Споделена история от На работното място

Учителска заплата
Здравейте! Интересува ме размерът на учителската заплата в България. Мога да направя справка в интернет, но предпочитам да се допитам да реални личности. Благодаря много предварително!
Идеята ми всъщност е да добия представа как стоят нещата с учителството. На 16 съм и сигурно за някои от вас би прозвучало като намеса в личния живот, но за мен е важно да разбера, тъй като проявявам интерес към тази професия.

Коментари

1.   900лв бруто, но имат ваканции много, децата сигурно са разлигавени.

2.   Рано ти е да знаеш, дори и да проявяваш интерес към тази професия, докато я изучиш ще минат 10 години и разликата в заплащане и покупателната способност на парите ще са доста различни.

3.   Моя приятелка е учителка и каза, че до 3 г. мисля, минималната щяла да стане 1300 бруто. Имало договорка с министерството и всяка година им ги вдигат поетапно. Това е около 1000 нето, но от нататък имат допълнителни пари за часове, стаж и т.н. и стават малко повече. Тези с голям стаж и много часове може и да стигат до 1300-1400 чисто. На фона на 600-те лева на сестрите си е направо колосална заплата.

4.   О, ти докато станеш на 18 ще са я вдигнали до 2200. Не знам дали знаеш, но в България само на учителите вдигат заплатите, всяка година. Другите - кучета ги яли.

5.   4, така е. Пожарникари, полицаи, военни, еби ги у майката. Пък за лекари и сестри да не говорим. Голям праз, че определени отделения и специалисти ги има само във Варна и София и че докато те транспортират на 300 км, вече си ритнал камбаната пътьом. Моя съседка, млада майка на 2 деца, ритна камбаната, защото в близо 200 000 град няма специалист да я прегледа и докато я транспортират, хвърлила топа, понеже е трябвало спешно да се правят процедури. Ама голям праз, важното е за крадене да има. ИТ специалистите в НАП взимали 1000 лв. На фона на 4-6 к, дето взимат по фирмите. После защо имало пробив в НАП. Ами ако намериш нормален ИТ за 1000 лв... Всичката ни е такава.

6.   До 4

Може би, ако хората се обединяваха по-често и взимаха пример от учителите, нещата щяха да се подобряват и за тях? Защото преди 12 години, ако учтелите не се бяха наели, да стачкуват, щяха да са още със по 350 лева за младши учител и 500 за старши ...

7.   То заплатата добре, ама ще имаш ли нерви за тая професия

8.   6, така е, но пък колко има, които се "обединяват" от години и получиха един голям кур. Медицинските сестри от години мрънкат и протестират и за тях все няма пари. За учителите вече няколко пъти има за увеличение, но за сестрите няма и веднъж, а не е да не са протестирали, но явно здравето не е приоритет за държавата. Друго си е да измрат нормалните хора и да останат само цигани, които да гласуват срещу 50 лв, да ги манипулираме срещу някой лев помощи и да не се занимаваме с глупости.

9.   6, 4 съм. Първо - в стачките първите тогава участвахме и учениците. Нещо, което учителите нямат право да принуждават хората под 18, но ок, за добро. Но ти добре каза - колко години минаха. Ние бяхме солидарни, но веднъж, два пъти, три пъти? С нас кой е солидарен - вече ние сме работещи хора. И, да, и други протестират - лекари, сестри, полицаи? Защо учителите не отидат вкупом сега те да ги подкрепят - както ние тях навремето? Питам просто.

10.   Заплата стартова 900лв. След година работа 1300лв. За Гр. Стара Загора.
Не само учителите са в тази държава, другите професии не са ли важни?
Просто злоупотреба от синдиката им, може да се образоваш и като частен ученик свободна форма. Когато родителите имат право на избор как да учат децата им, учителите ще са излишни. Подобряване в системата им няма освен приобщаване на ромите, пари дадени на вятъра. И тези пари са им много, но нали Борисов е прост приема всяко тяхно решение за супер важно. Това не е държавност, глупост е, манипулиран е.
Дано хората проумеят това, образованието е важно но не единствено и само то.
Прост премиер, прости роми. Българите са смачкани. Децата българчета учат на вън, не в БГ.

11.   Добре са! Заплащането им е повече от добре, но не мисля, че всички го заслужават. Това е така, защото на нас родителите много често ни се налага да плащаме допълнително за уроци и курсове. Има много съвестни преподаватели, но има и такива, които са там за да си получат заплатата и не дават достатъчно на учениците си. Друг е въпросът с лигавите деца - те са такива, защото в повечето случаи родителите са същите като децата си / все учителите им са виновни/. Имам две деца, все съм попадала на съвестни учители. Много съм им благодарна за вниманието, с което са работили с децата ми. Съветът ми е, че тази благородна професия е призвание и не е за всеки. Успех!

12.   Към авотра:

Прекалено променливи са, за да си нрапвеиш ясен извод. В момента, начланите заплати са малко над 900 лева, поне за повечето училища, като учители със стаж може да вземат малко над 1250 лева, може и повече, но рядко. За съжаление, за да стигнеш 1250, не се знае, дали ще трябва да работиш година или десет. Това е може би добра сума за малък български град,приемлива за градове, като Пловдив и Бургас, но за София, определено няма да задоволи потребнотите на една млада жена, а за спестявания да не говорим.
Но трябва да знаеш, че ти си на поне 7-8 години от това, да станеш учител. Преди 8 годин, учителските заплати бяха ниски, а началните едвам минаваха минималната. Не можеп, да знаеш дали след 8 години, яма да е същата работа. Помн, че учтелските заплати никога няма да са особено добри, така че ако жеалеш, да получаваш по-високо зпалащане, ще трява, да се насочиш другаде.

За всички оплакващи се: Какво искате?
Да ви се качат заплатите или да накажете учителите? Лично и аз бях изненадан от това, че се качиха така заплтите на учителите, ама според мене поредната шашма, за да ви разединят.

"Нещо, което учителите нямат право да принуждават хората под 18, но ок, за добро. "
Ок, ама мен никой не ме е принуждавал, нито познавам хора, които са били принуждавани, да стачкуваме в полза на учителите, въпреки, че всички протестираха в този ден.

13.   720 лв.чисто за начинаещ учител, а капризите на децата и родителите са безкрайни и стресът и скандалите са постоянни - не си струва ( учител съм) .

14.   12, че се качиха заплатите на учителите - добре. Но на едни да се качват постоянно заплатите, а държавата да се подиграва с други е много странно. От учителите какво се изисква: след като им повишават всяка година заплатите, да подкрепят полицаи, сестри, лекари, военни. Както обществото се надигна за учителите, така да се надигнат сега те. Ама не го правят, нали?

15.   1300 чисто

16.   1300 чисто? Аз не познавам такъв. Малко се преекспонира със тези заплати. По телевизията казват едно, ядосват се тези които не са учители, завиждат на близки и съседи работещи в образованието, а реалността е друга.

17.   Имайте предвид, че тия цифри дето ни ги цитират по телевизиите са БРУТО, т. е. преди всички данъци, осигуровки и т. н. , на практика учителите получават доста по-малко.
А това с ваканциите по 3 месеца също е мит. Да, не преподават, но ходят на семинари, провеждат поправителни изпити, избират учебници, и имат куп административна работа. Само часове нямат, но иначе си работят половината лято.

18.   До авторката:

Започваш между 800 до 900 лева, но са между 600 и 700 след таксите. Ако желаеш по-всоки доходи, има 3 неща - т.нар. лекторски, коеот най-просот обяснено е, когато преподаваш допълнително, но буквално си е екстра работно време. Другото е, да трупаш ПКС-та (Професионално-квалификационна степен), за които се изисква да и имаш стаж, и да се учиш допълнително. За всяка степен (общо са пет) получаваш бонус към заплатата. Първите две са значително лесни, но след това става все по трудно, докато последното изобщо не е лесно. И накрая - прослуженото време, където ти се увеличава заплтата, на базата на това, колко стаж имаш като учител. Ако имаш висчките пет ПКС-та, 20 години стаж и директорът ти благоволи, моежш да взимаш чисто, към момента, около 1200 лева, след всички такси, с последните увеличения от януари. Но тук говорим за цял живот, отдаден на учтиелстовто.

ПП: Темата се обръна на омраза към учителите. Аз съм програмист, който излизаше с учителка известно време, но имам чувството, че едва ли не, бяхме еврии в Германия, през 1930 година, само дето бяхме в България, през 2019-а!!! Създайте си собствен тема друг път, моля ви!