Споделена история от На работното място

Кредит за къща
Здравейте! Интересуват ме стъпките за отпускане на кредит за къща. Искам да взема къща и да я направя по свой вкус. Предварително благодаря!

Коментари

1.   Чак пък стъпки. Предварително поразпитваш банките колко могат да ти отпуснат, че да си направиш сметката (вземи предвид нотариални такси, банкови такси, комисионна на агенцията първоначална вноска и капаро за жилището) и после като намериш къщата и я спазариш, сключваш предварителен договор с продавача, плащаш му 10% капаро и подаваш съответните документи в банката. Чакаш няколко дни да те одобрят и записвате час за нотариус. В същия ден банката му превежда парите и толкова.

2.   Номер 1, да и в последния момент банката ти отказва кредита и си губиш капарото.

3.   Супер! Къде искаш да е? В София? В среден град, в малък, на село?
Примерно за вила в малко село може да ти идат 10 - 20 хиляди евро, ама за същата постройка в софия си приготви десет пъти повече!

4.   2, банката предварително ти казва дали си одобрен, а след плащането на капарото одобрението е само формално. Поне при мен беше така. Отделно в предварителния договор с продавача може да включиш такава клауза за всеки случай. По твоята логика всеки, който не е одобрен си губи капарото, което няма как да е така.

5.   4, едно брокерче веднъж ми каза, че имало платен депозит и офертата била резервирана, но банката не отпуснала кредита и човекът си изгубил депозита. Естествено, брокерчето може и да лъже, може и да става въпрос за капаро към агенцията, а не към собственика. Всичко е въпрос на конкретния договор.

6.   5, то затова не е лошо да си наемеш един адвокат при сключване на подобни сделки, защото от недобро написване на договора може да пострадаш сериозно. По-добре хвърли едни 200 лв за адвокат, отколкото да рискуваш да изгориш с 20 000 лв.

Мен например адвокат ме е съветвал, че не е добре, както масово се прави такива сделки да се изповядват на данъчна оценка. Защото тогава нямаш защита. По закон имаш срок при определени условия да развалиш сделката и да си искаш парите. Само че ако си купил жилище за 100 000, а сте го декларирали на 10 000 (примерно) нали ти е ясно, че няма как да претендираш за 100 бона, след като не можеш да докажеш, че си ги дал. Затова адвокат се наема ПРЕДВАРИТЕЛНО, а не след като си пдописал документите, защото подписвайки ти се съгласяваш с всичко и после и да наемеш адвокат, вече той нищо не може да направи. А предварително той може да включи клаузи, които да те предпазят от изненади. По-добре да дадеш някой лев за адвокат и данък, но да се застарховаш.

Та съветът ми към всички е да ползват адвокати преди да сключват подобни сделки. Разбира се, добре е да е такъв, който ви е препоръчан от познат, за да не стане и той да започне да ви иска комисионни за неща, от които реално няма нужда.

7.   Отиваш в банката, от която искаш да изтеглиш кредит и те ти казват какви документи да подготвиш.