ги сътворя. Ако искате пишете, споделяйте информация, дамата от № 115 е много компетентна и умна жена, тя ми даде много подробна картинка на ситуацията изобщо, наясно е със законите и конюнктурата въобще. Май, ако имам пари за преживяване, никой няма да ме натиска да работя, ама стои ли се, без да вършиш нищо. А и нали трябва да заработвам пенсия, уж.

120.   Здравейте, номер 117, Вашето питане има три аспекта - първо намаляване на данъци, второ социални помощи евенруално, трето предимства/недостатаци като българка

Започвам с данъците
Много хора бъркат данъци със осигуровки. За разлика от данъците, които в Германия са различни като ставка в зависимост от дохода, осигуровките са единен процент от заработеното и биват социални, здравни и пенсионни. В осигурителната система и България, и Германия имат много големи сходства като пенсионно и социално се осигуряват работещите на трудов договор и доброволно упражняващите свободни професии и имашите фирма. Здравните осигуровки са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ. Препоръчвам ви горещо държавните каси, напримет TK, макар, че вноската е по-висока, защото ако решите да се приберете, свършва и договорът ви, докато при часните ще плащате 2 пълни години. При държавните вноските започват от 350 евро, при частните от 200 евро месечно. В началото те съветвам да имаш българска здравна карта, но имай едно наум, че в момента, в който адресно се регистрираш, ти си длъжна да имаш в Германия здравни съвсем строго погледнато.
За детето се отнася същото. Децата в Германия също плащат здравни като за ученици и студенти са към 80 евро месечно.
Ако сте омъжена за човек на трудов договор, Вие като негова съпруга преминавате към неговата здравна осигуровка, НО НЕ И ДЕТЕТО, ако не го осинови. Ако мъжът е лекар на свободна практика, той най-вероятно се осигурява частно и там трябва да питате дружеството, защото си имат договор, но ще стане по-скъпо за него.
За Данъците - ако имате брак и ти имаш нисък или никакъв доход, те ще паднат за него, но е възможно и сега да не плаща много като баща на 2 деца. Питайте неговата счетоводителка.

Питаш за детски и социални - детски ще вземеш, но веднага ще ги дадеш за Здравни осигуровки - 30 евро ще си на плюс някъде. Майчинство няма начин да вземеш, ночако пак родиш БЕЗ да си работила - също. Ако имате доход заради мъжа социални няма да вземете. При социалните няма значение дали сте женени - гледат домакинството. Ако е лекар едва ли ще имате право на социални, защото действително трябва да сте под жизнения минимум, да нямате пари за храна и ток едва ли не.
Имай предвид, че ако се ожените и се стигне до развод, за теб има много предимства по принцип, ако беше по-млада и заради брака си се приеме, че се отказваш от кариера. Всеки случай се разглежда индивидуално и ВИНАГИ в съд, развода трае към 2 г. и повече като 1 г. задължително се живее разделено, доказват се две домакинства, терапии се правят...Промениха много законите и днес е много трудно да вземеш издръжка от мъжа, ако сама преди това си нямала кариера и добър доход или си била млада с висше, а в твоя случай и едва ли има много останали пари, след плащане за децата и издръжка за жената ДО ЖИВОТ!
Бракът може да ви спести малко данъци, но е по принцип голяма тежест и скъпо удоволствие при развод, затова предварително се усведомете за предимствата.

Трето - за теб като българка важат всички права и задължения като за немските граждани. Като ЕС гражданка имаш право на свободно движение и работа в Общтността, но само ако можеш сама да покриеш разходите си. НЯМАШ право на социални помощи и съвсем стриктно имат право дори да те екстрадитат, ако нямаш къде да живееш и какво да ядеш, което не вярвам да е проблем при теб, а и не се практикува на практика.
Добре е обаче да се запишеш в бюрото по труда, макар че няма да ти дадат помощи, но ще ти покрият т.н. интеграционни курсове, при което 1 г. ще учиш език и култура.
Ако си работила 12 м. на трудов договор, ще имаш всички права и на социални придобивки, но ВНИМАНИЕ - няма социални помощи, а помощ при безработица, която 1 г. е височка, но после става практически социална помощ с правомощия на бюрото по труда да те изнудват да работиш каквото и да е било, включително за 1 евро на час към разни програми. От 2015 г. Ще има минимално възнаграждение, но и има изключения, включително за 1 евро джоберите и трайно безработните, които ще придължават да взимат под 5 евро на час!

И накратко за детето - зависи от него дали ще учи един ден в университет. 1 г. ще го сложат в най-ниския клас училище Hauptschule да учи и то езика, после с приравнителни изпити или с разни пробни срокове ще му дадат шанс в по-висок клас училище, но само 20% от немците ходят в гимназии и после в университет - най-най-добрите имат тази привилегия. Затова нямат приемни изпити в университетите - отсортирването почва още в 4. Клас в Бавария и в 7-8 клас в другите провинции. От вашето дете ще се очаква да завърши 10 клас и да почне да работи - Ausbildung се казва дуалната форма на обучение, при която работиш в предприятие и учиш професия.
И а пеофесионални гимназии, но и те не ти дават право да учиш в нормален университет, а в т.н. Fachhochschule, което е практически насочен университет.
Само, които учи в гимназия и има Абитур, той има право на университетско място.
Българите с бг. Матура имаме неограничен достъп до университетите, защото имаме и в България право на висше и като ЕС граждани си го взимаме с нас.
САМО в Германия и Австрия имат това ранно отсяване на децата, но идеята им е да възпитат един малък елит и много работници. От Вашето дете зависи най- вече. Има и голяма дискреминация и трябва лекарят да ходи да се разправя за място в училище, не вие, защото като ви видят, че не знаете езика....и сте българка.....то е като при ромите у нас - учителите гледат да ги нямат в класа си, а там учителите имат оляма власт - директорът решава дали да даде шанс на детето и се ходи на място да се говори и разправя.
Детето ви е в много трудна възраст - ако сега прекъснете образованието му у нас, не знам как ще се подготви за изпити скед 7 клас, ако не се получи в Германия. Имайте предвид, че каквото и да учи в Германия, ще прави приравнителни у нас, ако се връща и то САМО, ако е учило в гимназия - останалите форми на образование НЕ СА признати у нас.
За мен най-подходящо е да преместиш дете ПРЕДИ 1 клас или СЛЕД завършване на 12 клас. Разбира се, има много приспособими, умни деца, които се оправят, но аз познавам само едно такова, преместено в 3-4 клас, после БОЙ в училище от немците и пак имаше късмет, че не живееше в някое гето с турци и араби. Не знам обаче завърши ли това дете или не. Имам друго познато момче, което пък се върна и само живя в общежитие във Варна, за да учи в гимназия, какъвто шанс не му дадоха немците, а беше израстнал от 1 клас там. Сега е пилот в Лудтханза и много трудно пак го пуснаха, но заради отличните познания по английски, придобити във Варна, той получи шанс за обучение след 3 кандидатствания и работи в градския транспорт като охрана и бияч през това време :) В Германия го бяха оценили имаче за Hauptschule и ако не беше зарязал на своя глава страната и майка си, днес щеше да е работник на поточна линия, готвач, пекар...става дума за доста отворено, екстровертирано момче, което пак беше бито и тормозено заради произхода си, но е със силен характер и си се справи.
Ако живеете в добър квартал само с немците трябва да се мачка детето ви, а децата са жестоки. Аз отидох на 19 г. да уча висше и поне тогава бяха на възраст, в която бяха усвоили социални правила и бой не ядох, но само физически. Трябваше да иначе половината обучение и да изхвърлят половината хора, за да има нормално отношение (в университета има цедка, приемат всички с гимназия, но завършват към 50%, а в моята специалност и випуск само 25%). Трябва да се доказваш всеки ден като българин и да си по-добър от тях, за да те уважават. Проблемът е, че при нови хора се почва от нулата - пак се доказваш едва ли не, че не крадеш и си миеш ръцете след тоалетна...не че немците го правят - и крадат, и да нехигиенични често, но на българи не се прощава. Доста е уморително, но като висшист вече се спасих поне от подозрението за ръцете, а като съм там задължително с маркови дрехи, скъпа кола и тем подобни, за да не ме гледат и като потенциален крадец :) без майтап, а нито акцент имам, светла съм и не се различавам от тях, освен по лична карта :)
Културният шок също е голям - влизаш в класово общество и си в най-ниската му класа. В България класи нямаме, имаме само социални различия, но в Германия много зависи и семейството, от което си, кои са родителите ти, каква кола караш като различните класи не общуват помежду си, докато у нас сме свикнали богати и бедни, селяни и граждани, образовани и простаци да си опъваме едни трапезки, софрици, кафенца......забравете за социален живот - ще сте 99% от времето вие тримата и евентуални приятели и роднини на мъжа, ако ви приемат - ако ли не, ще си намират оправдания, за да не се виждате - не го взимайте лично!Трудно се печелят немците, но са по- верни във връзките си. Имат много гаден хумор и дори е късмет, че не знаете езика в началото, защото няма да ги разберете и ще се обиждате, а те са си такива, особено проклет е хуморът на Север и дори южняците се обиждат, а българКИ реват дори - надени си слонската кожа и се прави, че не разбираш, ако нямаш късмет и разбираш. Често се спасяваш с това, че не си разбрала, аз до ден днешен го правя :)

Забравете и за всичко, коео са ви учили у нас - равни хора в Германия няма, силният е на почит и който е паднал се тъпчи буквално - рев не ги трогва, бедност също, оправяй се, ако си в неравностойно положение и нека институция да ти помагат, нали затова плащали данъци, но за Бога просто не искат да си имат общо с вас, за да не ги повлечеш...евентуално в калта скромността за тях е за тези, които нямат какви качества да покажат и който отстъпва бива използван и мачкан - ако имаш качества, хвали се двойно и тройно, не бъди скромна, защото те не са и мислят, че и без това се хвалиш и преувеличаваш - затова от самото начало го прави- казвай, че знаеш руски например дори да си имала 1 г. В училище, казвай, че си супер по английски, ако имаш месец курс първо ниво :) немците го правят.... Не канете хора на гости с много ядене - ще ви вземат за прахосница и будали, ще се наплюскат и ще оставят да чистите след тях като добра слугиня - българка, а после ще почнат са се самопоканват на грилване всяка събота и неделя, за да са на сметка - големи скръндзи са за храна и като е на авантичка гледай само какво става! Обожават да лапат, но да е почти без пари, без оглед на качество! Ако им е скъпо са готови да гладуват:) докато не намеят следващата будала, авантичка или прахосник да ги покани, но не те уважават, а напротив - ти си мек човек за тях. Аз имам редовно такива да ни подяждат и вече съм му изпуснала края, служат си с комплименти за кухнята и яденето в България и ти разнежват сърцето :) Гостът се вмирисва на третия ден, казват германците, което не им пречи да се поканват многократно на по 3 дни пълен пансион. :)))))
Гостоприемството е чужда дума, яде се преди да отидеш на гости, особено в Северна Германия. На Юг е по-нормално в това отношение, но предубежденията към българите са по-големи. Там обаче акп си гостоприемен ги печелиш по-лесно, не са използвачи и дори сами си носят храна и подарък, ако ти дойдат на гости. На Север и Изток, в големите градове ще имате поне шанс за интеграция, в малки селца и градчета до 100 хил. души ще преживеете трудности, а в гр. Дуисбург ще попаднете в огромно гето. Внимавайте!
Успех все пак, ще се справите, но не прекъсвайте за детето мостове за връщан е все пак - да си завърши годината например и сравнително рано си го приберете в България, ако плаче и не се чувства добре. Опитайте, но не на всяка цена, не губете ценни години на детето в лутане между образователните системи!
За вас знайте, че прекалено късно е да започнете в друга страна с продължаване на кариера по специалността. Пенсия ще вземете, но само социална и вдовишка евентуално, освен ако нямате намерение да работите 20 г. като камериерка, но и тогава ще вземете 50 евро над социалната....евентуално.
В Германия системата е като в България - младите плащат пенсионни и ги дават веднага на старите. Млади по- малко има и много са от малцинствен произход. Като цяло стандартът на живот в България до 20-30 г. ще е на средния е ЕС и колкото и невероятно да ви се струва, пенсиите дори може да са по-високи от немските, така както дори в Гърция взимат ДНЕС по-високи пенсии от немските, а преди 30 г. да просили за кора хляб- за Ирландия да не говорим.
Не разчитайте, че ще можете с пенсията на мъжа да живеете у нас добре един ден, защото няма да е така - цени и всичко ще е изравнено.
Ако действително отивате по любов, много добре, но чисто финансово и като стандарт е възможно дори да е по-нисък от това, на което сте свикнали. Лекарите взимат за немския стандарт ниски заплати с изключение на много известните и с тези с много вървежни практики с много частни пациенти. Личните лекари едвам преживяват, а вашият човек плаща издръжка за 2 деца и сигурно жена, което може да е към 2000 - 3000 евро месечно, наем от поне 700-800 евро, ток, парно и вода към 300 евро...ще се ограничавате, ако взима по-малко от 8-10 хил. Евро НЕТО, а средната заплата в Германия е 2500.
Германките заради горните причини не искат да имат нищо общо с разведени мъже - дори пенсията взима бившата му жена наполовина и може на старини да преживеете изненадка, а до 25 г. възраст издържа децата си, ако учат. Ако се е развел преди 2009-2010 г., той ще плаща и до живот огромна издръжка на жена си....до живот. Такива жени не работят, защото не си заслужава. Ако скоро се е развел, законът е друг и тя ще е длъжна да почне работа....ако намери де.:) не се чуди значи, ако се окаже, че много пари за екстри няма. Това е причината разведени немци да търсят чужденки за булки - германките не ги искат, те си падат материалистки от бг. гледна точка или просто умни жени от немска гледна точка. Лошо няма, разбира се, но не се чудете за рани неща, защото и на него не му е лесно сигурно. Внимавайте, ако почнете работа - доходът на семейството се увеличава и е възможно ИЗДРЪЖКАТА ДА СЕ УВЕЛИЧАВА. Преди така имаше парадокси млади майки-родилки с кърмачета да почват работа, за да издържат бившата жена с деца на 16 г. да кажем, защото имаха предимство подобни жени. Сега поне това промениха, бебето ВРЕМЕННО идва на първо място, но като втора жена сте на опашката.... НО ако имате доход - хайде, доенето се започва!
Питайте затова мнпго добре Steuerberater и адвоката по развода, за да не се наложи да плащате издръжка на бившата му, ако се ожените!!! В Германия подобни парадокси много и пари трудно се печелят, но изтичат за фикс разходи много лесно през пръстите направо. Много неща се промениха там в последните години за добро, но променитр да бавни.

. ВНИМАНИЕ - икономиката тръгва отново назад! Забравете за разкази за обетована земя, в момента е много весело в Германия, хората имат работа и пазаруват, но това тримесечие вече са на минус и след лятото ще почнат и съкращенията. Аз когато учих там беше пълен ужас и работа и в Макдоналдс само с връзки се намираше, ревове по ТВ-то на хора, които не могат да си вземат храна и тогава възникнаха и кухните и магазини за бедни в които се раздават изхвърлени от веригите хранителни продукти. Има места в големите градове, където не е много здравословно да се движи човек дори през деня и ВНИМАНИЕ - дори в спокойните квартали престъпността е по-висока от София поне що се отнася до насилието и вероятност изнасилване и убийства, има и педофили, но вашето дете е голямо вече - в моя квартал в най- скъпия и спокоен град само за 2 г. намериха обесено дете на стадиона - не разкриха убиеца, наметиха разчленена жена в гората - убиец неизвестен, имаше сериен изнасилвач на жени, които се прибират след работа - отключваш си и те бута и те изнасилва в дома ти. Една жена се беше спасила като беше викала уж мъжа си, а такъв нямала, но онзи избягал - изнасилвач НЕРАЗКРИТ. Няма жива душа по улиците за разлика от България, което у нас прави подобни престъпления невъзможни, но в Германия всеки си живее за себе си и няма кой да ти се притече спонтанно на помощ. У нас може циганите да те оберат, но до тук. В Германия ставаш жертва на престъпление веднъж. Преди да се махнем от там имаше пък някой, който се опитваше да дръпне ученици в колата си, деца на наши познати се бяха спасили на косъм. Децата се взимат и водят на училище, а големичките като вашето ходят с колело и по две-три и заради горните причини.
успех

121.   Здравейте №120, всяка ваша дума ми е интересна и полезна. Аз съм учителката от предните ни епистоларни контакти. Правилно ли съм разбрала, че ако мъжът ми в Германия плаща квартирата и разходите ми за месеца, мога да не работя? Поне докато започна интеграционен курс по езика и цивилизация. Всъщност се каня да си го платя, в Нюрнберг е 600 евро до Б-1. Пък и трябва да помагам на дъщеря ми за бебето, което се задава през януари. Друг е въпросът, че този факт няма много да се нрави на мъжа ми, който издържа студентка в София, че и 200 евро кредит, ще трябва да покрива, защото смятам да взема неплатен отпуск. Като типичен българин, ще иска да почна по- скоро работа, без да го е еня, че за мен е много важен социума, защото съм се движила винаги в интелигентна среда и общувам с хора на моето ниво. Не знам на какво ще попадна и дали си струва, но за една година ще преценя за себе си плюсове и минуси. Поне още един език ще понауча. Тук съм самотна, депресирана. Може да си дам 1г. за приключение, а това със слонската кожа не знам дали ще преживея. Ако правилно съм разбрала, ако по- нататък започна някаква работа с договор, било за 4 или 7 часа, ще ми вървят и пенсионните Осигуровки. Колко е за момента необходимият пенсионно- осигурителен стаж за немска пенсия? Като икономист сигурно сте наясно. Тук ще ме карат до 63 уж за учители, ама както няма пари за пенсии, като нищо до 65. При този шум, нерви, неглижирани деца, невротизирани, защото са на занималня 90%, и тук - таме в клас да има някое слънчице, умничко, обгрижвано от амбициозни родители, аз ще се побъркам. Още отсега си обменяме идеи и предложения за "безвредни успокоителни". И после за мизерна пенсия, която ще харча за лекарства. То с повечето българи е така, де. Ще си преценя за мен, както ме посъветвахте, преди седмица, не е на живот и смърт. И там ще съм самотна, тук също. Мъжът ми си му плащат хотела и бензина и за него е добре, общува си с немци, които са като него от г. бекяри и са свикнали, заради повечето пари в промишлеността. За мен и дъщеря ми, висшистките, ще е непосилно. Тя още отсега е разочарована и си мисли за връщане по принцип. Май така и не придоби емигрантска психика. Наясно е от наблюдения с градини и училища, че е почти невъзможно да работи по специалността. Позабрави, че и оттук тръгна от безизходица. Зор ще е навсякъде.

123.   Номер 121, благодаря!
Искам само да кажа, че за Интеграционния курс може и да не плащате, ако се регистрирате в бюрото по труда Jobcenter - заплаща се малка част само от 150 евро и се държи изпит накрая, ако не се вземе се заплаща и останалото, но изпитите са леки и не си мислете, че след толкова интензивен курс няма да ги вземете!
Защо почвате направо от В1 ми е интересно?
Защо не почнете от А1-А2, за да имате добра основа или сте покрили нивата в България?
Отидете до бюрото по труда, ако не Ви платят курса заради възрастови или други ограничения - здраве да е, но аз не съм чула за такъв прецедент, няма какво да губите. Чух от други хора, че са доволни от тези курсове, а и защо мислите, че само немците са някаква среда? Ами в тези курсове ще се запознаете с хора от цял свят, хора от страни, за които и не сте чували, а и учителите обикновенно са страшно мили и са си немци. Не се стремете на всяка цена да общувате с тях, езика може да го говорите и с хората от курса, защото друг език няма да имате за комуникация, а и имате семейството си и много българи. Немците, дори да имате някакъв контакт с такива, ще са точно от хората, които не желаете в средата си и по-добре просто вижте да се оправите в ежедневието и толкоз. Истински ценни познанства ще имате в курса.
Мъжът Ви живее на хотел с работници, а Вие къде ще живеете?
Може би при дъщеря си? Имайте предвид, че ако младото семейство е получило социално жилище, те трябва да уведомят за Вас и е възможно да имат проблеми.

За пенсията - не си представяйте проста система като в България! Немската система е една от най-най-сложните в света. Горе вече бях писала за различните видове пенсии, а държавната е само 1/2 до 1/3 от пенсията, която днешните пенсионери взимат. Не знам, защо сте останали с впечатлението, че само след няколко месеца стаж ще имате право на пенсия, каквато и да е било, но това не е така. В Гърция може би някога имаше подобни парадокси, но те си платиха цената за това. В Германия никога е нямало подобно нещо.
В Германия се пенсионираш на 67 г. възраст по правило и при изключения и по-рано, но комисия решава.
Всеки получава различна пенсия като стажът не е толква важен, колкото абсолютно платеното все пак - ако си внасял 40 г. по 20 евро на месец, защото си бил чистач да кажем, не можеш да очакваш по-голяма държавна пенсия от мениджър, който е внасял 10 г. по 3000 евро на месец, но пак ще вземеш повече от внесеното, но важи правилото, че който е взимал малка заплата, ще взима и малка пенсия, а стажът най-много да му даде право за ранно пенсиониране.
Вие няма начин просто на тази възраст дори да работите на средна заплата, да вземете по-голяма пенсия от социалната. За разлика от социалната пенсия, която ще получите САМО ако живеете в Германия, вашата си пенсия ще вземете с вас в България, но ВНИМАНИЕ - пенсиите в Германия се облагат с данък!
Пак давам примера на моята братовчедка - тя е на 30 г. и е работила и учила висше - висшето се зачита само наполовина като стаж, днес тя работи в Осрам на 5000 евро бруто и ? идват изчисления всяка година каква държавна пенсия би взела, ако продължи като до сега - ами 350 евро ? се събират, там са вкарали и демографската прогноза, ако е като до сега.
В България нямаме подобни сложни изчисления, а само на мига се взима някакво решение, но в Германия още сега казват на младите - оправяй се, внасяш пенсията на сегашните пенсионери и ти ще вземеш едно НИЩО един ден.
Средно е изчислено, че един млад човек ще внесе 40% повече, отколкото ще вземе - НЕГАТИВНА ДОХОДНОСТ
Частните пенсионни фондове са на минус и също не Ви ги препоръчвам.
Съжалявам, че ще ви го кажа, но вашата пенсия Вие ще си вземете основно от България, където и сте работили основно.
В Германия ще вземете социалната пенсия каквото и да правите, а това практически не е пенсия, а социална помощ, но по немската система няма социални помощи, а се казват или помощ за безработица, или социална пенсия. Преди 67 г. възраст се взима помощ за безработица, която означава, че ви се обаждат периодично от бюрото по труда да ви предлагат работа и ако откажете, ви се намалява месечното плащане. При социалната пенсия, разбира се, не могат да накарат 67 г. хора да ходят да работят.
Идеята на всичко е не да хранят чужденци, които са дошли да живеят в Германия, грубо казано, а да не позволят да има гладни и бездомни хора, които да деградират и да почнат с разни престъпления от битов характер. Социалната помощ е действително толкова, колкото да преживеете БЕЗ стандарт. Абсолютно погледнато за един българин идва в началото много, но в Германия животът е скъп и тези хора често са зависими и от неправителствени организации, които раздават продукти с полуизтекъл срок на годност.
За примитивните хора това е достатачно. Има и доста българи, които живеят така и пак са доволни, защото имат пълен хладилник и топла вода. За интелектуалецът обаче това не е достатачно, това не е ДОСТОЕН живот (w?rdig), а и всички се отнасят с теб зле - за немците е трудно, но ако българин паразитира в страната им, почват да си го казват директно дори, защото за всеки човек е ясно, че с данъците си плаща за тези хора.
Не бива да се стремите да живеете от социални придобивки. Временно като при младото семейство е допустимо, но винаги трябва да имаш някакво достойнство, план да се изплатиш на обществото и все пак да мислиш рационално - заслужава ли си да чистите 10-15 г., за да вземете пенсия, която е с 20-50 евро по-висока от социалната?
Вие никога няма да взимате повече от 1200 евро бруто, дори по-малко, което означава, че и пенсията ви ще е най-много 200-250 евро, ако бяхте работили така 40 г., но за 10-15 г. стаж?
Немците няма да ви дадат пенсия за изработените години в България дори да е имало някога тази възможност. Един-двама човека са ОК, но българите са станали много.
Имам приятелка-рускиня, която иска да доведе майка си-вдовица. Приятелката ми е мениджърка, има огромна къща на брега на морето и е действително заможен човек, но майка ? не получава виза вече трети път! Вас никой не може да Ви върне като ЕС-гражданка, но системата ще се опита да ви изплюе, да ви използва може би останалите годинки младост и толкоз - нима си въобразявате, че немците ще се грижат за Вас на старини?
Великите нации и народи са такива не, защото са се грижили за по-слабите.
Немската социална система изобщо не е толкова дащна както се опитват някои хора да я изкарат - те просто така са си свикнали да живеят - нямат потребности от култура, обществен живот, а само физически нужди.

Целта на човешкия живот е щастието. Към това се стремим всички.
Стандартът на живот е важен до толкова, че да са ти покрити физическите нужди, но не е определящ за щастието. Границата на бедността не е абсолютна величина, а е винаги функция от средния стандарт за страната. В Германия повечето българи живеят под тяхната граница за бедност, но действително са над българското чувство за бедност - имат пълен с полуфабрикати хладилник, едно легло и топла вода и парно.
В България обаче, ако можеш да си позволиш горните неща си имаш жилище (което си е правилото), ти не си беден, а вече в средната класа - не си изолиран, защото масата население живее по този начин, има същите проблеми - никой няма да те изолира, защото нямаш маратонки за 500 евро да кажем или не караш последен модел кола. В България традиционно няма и класово общество - още от Турско време е така - чорбаджийската щерка може да се омъжи за ратая, братовчед ти може да е богаташ, а ти да си беден и пак ще те покани на сватбата си, бедните и богати деца посещават една градина и играят на една улица.
В Германия, ако си на социални помощи, ти първо живееш в съответното социално жилище в съответния квартал с 90% турци, араби и черни. Говорила съм с наши цигани, които не се чувстват добре там, били са ръгани с ножове и обирани.. ЦИГАНИТЕ не искат да живеят там, защото в картонената къща у нас поне са сред техни хора и не се страхуват.

Ако пък работиш яко за квартира по-добър квартал, ти никога няма да имаш колата на съседите и дрехите им - почва се в училище с дискреминация и малтретиране на децата ти (униформни нямат). Нямаш пари за екскурзия до Бразилия? Ами ти не си средна класа в Германия - ти си най-отдолу.

За тях да си средна класа означава да ходиш поне 2 пъти на почивка - ски поне в Италия или Австрия, море, но не в България или на Майорка (там е за бедните или за парти-младежите), трябва да имаш две коли до 3 години, жената да не работи, за да си гледа децата и...и...и
Дори изолират германци, които не отговарят на едно от горните условия. Жена ти работи по 8 часа на ден и не си взима детето от училище, следобяд детето (до 14 г.) е само?
Ами вие сте асоциални и дори викат социалните служби да ви наглеждат.
Такива са нравите и тук е най-големият проблем за доста български семейства.
Викат се баби да гледат децата, но вредата е по-голяма - детето не може да научи езика без акцент, възпитава се в ценностна система, напълно различна от реалността в Германия (в равенство, братство, скромност, да отстъпваме, да си играем с всички деца) и после? Какво бъдеще има такова дете?
Казвам ви го директно, защото това ме научиха немците - да бъда директна, защото те не спестяват абсолютно нищо, а тези които си мълчат просто се обаждат на институциите.
За всяко отклонение от нормите - наказание. Наказанията могат да бъдат руиниращи - 800 евро за пътуване без билет? Съвсем възможно и се случва на много българи, които не си плащат първата глоба. Съдя изпълнител–винаги!
И това е най-малкото.
Ако намирате системата в България за трудна, бюроктратична, несоциална - ами елате на Запад.
В Германия например, ако искате каквито и да е социални придобивки, трябва да декларирате, че не притежавате никакво недвижимо имущество, суми над 8000-10000 евро и нова кола. Повечето българи по това определение изобщо нямат право на социални помощи, защото имат недвижимо имущество. 97% от българите имат някакво недвижимо имущество. 16% от немците имат недвижимо имущество като 10% от тях притежават 80% от цялото частно недвижимо имущество в страната!
Да, има социални някакви помощи за хората, които не искат или не могат да работят, но е само до преживяването.
В същото време едни 8 % от населението притежават 80-90% от богатството на страната!
Вие мислите, че българските богаташи са арогантни?
Ами жестоко се лъжете - последните могат да правят някакви позьорства с коли, охрани и тем подобни, но ги виждате в реалния живот, дори пият кафе често на съседната маса, а в заведенията, в които ходят можете и вие съвсем спокойно да седните и една вода поне да изпиете, раждали са се в същата болница като вас, а после дори ги погребват в същото гробище като вас - шеф сяда да си пие кафето с охраната, жена му общува с бедни приятелки от училище и си праща децата в кварталното училище с униформа.

Богатите хора в Германия няма да ги видите - нито ще се родят във вашата болница, нито ще ги погребат в същото гробище, няма да ги видите и като живи хора дори на ТВ-то! Дори високата средна класа живее там, където вие няма какво да правите, освен да им чистите, може би. Нормалната средна класа пък ще ви дискреминира, защото вие материализирате най-страшните им страхове - да изпаднат до нивото на социалните помощи, от което са непрекъснато застрашени - съкращения в БМВ - ето ти няколко десетки хиляди бедняци, защото 80% от немците живеят на работна заплата и БЕЗ собствено жилище или имущество, а дори колата е на лизинг.

Съкращения в Сименс - край на мечтата - изпадат веднага като круши в бедността, защото не притежават имущество, цял живот са под наем, защото плащат едни 70% данъци и осигуровки и не могат да си позволят да имат КАКВОТО и да е имущество.
В същото време има хора с цели блокове - ЦЕЛИ СЕЛА и малки градчета! Има семейства, които са трупали капитал от 500 години - да, всичко, което комунистите са го използвали някога в пропагандата си, за да ви промиват мозъците някога също го има и не е лъжа - има дори бездомници, а проституцията е съвзем легална и се вижда от всеки човек в ежедневието му!
Истината е, че капитализмът, дори социалното пазарно стопанство в Германия НЕ значи благосъстояние и благоденствие за всеки!
Държавата взима 70% от изработеното от работещите под една или друга форма, но едрият капитал почти не е обложен с данъци. Това, че социализмът се провали и е утопия съвсем не означава, че уродливите черти на капитализмът не съществуват дори в развитите и социални икономики - напротив - просто физическите нужди на работника са задоволени, има елементарен жизнен стандарт, но ножицата между богати и бедни е също толкова голяма, защото ако бедните са станали по-богати, то в това време богатите са станали по-по-по богати.

“Пари при пари отиват - малкото при многото„ е казал някога банкерът Буров.

Вярвате в мита за социалната държава, евтините хранителни продукти и благоденствие за всички?
Ами емигрирайте!
Ако сте примитивен човек, ще имате късмет - коремът ще е действително пълен, водата ще е топла, парното ще работи и ще сте доволни.
Ако сте интелектуалец и след началното впечатление от лъскавите забележителности, улици и магазини си дадете сметка, че работите за една система-Ламя, в която парите ви изтичат между пръстите, държавата си иска данъците, а на края на годината ви идва огромна изравнителна сметка за парно и ток бележка от собственика на жилищния ви блок (богат инвеститор, които притежава и квартала), че наемът ви се увеличава със 100 евро неопределена сума отгоре, защото са необходими неотложни енергийни ремонти -(
Събуждате се на 67 г., сисипани от работа - децата ви продължават жизнения ви път на работници...не притежавате нищо, освен една държавна пенсия и от работодателя (ако сте имали късмет) още толкова и внимание - дори не можете да си позволите почивка в България!
Това е истината за поне 50% от немците, а старите са особено под напрежение, защото наемите бяха ниски, имотите евтини, но сега вече нещата стоят по друг начин и пенсията няма да им стигне вече, а старческият дом е лукс, който ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - ПЛАЩАТ ДЕЦАТА ВИ (не държавата!). Децата ви плащат до такава степен, докато самите те стигнат до жизнения минимум - НЯМАТ собствено жилище, повече от 8000 евро и кола за продаване. Накараха дори един човек да си продаде къщата, за да плати сметките за старчески дом на баща, който не е виждал цял живот.

Несправедливости големи - няма детски градини, макар че по закон се полагали, началното училище е до 11-12 ч., а после? Няма занимални или има частни иницативи, в които НЕобразовани лелки наглеждат детето ти. Ако пък като жена вземеш да работиш, вместо да си гледаш детето следобяд, почват да те изключват от средната класа - само бедните семейства работят и двамата на пълен работен ден, за да оцелеят

...идва 4-ти клас и почва отсортирването (на Север е 8.клас), но то не става с изпит като у нас (след 7. клас), а по мнение на учителите - лошите, според клания, ученици отиват в Hauptschule, средните в Realschule, а добрите (според учителя) в гимназия.
Ако сте от по-заможните родители и детето ви е било оценено „несправедливо“ отивате и се разправяте - хоп - смяна или пращате детето си в частно училище, където 6-тиците се редят като перлички, а детето ви получава достъп до най-елитните частни университети в света....където срещу определена сума всичко е възможно.

Ако сте българи - стойте си в лошото училище, държавата има нужда от общи работници. В Haupthochschule се учи таблицата до 10 клас без да преувеличавам! Не могат да пишат и четат на края на обучението, но на поточната линия в БМВ не им трябват тези умения!
Най-богатите пък направо си пращат децата в интернат в Швейцария, да не би да се съберат с децата на средната класа и да си развалят възпитанието.
Средната висока класа пък иска да се издигне и продава всичко, за да си прати детето в съответния интернат, ха направило нужните връзки.
Ниската средна класа прави стойки, за да отиде детето в гимназия.
Кой остава за лошите училища?
Ами вашите деца - емигранти, социално слаби немци, уволнени работници, децата на инвалиди...слабите, за да се подготвят новите 80% дойни крави, които да работят за едното съществуване и една почивка на море в България.

Ще кажете - ами у нас е по-лошо?
Така ли?
Нима не получихте от родителите си апартамент? Нима не построихте за децата си къща?
Нима нямаше за децата ви занималня, училище, според реалните възможности?
Нима съседското дете на богаташи не играеше във вашия двор?
Нима съседът - богаташ не ви беше съсед и не ви канеше на софрите и празненствата си, а братовчед ви не ви уреди с работа?
Колко хиляди евро данъци внесохте миналата година и колко хиляди евро ви беше изравнителната сметка за ток? Колко хиляди платихте за изнасяне на боклука си? Колко хиляди платихте за вода?
Колко хиляди платихте за старческия дом на родителите си и колко хиляди платихте на инвеститора-собственик на половината ви град?

Всички тези хиляди ЕВРО трябва да ги изкарате първо в Германия, да ги преведете наема си, разбира се и каквото остане отива в Лидл за полуразвалени чушки за 3 евро килото.
Добре дошли в обетованата земя на немците и за НЯКОИ немци.

Тук изобщо не вкарвам фактори като климат, като качество на храната, които в България са с пъти по-здравословни, южняшки начин на живот, услуги от познати без пари и тем подобни фактори, които не влизат в БВП, но правят живота ни по-щастлив.

Отидете на Запад и се убедете сами.
За примитивните е рай, за интелектуалницте е АД, а почнеш ли да мислиш за системата....се побъркваш най-вече, защото бедността се онаследява и нямаш никаква възможност да се измъкнеш, ако родителите ти са бедни работници или емигранти, сортиран си вече в училището за работници и емигранти и нямаш ДОСТЪП до елементарно образование, виждаш че децата ти и техните деца ще са или на социални помощи, или работници, които винаги ще са на кандар, никога няма да притежават дори елементарен собствен дом и никога няма да оставят нищо на децата си, за да може поне елементарен капитал да се образува като сигурност. Вместо това държавата ще се грижи за теб - ще е издоила стотици хиляди в жизнения ти път и ще ти подхвърли кора хляб на старини, а после от децата ти ще ВЗЕМЕ дори за старческия ти дом, в който за 15 мин. ще дойде някоя ниско платена примитивна полякиня БЕЗ образование да те погледне.
Да, България е лоша, но поне можеш да генерираш някакво благоденствие, а държавата нито се грижи за теб, нито ти взима в такава степен заработеното, а децата ти могат да учат в СУ, ако си вземат изпита, не ако имаш 2000 евро на месец за такса. В България, ако си роден в бедно семейство изобщо не означава, че ще умреш беден. В Германия ти е гарантирано и така както определени семейства с гръмки имена като Круп, Сименс, Порше и още стотици, който дори не знаеш, са трупали 100 г. капитал, така и с поколения множеството хора са затворени в матрицата, в която са се родили - от ръката в устата!

124.   Направо ме разубедихте, @123, май само ще замина за раждането от порядъка на месец- два. Ще говоря със синдикалния ни шеф. Какъв смисъл да работя като чистачка, след като няма да взема кой знае какво като пенсия, която да харча тук. Ако отивам там, естествено мъжът ми, че ще плаща квартира и всичко. Курсът, естествено от А-1. Да не говорим, че на него не му е нужна. Зет ми вече му предлагат след Б-2 курса и няколко месеца бездействие, работа и то естествено като за емигранти, без език, , и той първия път отказа, писа обяснение, после вече ще го принудят. Няма да ги дундуркат я, сто години. А иначе много от нещата, които описахте, дъщеря ми ги е забелязала, че е с по-голяма обща култура от много от тях, че няма шанс за работа, няма стаж, препоръки. Че ядат като прасета, нездравословна храна, че жените им нямат масово вкус за обличане, че гледат злобно, понеже е красавица със зелени очи и червена коса. Има самочувствие и се опери на един от термините, като ? предлагаха работа като сервитьорка. Ами тя и тук, докато учеше си работеше тук- таме като продавачка и сервитьорка. Живяха временно у нас, нямаха работа, отчаяха се и затова тръгнаха. Е, Германия им даде, сега си иска. Дъщеря ми и тук няма да има добър стандарт, защото работа за икономисти няма, наемите и сметките са ти половината заплата и то от двамата. Дано поне с немския си намери нещо Около 30% е младежката безработица. Но поне ще имат приятели, повече роднини, заедно ще се утешаваме, че имаме уж имоти, пък сухите пари не достигат, за развлечения, качествено море, екскурзии. Аз например взимам чисто около 700 лв, дори да не плащах кредит, пак не мога да живея нормално и то сама. На природен газ съм, ограничавам стаите, когато няма никой, почти не готвя, а и съм пак на газ, и зимата, ако не е мъжът, не мога да се справя с моята заплата за сметки, храна, цигари. Храната ни е скъпа, сметките, заплатите, неадекватни. Бензинът и токът пак ще ги вдигат. Там пък мъжът ми едва ли без врънкане ще ми дава пари за развлечения, фитнес, плуване. Ще съм принудена май да работя като чистачка, та поне да му помагам и да не съм в такава тежест. А за кръчми разбрах и да не мисля. Тук поне седмично си ходя на определени, с хубава музика и прилична кухня, по женски. Ако все пак покрия Б-1 там и съм се регистрирала в Джобса, ама не за да търся помощи, ще ме принуждават ли да работя каквото ми предложат или няма да ме закачат, както ми бяхте казали, щом имам квартира и пари за издръжка? На моята приятелка, нейна стара дружка, женена за германец, от 20 г е там, инженер, умна, енергична, но се отдаде на умното си дете, помага да се пребори май за гимназия, защото в началото го бяха сортирали в ниския вид, а после, по някое време, самите преподаватели питали майката какво прави тук детето ?. Отличавало се с възможности. И е преценила, че няма смисъл да работи, ще чака социалната пенсия, мъжът ? е държавен служител и както вие казахте идват в БГ на море. Толкоз. Плащат голям наем, намалят радиатори и т. н. А тя понеже е от много години там, чисти на черно май, няколко къщи по 2- 3 пъти седмично, колкото да си купува някои неща. Макар че не ми е ясно не е ли наказуемо така. А аз като не знам добре езика за начало и ми нямат доверие, че не съм крадла, дори и това не мога. Освен това някаква сравнително замогнала се германка, според нашите стандарти, да си избива комплексите върху мен, да ме обсъжда, о не! Друга позната пък работи и чисти 3 банки, не знам за колко пари и дали е осигурена, сигурно. Не посмях да питам за какви пари говорим и за каква пенсия евентуално, тогава не ме интересуваше, макар че те са от 10 г там и наближават пенсионна възраст. Вие все пак не може да отречете, че техните пенсионери не мизерстват като нашите, даже дъщеря ми благородно им завижда на възрастните там, които спортуват всеки ден, разхождат се под ръка, поддържат се. Естествено, че най- вероятно не са и средна класа, след като е в парка до тях. В БГ моята майка е със сравнително висока пенсия като доцент- доктор и вдовица и ? стига за нея си. А аз даже още не съм я стигнала като заплата, макар че съм с 1 клас квалификация и взимам едва 60 лв над колежки с по- малко стаж. Ако мъжът ми взимаше 2600 лв чисто тук, а не в евро там, аз поне 1200, като за тия цени не е налудничаво, никой от нас нямаше да емигрира. Тук неговият труд не е платен. За 800 лв, по 13 - 14 часа повечето дни с, един почивен само, а отдаде 10 г от живота си в това голямо и известно предприятие от хранително- преработвателната промишленост, с най - големия капацитет на Балканите. Благодаря, че ми помагате и споделяте, стига да не ви е много досадно.

127.   Здравейте, прочетох много полезна информация и ще се радвам на отговор и на моя въпрос. Мъжът ми работи в Германия от една година на трудов договор, плаща данъци и е здравно осигурен. Аз съм бременна в 7 месец и ми предстои да родя в Германия. Не съм работила там, но имаме сключен брак. Въпросът ми е има ли право детето да получава Elterngeld, за Kindergeld зная че има, но за Елтернгелд чета доста противоречива информация. Пропуснах да напиша, че не съм напуснала работа в България и се водя в болнични.

128.   противоречива е информацията, защото няма едно единствено правило за всички случаи. мъжът ви да отиде до югендамт и да попита. според моите представи, за всяко дете се полагат минимум 300 евро месечно за първата година или - по желание на родителя - 150 за две години. сега, дали вие имате право, като сте от толкова скоро в германия, не знам, но ако нямате, сигурно моъжът ви може да подаде молбата и на него да му се изплащат. случят ви е доста специфичен, затова едва ли тук някой ще знае със сигурност. югендамт имат специално приемно време за работещи, така че мъжът ви да може да отиде. нека непременно ви запише към неговата застраховка (ако не е частна), за да сте застрахована за и след раждането, а и детето, дано да е живо и здраво. с тази застраховка имате право на акушерка, която ще прави домашни посещения първите 6 седмици след раждането, да ви прегледа вас, да претегли бебето, да даде съвет. нека мъжът ви да потърси веднага някоя, защото обикновено се ангажират към средата на бременността най-късно. леко раждане и всичко най-хубаво за бебето!

129.   Здравейте, първо искам да Благодаря за полезната информация която Ни предоставяте.
От около месец съм при съпруга ми в Германия и сме решили да живеем тук.
Понеже в момента получавам майчинство в България, ако тук започна да работя ще бъде ли спряно то?

130.   Здравейте,

аз съм 4 месец бременна и вече съм в болничен, тъй като работната ми среда е много вредна за бремеността ми. Винаги съм искала да живея в Германия и много ми се иска да използвам една възможност, която ми се отваря, а именно да взема предтсавителството за дрехи на наша дизайнерка и да ги представлявам в немска платформа за онлайн пазаруване. Въпросите са ми следните:
1. Ако фирмата е на мое име, ще мога ли да продължавам да си взимам болничния от БГ, въпреки че ще съм в Германия? Защото като съм в болничен се предполага, че не мога да работя, независимо, че става дума за работа с компютър..
2. Ако запишем фирмата на мъжа ми и си плащам здравните осигуровки, мога ли да си взимам болничния от БГ, защото тогава няма да се изисква постоянното ми пребиваване в Германия, макар че ще съм там физически и ще работя?
3. Майчинството ще си го взимам от България, но раждането, ако си плащам здравните осигуровки ще може ли да е безплатно или ще трябва да си платя наколко хиляди евро?
5. Детето, ако го родя в Германия, като стане на 18 годишна възраст, ще може ли само да си избере, кое гражданство иска българско или немско?
Всичко, което искам е да използвам момента докато съм болничен и след това майчинство, защото ще продължава да ми тече стаж тук и, ако не се получи нищо в Германия ще се върна и просто ще си продължа живота, какъвто е бил, но с тази разлика, че поне съм опитала да дам на детето си едно по-добро място за живеене.
Благодаря Ви предварително!

136.   Здравейте мога ли да попитам. Майка с едно дете съм бащата го е припознал. Искам да замина при едно семейство в Германия. Ще ми намерят работа и ще ме напишат на тяхния адрес. А и с бащата не сме заедно. Мога ли да получавам някакви помощи?

137.   N 136 - ако детето има и официално баща, ти не можеш да го изнесеш от България без неговото съгласие.
Ако го изнесеш от страната САМО със съгласие. Имаш право на детски от около 150 евро, ако си плащаш в Германия данъците като това е независимо от това дали ще вземеш детето с теб. Задължително подготви акт за раждане легализирано.
Ако вземеш детето си с теб и нямаш пари да живееш според минималните им стандарти (има си таблици), те няма да ти дадат помощи, но може да ти вземат детето и да се свържат с Посолството за екстрадация на теб и детето.
Това е ново - преди не се занимаваха с ЕС–граждани, но откакто ние и румънците „защъкахме“ и станаха много социалните случаи имаше няколко дела, а съдилищата се произнесоха вече и на Европейско ниво. Ти имаш право като ЕС-гражданка да пребиваваш в ЕС без проблем и да работиш, НО ТРЯБВА доказано да имаш пари да покриеш социалния минимум и немската държава има правото да ти откаже социална помощ и да те екстрадира дори ЗА ТВОЯ СМЕТКА. Особено жестоки са, ако има замесено детенце - взимат го много лесно, а в Холандия пък веднага като надушат, че има дете почват да слухтят да намерят начин да ти го вземат. Регистрирайки се по техните закони, те имат възможност да ти отнемат родителските права и да го дадат за осиновяване, ако няма баща (е, твоето има) - на Запад много хора търсят деца за осиновяване и има вече няколко десетки случаи на отнети българчета, осиновени насилствено.

Затова - съветвам те да не взимаш детето изобщо, а да кандидатстваш само за детски - това не е соц. помощ и нямаш проблем. Ако обаче нямаш пари да си гледаш детето, ако работиш и няма кой да ти го гледа - процедурите са много строги. Успех

138.   Немската държава няма правомощия за отнемане на дете, гражданин на друга държава. Ако е фрапиращ случай на заплаха за детето, те ще го приютят при приемно семейство до изясняване на случая и ще се свържат с властите на неговата държава, в случая с българските.

Но има изисквания за жилищна площ на човек от еди колко си квадрата. Ако не я покриете - не ви регистрират по местоживеене. Без тази бележка не можете да започнете работа и изобщо все едно не сте в страната.

Вашата издръжка е ваша грижа. Вие не сте граждани на страната и не ползвате социални помощи. Детски - да. Но дотам. Имайте предвид и че в Гемания не е евтино да отглеждаш дете. Стандартът на живот е висок, а децата постоянно гледат какво имат другите и искат и те същото, нали знаете как е.

139.   Аз реално няма да замина сама.Със сегашния ми приятел ще съм,но имам и още едно запитване.Бащата ще ми даде подпис,но яки там му изтече пълномощното на детето какво става?А кога се взима гражданство?

140.   Хората там където са сега ще си наемат къща и ще бъдя при тях.ТАм яко рабоя поне 1 година и ме видят че дъм сериозна пак не може да се взрмат соц помощи?Казвали са ми че като отидеш там имаш пряво и на такива помощи и за това разпитвам.Че държавата ти пормала наема и сметките и помощи ти дава.

141.   Поема на своите граждани. Ама на чужденци? Откъде-накъде? Освен това си орязаха и за своите граждани доста, но не е това темата. Вие като чужденка сте длъжна да си осигурите прехраната, затова не можете да се регистрирате като безработна. А помощите са за регистрирани безработни. Така че, ако тръгвате с мисълта за помощи, стойте си по-добре, поне парите за път ще си спестите.

Никой не гледа дали сте "сериозна". Искате да живеете в Германия - намерете легален начин. Това е законът. Не можете да намерите начин - не сте наша грижа, обърнете се към вашата страна.

Гражданство се взима след осем години престой в страната, през които

- сте се издържала по легален начин и сте внасяла в социалната и данъчна система
- не сте ползвали социални помощи
- нямате съдимост.

Плюс, можете да покажете трудов договор безсрочен или РЕАЛЕН брак с немски гражданин, можете да докажете, че и занапред ще се издържате сама. Следва изпит по интеграция, ако не го издържите - сори. Плаща се такса предварително, независимо дали ще получите гражданството или не.

142.   141 е малко рязка, но почти казва цялата истина...
Социални помощи действително няма, а помощ за безработица, но както тя каза - нямаш право да идваш и да искаш такава помощ и най-много да те пренасочат към организация да ти плати транспорта обратно. Не е вярно, че имаш право на каквото и да е било и дори самите немци нямат, а са ДЛЪЖНИ да работят, ако им предложат подходяща работа, включително за едно евро на час, а ако откажат им се намаля помощта от 380 евро месечно на 280 да кажем - колкото прецени служителят. За такива хора не важи и минималното възнаграждение - с две думи към своите си граждани държавата е стриктна, на теб ли ще даде? Защо? Заради очите ти или нещо си специална?
Само ако над 2 г. се осигуряваш и живееш там имаш право, ако те уволнят на помощ на безработица, но веднага ти казват да ходиш да чистиш от бюрото по труда за 3-5 евро на час и ще ходиш!
Немско гражданство иначе не ти трябва иначе за каквото и да е било, ако си гражданин на ЕС - аз съм женена за немец, учила съм там, знам и езика и отговарям на условията и не се занимавам. Има само предимство, че не ти трябват визи за трети страни, но на мен си ми дават визи, имам и за САЩ, а и живеем вече в България и не ме интересува това, а който ходи да търси помощи на Запад по принцип ще остане излъган дори да живее под мостовете, защото и такива има вече - бработници, на които не са им платили и са останали излъгани. На циганите им плащат билет за рейс, но и н теб може да платят, защото за немеца няма ралика - българи сте, а ако отидеш дори да поташ за помощо, ще ти се изсмеят или просто ще почнат да питат къде живееш, какво работиш и как се издържаш и ако работиш нелегално или изкарваш по-малко от жизненият минимум ще те пратят да си вървиш за бг.
Можеш да дойдеш, да работиш, но в момента, в който не можеш да се издържаш имат правото да те екстрадират дори да си еС гражданка
Адресно се регистрираше лесно до скоро, но от 01. 01. 2015 г. искат договор за наем. Все пак, ако познати имат нотариален акт за къща и дойдат с теб, не вярвам, че ще ти откажат регистрация. не съм чувала за минимум за квадратни метри на човек, но ако имаш деца задължитрлно се гледа да има собствена стая, идват социални да ти проверяват дали е чисто и ако детето е под 14 г. Дали си стоиш и го гледаш, защото е забранено да се оставя дете само, а занимални, детски градини няма или не за всички. Училището свършва много рано и понякога преди 13 ч., немските майки идват с комбито и си взимат детенцето, а после си го гледат и разкарват по спортове, частни уроци и тем подобни. Те работят предимно половин ден, а мъжете им хранят семейството.
Ако не живееш така си под наблюдение. Ако си без мъж като самотна майка си под наблюдение и идват директно питат кой ти гледа детето като си на работа.
Ако си постоянно пребиваваща, немците могат да ти вземат детето, ако няма друг родител. В Холандия, Великобритания две отнети деца и вече осиновени, но немците ги пращат в Бг на баби, баща ако има, не им се занимава....малко са си още расисти, казвам го съвсем отговорно....вярват, че крушата не пада по-далеч от дървото и не искат повече паплач в страната си, а българин и румънец е синоним на паразит, защото в началото съжаляваха разни хора и пуснаха някакви помощи на отделни хора, но не от задължение, а защото отделни служители субективно решават от жал, а и до това лято все още имаше дела от румънски цигани, на които им била отказана помощ. Европейският съд обаче реши, че нямаш право да искаш такива помощи, ако не си постоянно пребиваващ и ако дори отидеш в страната с подобни подбуди се смята за измама, така че си го избий от главата да работиш 1 г. В Мак Доналдс и да те издържат цял живот и то с отрочето....това го няма никъде!

143.   Не ме разбирайте погрешно аз не отивам там за да взимам помощи. Аз искам да отида някъде където ще ми се оцени труда и ще ми се плати за усилията. Аз съм на 25 и исках да разуча и за тея неща. Питах и от гледна точка че аз до сега не съм пътувала на никъде и като ми казаха че имало еди какво си можело еди какво си и реших да питам. Много полезна информация ми давате тук за което ви благодаря. Имам толкова много въпроси, но като не знаеш как точно седят нещата там и не можеш да си правилно въпроса. И всяка една информация каквато и да е тя ще ми е от полза. А как седят нещата с градините и училищата?

144.   143, а как да те разберат хората, като в 3 поста 4 пъти споменаваш думата "помощи"? ти не питаш за работа, за език, за заплати, за данъци и др., а за помощи :-) нормално беше да получиш такива коментари :-)

145.   До №139/143 - детето го извеждаш от страната, само със съгласие на другия родител. Декларацията може да бъде с определен срок или безсрочна, заверена от нотариус. А за гражданството ти го е обяснила много добре дамата, която живее там. В общи линии в твоя случай, поне както изглежда към момента, можеш да забравиш за такова. Първо се снабди с декларацията от бащата, защото можеш и да не успееш.

146.   143 - „Аз искам да отида някъде където ще ми се оцени труда и ще ми се плати за усилията. “ - тогава защо питаш за помощи?
Аз в първия ти пост ти казах какви са ти правата - имаш право на детски от 150 евро, дори детето да не е при теб, но само ако се осигуряваш и ПЛАЩАШ ДАНЪЦИ в страната. Това е всичко и е достойно и можеш тези пари да си ги вземеш с високо вдигната глава.
Колкото до това колко щял да ти се оцени труда???? Ти от Марс ли падаш - ниско квалифицираният труд НИКЪДЕ не се цени. В страни като Германия има и известна доза национализъм, колкото и да отричат - ще работиш най-долната и ниско платена работа. Най-големият разход там е жилището, а ако имаш кола - и тя. Това им изяжда над 40% от дохода. Един киловат ток в Берлин е 33 цента. В края на годината получаваш една изравнителна сметка от 2000 евра, които ТРЯБВА да преведеш до един месец, защото ток не се чете всеки месец, а се плаща такса, в зависимост от потреблението в минали години.
В Германия както си стоиш и си спокоен, идват сметки и данъци от няколко хиляди. Държавата е безкомпромисна що се отнася до данъците, а здравната осигуровка на месец е от 250 евро нагоре, а за самоосигуряващите се е 350 евро. Едни 1500 евро ЧИСТИ си трябват, ако си сама, за да живееш нормално, а повечето НИСКОКВАЛИФИЦИРАНИ българи взимат 800-1000 евро, АКО ИМ ПЛАТЯТ. Погледнато от България това са много пари, но като живееш в Германия трябва да плащаш техните цени. Едно кило домат ти е 2, 90 евро в момента - няма да ядеш ще кажеш домати, да ама и мандарините са толкова, и ябълките, и портокалите - все нещо трябва да се яде.
Отиди да си пробваш късмета, няма да те спирам, но не търси социални помощи и не взимай детето със себе си, а първо се установи, виж как стоят нещата, ще намериш ли работа и ако намериш - ЩЕ ТИ ПЛАЩАТ ЛИ. Виж как си с език, къде ще учи това дете, къде ще ходи на градина, наеми си жилище, виж какви пари остават след това, но ако имаш 1 дете ти трябва жилище с две спални - хол, две спални, баня и тоалетна и кухня, или социалните ще те погнат - такова жилище в голям град върви от 700 евро нагоре, ами сметките? За да живееш в покрайнините ти трябва кола, иначе там е по-евтино. И още - НИКОЙ не иска да дава жилища на българи, защото НИКОЙ не иска българи да му разбият жилището и да не плащат наема, да си има проблеми - в момента е страшно експлодирал имотния пазар и който има жилище - има, за старите наематели има по-нормални наеми, защото имат добри договори и не може да им се увеличава наемът повече от 10% годишно, но новите наематели плащат пазарен наем. В Берлин за 1 година са се вдигнали наемите двойно..
Има градове като Мюнхен и Хамбург, където за 700 евро и един гараж не можеш да наемеш...
Има действително български семейства, които кретат в Германия - мъжът по строежите, жената чисти, но ти сама? Как ще си изкарваш за наем, за себе си, за детето си? Кой ще ти гледа детето като си на работа като е забранено да го оставяш само и няма нито занимални, нито градини - на ден можеш 4-5 часа да работиш, ами после? Ще взимаш 500 евро и какво? С това живее ли се?
Затова отиди - виж и сама си направи сметката, но не мъкни детенцето да се мъчи, защото си си въобразила, че някой на Запад си умира да ти оцени труда - толкова ще те оценят и така ще се отнасят към теб, както ние към циганите. ТИ за тях си на най-долната социална стълбица и дори под араби, негри и турци, защото те са отдавна там, знаят и езика криво-ляво. Успех

147.   Там има на кой да оставя малкия. А и да чесно изпадам от марс. До сега никога не съм питала за каквото и да е и никога не съм патувала. А и там двамата с моя ще работим и ще живеем на първо време при йората. За начало има кой да нипомогне. А за соц. питах защото така ми бяха казали а на мен не ми беше реално да ди кажа чесно. Зням че там ще започна от нулата. Най трудното ще е докати науча езика. А пълномощно ще ми даде бащата за детето. А самото пълномощно като изтече къде трябва да го подноея? В България ли трябва да се върна или от там може. А е пълномощно защото баща му е в Испания.

148.   147 - пълномощното БАЩАТА може да го поднови в Българско посолство или консулство в Испания и да ти го прати или в България при нотариус. Може и при посещение в Германия да скочите до консулство - не това ти е проблемът.
Успех все пак и дано имаш кой да ти гледа детето, това е най-важното, а другото сама ще трябва да оправяш и решаваш - пълнолетен човек си, искаш в Германия, но това е отговорност - оправяй се.
Честно казано малко ме е жал за теб, защото си личи, че отидваш с големи надежди, голямо желание, може би и от липса на друга перспектива и отиваш като напълно зависим човек и с много пясъчни кули в багажа, а не си сама - предимно става дума за бъдещето и живота на твоето дете.
И все пак се надявам, че ще успееш и се моля хората, на които доверяваш всичко да не те излъжа и използват.

149.   Здравейте,
искам да попитам нещо и много ще се радвам ако някои ме ориентира.
От година сме с Германия с моя съпруг. Той работи още от началото и е осигурен. Аз също съм здравно осигурена с него, но не работя, а и в момента съм бременна в 6 месец. Може ли някой да ми каже на какво имам право в моята ситуация.. майчинство, детски или нищо?
Много Благодаря предварително!

150.   До 149, имаш право на безплатно раждане и за детето няма да плащате допълнително здравни, което е голямо предимство все пак, НО САМО АКО е осигурен в държавните фондове (gesetzlich versichert) - при частниците плащате за детето към 150 евро отгоре . Ще получиш 150 - 180 eвро детски или по-скоро мъжът ти ще получи (ти нямаш право!), а ако си гледаш детето без да ползваш детски градини и ясли - още 100 евро, но за тях допълнително трябва да се интересувате как става (Erziehungsgeld) се казва. Могат и да паднат малко данъците на мъжа ти, но няма да е много - консултирайте се със Steuerberater.
НЯМАШ право на Майчинство, защото не си социално осигурена и не си работила. Не е като у нас да има социално майчинство например. Няма и пари при раждане. Ако сте социално слаби, ще дойде на място социален работник и ще ви се даде някаква помощ, но ще сте непрекъснато под наблюдение и няма да е повече от 200-300 евро, а след като спреш да кърмиш ще почнат да те натискат да си пускаш детето на ясла и да почваш да работиш като чистачка или друга неквалифицирана работа като ако отказваш, ще ти режат парите и ще те заплашват. Ако нямате отделна детска стая за детето, търсете ново жилище, защото и тук социалните работници ще гледат. Ако идва майка ти да помага, задължително кажи, че е само на гости, защото веднага ще отворят тема как живеете толкова хора в жилището. За две деца се искат три спални, за вас се искат две спални хол кухня и санитарни помещения. Не можеш да кажеш, че детето ще спи при вас или в хола. Кажи задължително, че търсите голямо жилище. Тук можете да искате съдействие за социално жилище, има в бившото ГДР, но в големите и скъпи градове няма вече такива.
След раждане ще ти се назначи т. н. Hebamme искаш или не искаш и ще идва у вас да ти дава съвети, но не само това - ще гледа дали е чисто, топло, дали имате място, какви хора живеят у вас, ти дали се грижиш за детето.
Като българи сте подозрителни и ще сте под наблюдение, особено ако искате някаква помощ извън детските, което е нормалното.
Права иначе не разбирам какви търсиш? Ти не работиш, нямаш право на майчинство, на пазене на работното място...а идея - бащата може да си вземе бащинство :), но работодателите са много строги и може да си загуби работата. Нормално е обаче 2 седмици да си вземе отпуск, полага му се и няма да има с това проблем.
Гледай си детенцето и си свиркай. Така живеят повечето немци, не знам какъв ти е доходът, но е социално прието майката да не работи. Все пак имай предвид, че средната работна заплата е 3500 евро в Германия и повечето семейства си ги имат, повечето немци си ги изкарват.

151.   До 149. Отиди в Jugendamt. Там всичко ще ти обяснят. Вземи от там формуляри за попълване. Вземи ги в два екземпляра, ако сбъркаш нещо, да имаш. 184 евро месечно са детските от първия ден до 18г. Също имаш Elterngeld от 300 евро месечно за първата година или по 150 за две години, по твое желание. Аз те съветвам да вземеш 300 за една година. Ако след това детето не тръгне на ясла, имаш право на Erziehungsgeld по 150 месечно до навършване на три години. Ако по някое време тръгне на ясла, спират тези 150. Ако искаш ясла, записвайте се от рано, че с местата е по-зле дори от бг.

Тези неща не стават автоматично. Попълват се документи и се подават, но това е след раждането, става САМО с акт за раждане. Има срок от три месеца. Аз си бях попълнила документите към края на бременността и като се поокопитихме след раждането мъжът ми ги занесе в Jugendamt. Ако ви върнат за нещо, няма страшно, ще го набавите и това е. Ако искаш да си 100% сигурна, че всичко е точно, попълни ги и иди там да ти кажат има ли да допълваш нещо. Не е нужно да тичате веднага след болницата. Изплащат ги до 3 месеца назад накуп.

Това го казвам от пресен опит, в момента съм по майчинство.

Имаш ли вече акушерка? Полага ти се от здравната каса акушерка, която прави домашни посещения след раждането и те преглежда как зарастваш, тегли бебето и помага по всички въпроси, свързани с него. някъде 5-6 пъти идват докъм края на втория месец, както се разберете. Това се поема от касата, не трябва ти да ? плащаш. На немски е Hebamme. Разтърси се в интернет коя е наблизо до теб или пък работи в клиниката, където ще раждаш и си избери. Хубаво е по-рано да я ангажираш, защото са доста плътно заети. Ти поне веднъж ще се срещнеш с нея преди раждането и тя ще ти обясни каквото те интересува по бременността и след нея.

Също по каса имаш подготвителен курс за раждането. Може сама, може и с мъжа ти да го правите, той ще трябва да доплати, при нас беше 65 евро.

Дано да е наред всичко с теб и с бебчето! Лека бременност и всичко хубаво за раждането!

А! извади непременно международен акт за раждане. много си струва.

152.   Понеже прочетох по диагонал един преден отговор: нямаш задължителна акушерка. По избор е. Никой няма право да влиза у вас, освен полицията. Ние живяхме първата година в две стаи, кухня и баня. Разбира се, че детето ще спи при вас, който пише нещо друго не е имал деца досега. Няма изискване за самостоятелна стая, има за квадратура, по еди колко си на човек да се пада и не по-малко. Но предполагам ги покривате. Не ги мисли разходите. Гледай си здравето сега. Бъди спокойна.

153.   Много Благодаря за отговорите на 150, 151, 152 Много са ми полезни, сега поне имам някаква представа.

154.   До 149.
Здравейте,
това, което е написал 151 е напълно вярно.
Имате право на детски - 184 евро, Elterngeld - 300 евро за 12 месеца. Само допълвам, че след вашите 12 месеца и мъжът Ви има право на Elterngeld 2 месеца (65% от възнаграждението му - минимум 300 и максимум 1800 евро). В Германия не е като в България и съпругът Ви ще може без проблем да излезе в Elternzeit.
След 14 месец и в случай че не можете да си намерите държавна ясла (?ffentlich gef?rderte Einrichtung) имате право за 22 месеца на 150 евро на месец Betreuungsgeld.
С това мисля, че се изчерпват социалните Ви придобивки.

155.   154 обобщи ПОСЛЕДНАТА информация по темата (Януари 2015). Имайте предвид, че всяка година се изменят нещата, приема се нов бюджет, НО като цяло данъците, които ще платите са по-големи. Днес чета, че решили да облекчат семействата с деца... със 150 евра на ГОДИНА от данъци. Смях и подигравкИ.
Аз в България си взимах 2 години майчинство, първата година над 1500 лв, втората година си почнах работа и майка ми излезна в „майчинство“. Пробвайте мъжете ви да отидат в „майчинство“ в Германия и ще видите как след някой и друг месец работодтелят ще намери начин да ги освободи под някакъв предтекст. Аз В ГОЛЯМА фирма съм декларирала писмено там, че не съм бременна и устно, че нямам приятел и намерение да имам деца. Законите са такива, че за работодателят е катастрофа, ако някой отиде в „майчинство“. Германките знаят, че ще ги изстрелят в небитието след 3 г. „майчинство“ и затова гледат да нацъкат второ в това време. Имахме уникален случаи - една беше отишла в майчинство преди въвеждането на компютъра във фирмата масово (нашата родила 3 едно след друго, беше това преди 10 г.) и идва си жената - работи 3 дни, дадоха ? обезщетение и я изгониха - всички доволни, и без това мъжът издържа семейството. Там мъжете, ако не могат да си изхранват семействата достойно се самоубиват дори, биват подложени на обществен натиск, а после идва държавата да ти вземе и малкото под формата на 50% данък наследство :)
В България данъци плащаме 10%, а от капиталови приходи - никакви, данък наследство нямаме и каквото сме постигнали с мъжа ми отива на 100% при децата ни - възможно е трупането на капитал поколения наред. 150 евра данъчни облекчения ГОДИШНО немците могат да си ги сложат в...., а в същото време дават на гърците милярдчетата - не, мерси. В Германия има семейства, които живеят в мизерия, минималните заплати не се плащат, но те гърците тръгнали да финансират.
Живяла съм в Германия, УЧИЛА съм там мъжът ми е немец и ще ви дам един съвет, ако искате ме случайте - не разчитайте никъде на помощи и тем подобни. От 15 г. социалните са ги орязали до жизнения минимум, а данъците растат непрекъснато. Да, търсете си правата, ако ви се полага нещо, но не ходете в чужбина без нужните пари, без начин да се изхранвате ДОСТОЙНО сами, което в Германия значи поне 2600 евро на семейство с ЕДНО дете, а в градове като Мюнхен и Хамбург толкова ти е само наемът. За да вземеш чисто тези пари си вкарал още толкова в държавата, а 5 бона заплата бруто малцина българи хващат. Отивате да живеете в страна с висок стандарт на живот и ако искате да сте част от това общество, не да живеете в паралелно - ТРЯБВА да имате нужните „джобни“. Свекърва ми взима пенсия 2300 евро, вие ще ? я внесете, за да зимате един ден 300-600 евра. Отделно виждате какъв им е стандартът на хората - един човек живее с тези пари, а вашият семеен доход колко е? Масово на българите им идват такива изчисления от пенсионните и не вярват, ама такава ще е пенсията, защото такава ще е демографията. Немците са се примирили, знаят си хората и се подсигуряват, а вие разчитате, че като остареете ще дойдете в България на евтинко, само че след 40 г. у нас няма да е евтинко и стандартът ще е същият, а хората ще са си построили къщи и апартаменти, ще си ги гледат децата им по български, докато вашите имоти дали ще ги има е под въпрос, а в Германия НИКОГА не можете да станете собственик на каквото и да е било недвижимо имущество. Въртене в кръг! 183 евра детски ще ги опуквате в Лидл за две пазарувания, но бъдещето и перспективата ще сте си продали от евтино по-евтино.
Имайте достойнство, за Бога - никой не ви чака с отворени обятия, ако ще точите социални помощи под каквато и да е форма.
154, не знам дали ще ме чуеш, но те съветвам да направиш възстание, но да намериш ясла и детска градина за децата си, защото с тези 150 евра не поддържаш интеграцията, а правиш мечешка услуга на детето си - то тряба да учи езика, за да има НЯКАКЪВ шанс. Преди да тръгне на училище търсете и квартал с добри училища и без чужденци, за да не се завъртите в затворения кръг на емигранта - майка чистачка баща работнк - аз „Харцер“ трето поколение. Огледайте се до къде ги е довело емигрантите преди вас цоцкането на помощи - навремето е имало дири какво да цоцкат, днес помощите са мизерия - пълна скръб и безперспективие - веднъж на помощи, винаги на помощи! В Германия има и друг, по-голям проблем - на работещите бедни, които плащат социални осигуровки и данъци, за да има за вашите помощи - тези хора ви мразят меко казано дори вие самите да сте сред тях, защото им подбивате трудовия пазар.
В момента на немците им е хрумнало да инвестират в образование и имоти - пращат си децата по интернатите, което преди не беше така. Увеличава се разликата между богати и бедни като 8% от населението притежават над 80% от националното богатство ВЪПРЕКИ огромните данъци за тях. Богатите се измъкват с разни врътки, средната класа е дойната крава на социалната държава, качественото образование вече е с пари, КАЧЕСТВЕНИТЕ имоти вече не се дават под наем. Купихме с мъжа ми там доста имоти преди 2 години - цените им са се качили ЧЕТИРИ ПЪТИ и не ги даваме нито под наем, нито живеем в тях - така правят много хора и наемите се качват до небесата, защото наемите са фиксирани и никой не може да изгони наемателите. Това ви е следващият проблем - как да си намерите жилище с тези деца като никой не е луд да ви даде като не може да ви изгони с домочадието ви.
Сложен е животът прост, ако искаш да си интегриран, част от обществото и ако ще 1000 евра да ви дават майчинства, детски-метски пак сте на дъното. С тези пари изравнителната сметка за ток и вода не можете да покриете, камо ли да платите за уроци на децата си, а и здравеопазването им се разваля вече, но това е друг въпрос, които не искам да засягам. Мислете тройно преди да се набутате в чуждата държава заради няколко стотин евра детски и други глупости

156.   До 155.
Аз просто исках да обясня на хората какво им се полага по закон, а не да изливам излишни житейски откровения.
Аз също съм завършил висшето си в Германия, след което се завърнах в България и работих там 5 години за една немска фирма.
Сега от 1 година съм пак в Германия и работя за същата фирма в централата.
Мисля, че доста добре съм запознат и с живота в Германия и с този в България. Не мога да се оплача от нито един от двата. Всеки си има предимства и недостатъци.
Смятам, че всеки трябва да реши сам за себе си.
Според мен едно семейство спокойно може да се оправи и с 2000 евро на месец, при това в някой скъп град. В градове от NRW например спокойно можеш да минеш и с 1600 - 1700 нето. И това е ако имаш дете. Ако сте семейство без деца, нямате никакви проблеми с тези пари. Стандартът ти няма да е мн висок, но за наебходимото ще ти стигне.
Пак казвам, всеки си знае сам. За един едни пари са много, а за друг малко.

157.   156 „Според мен едно семейство спокойно може да се оправи и с 2000 евро на месец, при това в някой скъп град. “
Ти шегуваш ли се?
За семейство с деца си трябва и жилище! С два бона на месец могат да живеят 1 човек и куче :)
Моят девер и жена му нямат деца, доходът им е 4500 евро някъде, не плащат наем и пак мрънкат - в Германия културният живот е скъп, почивките са им задължителни и тем подобни. С два бона 4 човека можеш да изхраниш С ЛИШЕНИЯ и без прибиране за Коледа до БГ дори, но не повече - то тогава си стой в България, поне храната ще ти е качествена.
Ние с мъжът ми сме се махнали не само от там, но и от Западна Европа като цяло, защото минахме в много високи данъчни категории и последно стигнахме 70% данък осигуровки. Не живеем в Германия от 8 години, но тяхното НАП още търси мъжът ми за възможни измислени данъци и ние трябва да докажем, че нямат право. Наскоро ми вика мъжът ми да съм била взела гражданство - НИКОГА, само за данъци ще ме преследват, а и нямам право, защото отдавна не живея там, но и да имах - НИКОГА просто, по-добре е човек да е грък в днешно време. Взех си дипломата, на другия ден бях минала границата.
Има там три категории хора - богати, които мислят как а измамят държавата да не плащат данъци, а в краен случай завършват в затвора и за подигравка, защото са изкарвали пари, средна класа - дои се до кокал, неискащи да работят - цоцкат няколко стотин евро на месец, гледат RTL, държавата им плаща режийните и живеят на гърба на горните две класи, а ако мамят - нищо, душевно болни. Милионери и милярдери отдавна са напуснали страната и ще ги видите в Женева да се разкарват безцелно и да си харчат парите, вместо да правят нещо продуктивно. Наскоро въведоха и данък наследство за предприемачите и само гледайте как всички фирми се прехвърлят на Stiftung-и в Люксембург и Швейцария и пак богатите няма да плащат, но за средната класа няма измъкване, а ако им хрумне и сирийци могат да ти тупнат в съседство, какви им дреме, че имотът ти губи 2/3 от стойността си - данъци обаче искат и преследват.
Данъчната система е най-сложната в света. 2/3 от цялата литаратура за данъци е на немски език, а ако ги поставим листата с данъчното им законодателство един върху друг се стига до Луната.
За нормално съществуване в богат голям град на смейство си трябват над 5000-7000 евро НЕТО. Не говоря за луксове - просто за режийни, хубаво жилище, частни уроци на децата, спортове, две коли... и могат тези пари да не ви стигнат - ако искате да сте част от обществото, ще трябва да изкарвате парички.
За да живеем с мъжа ми на стандарта в България ни трябват в Германия над 20 000 евро месечно и пак не е сигурно, че ще стигнат, защото само социалните за персонала ще глътнат половината, а и минималната заплата като платим...
Като студентка съм живяла с 1200 евро, 400 евро ми беше ДЪРЖАВНОТО общежитие, плащах такси известно време от 550 евра на семестър 100 евро други такси, транспорт, учебници, ядене, здравни и си ходеха паричките, ти пишеш с 2 бона, че семейство ще храниш :)))))
Пак ти казвам - два бона са за 1 човек с куче, а за семейство трябват повечко „джобни“

158.   Без да ми се обиждаш, но твоите сметки са груби изхвърляния.
За да взема едно семейство 7000 евро нето в голям град, то годишното му бруто трябва да е около 152. 000 евро.
При положение, че сама казваш, че в повечето случаи жените не работят, имаш ли въобще идея какъв процент от немците вземат подобна заплата.
Пълни дрънканици!!!
Казвам ти го защото съм на позиция от среден мениджмънт и стъпката до висшия мениджмънт не е много висока. Та знам колко вземат управителите ни.
Фирмата ни е една от най големите в Германия в бранша си.
Ясно е, е в България се живее по добре с подобни пари от колкото в Германия, но не дай си боже да се разболееш от тежка болест (ти или някой в семейството ти), искам да те видя как ще се оправиш в България с болници.
Както и да е. Пак казвам... всеки си знае сам. За някой 2000 евро са доста пари, за друг за доста малко.
Ние живеем с около 3400 евро на месец и смея да твърдя, че живеем доста добре. Имам етаж от къща от около 140 квадрата, караме две коли и не се лишаваме от нищо. И пак ми остават доста пари. Жена ми дори иска да почва работа, а аз и казвам да не се мъчи, тъкмо поради това, че трябва да работи по 5-6 часа и да трепери децата да не се разболеят.
А относно културния живот... ако имаш деца, ще ти е ясно, че няма как да си всеки ден на театър или на опера (независимо дали в БГ или в ДЕ).
Ааа и пропуснах да кажа, че живеем в най богатата и съответна скъпа провинция в Германия.

159.   Ааа и само за информация да ти кажа, че такова жовотно данък и осигуровки от 70% просто не съществува в Германия. Направих си труда да сметка данъка и осигуровките на Steuerklasse 1 и 4 при 50. 000 евро заплата на месец. Процента е около 46%.
Погледнах и средната заплата на работещ в Германия за 2014. Тя е 41. 000 евро, което значи около 2100 евро на месец нето.
Ако теорията ти е вярна, то тази държава едва преживява... :):)

160.   159 - „Направих си труда да сметка данъка и осигуровките на Steuerklasse 1 и 4 при 50. 000 евро заплата на месец. Процента е около 46%. “ - това е само за сметка на служителя

Мисли и за частта осигуровки, които твоят работодетал плаща - говори се в Германия дори за т. н. „втора заплата“, защото разходите за 1 работно място стигат до 83% от НЕТНАТА заплата, която получаваш - тези пари пак си ги изкарал, работодателят не ги изкарва от своя си джоб реално, а в съседна на Германия страна, където последно живяхме действително имаше 70% данък осигуровки за най-високите доходи - Германия съм напуснала преди мнооооого години и не беше заради данъците тогава само, а беше заради липсата на качествена работа (криза имаше тогава, ако си спомняте, и Германия само преди няколко годинки беше болният човек на Европа)

Пишеш пак за средни доходи от 41 хиляди - да ама забравяш, че в развитите страни доходите от заплата не са всичко - 8-10%, които притежават всичко около теб си изкарват чудесни парички от наеми, акции и други инвестиции, но тези пари не се появяват в статистиката на Германия, а на Швейцария, където има кантони с 3% данък.
В България ВСИЧКИ разходи за едно работно място (работодател работник) са към 33% (грубо), а всичко над 2600 лв. се облага само с 10% данък, което е направо чудесно за хората, които работим много и изкарваме много пари, както и за работодателите, които плащаме заплати над тези 2600 лв, докато в Германия на предприемача се гледа като на дойна крава, ако успее ...и е за смях на близки и познати, ако не успее. Успелият предприемач е обект на завист и хиляди бюрократични проверки и процдури, а неуспелият може да осане и без здравна осигуровка и да си умре от някаква банална болест у дома.
В България отваряш фирма за 1 ден, в Германия ти трябват до 3 седмици само за да получиш номерчето от финансовите, ако не забравят :) и ООД да отвориш значи да 50 хил. евро застопорени пари. В момента, в който искаш повече от средното, трябва да напуснеш Германия. В момента в който си под средното -трябва да напуснеш Германия, за да имат шанс поне децата ти, в момента в който си постигнал средното - само гледаш как повече от половината потъва в Берлин.
Пишеш за средни заплати, но нали разбираш, че в развитите страни имаш големи различия между доходите от работна заплата, докато в Източна Европа все още имаш едни от най-ниските нива на Gini Index - т. е. все още хората са сравнително равни по доход от работна заплата. Ти пишеш за средни 41 хил. евро, но вътре са и чистачката-българка, която чисти хотелски стаи за 3,50 евро на стая, вътре си и ти, вътре са и хората с 500 хилядарки работна заплата, които си умират от яд, че плащат такива данъци и осигуровки и мислят как да си докарат приходи от капирала си...скришно в Швейцария, а в последно време консултантите дори не им се занимава и живеят в Берн, но има и във Варна някои птици.

Виж, гъз знае 2 и 200. Моята начална заплата след завършване някога беше 5000 бруто (контролинг в Осрам) и не бях доволна, ти пишеш, че двама човека изкарвате 3600 евро и си доволен - то вярно зависи от града, в който живееш, но пък 4 човека не знам как могат да живеят с тези пари доволно - може би твоите разбирания са по-различни от моите, но виж поне средната класа там къде ходят на почивка, какви коли карат и тем подобни и с тях се сравнявай, на нас ако ни бяха достатачни тези неща и работата на заплатака да сме си стояли в Германия, но едно не мога да разбера - защо съветваш хората да живеят 3-4 човека с 2000 евро, когато твоето семейство живее с почти двойно повече?

За културния живот- благодаря, ама в София всеки ден нещо се случва, имам доста време през деня за работа и задачки, дори тук да пиша, защото в България имаме и детски градини, и баби, и занимални, а вечер сме на театър, дори на опера поне три пъти в месеца и на симфония . Билетите са със смешно ниски цени - на един фестивал за 3,50 лв. имаше билети за театър! Куклен театър за децата - 2-3 лв., дори и без пари, цирк за 5 лв. и има дори и без пари първия ден - спокойно е и не е претъпкано.

За здравеопазването - ами баба ми миналия месец два пъти ? спираше сърцето и два пъти я включваха на машина дроб-сърце и не знам си какво се казва (командно дишане сърце), лежа 1 месец в различни отделения и я спасиха, а е на 90 г. жената, има диабет, има хиляда болести - скенери, менери - НИЩО НЕ СМЕ ПЛАЩАЛИ, защото е човек с хронично заболяване и дори за легло не плащахме, а по Коледа в отделението за диабетици беше сама - имаше 1 шеф-лекар и 5-ма асистенти на нейно разположение.
Знаеш ли кога в Германия ще те лекува шеф-лекар - НИКОГА, ако си с държавна осигуровка (т.н. АOK-Schwein), ако си с частни и С ВРЪЗКИ - МОЖЕ. Моят съпруг така му правиха навремето операция с Шеф лекар - обади се наш познат на чичо си и ни ореди шеф-лекарят, защото асистентите там са палачи (често от България да си добият специалност). В България е забранено асистенти да те докоснат направо, в Германия ПРОТИВНО НА ЗАКОНА често асистенти оперират сами и не един такъв скандал имаше, защото 2-3 концерна държат 2/3 от болниците и работят на печалба хората. Не е нужно да казвам, че тези концерни принадлежат на Stiftung-и от Люксембург или Швейцария, който всеки месец изплащат на 1-2 немски фамилии МИЛИОНИ, спестени от твоето здраве като АОК-прасе.

Аз живях с такава осигуровка цели 5 години и само ми се наложи да ми направят две пломби, млад човек все пак - точно тези две пломби от сума ти други пломби ми се възпалиха, защото не ми бяха изчистили зъбите като хората и ми сложили неподходяща т.н. „пластмасова пломба“ - в България ми спасиха заъбите с пулпит и какво ли не, имам на единият само коронка, а в Австрия ми се наложи да отида на зъболекар - веднага били за вадене, за да се продадат имплантите, нали. Здравеопазването ако у нас е бизнес, на Запад е два-три пъти повече бизнес и се моли да не ти се налага....един немски заболекар има два кабинета един до друг с два стола и обслужва двама пациенти едновременно - така се работи в богатите градове Мюнхен, Хамбург, за да се избият парите за наема - хората идват не случайно у нас да си правят зъбите.
Как така точно „немските“ зъби ми умряха от всички пломбирани зъби?

Не умряха ли наскоро точно в Германия 13 човека от болнична инфекция? Миналата година не умряха ли в Шарите в Берлин половината бебета (над 30) в отделението за недоносени от такава инвекция? Не е ли болничната хигиена в Германия изнесена услуга, за да се пестят парички - учила съм като Nebenfach мениджмънт на болничните услуги - още тогава всичко се говореше да бъде аутсорснато, дори сестрите, а акушерката като професия изчезва, храната и прането отдавна са аутсорснати и дори медицинските сестри скоро ще изнесат във външна фирма.
Моите деца са родени в България в болница, в която никога е нямало болнична инфекция, защото ПЪРВО у нас хигиената в болничните е вътрешна услуга и има достатачно персонал - 3 санитарки на етаж, ВТОРО в България няма такова движение на хора от всякъде да докарват всякакви глупости от развиващите се страни. И трето - в България дори без да платиш можеш да изходиш от това, че те лекува истински лекар, не асистент от Иран.

И още теми, които не са ти изгодни да засегнеш. Доказано е, че в Германия произходът Е ОПРЕДЕЛЯЩ ФАКТОР за бъдещето на един човек - хората с родители-висшисти, почти автоматично биват допускани до гимназия, а после и до университет. Хората с родители-работници и емигранти нямат почти никакъв шанс!
Оценките нямат значение при това!
Свидетел съм как деца със оценки под Мн. добър чрез натрапване от родителите все пак биват пускани в гимназия, свидетел съм как по-богатите родители пускат децата си в частни гимназии, където им се пишат чудесни оценки и се завършва с Матура шанс за следване, а българчетата ги бият по училище, завършват Хауптшулето и после работят цял живот в пекарница за 450 евро базис!
Имам приятелка-учителка, чието дете не беше допуснато дори до Realschule, тя го прати в България при родителите си и то завърши елитна гимназия във Варна (СЪЩОТО, КОЕТО УЖ БИЛО ЗА ХАУПТШУЛЕ), а после от яд се върна в Германия и от яд завърши школото на Луфтханза за пилоти (в което много малко хора влизат изобщо) - такъв яд имаше в това момче, че не можеш да си представиш - мразеше ги направо, унижаваше ги, ако са по-долу от него, защото бой изяло много от тях навремето - говорила съм с него и няма подобряване и след като му минаха нужните години в Луфтханза отиде да работи в друга фирма - просто искаше да им покаже, какви хора изхвърлят....
Между другото...доста немци емигрират и са все специалисти и хора с образование, защото в САЩ тези хора взимат четири пъти повече и не плащат почти данъци.

Затова и съветвам нашите хора тук да си помислят многократно за майчинства и глупости и да не разчитат на подобни неща. Ако искат да живеят така, нека осъзнаят, че орязват шансовете за бъдеще на децата си. Бедността в Германия се онаследява, роденият беден завършва в 80% от случаите своят живот като беден. Социалните различия са много по-големи от в България, защото има една прослойка от 10-20%, които притежават директно или индиректно цялото национално богатство БЕЗ ДА ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ, докато останалите работят, за да издържат цялата държава барабар с хората, на които не им се работи, но никога не успяват да натрупат сами капитал или да оставят нещо на децата си, дори не успяват да се наложат, за да ходи детето им в гимназия и после в университет.

Помислете над тези неща, преди да съветвате хората да живеят с 2 бона като семейство, защото с тези 2 бона в Германия можеш да оцелееш, но не живееш..

161.   Моля ви се, отворете си една тема "Аз знам всичко за Германия" и си пишете в нея. Нека тук обсъждаме майчинството в Германия, а не цялата историко-културно-социална специфика!

162.   Подкрепям 161, няма смисъл да се пише вече в тази тема - цялата информация за „майчинството“ е горе, а който си направи труда да научи немски език, ще си прочете и останалите неща - на немски има всичко много ясно има немскоезични форуми, защо не се пише там?
Обичам тази страна, макар че отдавна си живеем в България - моите деца са наполовина немци, там са ме възпитавали, инвестирали са в моето образование, дали са ми най-важното в живота - научиха ме на дисциплина, честност, че си заслужава да работи човек, дадоха ми обща култура и ми дадоха ОБРАЗОВАНИЕ. Отидох с 40 евро навремето там, изтормозиха ме от работа (тогава така мислих), но ме пречупиха и веднъж минал през тази школа, човек в България например намира всичко по детски лесно и не само в България - навсякъде ще бъдеш успял.
Чета и гледам немски медии със съпруга си, знам какво е и настроението там, защото роднините ми са там, приятелите - отидете, вижте.

Последно от мен - Германия не се нуждае от нискоквалифицирани хора повече, без дори езикови познания да се оправят по институциите. Германия такива хора има прекалено много!

В момента има работа, защото конюнктурата е такава, така както преди 5-7 г. беше в Испания, но това не означава, че Германия ще ви гарантира лесен и сигурен живот и в бъдеще. И там младите хора масово работят на временни трудови договори, работят повече от регламентираното, няма да получат добра пенсия, данъци и система правят невъзможна инвестицията в недвижимости и трупането на капитал в повече от едно поколение сред нормалните хора (свръхбогатите си имат методи) и най-важното за вас - при следващата криза се освобождават първо чужденците.
Имат много проблеми и който е живял там по време на криза е видял и агонията на тези хора по време на безработицата след т. н. балон на „Новата Икономика“ (2001-2005 г. СВРЪХБЕЗРАБОТИЦА), през 2007-2008 г., когато завърших моите колеги записаха магистратура от една единтсвена причина - нямаше НИКАКВА работа за академици, но и за нормални хора - 2/3 от моите колеги напуснаха страната в посока Азия или САЩ. Аз бях една от напусналите, защото действително масово не виждахме перспектива повече в Германия. Германия е минала съвсем скоро през много болезнени социални реформи, заплатите са сравнително ниски в съотношение с производителността, хората не притежават недвижимо имущество и разчитат на държавата за пенсии и социална помощ, а държавата застарява...след 50 г. ще са по-малко от 70 мил. и на един работещ ще се пада един пенсионер - познато? В момента така е у нас!

По отношение на чужденците - не сме желани като цяло, а образованите се приемат много добре, но в първите 5 минути винаги те гледат с подозрение. Когато видят, че си учил в Германия или някъде на Запад усещаш, че стават съвсем други и не правят някаква разлика, но усетят ли те, че живееш на социални помощи, „майчинства“, глупости - само гледай! Усетят ли, че не знаеш немски, се озлобяват меко казано - особено необразованите немци и по-бедните, защото също са жертва на демагогия и популисти от вида на Сидеров и така както вие чувствате към ромите, така чувстват немците към вас - отхвърляне е меко казано. Те обаче не са жалостиви като българите, а не им е проблем да ви оставят без жилище, без работа при най-малкото колебание в конюнктурата, а от това лято и без социални помощи. Не един дом за бежанци е горял в Германия, не един турски магазин е бил взривяван организирано (13 чужденци така са обити само от 2-3 -ма луди преди години), ако сте тъмни по кожа дори, ако децата ви не изглеждат като техните или имат акцент - това е достатачно за бой и пак бой.

Отричат се публично от времето на Националсоциализма, но основата и на днешното общество са бабите и дядовците, възпитани някога от нацистите на дисциплина, на крайни вярвания -тези хора са нямали други ценности и са ги предали на техните деца, а те на своите внуци - никога няма да получите от повечето немци приемането, което заслужавате, дори да сте се интегрирали, образовали и знаете езика (а тук такива жени не питат за „майчинство“, който е интегриран знае къде да ходи, знае езика най-малкото). Ценностите от националсоциализма не са изчезнали, а са дълбоко в основата на обществото, защото тези хора са дали основата на съвременната Германия като икономика, ред, законност. Изобщо не им е жал и не им е проблем да ви откажат всякаква помощ дори да сте на улицата, не разчитайте на тях, на тяхната държава, дори не разчитайте, че ще ви платят - за тях това не е проблем - дошли сте им в държавата, но сте чужди хора и не ви дължат лоялност, честност.

Извод - отидете в Германия, вижте, но няма да завладеете, а без да усетите ще живеете в паралелно общество на отхвърлените и след 10 г. ще видите, че дори децата на вашите познати от България ще могат да учат висше в Германия, а вашите ще пекат хляб за 450 евро базис!
Поне при нас така беше - бях част и от църковната българска община, и на танци ходих, и на какви ли не неща - познавах почти цялата българска диаспора в града ни с над 6500 българи - ВСИЧКИ български студенти там бяхме родени и израстнали в България! ВСИЧКИ!
Децата на българските емигранти от 90-те, дори на смесените бракове... не учиха, а бяха пекари, фризьори, шофьори и най-тъжното - родени и израстнали в Германия не говориха нито хубав книжовен български език, нито книжовен немски език, а сленга от турци и араби, с които бяха израстнали в кварталите с много социални жилища.
Не говоря за изключения - говоря за ВСИЧКИ деца на емигранти НИТО едно от които не учеше с нас и нито едно не намираше, че образованието е важно за един човек. В рамките на 2г. ние бедните емигранти вече КАТО СТУДЕНТИ изкарвахме повече пари от тях, родените в Германия българи!

Успех и мислете, мислете два-три пъти преди да емигрирате където и да е било!
Всяка държава, всяко общество си имат проблеми и вас ви виждат като най-големият от тях!

163.   Здравейте- много полезна информация. Моят случай е с развитие във времето и сега имам казус
В България съм и си гледам сам детето, което е на 8 години. Жена ми е в Германия от 3 години на трудов договор и заради нея на мога да взимам детски в БГ, тъй като не сме разведени. От няколко месеца водим бракоразводно дело в България, което на първа инстанция ми присъди привремените мерки за детето. То е с тежка форма на дислексия и преместването му в чужда страна ще е катастрофая за него (има съдебна експертиза от психолози и петагози). Полагат се специални грижи от социалните служби у нас.
Как мога да разбера дали жена ми взема пари за детето, понеже разполага с паспорта му и акта за раждане- оригинали. Казаха ми, че трябва да сезирам германските служби за това, че детето на практика е изоставено от нея и не получава майчинска обич, подкрепа и средства за издръжка от заплатата си. Тя не споменава за това дали немската държава изплаща средства за гледане на детето 184 евро , които по право му се полагат.
Мога ли със съдебното решение да поискам сумата да ми бъда превеждана, тъй като в момента получих привременно родителските права.
През тези три години тя не е пращала пари за отглеждане на детето – не сме получили нито преводи, ното записи, дори колет с подарък за Коледа...
Питам дали мога да предявя изкане пред социалните служби за издружка със задна дата, както и детски добавки за детето през времето, което тя е работила там.
Тя е взела и немска здравна карта на детето, копие от която е приложила към делото за развод. Дори ми прати и намен такава здравна карта, което ме очуди – защото не ми е необходима.
От делото знам, че е кандидатствала и е получила социално жилищена половин цена с две спални, хол и мазе. Това заради детето ли е дадено или такива жилища се дават на самотни – като нея с трудов договор само.
Обърнах се с молба към Външно министерство да ме консултират. Те само съпроси ми задават и сега събирам редица документи, които да им представя, защото не разбирам немски и искам сезирането на несмите власти за това, че детето е изоставено при мен от майка си.
Вие какво ще ме посъветвате?

164.   Номер 163 - на 100% жена ти си прибира паричките от много години. Можеш да пробваш да я съдиш в Германия, но не знам как ще можеш да си го позволиш. Ако има адрес у нас - пробвай у нас. Обърни се към немското посолство в София с проблема си, поне ще те насочат.

За здравните карти - те ги дават в Германия за цялото семейство и това няма отношение, тя повече не плаща за вас, НО това е сигнал, че тя цоцка немските детски и е обявила детето, където трябва.
Можеш да се пробваш с бг. съд да я задължиш на бг. издръжка, но може би детските дори са си за нея, защото тя се осигурява там. Не мога да кажа - МНОГО СПЕЦИФИЧЕН СЛУЧАЙ!!!
Аз на твое място обаче бих се обърнала към немското посолство в София, те знаят и български - пиши писмо по пощата с казуса.
Адвокатът какво ти казва?

За годините, през които сте били брачни обаче не можеш да ? искаш издръжка или детските - знае ви някой как са ви били реално отношенията. От времето на развода се мъчи.

Личното ми мнение е, че ме е жал за теб и детенцето ти. Срам ме е като жена от такива жени като жена ти!!!!!
Не знам да има механизъм да ? вземеш детските в Германия...ако и ти беше там и работеше - щеше да взимаш парите, но си у нас...

ЖИЛИЩЕТО ОБАЧЕ НЯМА ПРАВО ДА ГО ИМА поне след развода и присъждането на детето на теб - ВЕДНАГА НА НЕМСКОТО ПОСОЛСТВО и ще има ИЗНЕНАДКИ :) може и да взима други помощи за инвалид-детето ви. ПОЧВАЙ ДА ПИШЕШ.
Намери човек с немски да напишете на социалните служби (Bundesagentur f?r Arbeit, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТУК Оrdnungsamt в града, в който живее с нейния адрес и лични данни!!!! ВЕДНАГА ПИШИ НА ordnungsamt, те са униформени служители на общината и са страшно сериозни, и глоба ще ? отпраскат ОГРОМНА. Влизат направо в жилището и като не намерят детски неща, като намерят нещата на някой любовник...ха-ха, ще има красоти, ще има изпълнения ) и на отдел HR във фирмата ?, защото тя е извършила в случая с жилището документна измама и могат да я уволнят за това.
Ако ми дадеш града, мога да ти дам няколко институции, на които да изпратиш с Български пощи обикновена поща си стига писъмцата на немски, те само такива сигналчета чакат и за такива неща дебнат. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДАЙ ТВОЯ АДРЕС И ТЕЛЕФОН, нямаш какво да губиш!
Много уважават писмата по пощата с подписче, дата на изпращане и такива неща. Това е методът!!!

165.   До 163
Браво на теб, че си такъв борбен и си гледаш детето! Ти, жена ти и детето: чии граждани сте? Ако сте само българи, то не може да се съдите по семейно право в чужд съд. Детските тя може и да взима. Обаче на теб няма да ти ги дадат, само на нея ще ги спрат. Защото ти и детето не живеете в Германия. За издръжка, дали със или без задна дата, както и за всичко останало вие сте под бг-законите и трябва там да се съдите. Ако сте обаче граждани и на други страни, тогава става друго. Ако искаш да ? спреш детските, просто сигнализирай на югендамта по местоживеене, че детето не живее в Германия и това е. Но немската държава няма как да се бърка в семейните дела на чужди граждани, не живущи в Германия или да защитава чужди деца, живеещи в чужбина. Но не се отказвай в бг да си търсиш издръжката! Успех във всичко.

166.   165, не се изисква детето да живее в Германия, за да се получават детски, а само да там да се осигуряваш и да си плащаш данъците! Най-вероятно хората са български граждани по подразбиране. Той не може да я осъди за издръжки преди да са се развели, а немската държава много добре може да я изгони от социалното жилище, което ? е дала, както и да ? запорира от заплатата издръжката, която Авторът е получил присъдена от бг. съд

167.   не може да ? запорира, къде ще отидат парите? или финанцамт ще ги превежда на детето в бг??? германия има 80 млн свои граждани, тя не се грижи за всички 8 млрд земни жители. ако ? вземат социалното жилище, това как ще помогне на детето?
и ако мъжът получи дас алайниге зоргерехт и той не живее в ДЕ, тогава майката няма право на детски и детето също няма право на тях, не и от немската държава.

168.   Много сте мили – благодаря за бързият отговор.
Ние сме български граждани. Тя остана при мой познат, да работи – той управлява ресторанти във верига Маурициус- Бьоблинген и му трябват сервитьорки, а не адвокати и строителни техници като мен... така, че какво става там ми е ясно. Не ми бе ясно, че взима парите за детето и не ни ги праща. Явно е искала да ме постави в положение да се откажа от детето по финансови причини. Отделно, че се разболях и спрях да бягам, после да ходя, после да стоя на краката си и на края във инвалидна количка... да ама не- изправих се на краката си и каквато и модерна автоимунна болест да ми лепват пак оздравях и проходих. Тя се надяваше да стана инвалид или да умра, че да получи всичко.
Сега Съда видя каква майка е и как се грижа аз за детето без нейна помощ ми присъдиха още в самото заседание привремените мерки за родителските парава. Така, че ще го получа на хартия едва края на месеца. Тя що обжалва родителските права, но привремените мерки и развода ще са в сила и няма да има повече основанието да има голямо жилище. Предполагам от узнаването на решението за нея ще важи правилото да върне социалното жилище. Предполагам тогава ще имам правото да получавам и детските за сина ни. За сега няма да пиша писмо до службите, а ще изчакам месец да получа и документите с правата си и тогава ще ги сезирам. Ще Ви бъда много благодарен ако ми дадете адреса на службите в Бьоблинген. Сигурен съм, че ако имам правото на сумата, която е получавала до момента от детските за детето, социалните ще я вземат от нея и ще ми я пратят, тъй като през това време тя е плащала осигуровки – 31 месеца до момента.

169.   До 162

Уважаема г-жо, прочетох с огромен интерес целия форум (около 100 стр. А4 ), не защото съм търсил инфо за майчинство а заради подробните, адекватни и прецизни Ваши коментари относно спецификата на живота като цяло в Германия. Почти всичко за майчинството, детските, пенсиите и социалните добавки е написано в този форум, на ясен и разбираем език и тези които се интересуват могат наред с официалните канали за информация и Вашите коментари тук да сглобят "картинката" и да си отговорят на въпросите! Това което почти липсва в българското интернет пространство и форуми е информацията която Вие давате, като анализ, реалности, перспективи и съвети, които аз споделям и съм на едно мнение с Вас! Този вид информация е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ценна за хората които имат намерение да емигрират, работят, пребивават, раждат и т. н. в Германия, друг е въпроса че едва ли повече от 5-10% ще я разберат, осмислят и вземат решение на база Вашите коментари (поне такъв е извода ми като чета другите въпроси и коментари, което е тъжно). Всичко което сте написали във коментарите си, отговаря почти на 100% на истината, което Ви прави чест защото малко хора ще оценят времето което сте загубили да пишете тук, хронологично структурираните мнения, подредената и изчерпателна информация и не на последно място стила и граматиката в писането! Така че продължавайте в същия дух, дори и един човек на месец да осмисля Вашата информация и съвети, това ще е достойно постижение, защото ще има един наш сънародник по-малко, който ще се провали, загуби пари, семейство и т. н.! Не обръщайте внимание на язвителните коментари срещу вас, на тези хора които не им харесват са или вече прецакали се по един или друг начин в Германия, или такива които са в България и са се навили за "Германската мечта" с идея да пътуват скоро - Вашите коментари просто им развалят картинката в съзнанието и се чувстват зле!
Аз съм пътувал 7-8 пъти до Германия през последните години като турист и като спортист! Имам доста лични впечатления, познавам доста хора които живеят и работят в Германия и от разговорите си с тях (не за забележителности, магазини и коли), получих много и ценна информация за живота в Германия която съвпада с вашата тук! Освен това чета много за история, икономика и геополитика, т. е. имам и доста друга информация която пак съвпада с Вашата.
Преди около 2 години в търсене на по-стабилна перспектива за мен и семейството ми (имаме 2 малки деца), поставих Германия на първо място в списъка, като дестинация за работа, установяване и развитие. Тук в БГ имамеме Апартаменти, коли, вили, двамата сме с Висше образование, имаме квалификации, опит, езици, но деградацията в обществото, смяната на ценностите, простотията, наркотиците при децата и т. н. и т. н. ме провокираха да потърся вариант чужбина и да се подготвя за него, след едно щателно ПРОУЧВАНЕ! Да, проучване, подробно, без емоции, надежди, химери, красиви обещания и самозаблуди. През цялото проучване, всичката събрана информация подлагах на анализ и сравнение, никога не са ми били в целите детски, майчинство (въпреки че скоро ще си правим и трето дете... ), соц. помощи и тем подобни. Ако ги има, ОК - но не са цел! На пишещите тук, както повечето Българи - емигранти или кандидат такива, неясно защо, им стигат едни голи цифри, за размера на детските, майчинските, помощите, пенсиите, заплатите, наемите, горивата... и т. н. и с още малко инфо от типа този каза - онзи рече, сядат и започват едни кръчмарски сметки за бъдещите приходи и разходи във ФРГ, в едно, със самонавиването и самозаблудата за един бъдещ успех!? !? ! Да ама НЕ!
Факт е че ако заминем и се установим в Германия със семейството ми, въпреки дипломите, езика, и не малкото пари с които мислехме да заминем, ние щяхме да бъдем поставени рано или късно (до 2-3 год. максимум ) от системата, на едно от долните места в класовата стълбица, далеч от средната класа. А факта че на нашите деца ще се гледа като на 2-ро - 3-то, качество и ще бъдат отрязани от образование и перспективи - директно затвори пред нас страницата Германия!!! Ние все пак искаме да живеем, не да съществуваме! Да работим за да живеем, а не да живеем за да работим. Пред човек има стотици възможности за избор, какво ще избере е въпрос на преценка и анализ, и че е умен човек който се учи от грешките си е така, но 2-3 пъти по умен е този който се учи от чуждите....

Като цяло Вариантите за УСПЕХ в Германия се свеждат до:

1. Заминаване с много пари - от 300-400 хил евро нагоре, с разумно харчене и инвестиране!
2. Заминаване на Работа САМО на мъжа или жената - взимаш каквото можеш, икономии на макс и издържаш семейството в БГ!
3. Заминаваш с голяма заплата (5000 Евра нето и нагоре ) и предварителен договор и след 2-3 години като спестиш, взимаш семейството си да живеете като средна класа, ако си готов на компромиси с бъдещето на дацата...
4. Собствен бизнес - с много греди, уловки и късмет и пари за старт, успех имат 5-10%.... а истински успех сигурно доста под 1%!

Всички останали варианти са в графата НЕУСПЕХ в различна степен, от частичен до тотален!

Тези които ще ме обвинят че съм "теоритик", че нямам смелост да пробвам, страхлив и т. н. , трябва да знаят че за моите 40г. съм живял в Зимбабве, в Испания и малко в Гърция, наясно съм с манталитета и оправданията на нашите по света.

Поздрави и успех на всички, но както казва дамата МИСЛЕТЕ - не се самозаблуждавайте!

170.   Добър ден.
Аз съм на 24 години и съм студент последна година редовно обучение, следвам в България. Родителите ми са в Германия от около 14 години.
Въпросът ми е дали могат да получат детски добавки от това че уча, в България.

171.   н. 170 - трябва ти преведена и легализирана бележка от университета, че учиш и родителите ти ще взимат детски за теб до навършване на 25 г.
Виж колко месеца остават още до рождения ти ден.
По принцип обаче не съжалявай, че си пропуснал кой-знае какво, защото чак това лято категорично съдилищата решиха, че ЕС-граждани, които работят и ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ във втора ЕС-държава, имат право да взимат детски там. Всъщност си изпузнал към 6 месеца...преди даваха на посоки детски, но едва от това лято бяха осъдени и КАТЕГОРИЧНО са длъжни да дават детски на хора като родителите ти. С две думи - не сте виновни с нищо, ако до сега не сте получавали парите, а просто е нямало правило да ги задължава да ви ги дават и най-вероятно щяха да ви ги откажат.
ВНИМАНИЕ - ако родителите ти не работят на трудов договор или не се самоосигуряват, а работят на черно - те нямат право на тези пари

172.   от 162 до 169 - Здравейте, с удоволствие прочетох Вашия коментар, и чак тогава видях, че е адресиран към мен! Поласкана съм от вашето одобрение, макар че не пиша заради това, а просто се надявам действително да помогна на хората с някаква информация - РЕАЛИСТИЧНА и от собствен опит, вместо да им продавам грешни мечти, както правят множеството емигранти, които ги е срам да си признаят, че са грешали, а и нямат вече пари и връзки да се прибарат у нас и да започнат на чисто.
Живяла съм и много бедно в Германия като студентка и съм имала контакт и с такива хора, които буквално нямаха пари да си купят АВТОБУСЕН билет и да се приберат. Само ако държавичката ни пусне безплатни ЕДНОПОСОЧНИ билети, съм убедена, че поне 100 хил. емигранти ще се приберат само за 1 месец, защото в момента се лутат като бездомници по Европата и нямат пари да се приберат. Да не говоря за другите, които едвам свързват двата края и дават повече от 50% от НЕТНИЯ си доход по наеми.
Няма какво да допълня към коментара ти, номер 169, освен че дори сумата от 400 хил. няма да ти помогне да се интегрираш в немското общество. Да, ще ти е някаква сигурност, но с пари в Германия приемане в обществото не можеш да си купиш, а за съжаление мнението им за българите е до такава степен предубедено, че на първо време те изключват и гледат с подозрение. Аз съм омъжена за немец, половината ми роднини така са в Германия (ние живеем в България вече и заради причините, които ти сподели!) и пак ме посрещат с подозрение - говоря езика без акцент, завършила съм в Германия и съм работила много години в голяма немска фирма и ви гарантирам, че подозрителното и снизходително отношение не се променя поне за новите запознанства. След 6 месеца по-интензивен контакт все пак те приемат (ако не си им откраднал нещо :)), но до тогава те гледат под лупа и ти се подсмихват под мустак с низхождение, защото си направил грешката да се родиш сред по-низша нация от тяхната.
Никога няма да си го признаят, но благоволеят само пред по-силните и културните според тях нации от тях - американци и французи например- това за тях са Хора. Източноевропейците сме най-ниско в списъка им от нации, които желаят в страната си. Традиционно имат много поляци и вече свикват с тях, а и много немци имат полски корен, но българите? Само Източногерманците имат някаква уважение и търпимост от самото начало, а западногерманците няма да пропуснат и някой виц и забравете да поканят децата ви да си играят с техните.
Някои ще кажат, че говоря твърде общо, но за съжаление не е така. Немците като цяло не са гостоприемни хора, особено в протестантските провинции. Трудно по принцип приемат чужденците и са подозрителни не само към българите. Много се използва темата за българите и румънците и как те грабели и точели социалните каси в последната предизборна кампания и после като излезнаха статистиките, че българите плащат тройно повече в бюджета от това, което получават ...бързо се забрави тази тема и останаха хората нереабилитирани. И до ден днешен мита за българите и румънците, които лъжат и точат касите е жив (wer betr?gt muss weg) и има поне 3 партии, според които сме проблемът за всичко, което не им харесва. В момента немците нямат големи икономически проблеми, но все има недоволни хора и тъй като евреи много не са им останали да обвиняват сме останали ние и мизерния брой бежанци от Сирия да кажем като изкупителна жертва. Който си мисли, че българите не били толерантни, трябва да знае, че немците палят периодично бежански домове и през 90-те и къщи на турски гастарбайтери с десетки мъртви. Имат и организирани групи, които на случаен принцип стрелят хора с по-тъмна кожа (гърци, турци...защо не и българи)
Българин и румънец = циганин за немците в първия момент. Има, разбира се, и хора, идвали като туристи в страната ни и те са позитивно настроени, но не са толкова много.

По-младите са по-отворени към новото по принцип, а и 2/3 са ходили на евтини почивки с много алкохол у нас, от което са останали много доволни, те са много по-любезни и ще ви приемат по-лесно, но забравете за хората над 50-60 г. възраст и ДЕЦАТА - последните са доста жестоки.
Така често български семейства от емигранти, заети с оцеляването си, работейки и двамата на макс, пропускат да осъзнаят, че живеят изолирано, а децата им са жертва на мобинг и изолация в училище, а учителите ги дискреминират и им пишат лоши оценки, за да ги пратят в квотата на лошите училища (Hauptschule), защото все някого трябва да правят, а немските родители настояват вече и упражняват натиск децата им да учат в гимназии - все някой трябва да запълни местата в другите училища и това са вашите деца, мили емигранти.
Така че, ако детето ви получава странно ниски оценки ходете и се занимавайте, защото може би няма нищо общо с неговите реални знания, а е просто жертва на системата.

Успех все пак на всеки, който иска да си опита там шанса, но бъдете и реалисти - бъдете търпеливи и търсете контакт с немците, но се заредете с търпение.
И в Германия са много важни препоръките и ВРЪЗКИТЕ, така че внимавайте с кого се събирате. Избягвайте да работите всяйчески за турци и други емигранти, защото можете да останете излъгани със заплащането.
Не вярвайте на прекалено добрите обещания. Например няма заплати от над 1000-1200 евро за НЕКВАЛИФИЦИРАНА работа и ако Ви обещаят 3000 евро знайте, че е лъжа.
Внимавайте!!!
И още - не си мислете, че сега като Германия е добре, това ще се задържи за дълго. Аз съм живяла в страната при над 11% безработица и знам за какво говоря - масова безработица, безперспективие, мотане на младите хора по улиците, опашки и боеве в бюрото по труда за ВСЯКАКВА работа. Германия също е страна със свободно пазарно стопанство и страда от т.н. цикли на икономиката - след всеки бум следва кризата. Въпрос на време е отново да се заформят облаци на хоризонта и първите, които хвърчат от работа и жилището си са емигрантите. Участвала съм в бюрото по труда дори в томбола за почасова работа, но внимавайте - на това унижение бяхме подложени само чужденците. Слава Богу, отпаднаха томболите за работа, но ги имаше до преди 5 г. Сгъчкват ви в една зала някъде 1000 човека и теглят имена за ниско квалифицирана работа - вътре са и африканци, и азиатци, всякакви хора. 10 до 25 човека получават работа, а останалите се прибират без пари и работа у дома и така всеки ден, докато ти се отвори „късмета“ да работиш на някоя поточна линия за 5 евро на час. Вече има минимална заплата, но не си мислете, че се плаща - дупките са като при швейцарско сирене и има поне 10 трика, които позволяват на работодателите да не плащат минималната заплата, така че не разчитайте. Има и работа за под 5 евро на час дори сега.
Успех на всички и не казвайте големи думи преди да заминете, не прекъсвайте мостовете назад към България, защото един ден това може да се окаже единственото Ви убежище, а ако нямате вече приятели и познати, ако сте надували големите фанфари после няма как да се приберете достойно. Не е загуба да се пробваш и да се върнеш - това е житейски опит. Трагично е обаче да станеш на шут и след като си говорил по масите какви ли не неща да се прибереш с една торбичка с парцалки и един ДжиСиЕм.

173.   До 171.
Само майка ми работи на пълен работен ден с трудов договор и плаща редовно осигуровки и данъци вече почти 4 години. За баща ми не съм сигурен. Но предполагам че и така може да стане работата. Казах на майка ми за тази работа. И тя ще провери в четвъртък в (arbaitsagentur) дали ще стане работата, и къкви документи ще ми трябват.
В горния коментар съм написал 24 години, но не съм ги навършил т. е. декември месец 2015 ще навърша 24, в момента имам навършени 23 години. Дано стане работата няма да са ни излишни няколко евра.
Благодария за информацията.

101-150 от 230