Споделена история от На работното място

Майчинство в Германия
Здравейте!! Аз нямам история, а само искам да попитам няколко въпроса, свързани с майчинството в Германия. Аз съм бременна в 1-вия месец. и приятеля ми ще заминава в Германия да работи. До колкото разбрах той може да ми плаща здравните осигуровки 6 месеца., да ме регистрира там и трябва да сключим брак за да получавам майчинство. Много ви моля, ако някой знае точно как става да ми пише! Или да обясни как става всичко. Предварително Ви благодаря.

Коментари

51-100 от 230

63.   @59
не може да те уволни по време на бременност (mutterschutzgesetz), освен ако, грубо казано, не му се изходиш на масата. тоест в някакъв изключително краен случай на тежко престъпление. и няма значение, дали е знаел за бременността. тази K?ndigung е НЕВАЛИДНА. Ходи си на работа, да не ти се пишат самоотлъчки, ти не си уволнена!

64.   @60
Обикновено не връщат децата в предишен клас само заради езика, записват ги и без език, защото педагозите най-добре знаят, че децата много бързо учат в съответната езикова среда. Вашето дете ще научи езика по-бързо от вас самите и ще го говори по-добре.
Ако случайно се запъне някой чепат директор, пробвайте в друго училище или се обърнете към Службата за децата (Jugendamt) със съответна молба да не се губи годината. Да ви е живо и здраво детето и успех на новото място!

65.   @57
За да взимате пари по майчинство (Erziehungsgeld i Mutterschaftsgeld) трябва да сте внасяли осигуровки ПОСЛЕДНИТЕ 12 МЕСЕЦА преди раждането без прекъсвания. Ако сте работила в България за немски работодател, който ви е внасял осигуровки във ФРГ, ще можете да ги получавате, независимо къде живеете. Ако ли не - няма да можете. Детските надбавки са само за родители, които работят в Германия или са работили 12 месеца преди раждането. Това важи и за социалните помощи. Така че ако нямате вноски, цялото удоволствие ще ви излезе скъпо - раждането в Мюнхен например, ако няма усложнения, струва около 7-10. 000 Евро за неосигурени лица. После вие с детето трябва да живеете някъде докато консулството му издаде документи - пак разходи. Плюс път и режийни. Леко и безпроблемно раждане и здраво дете ви пожелавам! ПС. Чисто медицински не ви съветвам обаче да тръгвате на дълъг път след седмия месец.

66.   Дъщеря ми има бебе от германския си приятел. Двамата сприятелят и живеят и работят в Германия като лекари. Аз съм българската баба, която работи и се осигурява в България. Мога ли да ползвам аз 15- месечния отпуск за гледане на дете, при положение, че след два месеца, дъщеря ми трябва да започне работа.

67.   @66

За съжаление - не. Този, който взима майчинството, трябва да работи в Германия. Дъщеря Ви обаче има право на непълен работен ден И майчинство едновременно: до 30 часа седмично може да работи да получава пари по майчинство. Трябва да видите дали си струва финансово. Все пак това означава Вие да си напуснете работата в БГ, а платеното майчинство е едва една година (не 15 месеца).

68.   Здравейте! Искам да попитам следното: мъжът ми заминава да работи в Германия, с разрешително, към немска фирма. Имаме две деца на 3 и 1г. Нямаме брак. Искаме да заминем заедно. Смятам и аз да работя, но прочетох, че до 3г. възраст на децата няма ясла. Интересувам се дали липсата на брак в случая има отношение към детските, тъй като той ще е този, който работи. Искаше ми се да споделите и повече инфо за детската градина- лесно ли се взимат децата, висока ли е таксата или има различни варианти? Знам и че има разлика в данъците върху заплатата ако има брак. Някой може ли да даде подробности? Благодаря предварително!

69.   Здравейте! През октомври т. г. съпруга ми ще замине да работи като лекар в град в Хесен. До няколко месеца ще го последваме аз и децата ми (на 5 и на 2 г. ). Въпроса ми е, по-голямата ми дъщеря задължително ли трябва да започне училище след навършване на 6 г., дори и ако не се справя с езика? Градчето е малко (25 000) и не вярвам да има подготвителни групи за научаване на езика. По-малката, разбирам, че ще си я гледам още поне година. От клиниката, в която ще работи съпруга ми са казали, че ще ни съдействат за училище и за градина, и като деца на лекар, ще имат предимство. Може ли да се разчита на това? Аз не знам езика и няма да работя докато не започна да се справям с обстановката, чуждата култура и... сещате се, да науча поне малко немски. Ако можете да ми кажете и аз там ясно, че ще имам здравни осигуровки, но няма да ми се води трудов стаж щом не работя. Има ли начин да си плащам осигуровки за стаж. По принцим мисля да проверя как може да стане това в Бг, но ако може в Германия, също става. Аз ще напусна работа тук, защото в момента съм в неплатен за отглеждане на дете. Нямам намерение да шмекерувам. Децата ще са си с нас там и ще ги регистрирам както му е реда. Ще се връщаме само за лятната ваканция и още веднъж през годината. Има ли значение за социалните и за в училището, че съм човек висше, а не необразована ромка? Мислите ли, че ще е полезно да си преведа дипломата, макар че професионалната ми насока е морска екология, и там няма как да ми послужи? Благодаря ви предварително! Въпросите ми май станаха доста. Всичко добро!

70.   Хубав сайт и благодарим на админите и авторката на отговорите.
Доста изчерпателни отговори има от нейна страна. Но според
@ 8. Щом Германия се дели на 16 бундеслендер и всеки си има различни закони, тогава доста от отговорите се обезмислят, -ако в един щат се процедира по един начин, а в друг по-друг -не мислите ли? Иначе за самия сайт БРАВОС АМИГОС!

71.   здравейте. аз съм майка на 2 дечица (на 2 год. дъщеря и 9 мес. син). с мъжа ми нямаме сключен брак дъщеря ни носи негово име, а синът ни моето име. мъжът ми от година и половина работи в Германия. към началото на следващата година и ние искаме да се преместим при него и да живеем там. сега в момента получавам майчинство и детски, като се преместим да живеем в Германия дали ще имам право да получа някакви помощи и какви ще са тези помощи... Благодаря предварително!

72.   @68 Ако приятелят Ви е официално баща на децата и е на трудов договор в Германия, той ще може да взима детските или пък ще ползва данъчни облекчения. Пригответе актове за ражадане на децата (не по-стари от 6 месеца, актовете, не децата), преведени на немски и легализирани (прави се от преводаческите фирми срещу заплащане) и ги представете на работодателя или пък се обърнете към службата за децата по местоживеене (Jugendamt), оттам автоматично ще се направи изчисление, кое е по-изгодно за вас: детските или облекченията. Тези пари, разбира се, не стигат за издръжката на едно дете.

73.   @68
С яслите и градините положението е жална майка. Кандидатствайте веднага след пристигането (от Jugendamt ще ви дадат списък със заведенията по местоживеене). При добър късмет след около година ще получите място. Но гаранция-Франция, особено ако няма наложителни обстоятелства за градината. Например, ако и двамата родители работят е по-наложително, отколкото ако има някой вкъщи. Места се освобождават към началото на учебната година, то е във всяка провинция по различно време. Но и за този период си има списъци и хора с предимство и без предимство.

Таксите се определят според доходите на семейството, някои нищо не плащат, други плащат, защото имат.

Ако има брак ползвате данъчни облекчения, това е вярно. Най-лесно е да подпишете в БГ, превод, легализация на акта за гр. брак и готово.

74.   @69 отзад напред :)

Не се знае кое кога ще Ви послужи, направете си един превод на дипломата, колко му е. На мен даже диплома за руска филология ми е влизала в употреба. Вярно, един път само, но какво.

Няма как да се трупа осигурителен стаж без работа, евентуално може да си направите частен пенсионен влог. Затова не си прекъсвайте трудовия договор в БГ, поне докато не свърши майчинството. Това не е шмекеруване, Вие гледате дете и това е работа, на кого го казвам.

В особени случаи може да задържите детето до 7г. да не тръгне на училище. Трябват документи от педагози, психолози, намси квоси, от службата по децата ще Ви кажат какво точно. Но моят съвет е да го пуснете детето на училище, макар и бъкел да не разбира. Наистина се адаптират бързо и училищният персонал обикновено се отнася с разбиране. Има много деца, които влизат в клас без езика и един срок им е нужен да влязат в крак, но не губят годината и не стърчат с една глава над другите после да ги питат "ти какво, повтарял ли си? ". Поговорете с училището, ще Ви направят отстъпки в началото, а накрая ще издатат препоръка да мине ли детето във втори клас (ще мине). Хем и то като е сред децата много по-бързо ще се научи, отколкото вкъщи с Вас.

В какъв смисъл дали има значение "за социалните и за в училището, че съм човек висше"?

75.   От 69: Благодаря за отговора! Значи, аз съм в неплатен отпуск след 2-те години майчинство, защото не ми приемат детето на ясла. Обаче, когато заминем в Германия и си регистрирам децата там, е ли редно да ползвам неплатен отпуск за дете по българските закони, при положение, че детето вече е в Германия? Мисля, че не е редно. Още повече, че то там може и да постъпи на градина и аз трябва да идвам до Бг специално да напусна работа. Ще се заинтересувам за частен пенсионен фонд - благодаря, че ми казахте, че има такава възможност. А за това дали има значение за социалните и за училището, че не съм необразована натрапница в страната им - четох, че се гледа не с добро око на деца, чиито родители разчитат на соц. помощи и всякакви блага от държавата. Турци, цигани, румънци. Не искам да обиждам никого, но нашите подбуди да напуснем Бг не са за да живеем от помощи в Германия, както на някои други хора. Още веднъж ви благодаря за отговорите! Ще си пусна детето на училище :-) А и тя много иска да учи немски - гледаме немски детски тв. Интересно и е. Май много объркано обяснявам :-)

76.   Здравейте, живея и работя в Германия от няколко месеца. На скоро разбрах, че съм бремена и уведомих моя работодател, който след това ми даде предизвестие за прекратяване на договора по взаимно съгласие. Аз не искам това, мога ли да изляза в болничен, да получавам майчинство, някакви помощи. Нямаме брак с бащата на детето ми. Моля за съвет.

77.   @75 (от 74 пак)

Не знам по закон как е, но какво нередно има, Вие където и да го гледате детето, то си изисква същите грижи. Например по немския закон няма значение къде сте по време на майчинството. Няма ли начин да напуснете работа по пощенски път или по факс, за да не се налага да си ходите до БГ пак?

78.   ДО 76

Защо Ви е да подписвате това споразумение за прекратяване на договора?? Не го правете! По взаимно съгласие означава, че и Вие искате да напуснете, тоест не сте съкратена и нямате право на помощи. То така и така нямате, защото не сте достатъчно дълго в осигурителната система. Работодателят Ви няма право да Ви уволни по време на бременност и 8 седмици след раждането. Това е регламентирано със закон за защита на майката (Mutterschutzgesetz). Щом работите от няколко месеца, най-вероятно към момента на раждането ще имате вече една година осигурителни вноски, което Ви дава право на платено майчинство (около 60-67% от средната заплата за последните 12 месеца, според дохода). Също така той е длъжен да ви освобождава от работа за ВСИЧКИ видове медицински изследвания, свързани с бременността без да Ви удържа от заплатата. Взимайте си от лекаря бележка, че от едиколкоси часа до едиколко си сте била на преглед и му я представяйте. Коректно би било и да го уведомите предварително, че примерно в сряда преди обед сте на преглед, за да не Ви планира в работата.

Не подписвайте никакви взаимни съгласия, а ако Ви представи уволнителна, знайте, че тя няма юридическа стойност и си ходете на работа, за да не Ви се пишат самоотлъчки. Говорете и с гинеколога да Ви упъти към някоя местна служба по тези въпроси, където да Ви информират за Вашите права по време на бременност.

Лека бременност и здраво дете ви пожелавам!

79.   Здравейте! От скоро живеем в Германия с мъжа ми - той работи високо квалифицирана работа и е на трудов договор. Говорих с някакъв консултант в местната Agentur f?r Arbeit и той твърди, че аз нямам право да работя, освен по специалността на висшето си образование, а такава работа в селото, където живеем няма. Твърди, че за мен си важат всичките ограничения за българи и румънци до новата година. Това може ли да е вярно, след като ако един българин е женен за рускиня и българина има право да работи в Германия, то рускинята веднага ще вземе разрешение за пребиваване с право на работа и без ограничение за вида работа - такива хора познавам. Благодаря много.

80.   Привет! От скоро сме в Германия и чакаме бебе - обмисляме как ще се казва.
Българско бебе момиченце, родено в Германия, може ли да бъде регистрирано с женско фамилно име - напр. Иванова - или трябва да е Иванов като бащата?
Ако не може да е Иванова, то тогава ще е глупаво да има бащино име - и в женски и в мъжки род да е - все звучи страно, ако фамилията е в мъжки. Може ли без бащино име - после българските служби ще създадат ли проблеми с издаване на ЕГН и паспорт, ако няма бащино име на немските документи?
Също, можете ли да ми кажете какви точно документи се изискват за записване на бебето - разбрах, че двата акта за раждане на родителите и свидетелство за брак - преведени. Може ли да са преведени в България или трябва в Германия? Апостил нужен ли е? Някакви други документи искат ли се?
Мерси

81.   Да, може. За немците това са две различни имена и по законите им родителите могат да изберат, чия фамилия да носи детето. Ако жената е Мюлер, а мъжът Шмидт, детето може да е или Мюлер или Шмидт. Не се допускат двойни фамилии. Също може едното дете да е Мюлер, а другото Шмидт. Така че просто укажете във формуляра, че момиченцето ще носи фамилията на майката и готово. Виж, бащино име май няма да му впишат, освен ако не кажете, че това му е второто първо име.

83.   Здравейте! Моят въпрос е мога ли да взимам майчинство, при положение, че съм осигурена на т. н. "basis" като нетната ми заплата е между 250 и 400 Eвро - варира според изработените часове.

84.   Зависи дали имате здравна застраховка. Ако да - най-рано 7 седмици преди термина взимате бележка от лекар кога ви е термина, пращате я на касата и тя ви изплаща майчинство до раждането и 8-12 седмици след това.

Независимо от застраховката:
След раждането подавате заявление за Elterngeld в Jugendamt по местоживеене и ще получавате 300 евро месечно до навършване на 1 година. След раждането имате право и на детски надбавки - те се търсят от Familienkasse при Arbeitsamt.

85.   Относно отговор 84.
За детските надбавки съм наясно, защото имам вече едно дете и получавам за него, но не разбрах какво майчинство ми изплаща касата, някаква еднократна помощ ли е това до раждането и 8-12 седмици след това? Да, здравно осигурена съм.
По-скоро се интересувам за правото да получавам майчинство до навършване 1 година на детето. Колко време непрекъснати здравни трябва да имам и има ли и други условия за чужденците. Благодаря Ви за бързия отговор!

86.   пристигнах в германия на 17. 03. през септември родих в офенбах. настаниха ме в социален хотел. мога ли да очаквам някаква социална помощ. не говоря немски.

87.   Бащата на съпруга ми от 1969 живее в Германия, след развода със свекърва ми. От доста години има и немско гражданство. Имам питане- съпругът ми има ли право да получи немско гражданство, също и децата ми син и дъщеря? Ако да какво следва да направим?

88.   @85
Непрекъснати социалноосигурителни вноски за последните 12 месеца преди раждането е условието да получавате пари по майчинство (Mutterschaftsgeld). Те се изплащат тези 14 седмици (6 8) по 13 евро на ден от здравната каса, около 390 на месец. Ако средната заплата за последните месеци надвишава тази сума, то тя се допълва от работодателя до пълния размер на работната заплата. През този период на вас ви е забранено да работите, но имате право на пълна работна заплата, разпределена по този начин между касата и работодателя. Ако чакате близнаци, срокът след раждането се удължава на 12 седмици вместо 8.

След това започва Elternzeit, тоест отпуск за отглеждане на дете. До навършване на годинка на детето се полага Elterngeld с минимален размер 300 евро месечно, във вашия случай може и да е повече, самият Jugendamt ги изчислява на база доход от последните 12 месеца. Tук вече няма голямо значение дали сте била осигурена или не, минимумът от 300 евро се полага на всяко дете. Ако преждевременно пак тръгнете на работа, примерно след 6 месеца, то тези пари отпадат, тъй като вече не сте в отпуск, а сте на работа.

89.   6 седмици преди термина и 8 седмици след раждането. Плюсът не е излезнал.

90.   Здарвейте, искам да попитам, съпругът ми е лекар в малък град в Германия, ние с детето предстои да заминем при него 2014 година, след завършване на учебната година. Детето сега е в 5 -ти клас, т. е. догодина 2014г., ще бъде 6-ти клас, интересува ме, ще можем ли да го запишем в 6-ти клас, без да повтаря 5-ти клас, при положение, че сега учи немски език? Чета различни мнениея, за това питам, дали може да си продължи в 6-ти клас? Взема ли се под внимание успеха от българското училище?

91.   Здравейте,заминавам за Германия за 1 или 2 години.Там ще имам немски договор и осигуровки.Като се върна в България много искам да родя.Интересува ме какво майчинство ще получавам?Благодаря

92.   Здравейте искам да попитам в момента съм майчинство в България до края на юли и съм бременна с термин 15 август нямам браг със мъжа ми ако отида да рода в Германия ще получе ли гражданство новороденото дете и имам ли право там на майчинство?
Благодаря ви много.

94.   91, май никакво, защото майчинството се плаща от общината, в която живеете, а Вие ще сте вече в бг. Там пък няма да имате нужния стаж от, мисля, две години. Става дума за две различни осигурителни системи. В немската ще имате вноски, но ако напуснете страната, няма да можете да ползвате платено майчинство. А в българската няма да имате вноски, за да ползвате. Неизгоден вариант излиза както сте го намислила. Откъм финанси де. Откъм детето - все е хубаво!

95.   92, ако поне единият родител е немски гражданин - да, детето може да е немче, независимо къде е родено. Но ако и двамата не са немци - не може да е с немско гражданство, дори и да е родено в Германия. Там няма да имате право на майчинство. Раждането на дете не е достатъчно за да получавате майчинство. Трябва и да сте в осигурителната система на страната. Ще имате детски - 184 евро месечно на дете, което живее с Вас в Германия. Ако това е единственият Ви доход, ще Ви стига за около една седмица. Освен това не може да родите по каса в чужбина, ще трябва да си платите за болницата, не са малки пари.

96.   Дъщеря ми работи в Германия повече от една година на редовен трудов договор. Планират при нея да отидат двете деца /9г. и 12г. / и съпруга и. Къде могат да учат децата? Не знаят немски. Въобще как трябва да се действа? Попаднах случайно на коментарите. Благодаря предварително и желая всичко добро.

97.   Здравейте, мъжът с когото живея на семейни начала от 7 години заминава да работи близо до Щутгарт. След 1м. и половина аз и двете ми деца ще отидем при него да живеем. Едното дете по-голямото, което е на 8 год. не е от него. Кажете, моля аз и децата ще бъдем ли автоматично осигурявани от него, детски и за двете ли деца ще се получават и ако се получават със заплатата на мъжа ли или ще ги получавам аз.

98.   как ще работи мъжът? самоосигуряващ се или наемен работник? ако е наемен, има опция за семейно осигуряване:

ако общото дете е с признато бащинство, то може да се осигурява здравно чрез баща си.

ако се ожените, ще можете и вие да се осигурявате при съпруга си.

ако другото ви дете бъде осиновено от мъжа - то също ще се осигурява при него.

с две думи, семейната осигуровка важи за роднини, каквито вие официално не сте засега.

за детските, какво значение има кой ги получава. може вие, може и той. на място ще решите вече.

99.   детските са за двете деца, стига да имат адресна регистрация в германия

100.   Здравейте,
Мъжът ми заминава този месец в Германия- близо до Кьолн да работи. Ще сключи немски договор. Аз и дъщеря ни- момиченце на 4 годинки, искаме да заминем с него. Въпросът ми е- щом бащата е с тамощен договор и плаща осигуровки ние ще бъдем ли осигурени? Какви документи ще ни трябват, за да се регистрираме там. Мисля и аз да работя, следкато се орентирам малко в страната.

101.   Здравейте,
изключително полезна информация, за което приветствам администраторите!
Казуса ми е следния:
С приятелката ми, която е на 21г. чакаме дете края на август месец. Баща и работи в Германия от 3 години и тя е с регистрация при него. От няколко месеца получава детски за нея, за ученето и задочно в БГ.
Все още не сме сключили граждански брак (предстои). Интересува ме, ако тя роди в Германия, какви са опциите?
Раждането и всичко около него ще бъде ли безплатно?
Има ли шанс детето да вземе германско гражданство?
Може ли по-късно детето да се възползва от гражданството си (ако го получи)?
Ако ще се ражда там детето, колко време ще бъде наложително да се стои в Германия за тази процедура?
Какви разходи можем да очакваме по процедурата?

Ако всичко е наред, след това ще си живеем в България.

Още един път благодаря за информацията, която споделяте.

102.   ОТГОВОР НА НОМЕР 101 - Раждане и майчинство в Германия

1. Бащата на приятелката ти взима детски за нея, защото в Германия има ново съдебно решение, което дава това право на РОДИТЕЛИ, които ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ в Германия. Това право имат всички немци, сега и всички ЕС-граждани, които работят и се осигуряват в Германия и обратно - немци, който работят и се осгуряват в друга ЕС страна взимат там детски, независимо къде живеят децата им!
Детските в Германия се полагат до навършване на 25 г. възраст, ако „детето“ учи висше образование или изобщо прави някакъв вид образователна дейност (дуална система).
В МОМЕНТА, В КОЙТО ПРИЯТЕЛКАТА ТИ СПРЕ ДА УЧИ ВИСШЕ ИЛИ НАВЪРШИ 25 Г. БАЩА ? НЯМА ДА ВЗИМА ДЕТСКИ ЗА НЕЯ!!!

За вашето бебе има само един шанс да вземете детски - ти или жена ти да отидете да работите ЛЕГАЛНО в Германия и поне един от вас да има ПОСТОЯНЕН АДРЕС в Германия. Гражданството и мястото на раждане на бебето нямат значение, ако е гражданин на ЕС!

Конкретно за другите въпроси

1. Раждането и всичко около него ще бъде ли безплатно?

Самото раждане и всичко около него НЯМА да бъдат безплатно както е в България. Ще завалят на първо време сметки и фактури, но ако докажете, че не притежавате нищо ще търсите благотворителна или църковна огранизация да ви покрие разходите. Ако имате имущество в България (апартаменти, коли) - има опастност да бъде запорирано до плащане на сметките. В ГАРМАНИЯ ДА ИМАШ ЖИЛИЩЕ Е БОГАТСТВО И ТЕ ЩЕ ВИ ГОНЯТ ДО ДУПКА, АКО имате в България. Ако декларирате, че нямате, а имате - извършвате престъпление, което се наказва със затвор от 3 г.

Ако обаче се случи нещо по време на раждането с бебето или с жена ти, болницата ще търси доста големи суми от вас. Най-добре е жена ти да започне да се осигурява здравно в Германия преди да влезне в Болница, за да ? се платят консумативи и по-сложни неща, ако се случи нещо непредвидимо и да не се притеснявате все пак за глупости. Най-евтината държавна здравна осигуровка е 350 евро на месец. НЕ СЕ ЗАПИСВАЙТЕ В ЧАСТНИТЕ ОСИГУРИТЕЛНИ КОМПАНИИ, ЗАЩОТО НЕ МОЖЕТЕ ДА ИЗЛЕЗНЕТЕ ОТ ДОГОВОРА 2 Г., ако не напуснете ЕС като постоянен адрес!!! Но и бременни жени те НЕ взимат! Искат задължително медицинско и дори за лоши зъби не взимат.
Вижте в България дали има частни застраховки за такива неща, но вече бременна не знам кой ще я вземе. Аз препоръчвам държавната каса TK (Techniker Krankenkasse), която не е върнала човек, но жена ти трябва да има постоянен адрес в Германия и после ще е интересно на баща ? да докаже, че тя учила в това време у нас, за да вземе детските - в Германия НЯМА ЗАДОЧНА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ! Ако немците надушат за какво става дума, че жена ти е в Германия, а в България има семестър - те могат със задна дата да си вземат детските, затова гледайте възможно най-кратко да сте в Германия.

2. Има ли шанс детето да вземе германско гражданство?

НЕ! В Германия не искат турците да имат такова (виж ние какви проблеми имаме) и затова гледат произхода/гражданството на предците. Ако бащата на приятелката ти няма немско гражданство или поне баба някаква германка не намерите - НЯМАТЕ ШАНС. Ще се редите в нашето консулство за документи! МНОГО Е ВАЖНО да не пропусните срокове, защото ако не му дадат на бебето ЕГН, ще се мъчи цял живот!!! Затова като се роди бебето, веднага в нашето Посолство или Консулство за Акт за раждане!

3. Може ли по-късно детето да се възползва от гражданството си (ако го получи)?

Детето няма да получи гражданство с раждането си, но има право, ако живее 3 г. в Германия законно след 18 г. без да взима социални помощи да кандидатства за немско, кото не му носи никакви предимства и недостатаци. Един български гражданин е европейски гражданин и има всички права и ЗАДЪЛЖЕНИЯ на немския гражданин, ако има постоянен адрес в Германия. То е същото като да родиш в София, не в Пловдив и да мислиш, че имаш някакво предимство от това. Европа е ЕДИННО икономическо пространство и си е като една държава - дали си българин или французин няма никакво значение.

4. Ако ще се ражда там детето, колко време ще бъде наложително да се стои в Германия за тази процедура?
Какви разходи можем да очакваме по процедурата?

Раждането в Германия струва на касата 1200 евро нормалното и 2000-2500 евро секциото като нямаш право да избираш секцио, ако нямаш причини и не искаш да плащаш сам. Тези цени са изкуствено занижени от касите и болниците правят загуби. Ако раждате на частно цените са други - свободни и едва ли ще излезне по-малко от 5 хиляди за нормалното раждане и с екстри като самостоятелна стая, храна и консумативи.

РАЖДАНЕТО В ГЕРМАНИЯ НЕ Е БЕЗПЛАТНО!!!

Не искам да ви плаша, но понеже болниците не печелят от тази дейност, не очаквайте кой знае какво обслужване, освен ако не сте частно осигурени което ще ви струва 24 вноски по 250 евро, но няма да бъде приета и без това, защото е бременна.
Можете и да плащате на частно и ще получите добро обслужване - до 5000 евро ще ви излезне, ако е в собствена стая и с добро обслужване (например истински лекар не специализант, мед. сестра и така нататък) и при положение, че нищо по-специално не изникне.
Болниците печелят обаче, когато хоспитализират ненужно бебетата и е възможно да измислят на бебето някаква диагноза или проблемче, за да го държат 2-3 седмици по болници. На моя приятелка се случи и тя принудително си го взе бебето, а проблеми нямаше с него, но точиха касата яко 2 седмици докато по време на самото раждане не получи никакво внимание и дори линейка не дойде да я вземе, защото било много близко до болницата и да си дошла сама!

Здравната система в Германия наподобява нашата - имат си клинични пътеки и всичко останало, ние от там сме я взели системата, но просто имат повече пари хората и имат две класи пациенти - частни и НЗОК практически, а ако си неосигурен мисля, че плаща пак някоя каса или фонд, но определено ще търсят за разноски след това. Единствената разлика е, че те плащат в много различни НЗОК (държавни) и то много пари - минимум 350 евро до 700 евро може да стигне здравната осигуровка в зависимост от дохода! Частните каси са по-евтини като си млад и здрав, но скачат при възраст и болест до 1100, дори 2000 евро месечно за хронично болни хора. Веднъж в частната осигуровка НИКОГА не можеш да влезнеш в държавната обратно, освен ако не фалираш тотално - не ДОКАЖЕШ в нещо като процес, че си фалирал, не притежаваш пари на сметка и друго имущество.

Германия да имаш осигуровка си е задължение по закон. Чисто морално погледнато в самия момент нищо няма да ви искат, но после ще завалят сметки и сметчици за разни неща.
Всичко е много скъпо и болниците са на минус. Ако видят, че сте без осигуровки ще почнат да надуват сметките, за да вземат някое евро, защото цените с касите не могат да надуват, а са на загуба и после ще ви търсят парите в България, ако трябва и то агресивно.
Ние вече си обменяме правна и всякаква информация с Германия и не можете да се скриете.
Ако обаче нямате какво да ви вземат в България, няма от какво да се безпокоите - те пари няма как да ви вземат, ще плащат благотворителни организации, църквата, но не знам до колко ще се чувствате добре при това положение - никой няма да ви се зарадва в болницата, да знаете, а после ще ви гледат на криво и ще ви разнасят по медиите дори. (само такива случаи чакат)

Затова съветче
1. Постоянен адрес в Германия
2. Здравни осигуровки в Германия - могат да я накарат да се регистрира и в бюрото по труда, за да обясни престоя си все пак, с което може да загуби и детските си (не може хем да живееш в Германия, хем да учиш в България висше, защото няма задочно в тяхната система! )
3. НЯМАТЕ ПРАВО НА ДЕТСКИ С ТОВА ДЕТЕ, ЗАЩОТО НЕ ПЛАЩАТЕ ДАНЪЦИ В ГЕРМАНИЯ!
4. ДЕТЕТО НЯМА ДА ВЗЕМЕ НЕМСКИ ПАСПОРТ, ЗАЩОТО НЯМА НЕМСКИ ПРОИЗХОД
5. Сметките за раждането е възможно да ви преследват и в България, ако имате какво да губите - апартаменти, коли, заплати.

Успех!

П.П. Не знам как стои въпроса с европейската здравна карта. Питайте в нашето НЗОК дали се покриват такива неща, нека бащата на момичето пита коя болница ще се навие да я вземе с такава карта, но пак е по-добре от нищо. Задължително си направете европейска здравна карта и двамата, ако напускате страната - в големите клонове на ДСК ги правят, ако сте с НЕпрекъснати здравноосигурителни права! Може би номерът ще мине с такава карта!!!! ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРОУЧЕТЕ ТОЗИ ВЪПРОС, но не влизайте в болница БЕЗ ОСИГУРОВКИ

Аз доколкото мога да прочета в страницата на Европейската комисия, европейската Здравноосигурителна карта покрива само СПЕШНА И НЕПЛАНИРАНА ДЕЙНОСТ - например, ако жена ти е на гости при баща си и в 7-ми месец я напъне раждането, но НЕ ПОКРИВА ПЛАНИРАНИ дейности каквото е раждането все пак в 9ти месец.
Освен това, ако се случи нещо по-сериозно, Европейската здравна карта НЕ покрива транспорта в родината, а за починали НЕ покрива транспорта и погребението.
Проблемът е, че тя вече е бременна и никой частен застраховател у нас няма да ? даде застраховка за това нещо по време на пътуване. Говорете с Алианц-България, но мисля, че те не са глупави да осигурят жена ти.

И все пак, ако очаквате някакъв социален келепир от раждане в Германия (детски и т.н.) можете да забравите! Хората не са глупави, иначе нашите циганки като им се тупнат с 10 деца и ще фалират.
От немците пари не можеш да изкараш лесно, да знаете. Немското гражданство пък няма смисъл, защото като българин си имаш всичките права в ЕС. Немците само могат да пътуват без виза в доста държави, но аз като българка също нямам проблеми, дори САЩ дават вече туристически визи за 10 г.
Аз не ви знам, защо изобщо искате да раждате в Германия, но ако сте решили вече - преди това доста добре проучете нещата, защото в Германия много лесно се затъва, всичко е скъпи и държавата както дава много, много и взима и не те оставя да си развяваш коня като в България.
Аз съм женена за германец и не съм си изкарвала немско гражданство (за какво ми е?), не ме интересува и не ми пречи в живота, децата ми имат и двете гражданства, но нямат предимства или недостатаци от едното или другото, ще имат право на двойно гражданство, защото България е в ЕС, но турците например трябва да се откажат от турското, ако желаят да придобият немско, което става след тест по немски език и всички останали процерури дори да са се родили в Германия.
Аз ви писах правилата за детските както са. Възможно е да излъжете държавата и да вземете някакви детски, но те винаги се усещат и ще могат с 5 г. назад да ви си искат парите, а за лъгане на социалната система има 3 г. затвор. Наскоро осъдиха родителите на известен немски тенесист на 3 г. условно, но вече са осъждани хората.
Освен това няма разни други келепирчета като еднократни плащания, помощи при раждане като у нас - студентски заеми и глупости - на студентки доста пари им дават у нас при раждане. Дори не се надявайте на памперси и тем подобни - ще ви обслужат, няма да останете на улицата, но ще завалят едни СМЕТКИ дебелиииичкииии!
Сигурни ли сте, че искате това изобщо?

Успех все пак

103.   Голямо благодаря за експресният отговор!
Определено ми помогнахте. Желая Ви всичко най-добро в личен и професионален план!

Още веднъж - горещо благодаря! :)

104.   И при все ви съветвам да проучите всичко много внимателно, ходете и питайте по институции!
Внимавайте, защото всяка грешка в Германия се плаща много скъпо и така е направена системата, че е много бюрократична и има много врътки, наказанията са страшни и се затъва много бързо.

Аз ви препоръчвам да родите детето си в България, да вземете това, което ви се полага в страната, да се отдадете на детето си и отглеждането му, а после нищо няма да ви попречи да емигрирате и да получавате немски детски, ако толкова ви интересуват.
Достатачно е дори единият родител да има постоянен адрес в Германия да ТРЯБВА да плаща данъци там (ако ти е малък доходът не плащаш така или иначе, но е важно къде ти си данъчно задължен по принцип).
За майката като студентка е най-добре и чисто бюрократично да роди у нас (майчинство, студентски кредит и така нататък).
Моя приятелка роди така преди години и поне 2500 лв. ? дадоха, а кредитът е безлихвен (поне тогава беше).
Младо момиче е, не вярвам да има проблеми някакви с раждане.
В Германия иначе големи предимства нямаш - малко по-добре се отнасят лекарите с теб, но също са много натоварени, има вътреболнични инфекции. Миналото лято починаха 15 бебчета в Шарите Берлин от такава инфекция. Което най-много ме дразни в Германия е, че много обичат да спасяват неспасяеми бебета. Може да звучи коравосърдечно, но бяха спасили едно бебе от 250 гр., а после цял живот такова дете е инвалид. Аз съм родител и предпочитам да не се спаси такова дете, но никой не те пита - просто го правят и цял живот гледаш как детето ти се мъчи. У нас поне, колкото и гадно да звучи, не спасяват такива деца на всяка цена.
Иначе и в България, и в Германия да родиш си е риск. Старите не случайно имат следната поговорка „Родилката е с единия крак в гроба“.
Ако е тръгнало нещо да се случва - и у нас, и в Германия ще се случи, а тръгнат ли да оправят, да режат - същата работа.
Имам приятелка, починала при раждане в България и голям шум вдигнахме, но трябва да призная, че от сепсис умират родилки и в Германия, особено в последно време, защото почнаха да пестят при чистенето на болниците и външни фирми чистят. Най-вече обаче бебета умират, защото в Германия ВИНАГИ се спасява майката за сметка на бебето и не питат в това отношение. ЗАКОН. Първо обгрижват майката, после бебето, защото тя е вече отгледан данакоплатец, а бебето не е (тя ще роди друго).
Ако надушат възможност за диагноза по сочна клинична пътека (недоносени бебета например), почват тогава да лекуват на всяка цена и да държат в болници без край, защото те имат най-много легла на човек от население и тези легла трябва да се пълнят (пари от касата), а всеки ден в болницата е риск от инфекция, защото там се размножават всякакви неща и всякакви болни лежат.
Единствено в Холандия няма вътреболнични инфекции, но най-големият риск (инфекцията) си остава навсякъде.
В същото време у нас поне има частни клиники, в които получаваш поне добро обслужване, самостоятелна стая и изписват бързо. В Германия те слагат в общата стая и се оправяй, а после не те изписват доброволно, за да точат касите, а после трябва да подпишеш 100 парцала, за да те изпишат - цялата отговорност твоя нали.
Аз съм раждала на частно с доплащане в Германия, но ние сме хора с възможности. Никога не бих рискувала да раждам в чужда държава, в която не познавам закони, нрави, наредби, ЕЗИКА.
Само в САЩ си заслужава да роди човек - там получава детето американско гражданство, извън ЕС е, но в рамките на ЕС действително няма значение гражданството за разните му там детски и глупости.

105.   Трябва малко повече информация. Баща ?, ако е в държавна каса осигурен, значи тя като негово дете, което още учи, може да е застрахована при него без доплащане, нарича се семейна застраховка. Има ли тя тази застраховка? Ако има, може да роди в Германия по каса. Ако не, баща ? да подаде молба в касата (ако е държавна, не частна! ) за Familienversicherung. Ако е без застраховка - солено, както разбрахте.

Повечето българки са много доволни от условията за раждане в Германия. Аз родих наскоро и съм потресена от условията, беше едва ли не като на нИвата едно време, без някой въобще да се притече на помощ въпреки апаратурата. Много кофти опит имам. И от родилното после, детето ми падна под две кила и никой не ни обърна внимание, ей такива неща.

Детето не може да е с немско гражданство, има доста разправии с консулството с документите, ако българче се роди в чужбина. Перво получавате немски акт за раждане. По-точно го вадите вие от общината. После превод, апостил. После пасаван за детето и срок за прибиране, за да му изкарате паспорт и егн. Абе зор.

Ако все пак родите в Германия имате право на 300 евро месечно за отглеждане на дете за първата година, след това на нищо. Те стигат за детето в тази възраст, ако си прави сметката човек. За да ги взимате, трябва да имате адресна регистрация и имат право да ви подлудят (не е задължително) о тпроверки и допълнителни бележки. То и редовните бележки не са малко, които искат. За да раждате тук трябва да си приготвите преведени и легализирани: актове за раждане, гражданско състояние, бележка, че не взимате детски в бг и др.

Дано ти е полезно.

Само като реплика на по-горния колега: за възрастни не е три години пребиваването за гражданство, а осем, в много редки случаи правят изключеиня и дават след шест или 7. Да не си осъждан, да не си взимал помощи, да си минал тест по интеграция и езиково ниво, да докажеш уседналост (брак с местен или безсрочен трудов договор) и да можеш да се издържаш. минах през това преди 5 години и оттогава законът за гражданството не е променян.

106.   Здравейте!
1. Регистрирана съм адресно в Германия-област Нийдерзаксен. от 3 месеца. Преведох в Германия акта за раждане на детето си и когато отидох да регистрирам и него в общината, настояха за апостил на превода. Това задължително ли е или е по преценка на служителя? Ако- да, моля за съвет къде е най-евтино да се постави такъв? Фирмата, направила превода ми поиска 50 евро!
2. Към кого мога да се обърна за защита правата на детето?
3. Ако единият родител се осигурява социално, а другият- не, можем ли да кандидатстваме за социални помощи?
Сърдечно благодаря за отговорите!
Желая ви успех!

107.   До 106

1. Регистрирана съм адресно в Германия-област Нийдерзаксен. от 3 месеца. Преведох в Германия акта за раждане на детето си и когато отидох да регистрирам и него в общината, настояха за апостил на превода. Това задължително ли е или е по преценка на служителя? Ако- да, моля за съвет къде е най-евтино да се постави такъв? Фирмата, направила превода ми поиска 50 евро!

Да, задължително е да се легализира документа. Апостил може на получите в най-близкото посолство или консулство на Абългария. Ако сте в България - в немско посолство или консулство. Цената също е към 50 евро, ако вече имате превод.

2. Към кого мога да се обърна за защита правата на детето?

Към българското посолство или консулство, социалните служби по местоживеене, ако е жертва на престъпление - полиция. Има неправителствени организации, които защитават жертви на семейно насилие, но се надявам правата ма детето ви вие да сте успяла да зачетете и да не се намесват немските институции. Ако не запишете детето си в училище на 6 г. Възраст, социалните сами ще ви потърсят. Деца много лесно се отнемат от родителите им. До 14 г. Възраст например трябва да има кой да го гледа и нямате право да го оставяте само.

3. Ако единият родител се осигурява социално, а другият- не, можем ли да кандидатстваме за социални помощи?

Ако единият родител работи и е данъчно задължен, вие получавате детски дори, ако детето е в България.
Нямате право на социални помощи. След много ходене по мъките, могат, дълго пребиваване може да ви отпуснат нещичко, но рискувате социалните да еи вземат детето, ако не преценят, че се грижите за него, а ако сте т. н. "Социални номади" могат после да си вземат имущество в България, ако имате такова, защото вие ще трябва да декларирате, че не притежавате недвижимо имущество, над 10 хил евро, бижута и неща над жизнено необходимото - една евтина кола, пералня мавина,чдрехи, хладилник и т.н. Длъжни сте да продадете всичко и да изхарчите парите,за да отговаряте на исловията както и да не сте прехвърляли иличподарявали имущество в последните 3 г.
Ако надушат собсвено жилище в България, а вие взимате социални помощи, те ще ви съдят и ще ви вземат жилището. Внимавайте с немската държава, тя много дава, но два пъти повече взима. Заради злоупотребите от българи и румънци са станали много съмнителни и ще си търсят парите при най-малки съмнения за злоупотреба.
Детските само можете да взимате с чиста съвест, те ви се полагат!
НАМЕРЕТЕ СИ РАБОТА или се върнете в България с детето, докато научите езика и си намерите работа, детските отново ще ви се полагат! Детските НЕ СА СОЦ. ПОМОЩ

Имайте предвид, че в Германия няма социални помощи, които взимаш просто така, официално понятие като соц. Помощ НЕ СЪЩЕСТВУВА В ГЕРМАНИЯ. Има Помощ за безработица, при която службите могат да изизкват от теб да започнеш каквато и да е работа или ги спират. Дори да ви отпуснат помощ, ще те търсят често по телефона и ако си в България - връщаш, ако откажеш да работиш работата, която са ти дали - спират помощите, ако си ги лъгала за обстоятелства, имущество - затвор и конфискации, задължително интеграционен курс ще ви накарат да правите и повле могат да те накарат чистачка да и или да миеш чинии, а ако откажеш - спират парите.
Ако изпълните горните условия и доходът ви е под жизнения минимум, макар че и двамата работите, има помощи до един минимален за оцеляване доход, но пак казвам - социални помощи в Германия няма, има пари за безработица, т.е. Като ти намерят работа и ти не искаш да работиш - пари няма!!!
Детето ти има същите права като немските деца и ако има сигнал от съседи да кажем, че го оставяте сам, детет ви го взимат. Пропищяли са доста хора, защото на източно европейците е приоритет да им взимат децата при най-малкото.
Успех

108.   От 106
Здравейте и благодаря за изчерпателния отговор!
По отношение на регистрацията имах добрия шанс да регистрирам детето си с преведен акт за раждане без апостил- т. е. възможно е, въпрос на шанс!
По отношение на започването на работа- майките сме в омагьосан кръг- как да работим, когато децата ни трябва да бъдат наблюдавани? !
Какви са вариантите- собствен бизнес или богат татко?
Имате ли представа дали се предлагат някакви стимули за започване на собствен бизнес- финансови или други?
Ще бъда много благодарна на съвети и насоки!
Отново сърдечно благодаря!

109.   До 108
Възможно е някой замаян чиновник да ви е приел нелагализиран документ, но става дума за грешка, особено ако е акт за раждане. Ако сте имали паспорт на детето и сте дали копие от него, може би им е стигнало, но по принцип си трябва легализиран акт за раждане, ако иска човек да не го връщат.
Иначе в момента не ми е известно да има някаква помощ за т. н. Existenzgr?nder. Имаше преди 7-8 г. Такива програми, но бяха насочени към немски граждани, които са с дълготрайна безработица и нямат друг шанс на пазара на труда. Сега безработицата е толкова ниска, че няма нужда от такива стимулации.

Колкото до "богатия мъж" не сте права. Стедностатистическият немски мъж просто може да изхранва семейството си. Над 50 % от немските жени не работят, а повечето работещи са на половин работен ден. Омагьосаният кръг е желан дори особено в южните католически провинции, прието е жената да си гледа просто децата, а мъжът да изкарва достатачно пари. Не става дума за богати хора, но един мъж с някаква професия Ausbildung изкарва към 2-3,5 хил. Евро чисти, което си стига на повечето семейства.
Проблемът е, че като емигрант нямаш шанс да изхранваш сам семейството си.
Като жена пък от собствен опит казам, че не те взимат сериозно на пазара на труда, а ако си млада очакват да влезнеш в безкрайното майчинство - германките така правят - раждат едно дете и 3 г. Майчинство, в края на което пак са бременни....

Аз обичам Германия, завършила съм въсше образование там и съм омъжена за германец, но заради горните причини и високите данъци напуснахме страната. Следим случващото се там, информирана съм, имаме семейство и приятели там, но честно казано смятам, че надеждите на много българи за по-лесен живот в благоденствие, родено от някаква митична държава-грижовница и платежница няма да се оправдаят. Няма държава на света, която не взима повече от народа под формата на данъци и ЗАЕМИ за негова сметка, отколкото да дава.

Да отвориш собствен бизнес е въпрос на предприемачески дух, идея, ЛИЧЕН РИСК, които държавата не може да ти поеме като качества, напротив - в Германия бюрокрацията задушава, а данъците те довършват, ако все пак поуспееш.
Средните семейни предприятия са наследствени и градени с поколения наред. Почти всички пазарни ниши са заети, а дребният бизнес с фаст фуд, малки хранителни магазинчета или кафета, ресторанти са финансирани от италианска, турска, китайска организирана престъпност и повечето такива магазинчета се отчитат. Да не говорим, че пазарът е вече наситен.
В една развита държава като Германия с високи данъци можеш да пробиеш само с иновативна идея, евтин капитал и предприемачески дух, но с много повече усилия от в развиваща се страна като България, където куцо и сакато поне има някакъв шанс да се пробва, а данъците или не се плащат, или просто са толкова ниски, че не си заслужава да ги мислиш. В Германия трябва да си и много добре с бюрокрацията, защото е унищожителна, но много се радвам, че българите си пробват късмета и един по един ще видят реалността - Западната мечта за грижовна държава да ти решава проблемите е пясъчна кула-фантазия.
Държавата има други функции - не да урежда живота на единиците, а да създава правила, рамки за развитие, да гарантира обществената сигурност, социалната стабилност, да те защитава от външни агресори, да осигурява елементарно образование и здравеопазване. За тази цел държавата ИСКА от теб 10% данък Общ доход и 33% осигуровки до 2400 лв в бедна държава като България и средно 35% данък доход и към 50 до 80% от брутното ти възнаграждение като осигуровки в страна като Германия.
Да чакаш от държавата да ти дава пари, за да си гледаш собствените деца, да ти дава пари за личен бизнес е утопия - немската държава не може едни детски градини да ти осигури, които са и задължение по Закон, защо вярваш, че ще вземеш кой знае какво от нея?

И все пак - всеки си знае положението . Понеже Германия е федерална държава и всичко е много регионално, съветвам всеки да отиде и да се регистрира в бюрото по труда JobCenter, което има компетентност по въпросите ви, има чудесно обучени служители, които ще ви пренасочат.
Съветвам майките да не се отказват, да са направо агресивни в търсене на място за детска градина , дори със съд да заплашват, защото ви се полага, а като чужденци имате и предимства.
Запишете се обаче задължително в бюрото по труда като търсещи работа, защотосамо тогава може да искате и място в детска градина.
Посещавайте интеграционните курсове, ако не знаете езика!!!
Причирете се, че ще ви е трудно, че всичко ще постигате сами и търсете щастието в самостоятелния живот. Не чакайте на която и да е държава, а си правете сметката как ще гледате децата си сами, детски и евентуални помощи не са решението и не бива да бъдат самоцел. Да, ако ви се полага - възползвайте се, но имайте предвид, че е временно решение и държавата Германия или ХУ винаги при липса на средства ще ви отреже както го е правила много жестоко и преди (четете за реформста Harz IV).

Не превръщайте себе си и децата си в заложници на която и да е държава или социална система, защото излиза през носа!

Всеки прави сам избора си в живота, но се замислете - има ли безплатен обяд?
Много немци напускат съраната си. Особено квалифицираните не са готови вече да плащат огромни данъци, за да финансират раздути социални системи. Липсват вече образовани кадри, инжинери. Дори страна като България в момента е по-добра за живот за такива хора, а в Швейцария данъците дори са по- ниски, има страни като Холандия, където високо квалифицираните не плащат данъци. Изтичат мозъци от Германия - лекари, инжинери, мениджъри, научни работници заради бюрокрация и данъци. Населението застарява, емиграцията не може да компенсира тези ефекти като качество на работната ръка, а и като количество.
В момента Германия е много добре икономически, но всеки бум е преди кризата. Въпрос на време е пак всичко да тръгне надолу, индексът DAX се клатушка, падна с 500 пункта, външните условия за страна, разчитаща на износа да лоши.

Ако мислите, че не ви засяга, се лъжете - държавата ще иска данъци от вас, ще ви разтакава с едни въшливи детски с месеци, ще ви праща сметка след сметка за глупости като държавна телевизия, която и не гледате - кое ви кара да мислите, че ще има благинки в Германия не разбирам?

В същото време като българи сте под непрекъснато наблюдение, подозрение и тормоз и малцина ще съумеят да стигнат някакъв среден за страната съандарт, за собствено жилище, висока пенсия един ден да не говорим.
Възхищавам ви се, че изобщо оцелявате при такива условия - чисто физически дори.
Време е да видите реалността и да повярвате в себе си и в собствените си възможности, вместо да се надявате държавата ХУ да си спусне нещо наготово. Дори да го стори заради временни обстоятелства, тя двойно ще си го вземе от вас или децата ви.
Отново се отлага създаването на повече места в детските градини, честито - в момента армията е приоритет, магистрали, шини и мостове имат нужда от ремонт.

Успех и умната!

110.   До @104 Уважаема госпожо, много ценна информация ни предоставяте. Ето и моя казус. Дъщеря ми е омъжена за германски гражданин със смесен българско- немски произход. От 2 г. са в Германия и на помощи, преминаха успешно Б- 2, търсят си работа, докато зет ми реши какъв аусбилдунг да запише. Дъщеря ми е с висше икономическо образование, но май има като цяло повече шанс за практика, отколкото за работа. Междувременно и забременя непланирано, ама здраве да е, млада е, ще се пребори. Аз ще се наложи да замина в края на годината като самоотвержена българска баба, защото и без това мъжът ми е там с редовен трудов договор и плаща огромен данък, защото не съм регистрирана там. Решила съм напусна редовната ми държавна длъжност, като в началото ще си взема 1 г. неплатен отпуск, за да не рискувам необмислено. Но останах сама, след като и втората ми дъщеря отиде да учи в София, депресирам. Приемам предизвикателството да запиша в Германия езиков курс и т. н. С какъв статут мога да пребивавам там, ще имам адресна регистрация, осигуровки чрез мъжа ми. Ако дъщеря ми започне практика или работа, ще може ли да ползвам аз парите по законен път или се губят. За работа не смея и да помисля каква ще е, дори и да понапредна с езика, защото съм начална учителка. Притеснявам се и за това колко ли ще са вноските за частните пенсионни фондове, нали все пак трябва да имам пенсия на старини, ако доживея. Трябва ли задължително да се регистрирам в агенцията за работа? Задоволителен руски, френски и по- слабо английски, може пък да са ми от полза. Ако съм знаела, че ще ми се налага да ги ползвам евентуално, щях да ги поддържам. Моля ви за отговор, съвет, наблюдения, разсъждения. Всичко ще ми е от полза.

111.   От 104 до 110

Не си пишете годините, а са МНОГО важни!

Първо за дъщеря ви и мъжа ? ще кажа, че няма отношение неговото гражданство към правата и задълженията им! Всеки български гражданин като ЕС-гражданин бива разглеждан като вътрешен гражданин със съответните права и задължения като има леки разлики в правото на социални помощи, които отпадат щом човек е работил 12. м. на трудов договор. Трябва ти просто една лична карта и толкоз.
Дъщеря ви НЕ Е РАБОТИЛА и не е била социално осигурена в Германия и НЯМА ПРАВО НА ОТПУСК ПО МАЙЧИНСТВО. Ще им се увеличат социалните помощи иначе и толкоз. Тези помощи са за тях като семейство, за да може да си изхранват детето и са честно казано точно толкова по размер - мизерни за немския стандарт. Отделно има други някакви „благинки“ силно казано - разни организации, които подпомагат с дрехи, храна и тем подобни, но този начин на живот няма нищо общо с това, което немците наричат w?rdig. (достоен)
Падат понякога на пръв поглед от българска гледна точка доста пари, но като поживееш в Гармания и видиш какви са разходите и как живеят другите хора, какъв социален статус имат Harz IV- Empf?nger- ите.

Сега по конкретните въпроси

- С какъв статут мога да пребивавам там, ще имам адресна регистрация, осигуровки чрез мъжа ми.

Ти като европейска гражданка прабиваваш свободно, където си искаш в границите на ЕС, стига да имаш с какво да се издържаш. Не ти се полагат социални помощи по принцип, но ако със съпруга ти имате действително брак, той работи там по трудов договор ти си прибиваваш като негова съпруга и си осигурена ЗДРАВНО чрез него. Толкова.
Ако доходът ви КАТО СЕМЕЙСТВО (ти съпруга ти деца ПОД 18 г.) е под жизнения минимум, ще получавате някаква помощ, но за това трябва да се занимавате допълнително.
Имайте предвид, че ако искате помощи, НЯМАТЕ право да притежавате недвижимо имущество (включително в България) ако и пари на сметка над 8-10 хил. евро. Те нямат как да проверят, разбира се, но винаги лъжите излизат на яве, а в Германия за грешна декларация за помощи се носи наказателна отговорност от 3 г. АКТИВЕН затвор.
Задължително отиди да се регистрираш адресно в съответното B?rgeramt или друга отговорна институция - Германия е федерална държава и имат различни имена, но в някои провинции вече искат договори за наем и тем подобни. Добре е затова да вземеш съпруга си с теб да обясни, че ще живеете заедно. Нямаш право да живееш официално при младото семейство иначе, ако квартирата им се плаща от бюрото по труда. Регистрацията става лесно, но в много бюра са въвели гледам предварителни часове, които се давали само по телефона или онлайн. Преди да отидете да киснете значи се осведомете.

- Ако дъщеря ми започне практика или работа, ще може ли да ползвам аз парите по законен път или се губят.
Дъщеря ви като започне работа или практика, ще има някакъв доход. Този доход ще бъде сметнат към общия семеен доход (тя и съпруга ? детето) и ще им бъде намалена съответно социалната помощ. Детски иначе си се ползват за всички хора еднакво и тук промяна няма да има. Ако не даде детето си на детска градина или ясла ? се полага Erziehungsgeld от около 105 евро. Тези пари също отиват в изчисление на семейния доход и намаляват социалната помощ - от пусто в празно с две думи и си заслужава да ги искате докато са на помощи. Единствено, ако и двамата успеят да работят така, че да надминат социалните минимуми, тези пари ще дохдат отгоре. Пари за баби няма -). Хубаво е, че ще гледаш детето, но ще е на доброволни начала. Няма прехвърляния на майчинства като в България и тем подобни - не, че майката има право на майчинство някъде, защото не е била социално осигурена и не е работила

- За работа не смея и да помисля каква ще е, дори и да понапредна с езика, защото съм начална учителка.
Не искам да те разочаровам, но никой немец няма да те остави да му обучаваш детето, а твоето образование едва ли ще е признато, ако е придобито преди 1997 г., а и формално да го признаят - кое училище ще те вземе? Единствено като чистачка, камериерка или в кухнята можеш да си намериш някаква работа, но едва ли си заслужава, защото детските градини и ясли са толкова скъпи, че ти е по-добре да гледаш детето.

-Притеснявам се и за това колко ли ще са вноските за частните пенсионни фондове, нали все пак трябва да имам пенсия на старини, ако доживея.
Частните пенсионни фондове са с отрицателна доходност!
Ти от тях ще вземеш по-малко пари от внесеното!!! Този вид осигуряване вече не се практикува и доста хора останаха разочаровани. Дори самоосигуряващите се от скоро имат право на държавно осигуряване.
Ти пенсия от Германия не те виждам как ще вземеш дори да работиш известно време, защото едва ли ще успееш да събереш стаж за пенсия над социалната. Социална пенсия ти се полага само, ако останеш да живееш в Германия като пенсията ти от България ще бъде приспадната отново - общо взето се полага за сам човек над 67 г., който няма стаж за пенсия едно едностайно жилище с ток, вода и парно в определени граници 350 евро за ядене - ПЕНСИЯ ОТ БЪЛГАРИЯ, наеми и други доходи.

- Трябва ли задължително да се регистрирам в агенцията за работа?
НЕ. Само, ако искаш да работиш в Германия трябва да се регистрираш там. Можеш и да се регистрираш, ако искаш да посещаваш т.н. Интеграционни курсове, които сигурно посещават твоите млади хора, но не знам дали има възрастови ограничения. Питайте - от питане глава не боли. Интеграционните курсове действитлено са много добри и полезни, плащат се от бюрото по труда. Който се регистрира в бюрото по труда, той е ЗАДЪЛЖЕН да се явява като го викат, да отговаря на обаждания и да работи като му намерят работа.

-Задоволителен руски, френски и по- слабо английски, може пък да са ми от полза.
Не, няма да са ти от полза, ако не знаеш немски и нямаш квалификация.
Ако беше на 20-30 г. би могла да почнеш в чужда държава някаква кариера и трудова дейност, но не и на твоите години -(. Ако беше здрав мъж - майстор по нещо - можеше в строителството да работиш.
Ако все пак искаш да работиш на всяка цена по-добре започни в Макдоналдс, но дори и там младите хора са на касата, а старите само чистят -(
В Германия иначе се говори предимно НЕМСКИ ЕЗИК и точка. Английски трябва само на хората по средните и високи етажи на властта, мениджъри, инжинери, хора на науката, но в ежедневието няма начин да се оправиш с английски, руски или френски, а последните два езика никой не говори. 80% от хората и английски не знаят, защото имат 10 клас образование и въпросния Ausbildung (2 г. стаж). Тези езици ще ти трябват точно толкова, колкото са ти трябвали в България като за руски изобщо няма да ти трябва.

Моят съвет е да отидеш действително за 1 година да помогнеш на младите, да видиш свят, да си с мъжа си и сама да си решиш дали да останеш, но имай предвид, че младите имаме свои живот и сме страшни егоисти -)
Не си проваляй възможността за нормален живот - работа, честна пенсия, приятелки, социален живот, ТВОИ ЖИВОТ заради младите, защото обикновенно забравяме и едно „Благодаря“ да кажем.
Младите може би ще си стъпят на краката и няма цял живот да са социален случай, но ти ще си.
Може би това ти стига, не знам. Всичко зависи и от това до колко професията ти ти харесва и изпълва живота ти и дали ще свикнеш да не вършиш нищо в Германия.
Повечето жени в Германия иначе не работят или са на половин работен ден и изобщо няма да се набиваш на очи и никой няма да очаква от теб да работиш изобщо - гледайки внуче и поддържайки домакинството ти си там легитимен член на обществото. От жените с две думи не се очаква като у нас да изкарват 50% от семейния доход едва ли не. Ако мъжът ти изкарва достатачно пари, ти може би ще си по-щастлива в Германия. Ако е осигурен там, ти също ще имаш здравна осигуровка, което е голямо предимство, но имай предвид, че това не те прави осигурена - нито пенсионно, нито социално си осигурена.
Пак казвам, че пенсионна осигуровка няма смисъл - ти няма начин да вземеш повече от социалната пенсия дори да се скъсаш от работа следващите години, а частна понятие като „частна пенсия“ практически няма - става дума за инвестиция във фонд (то и у нас е така), който в момента има НЕГАТИВНА доходност - т.е. разходите му са по-големи от приходите. Инвестирай, никой не те спира, но не е вид право, което придобиваш, а е просто инвестиция.
Немците го правят, защото им е изгодно данъчно погледнато, но вие не вярвам големи данъци да плащате.
Имайте предвид, че пенсиите в Германия се облагат с данък общ доход т.е. и да вземеш пенсиика, ще ти я вземат данъчните. И още - ако вземеш пенсия от България и живееш в Германия, ти ще плащаш данък доход в Германия за тази пенсия -(
Аз съм живяла доста в Германия и като студентка и доста майки-учителки дойдоха да гледат разни деца на разни студентки, но за 1 г. и се прибраха. Във всеки случай ти препоръчвам тази годинка да си я вземеш, хем ще си починеш малко и ще видиш свят, но моля те - недей на всяка цена да търсиш каквато и да е работа, не се унижавай да чистиш тоалетни на твоите години и с твоят социален статус като учителка! Много такива женици има в Германия, прекалено много...и изкарват 400 евро на месец. (има си и име този вид заетост „400 Euro basis".
Oт другата година има и минимална работна заплата, което в твоя случай е много негативно, защото вече заплатите за чистачки и т.н. ще се повишат и ще гледат да вземат млади хора. Негативно е и за дъщеря ти, защото в момента има над 163 000 търсещи Ausbildung. Наложиха май минималното възнаграждение и за тези хора и не знам кой е ще вземе млада майка с дете. В Германия да имаш непланирано дете е...асоциално..., а средната възраст на родилките е 33 г.
Дъщеря ти ще има да се бори с много неща и проблеми с две думи, но е млада и има шанс.
Успех!

П.П. Съветвам ви след раждането да отидете за всеки случай да вземете и едно свидетелство за раждане от Българското посолство/консулство. Не мислете краткосрочно! Българско ЕГН в последствие много трудно се придобива. Ти си човек на възраст и си видяла как се променят нещата. Днес живеем в ЕС, утре не. Българското гражданство няма да е излишно, а немско ще си има детето така или иначе, ако бащата е с немско гражданство (НЕ СЕ ПРИДОБИВА, АКО САМО РОДИШ ТАМ). Аз съм българка, имам деца от истински немец и моите деца имат общо три гражданства (родени са в трета страна), включително и българско. Бащата настоя да имат и българско гражданство! Силно ти препоръчвам да се погрижите и за тази подробност.
Има и друго предимство за дъщеря ти - ако бащата тръгне да ? взима децата недай си боже при караници, ще има как да си избира съд според интересите. Има стари закони у нас, които много усложняват изнасяне на децата от България например и така нататък, което един ден може да ви спаси при жестоки караници - детето влиза в България, но без позволително от ДВАМАТА родители не може да я напусне! Мислете за дъщеря си - всичко се случва - ако се разделят, ако стане жертва на домашно насилие - тя винаги ще има подслон с децата си в България!
Колкото и да е странно за някои хора днес, много хора са си спасили живота...благодарение на българското гражданство, включително и откривателят на противозачатачната таблетка, който е имал и австрийско гражданство и се отказва от него, за да не отиде в концлагер. Още към 500 хил. души са спасени чрез български транзитни визи. С гордост показвайте българската си лична карта, няма от какво да се срамувате!
Германия е велика страна, няма спор - обичам тази страна много, но е страна на възходи и големи падения. България, ако не друго, поне винаги е оцелявала и винаги е била сигурен пристан за хората си. В момента много българи от Украйна, Молдова са в страната ни и почват нов живот. Аз работя с такива колеги, който идват с една раничка и едно голо българско паспортче, без приличен български и за 1-2 г. си стъпват на краката. Предците на тези хора са напуснали страната ни през 19 век.
Живеем в несигурни дни. Задават се войни. Днес няма военна повинност и в Германия, но кой знае - като български (двойни) граждани вашите внуци-момчета ще могат може би да се оттърват от бойното поле. Мислете....мислете....историята се повтаря!
Майчинства, социални помощи и пенсии...не това е смисълът на човешкия живот и Вие ще го разберете след 1 г. в Германия, която много Ви препоръчвам да изживеете!

112.   Баси дивите пролетарски простотии :)

113.   Много благодаря за съветите @111. Страховете ми са големи, но и сама не ми се живее повече. Дъщеря ми е много разочарована, че трудно ще си намери работа като висшист икономист, маркетинг и мениджмънт. Има достатъчно немци и имигранти с тази специалност, а тя няма и стаж. Дано поне татито да си намери работа, а по принцип иска да запише професионално училище за ел. - техници, защото е впечатлен от търсенето на тази професия и от заплатата на мъжа ми, дори и изчаквайки да му легализират дипломата, пак е прилична. Като цяло за момента щерката не смята трайно да се установявя в Германия, много цигани и турци има в прекрасния иначе град в Бавария, не иска детето ? да е в градина и училище с 90% имигранти и от 4 клас да го отделят в непрестижно училище. А и са проверили, че в този град заплатите са масово около 1200- 1300 евро. Живеят в хубав квартал, само с немци, но са самотни. Избягаха от мизерията и безработицата тук, но и там не е лесно. А за себе си ще проверя колко стаж ми трябва за социална пенсия, ако реша да остана там. Сега съм на 51 г. и тук ще взема мизерна част от учителска пенсия на базата на 24 г. стаж, при необходими 37 май. Доколкото разбрах, ако направя години за пенсия там, ще ми приспаднат българската. А ако доживеем и се върнем с мъжа ми в БГ, няма ли да получаваме и немската?

114.   Към @112 Защо се месите, всеки има право да сподели своята истина, което за мен е полезно, защото съм много повече духовен човек, отколкото материален.

51-100 от 230